Rehberim

Önbellek nedir, bilgisayarın hızı üzerindeki etkisi nedir?

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü Başka Yere Sığmayanlar / Önbellek nedir, bilgisayarın hızı üzerindeki etkisi nedir? konusu gösteriliyor Özet:Bilgisayarlar son derece yüksek hızlarda çalışır. Günümüz CPUları saniyede 400 milyon ve hatta daha fazla dönüş hızında çalışmaktadır. Bu da, ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Başka Yere Sığmayanlar

Önbellek nedir, bilgisayarın hızı üzerindeki etkisi nedir?

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 31-01-2008, 02:59 AM
Blackberry Torch
Standart Önbellek nedir, bilgisayarın hızı üzerindeki etkisi nedir?

Bilgisayarlar son derece yüksek hızlarda çalışır. Günümüz CPUları saniyede 400 milyon ve hatta daha fazla dönüş hızında çalışmaktadır. Bu da, her 2,5 nanosaniyede bilgisayarın eksiksiz bir işlem döngüsünü gerçekleştirebilmesi demektir. Günümüz bilgisayarlarında bunun anlamı bir veya iki komutun yerine getirilmesi demektir. Örneğin bir Pentium III 400 model bilgisayarın iddia edilen hızı budur.
Burada sorun, bilgisayarın, bu hızda çalışırken, program ile verileri başka bir yerde uygulatmaya gerek duymasıdır.
Bu da şöyle gerçekleşir; program ile veri hard diskten RAMe yüklenir. RAMden önbellek RAMine yüklenir ve CPU tarafından burada uygulamaya sokulur.
Hard diskler CPUlarla karşılaştırıldığında çok yavaştır, RAM hard diske göre çok daha hızlı olmasına karşın CPUdan 4-5 kat daha yavaştır. Ayrıca, güç kesildiğinde RAM silinir. Önbellek RAMi ise son derece hızlıdır, CPU ile neredeyse aynı hızda veri alabilmektedir.
Önbellek RAMi ile normal RAMin çalışma biçimleri birbirinin neredeyse aynıdır, ancak önbellek çok daha hızlıdır ve pahalıdır. Işte bu nedenle önbellek RAMleri az kullanılmaktadır, çok pahalıdırlar. Bilgisayarların maliyetini düşürmek amacıyla, çok büyük miktarda veriler hard disklerde saklanır, çünkü bunlar çok ucuzdur.
Mühendisler, bilgisayarların maliyetini düşürmek üzere RAMde veri ve komutlara gereksinim duyulduğunda bunları hard diskten yükleyen kontrol ediciler tasarlamıştır. Bunlara RAMde gerek duyulmadığında, başka birşey yüklenir. Ardından, bilgisayar çalıştıkça, o an için neye gerek duyuluyorsa önbelleğe yüklenir. Kontrol edici neye gerek duyulduğunu başarıyla öngörebilirse, bilgisayar en yüksek hızda çalışabilir.
Soruya gelirsek, önbellek bilgisayarın uygulamaları için gerek duyduğu programı ve veriyi aldığı yerdir. Eğer önbellek CPUnuzdan yavaşsa, bilgisayarınız yavaşlayacaktır; ancak, eğer hızlıysa, bilgisayarınız hızlanmayacaktır. Dolayısıyla önbelleğin bilgisayarınız için yeterince hızlı olmasına dikkat etmeniz yeterlidir, fazla hızlı önbellek almak paranızı sokağa atmaktır.
İkinci olarak, önbelleğin miktarı bilgisayarınızın hızını etkiler; önbellek ne kadar büyükse bilgisayarınız o kadar hız kazanacaktır. Dolayısıyla, bilgisayarınızın alabileceği kadar önbeleğe sahip olmasına çaba gösteriniz.
biltek.tubitak.gov.tr
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Önbellek nedir, bilgisayarın hızı üzerindeki etkisi nedir?

Önbellek nedir, bilgisayarın hızı üzerindeki etkisi nedir? konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/Başka Yere Sığmayanlar bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Bilgisayar DONANIM-YAZILIM-İNTERNET hakkında yararlı bilgiler ! Diğer Bileşenler
Özel Bİlgİsayar AĞi Ağ (Network)
Sesin su altındaki hızı nedir? Başka Yere Sığmayanlar
A dan Z ye Donanım Diğer Bileşenler
photoshop litreleri (filtres) Dersler - Videolar


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:34 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net