Rehberim

Adana ilindeki Üniversiteler

Şehir Rehberi bölümü Adana / Adana ilindeki Üniversiteler konusu gösteriliyor Özet:Adana ilindeki Üniversiteleri buraya girelim Sponsorlu Bağlantılar...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Yörelerimiz & Memleketimiz > Şehir Rehberi > Adana

Adana ilindeki Üniversiteler

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 01-10-2009, 11:53 AM
Raskolnikov
Standart Adana ilindeki Üniversiteler

Adana ilindeki Üniversiteleri buraya girelim
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 17-01-2010, 08:26 AM
özlemm
Standart Adana Çukurova ÜniversitesiÇukurova Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi, 12 Fakülte, 4 Yüksekokul, 8 Meslek Yüksekokul, 1 Devlet Konservatuvarı, 3 Enstitü ve 23 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile ülkemizin gelişmiş üniversiteleri arasında yer almaktadır. Öğretime ve araştırmaya verdiği önemle, kütüphaneleri ve laboratuvarlarıyla ülkemize nitelikli bireyler kazandırmayı amaç edinmiş olan Çukurova Üniversitesi, Adana şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta Seyhan Baraj Gölü kıyısında yeşillikler içerisindeki kampusünde eğitim-öğretim yapmaktadır.

Çukurova Üniversitesi'nde 1871 öğretim elemanı, 32700'in üzerinde lisans, ön lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisinin eğitim ve öğretiminde görev yapmaktadır.
Balcalı Kampusu, öğrencilerin ve çalışanların her türlü gereksinimlerini karşılayabilecekleri tesislerle donatılmıştır. Kampusta; bölgenin en önemli hastane kompleksinin yanı sıra, mediko sosyal ünitesi, lojmanlar, sosyal tesisler, konuk evleri, her türlü sporun yapılabildiği salonlar ve sahalar, anaokulu, market, öğrenciler ile çalışanlara öğle yemeği sunulan kafeteryalar, kafeler, büfeler ve kantinler, posta ve telefon hizmeti veren birimler, banka şubeleri, modern makinelerle donatılmış bir basımevi ve merkezi kütüphane bulunmaktadır.

Üniversitemiz Kütüphanesi, modern kütüphanecilik anlayışına uygun olarak 12 bin metrekare kapalı alanda hizmet vermekte olup, 800 okuyucu kapasitesine sahiptir. Kütüphane koleksiyonunda 145 bin cilt kitap, 100 bin cilt dolayında süreli yayın, 2 bini Araştırma Fonu’nca desteklenen, toplam 6 bin tez, 200 el yazması, 800 eski harf eser ve 1.450 Akademik Aşama Dosyası yer almaktadır. Kütüphane, bilgi tarama hizmetleri için 20 PC ve CD-ROM veri tabanına sahiptir. Ayrıca elektronik ortamda, çeşitli konularda yurt içi ve yurt dışı veri tabanlarıyla 25 bin tam metin dergiye erişim sağlanmaktadır. Avrupa Birliği Dokümantasyon Merkezi olarak da faaliyet gösteren kütüphane, internet ağına bağlı olup, bu olanak tüm çalışanların ve öğrencilerin kullanımına açık tutulmaktadır. Kütüphanede, hafta içinde 08.15-18.45, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-16.00 saatleri arasında hizmet verilmektedir. Kütüphaneden, üniversitemiz öğrencilerinin 1 ay süreyle 5 ödünç kitap alabilme olanağı bulunmaktadır.
Öğrencilerin yararlanmaları amacıyla kurulan ve teknolojinin son ürünü bilgisayarlardan oluşan laboratuarlar, Çukurova Üniversitesi’nin ayrıcalıklarından biridir. Fakülte ve yüksek okullarımızda kişisel bilgisayarlardan oluşan internete bağlı laboratuarlar, gece geç saatlere kadar öğrencilerin hizmetine açık tutulmaktadır. Ayrıca, tüm öğretim kurumlarının bölümlerinde bilgisayar tabanlı, mesleki ders amaçlı, internet bağlantılı uygulama laboratuarı bulunmaktadır. Kampusta, öğretim kurumları 24 kilometre uzunlukta fiberoptik ağ omurgasıyla birbirine bağlıdır. Üniversitemizde, tüm bilgisayar programları lisanslı olup, yeni sürümler düzenli olarak öğretim üyelerimiz ve öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. Üniversitemizde öğrencilere ilk yıldan başlamak üzere, Enformatik Laboratuarı’nda zorunlu bilgisayar temel eğitimi de verilmektedir.
Üniversitemizde, öğrencilerin derslerini rahat ve sağlıklı bir ortamda izleyebilmelerine olanak sağlayan modern derslikler ve amfiler bulunmaktadır. Bilimsel ve kültürel etkinliklerde kullanılan, her türlü teknik donanıma sahip, 450 ve 150 kişi kapasiteli iki salondan oluşan amfi, Çukurova Üniversitesi’nin ilk Rektörü Prof. Dr. Mithat Özsan’ın adını taşımaktadır. Prof. Dr. Mithat Özsan Amfisi, geniş fuayesiyle sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Ziraat Fakültesi Akif Kansu Salonu da 150 kişilik kapasitesiyle bilimsel ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yaparken Zootekni Amfisi olarak bilinen ve yeniden düzenlenerek Afife Jale adı verilen döner sahneli 120 kişilik çok amaçlı salon sanat etkinlikleri için önemli bir mekan olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde de 360 kişilik bir konferans salonu bulunmaktadır. Kampusta yer alan ve çağdaş mimarisiyle dikkatleri çeken 3.500 kişilik Açık Hava Tiyatrosu da başta konserler ve tiyatrolar olmak üzere çeşitli etkinliklerde kullanılmaktadır.
Modern mutfak ve servis donanımına sahip Merkezi Kafeterya’da öğrenciler,öğretim üyelerimiz ve üniversitemiz çalışanlarına öğle yemeği sunulmaktadır. Merkezi Kafeterya; akademik ve idari personel ile öğrencilerin yemek yediği salonlardan oluşmaktadır. Kafeterya aynı anda 10.000 kişiye hizmet verebilecek kapasitede olup, sunulan yemekler beslenme uzmanlarınca, kalori hesapları yapılarak belirlenmektedir. Merkezi Kafeterya’nın öğrenciler için ayrılan salonu, çeşitli etkinlikler için de kullanılmaktadır. Kampusta ayrıca, öğle yemeği servisi yapan ve sürekli denetlenen öğrenci kafeteryaları, büfeler ve kantinler bulunmaktadır. Müzik eşliğinde , nezih ve hoş bir ortamda gece geçirmek isteyenlere ise kampus girişindeki restoranda hizmet verilmektedir.
Çukurova Üniversitesi Balcalı Kampusü’ne ulaşım özel toplu taşıma araçlarıyla yapılmaktadır.

