Rehberim

Civa Özellikleri

Ansiklopedi bölümü C-D / Civa Özellikleri konusu gösteriliyor Özet:Ağır, gümüş renkli bir geçiş ****li olan cıva, oda şartlarında (25 ºC'de) ya da normal şartlar altında sıvı durumda bulunan ...

Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Yardımcı Kaynaklar > Ansiklopedi > C-D

Civa Özellikleri

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

Sponsorlu Bağlantılar

Konu Kapatılmıştır

Seo Seçenekler Stil
Okunmamış 04-05-2008, 09:15 PM
Cep Telefonu
Post Civa Özellikleri

Ağır, gümüş renkli bir geçiş ****li olan cıva, oda şartlarında (25 ºC'de) ya da normal şartlar altında sıvı durumda bulunan beş elementten biridir; diğerleri ise, ****l olan sezyum, fransiyum ve galyum ile a****l olmayan bromdur.
Cıva, zehirli ve pahalı bir elementtir. İnhibitör olduğu için çok tehlikelidir.
Termometre (sıcaklık ölçer) ve barometre (basınç ölçer) gibi bilimsel aygıtlarda kullanılan cıva, zehirli bir madde oluşuna bağlı olarak göz önünde bulundurulan sağlık ve güvenlik konuları nedeniyle, tıbbi ve bilimsel ortamlardaki yerini alkol kullanan, sayısal ya da termistör (ısıya duyarlı direnç) temelli aygıtlara sıklıkla bırakmaktadır.

Cıva uçucu bir element olduğundan oda sıcaklığında sürekli buharlaşır. Buharlaştığı ortamda zehirli etki yapar. Herhangi bir yüzeye cıva döküldüğü zaman üzerine toz kükürt serpilmesi gerekir. Sonrasında oluşan karışımın da temizlenirken dikkat edilmesi gerekmektedir.
Yüksek yoğunluğu nedeniyle, bilardo topları gibi nesneleri hacimlerinin en fazla %20'si batacak şekilde, üstünde yüzdürebilir.
Cıvanın eldesi, sıklıkla, doğal cıva sülfit mineralinden (zincifre) indirgenme ile olur.
Sponsorlu Bağlantılar

Konu UYAL tarafından (04-05-2010 Saat 04:11 PM ) değiştirilmiştir.
Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır

Etiketler
civa, civa nerede kullanılır, civanın kullanım alanları

Seçenekler
Stil

Civa Özellikleri

Civa Özellikleri konusu, Ansiklopedi/C-D bölümünde tartışılıyor .