Rehberim

Defterdar Nedir???

Ansiklopedi bölümü C-D / Defterdar Nedir??? konusu gösteriliyor Özet:Defterdar Osmanlı Devleti'nde maliye nazırına verilen addır. Defterdar aynı zamanda Divan-ı Hümayun üyesi idi. Ayrıca eyalet defterdarları vardı ve bunları ...

Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Yardımcı Kaynaklar > Ansiklopedi > C-D

Defterdar Nedir???

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

Sponsorlu Bağlantılar

Konu Kapatılmıştır

Seo Seçenekler Stil
Okunmamış 19-04-2008, 02:16 PM
Cep Telefonu
Post Defterdar Nedir???

Defterdar Osmanlı Devleti'nde maliye nazırına verilen addır. Defterdar aynı zamanda Divan-ı Hümayun üyesi idi. Ayrıca eyalet defterdarları vardı ve bunları maliye nazırından ayırma için mutlaka eyalet defterdarı ya da nazır-ı emval denilirdi. Cumhuriyet döneminde eyaletler kaldırılıp sancaklara önce vilayet sonra il ismi verilince, bunların başındaki en yüksek maliye görevlisine defterdar dendi. Bugün de defterdar kelimesi bu manada kullanılmaktadır.ne zaman kurulduğu bilinmemektedir defterdarlar mukataha adı verilen vergi birimleri ile maden ve tuzla türü işletmelerin elde ettiği gelirleri merkeze tarnsfer etmek ve bunun muhasebesini yapmakla görevliydiler 14.yy a kadar defterdarlar kadılar ve müderrisler arasından seçiliyordu.daha sonları defterdarlık kendi iç eğitim sistemini de geliştirerek buradan defterdar yetiştirmeye başladı.bu eğitim sisteminin binası topkapı sarayındadır.
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır

Etiketler
defterdar nedir?

Seçenekler
Stil

Defterdar Nedir???

Defterdar Nedir??? konusu, Ansiklopedi/C-D bölümünde tartışılıyor .