Balcalı Kampusu’nda yer alan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı, 1.608’i kız, 1204’ü erkek olmak üzere, toplam 2.812 yatak kapasiteli Fevzi Çakmak Yurdu öğrencilere barınma olanağı sağlamaktadır. Kent merkezinde ise yine Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı, 544 öğrenci kapasiteli Hacı Sabancı Kız Öğrenci Yurdu ile, 418 öğrenci kapasiteli Sümer Erkek Öğrenci Yurdu hizmet vermektedir. Yurtlar, öğrencilerin her türlü gereksinimlerini giderebilecekleri olanaklara sahip bulunmaktadır.

Üniversitemiz Rektörlüğü’ne bağlı Güzel Sanatlar Bölümü ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak çalışmalar yapan Kültür Sanat Merkezi, öğrencilerin boş zamanlarını ilgi alanlarına göre değerlendirmekte, onları yeni alanlara yönlendirmekte, dinlenme ve eğlenme olanakları yaratmaktadır. Güzel Sanatlar Bölümü ve Kültür Sanat Merkezi’ne başvuruda bulunan öğrenciler, uzman ve deneyimli öğreticiler tarafından çeşitli sanat dallarında eğitilmekte, yeteneklerini geliştirmeleri sağlanmaktadır. Öğrenciler, yıl sonlarında konserler, gösteriler ve sergiler düzenleyerek emeklerini yöre halkı, arkadaşları ve üniversitemiz mensuplarıyla paylaşmaktadırlar. Kültür Sanat Merkezi binasında ayrıca, Öğrenci Konseyi ve öğrenci kollarına ait çalışma odaları da bulunmaktadır. Kampusta, saat kulesi altındaki Kültür-Sanat Merkezi binasında bulunan Cep Sineması mevcuttur. Üniversitemizde ayrıca; öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle bir araya gelmelerini, boş zamanlarını değerlendirmelerini sağlamak, eğitim ve öğretimlerine katkıda bulunmak amacıyla kurulan 29 öğrenci kolu bulunmaktadır. Öğrenci Kollarının katılımıyla düzenlenen Bahar ve Spor Şenliği ise her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilmektedir.
Balcalı Kampusu’nda kapalı yüzme havuzunun dışında , spor ve cimnastik salonları; çim ve halı futbol sahaları, voleybol, basketbol sahaları, tenis kortları ve atletizm alanlarıyla , Seyhan Baraj Gölü kıyısında kürek, kano ve yelken sporuna uygun kayıkhane yer almaktadır. Çukurova Üniversitesi Spor Kulübü ise Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğretim üyelerinin de desteğiyle 16 branşta 650 aktif sporcusu ile üniversitemizi başarıyla temsil etmektedir. Çukurova Üniversitesi Spor Kulübü’nün; Basketbol, Bisiklet, Futbol, Hentbol, Masa Tenisi, Sualtı Sporları, Tenis, Voleybol, Yelken, Yüzme, Dağcılık, Kürek, Taek-wondo, Su Kayağı, Satranç, Kano Rafting branşlarında şampiyonlukları ve dereceleri bulunmaktadır.İletişim


ADRES :
Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı (Rektörlük Binası)
01330 Balcalı, Adana

TELEFON :
Direkt : 0 (322) 338 64 58
Dahili : 2780
FAKS : 0 322 3386458
E-Posta : [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
adana, adana firmaları, adana okulları, adana resimleri, adana tarihi, adana üniversiteleri

Seçenekler
Stil


Adana ilindeki Üniversiteler

Adana ilindeki Üniversiteler konusu, Şehir Rehberi/Adana bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Adana Tarihi Ve Tarihçesi A-B
Adana ili posta kodları Türkiye il Posta Kodları
Adana; A-B


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:18 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net