Rehberim

ÇELEBİ MEHMET Kimdir , Hakkında , Ansiklopedik Bilgi

Ansiklopedi bölümü C-D / ÇELEBİ MEHMET Kimdir , Hakkında , Ansiklopedik Bilgi konusu gösteriliyor Özet:Beşinci Osmanlı Padişahı. 1. Mehmet olarak da bilinir. Çelebi Mehmet, 1389′da Edirne’de doğdu. Babası Yıldırım Bayezit, annesi de Germiyanoğullarından Devlet ...


Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Yardımcı Kaynaklar > Ansiklopedi > C-D

ÇELEBİ MEHMET Kimdir , Hakkında , Ansiklopedik Bilgi

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Konu Kapatılmıştır

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 19-12-2008, 08:51 PM
Teknoloji Haber
Standart ÇELEBİ MEHMET Kimdir , Hakkında , Ansiklopedik Bilgi

Beşinci Osmanlı Padişahı. 1. Mehmet olarak da bilinir. Çelebi Mehmet, 1389′da Edirne’de doğdu. Babası Yıldırım Bayezit, annesi de Germiyanoğullarından Devlet Hatun’dur. Çelebi Mehmet, öğrenimini Bursa Sarayı’nda tamamladı. Daha sonra babası onu Amasya sancakbeyliğine atadı. Burada devlet yönetiminde deneyim kazandı.
Bu dönemde, Yıldırım Bayezit’in Timur’la yaptığı Ankara Savaşı’nın sonunda Anadolu’da Türk birliği bozulmuş ve Osmanlı Devleti dağılma tehlikesiyle karşılaşmıştı. Yıldırım Bayezit’in oğulları, babalarının ölümünden sonra taht mücadelesine başladı. Böylece, Osmanlı tarihindeki en büyük kargaşa dönemi başlamış oldu. Fetret Devri adı verilen bu dönemdeki taht mücadeleleri, Timur’un Anadolu’da kuvvetli bir devlet bırakmak istememesi ve Bizans İmparatorluğu’nun entrikalarıyla daha da artmıştı. Çelebi Mehmet, kardeşleriyle girdiği iktidar mücadelesinden galip çıktı. Fethet Devri, 1413′te Çelebi Mehmet’in tahta geçmesiyle sona erdi.
Osmanlı Devleti’ni dağılmaktan kurtarıp, güçleri yeniden bir araya toplayan ve bir bakıma Anadolu’daki Türk birliğini yeniden sağlayan Çelebi Mehmet, padişahlığını ilân etti. Bu dönemde, Anadolu’daki toprakların bir bölümü kaybedilmiş durumdaydı. Çelebi Mehmet, kaybedilen toprakların geri alınması için harekete geçti. 1414′te Aydınoğlu Cüneyt Beyden İzmir’i geri aldı. Saruhanoğulları ve Menteşoğulları beylikleri yeniden Osmanlı Devleti’ne bağlandı. Bursa’ya saldıran Karamanoğulları üzerine bir sefer düzenlendi. Yenilen Karamanoğlu Mehmet Bey af diledi. Çelebi Mehmet de onu bağışladı ve ülkesinde yaşamasına izin verdi.
Fetret Devri sırasında yeniden kurulmuş olan Candaroğulları Beyliği de Osmanlı Devleti’ne bağlandı. Daha sonra, Osmanlılara karşı düşmanca davranışlar sergileyen Eflâk Prensliği’nin üzerine gidildi ve Eflâk vergiye bağlandı. Çelebi Mehmet, babası Yıldırım Bayezit zamanında kurulan; ama pek güçlü olmayan donanmayı güçlendirdi ve bu donanmayla Venedikli-lerle ilk deniz savaşı yapıldı (1416).
Çelebi Mehmet Anadolu ve Rumeli’deki birliği sağladıktan sonra iki önemli isyanla uğraşmak zorunda kaldı; Şeyh Bedrettin ve Mustafa Çelebi isyanları. Her iki isyan da bastırıldı.
Çelebi Mehmet, ülkeyi güzelleştirmeye de özen gösterdi. Cami, medrese, imarethane gibi halkın yararına birçok bina yaptırdı. Bu yapılar arasında; Amasya Bayezit Paşa Cami, Bursa Yeşil Cami, Dimetoka Çelebi Sultan Mehmet Cami, Edirne Eski Cami, Edirne Yıldırım Bayezit Cami ve Merzifon Çelebi Sultan Mehmet Medresesi önemli yere sahiptir.
I. Mehmet olarak da bilinen Çelebi Mehmet, 26 Mayıs 1421′de Edirne’de öldü. Ölüm haberi, askerler üzerinde moral bo-zukluğu yaratmaması amacıyla gizlendi. Osmanlı padişahları arasında, ölümü gizlenen ilk padişah odur. Çelebi Mehmet’in ölümünden sonra yerine oğlu II. Murat tahta geçti. Cenazesi Bursa’ya getirilerek, Yeşil Türbe’ye defnedildi. Devleti dağılmaktan kurtaran Çelebi Mehmet, Osmanlı Devleti’nin ikinci kurucusu olarak da nitelendirilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır

Seçenekler
Stil


ÇELEBİ MEHMET Kimdir , Hakkında , Ansiklopedik Bilgi

ÇELEBİ MEHMET Kimdir , Hakkında , Ansiklopedik Bilgi konusu, Ansiklopedi/C-D bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve Bilinmesi Gerekenler Hukuk Rehberim
ÇELEBİ, ASAF HALET Kimdir , Hakkında , Ansiklopedik Bilgi C-D
ÇERKEZ ETHEM Kimdir , Hakkında , Ansiklopedik Bilgi C-D
ÇINARLI, MEHMET Kimdir , Hakkında , Ansiklopedik Bilgi C-D
Bilgi Sosyolojisi Felsefe - Sosyoloji - Psikoloji


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:22 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net