Rehberim

Canı sıkılanlara öneriler

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü Başka Yere Sığmayanlar / Canı sıkılanlara öneriler konusu gösteriliyor Özet:Canı sıkılanlara öneriler - Babası reklâmları aç da, Fatih’e yemeğini yedireyim. Fatih iki yaşında. Annesi yemeklerini iştahla yemediği için yemek ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Başka Yere Sığmayanlar

Canı sıkılanlara öneriler

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 25-02-2006, 02:23 PM
Herkul
Standart Canı sıkılanlara öneriler

Canı sıkılanlara öneriler -
Babası reklâmları aç da, Fatih’e yemeğini yedireyim. Fatih iki yaşında. Annesi yemeklerini iştahla yemediği için yemek saatlerinde televizyonda müzik klipleri ya da reklâm açıyor. Renkli ve hareketli görüntüler Fatih’in büyük ilgisini çekiyor.
- Bizim kız dizi seyrediyor, gel biz seninle salonda laflayalım.
Nihal ilköğretim üçe gidiyor. Okuldan geldikten sonra akşama kadar en az üç-dört saat televizyon başından ayrılmıyor.
***
Bir çocuk sekiz yaşına gelinceye kadar günde ortalama 3-4 saat televizyon izliyor. Çizgi filmler, çocuk programları, reklâmlar, diziler, sinemalar hatta haberler seyrediliyor.
Televizyon seyretmenin amacı tamamen “eğlenmek” amaçlı. Yani çocuklar, sekiz yaşına gelinceye kadar, televizyon tarafından “eğlendirilmeyi” öğreniyorlar. “Oturmak ve eğlendirilmeyi beklemek” zamanla çocukların karakteri oluyor.
Birçok yetişkinin bugün ana sorunlarından birisi, tıpkı çocukların yaşadığı gibi “can sıkıntısı”dır. Aslında bu durum, eğlendirilmeye odaklı yetiştirilmiş olmamızdan kaynaklanıyor. Hiçbir enerji ve güç harcamadan, bir gayret göstermeden birilerinin sizi eğlendirmesini beklemek, insani ilişkilerinizi, evliliğinizi, işlerinizi ve kendi iç dünyanızı da olumsuz etkiler. Bugün birçoğumuzun kitap okumaktan zevk almamasında yatan ana sebep de bu duygunun ağır basmasından kaynaklanıyor.
***
Televizyon karşısında büyümüş bir nesil olarak, canımızın çok sıkıldığını söylemeliyiz. Günün her saatinde, “Bizim içine katılmadığımız; ama gülüp eğlendiğimiz bir televizyon programı mutlaka olmalı.” diye düşünüyoruz. Bütün gün televizyon karşısından ayrılmayışımızın sebebi de bu olmalı.
Çocuklara ‘hayatın eğlenceden ibaret olduğunu’ televizyon karşısından kalkmayarak gösteriyoruz. Çocuklar için ders çalışmak, evde bir iş yapmak, verilen bir görevi yerine getirmek çok can sıkıcı bir durumdur. Bilgisayarda güzel bir animasyon seyredip gülüp eğlenmek varken, kitap okunur mu? Zamanla yapılacak şeyler tükenince can sıkıntısının peydahladığını, çocuğunuzun ofladığını görürsünüz. Can sıkıntısı, giderek hayatın önünde büyük bir engel olmaya başlar artık.
***
İnsan zaman zaman eğlenmeye, gevşemeye, gülmeye vakit ayırabilir. Ama bu durum bütün gününüzü ya da bütün haftanızı almamalıdır. Hayatın televizyon seyredilmeden de geçirilebileceğini çocuklarınıza yaşantınızla gösterebilirseniz, onların da “can sıkıntısı” sorunu yaşayan bir insan olmasını engelleyebilirsiniz.
***
Can sıkıntısını önlemek için elinize kalem kâğıt alın ve bir hafta boyunca seyrettiklerinizin bir kaydını tutun. Aile fertleri olarak ne tür programlar seyrettiğinizi tartışın. Özellikle çocuklarınızın seyrettiklerini mercek altına alın. Onlar şiddet, magazin, spor ya da gerçeklerden kaçmaya yönelik şeyler mi seyrediyorlar? Hangi TV kahramanına özeniyorlar? Eğlenmek ve güzel vakit geçirmek için daha farklı faaliyetler bulun. Televizyonsuz bir gün geçirmeyi deneyin. Ve bunları yaparken ailecek tartışın ve ortak karar verin. Çocuklara dikte etmeyin. Yoksa siz de iki yaşındaki Fatih ya da 3. sınıf öğrencisi Nihal gibi ergenlik çağına geldiğinde çok canı sıkılan çocuklara sahip olabilirsiniz?
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Canı sıkılanlara öneriler

Canı sıkılanlara öneriler konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/Başka Yere Sığmayanlar bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
insanın canı neden sıkılır Hakkında Bilgi-Nedir
Migren Ağrılarının Tedavisi İçin Öneriler Sağlık
ABD'den Rusya'ya yeni nükleer öneriler Güncel Haberler
Burak'ın Canı Sıkılınca, İsviçre Türk Sitelerine 'Erişime Kapatma' Uygulamaya Başladı Gelişmeler ve Haberler
Knıght İle İlgili Herşey burada Online Oyunlar


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:04 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net