Rehberim

Yarasa ve Yarasalar Hakkında Bilgi

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü Başka Yere Sığmayanlar / Yarasa ve Yarasalar Hakkında Bilgi konusu gösteriliyor Özet:Yarasalar uçabilen tek memeli türüdür. Yaklaşık 900 çeşitle kemirgenler dışında en çok çeşit onlardadır, ancak toplam sayı bakımından kemirgenlerden fazla ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Başka Yere Sığmayanlar

Yarasa ve Yarasalar Hakkında Bilgi

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 17-09-2006, 05:55 AM
efe
Standart Yarasa ve Yarasalar Hakkında Bilgi

Yarasalar uçabilen tek memeli türüdür. Yaklaşık 900 çeşitle kemirgenler dışında en çok çeşit onlardadır, ancak toplam sayı bakımından kemirgenlerden fazla olmaları muhtemeldir. Yaşayan omurgalılar arasında gerçek uçma yeteneği sadece kuşlara ve yarasalara özgüdür. Ancak yarasalar, bir çok kuşun tersine nisbeten düşük hızlarda yüksek manevra kabiliyeti sergilerler. Aralarında göçmen yarasalar olduğu gibi kış uykusuna yatanlar da vardır.

Yarsalar kör değildir. Renkleri görmedikleri doğrudur, ama geceleri bizden daha iyi görürler. Bir çok yarasa sonarla görür.

Dünyanın en büyük yarasası Java'da yaşayan bir megabattır. Açık kanatlarının boydan boya uzunluğu 170 cm ve vücut uzunluğu 42 cm'dir. Dünyanın en küçük yarasası Thailand'ın bumblebee yarasasıdır. Boyu 3 cm civarında olan ve yaklaşık 2 g gelen bu yarasa türü dünyanın en küçük memelisidir.

Bazı yarasaların işitme duyuları öylesine keskindir ki, 180 cm den daha uzakta kumda yürüyen bir böceğin ayak seslerini bile işitebilirler. Bir çok yarasa ses yankılarını kullanarak avlarını yakalar ve yollarını bulurlar.

Yarasalar zalim değildir, tersine o kadar iyidirler ki, yetimleri evlatlık aldıkları gibi yiyeceklerini daha az şanslı yarasalarla paylaşmak için hayatlarını riske bile atarlar.

Vampir yarasalar kandan başka bir şeyle beslenmeyen tek memeli türüdür. Bu tür sadece Latin Amerika'da yaşadığı halde yerli halkın çoğu onlardan bir tane bile görmemiştir.

Yarasalar burunlarından tutunarak dallara asılmazlar, ayaklarından asılır ve ters dönmüş ağırlıklarıyla kendilerini dengelerler.

Yarasalar saçlarınıza dolaşmazlar. Başınızın üzerinden bir yarasa geçiyorsa bir böceği, mesela bir sivrisineği kovaladığı içindir.

Bütün yarasalar tavan aralarında, çatılarda veya mağaralarda yaşamaz. Bazıları ağaçlarda ve başka yerlerde yaşarlar. Tropik yarasalar muz yapraklarından tutun da örümcek ağlarına kadar her yerde yuva yapabilirler.

Yarsalar kötü değildir. Kendilerini rahat bırakan insanlar için bir tehlike oluşturmazlar, ancak kendilerine bir yanlış hareket yapılırsa kendilerini savunmak için ısırırlar.

Böcek yemeleri, arılar gibi bitkilerde tozlanmaya yardımcı olmaları ve tohum yaymaları sebebiyle insanlara faydalı hayvanlardır. Fakat Avrasya'da yaşayan meyve yarasaları, hem iri vücutları hem de sayılarının çokluğu nedeniyle, meyve bahçelerini istila ederek verdikleri zarardan dolayı ekonomik bir tehdit olabiliyorlar. Fakat daha da kötüsü, vampir yarasaların evcil hayvanların kanlarını emmeleri sonucu kuduz salgınına sebep olabilmeleridir.
alintidir
Sponsorlu Bağlantılar

Konu Raskolnikov tarafından (11-04-2010 Saat 01:25 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
bilgi, yarasa, yarasa özellikleri, yarasalar

Seçenekler
Stil


Yarasa ve Yarasalar Hakkında Bilgi

Yarasa ve Yarasalar Hakkında Bilgi konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/Başka Yere Sığmayanlar bölümünde tartışılıyor .
Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:17 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net