Rehberim

Beyinde korku ve sevgi duyguları nasıl oluşur?

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü Başka Yere Sığmayanlar / Beyinde korku ve sevgi duyguları nasıl oluşur? konusu gösteriliyor Özet:Aşk ve Beyin: Bilim adamları, beynin aşkla ilintilendirilebilecek özel bir takım bölgeleri olduğunu ispatlayabilmek adına bir çalışma yapmışlar. Kadın ve ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Başka Yere Sığmayanlar

Beyinde korku ve sevgi duyguları nasıl oluşur?

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 30-01-2008, 12:33 AM
Blackberry Torch
Standart Beyinde korku ve sevgi duyguları nasıl oluşur?

Aşk ve Beyin:
Bilim adamları, beynin aşkla ilintilendirilebilecek özel bir takım bölgeleri olduğunu ispatlayabilmek adına bir çalışma yapmışlar. Kadın ve erkek katılımcılara sırasıyla, aşık oldukları ve bir de aşık oldukları kişinin yaş ve cinsiyetinde bir arkadaşlarının fotoğrafları gösterilmiş. Katılımcıların beraber oldukları kişinin fotoğrafına bakarken iki beyin bölgelerinin normalden daha aktif olduğu ortaya çıkmış: İlki, iştahla yakın ilişkili olan orta insula bölgesi, diğeriyse keyif verici duyguların merkezi sayılabilecek ön cingulate bölgesi. Bu bulgu da aşkın bir duygudan ziyade beynin ödül merkezleriyle de ilgisi olan bir motivasyon sistemi, dürtü olduğu yönündeki varsayımları kanıtlar nitelikte görünüyor. İnsanların diğer memeli türleriyle kıyaslandığında en çok farklılık ve gelişim göstermiş beyin bölgesi prefrontal (ön) korteks. Kimi varsayımlara göre ön kortekste bilgi bilinçli olarak detaylıca işlenirken, beynimiz kendimize uygun bir partner seçimiyle ilişkilendirilebilecek tüm duyguları da eş zamanlı olarak aktive ediyor.

Korku ve Beyin:
Korktuğumuz zaman endişeye kapılırız ve kalp atışlarımızın hızlanması, terleme gibi pek çok fiziksel tepki veririz. Reflekssel kaçma davranışları da tetiklenebilir. Bu fiziksel tepkilere ve kaçma davranışına yol açansa sinir sistemindeki pek çok olaylar dizisi. Korku durumunda beynin en çok aktive olduğu alansa amigdala ve thalamus olarak geçiyor. Amigdalanın dahil olduğu alanlar bir olay ya da nesnenin kişi için ifade ettiği duygusal motivasyon, dürtüsel davranışlar (kendini savunma) ve bu davranışlara eşlik eden duygular (korku) ve yüz ifadelerinden duygu tanıma. Thalamus ise duyusal bilginin uygun beyin bölgelerine gönderildiği bir ara konaklama merkezi. Örneğin gözden gelen optik sinirlerden ya da işitsel sinirlerden bilgiyi alıp, onların uygun merkezlere geçişinde bir ara basamak rolü oynuyor.

Haliyle gerek aşkın, gerekse korkunun bilinçli duygulardan ziyade reflekssel ya da dürtüsel olduklarını söyleyebiliyoruz. Söz konusu durumlarda aktive olan beyin bölgelerinin kontrol ettikleri alanlara baktığımızda da bu sav kulağa gerçekçi geliyor.
biltek.tubitak.gov.tr
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Beyinde korku ve sevgi duyguları nasıl oluşur?

Beyinde korku ve sevgi duyguları nasıl oluşur? konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/Başka Yere Sığmayanlar bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Sevgi-Sevgi-Sevgi Felsefe - Sosyoloji - Psikoloji
Sevgi Neydi Sevgi Ve AŞK
İnsan vücüduna yolculuk Fizik - Kimya - Biyoloji
Gerçek Sevgi Sevgi Ve AŞK


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:59 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net