Rehberim

Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Donanım Sorunları ve Çözümleri bölümü Diğer Bileşenler / Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları konusu gösteriliyor Özet:Not: Yazı biraz uzun oldu ama mutlaka tamamını okumanızı öneririm. En azından bilgi sahibi olursunuz. Özellikle Q klavye kullanan arkadaşların ...


Go Back   Rehberim > DONANIM REHBERİM > Donanım Sorunları ve Çözümleri > Diğer Bileşenler

Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Anketimiz: F Klavye Mi Kullanıyorsunuz Q Klavye Mi ?

F Klavye Kullanıyorum , Sonuçta Türkçe Tasarım 4 18,18%
Q Klavye Kullanıyorum , Cafelerden Böyle Alıştım 16 72,73%
İkisinide Kullanıyorum 2 9,09%
Katılımcı sayısı: 22. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 03-06-2008, 10:45 AM
Teknoloji Haber
Arrow Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Not: Yazı biraz uzun oldu ama mutlaka tamamını okumanızı öneririm. En azından bilgi sahibi olursunuz. Özellikle Q klavye kullanan arkadaşların biraz zaman ayırmasını tavsiye ediyorum. %80 F klavyeye geçeceklerdir.


Bilgisayar kullanıcıları arasında büyük oranda Q klavye kullanılıyor. Bu klavyenin büyük oranda kullanılmasının nedeni, kullanıcıların tercihi değil, bilgisayar satan firmaların tercihi olmasındandır. Q klavye üzerinde bir kaç değişiklikle "Türkçe Q" adı verilen "sonradan olma" bir klavye icad edilmesi, piyasaya Q klavyenin hakim olmasına neden oldu. Bilgisayar üreticilerinin (veya toplayıcıları) kolayına gelen bu gelişmenin hiç de hayırlı olmadığı görülüyor. Bu konuyla ilgili PC Life dergisinin daha önce ek olarak verdiği "MS Excel ile Muhasebe" adlı kitapçıkta Cemil Gökmen ilgi çekici değerlendirmelerde bulunuyor. İşte Gökmen'in değerlendirme ve önerileri:

"Türkçe Q" klavye aldatmacası

Bilgisayar almaya çıktığınızda, (burada bahis konusu PC'dir) büyük ihtimalle size Türkçe Q klavye olarak adlandırılan bir klavye satmaya çalışacaklardır. Hemen hemen her bilgisayar konfigürasyonunda mutlaka Türkçe Q klavye ifadesi yer almaktadır. Bahsedilen klavye ile seri ve kolay bir şekilde Türkçe yazmak mümkün değildir. Piyasade her ne kadar, Türkçe Q İngilizce Q ve Türkçe F(e) adı altında klavye satılıyorsa da, ortada Türk bilgisayar kullanıcılarını aldatmaya yönelik bir durum söz konusudur.

Şöyle ki: ilk olarak bir klavye ya "F(e) Klavye"dir, (eF değil) ya "Q klavye"dir. Yani ya Türkçe'de kullanılan harflerin sıklığına göre bir dizilime sahip bir klavye kullanıyorsanız bu klavye (F) klavyedir, ya da İngilizce'de kullanılan harflerin sıklığına göre bir dizilime sahip klavye kullanıyorsanız, bu klavye Q klavyedir. Türk kullanıcıları için söylenebilecek tek şey, bu iki tür klavyenin dışında bir klavye var deniliyorsa, bu düpedüz aldatmacadır ve uydurmacadır. Bir başka deyişle piyasada "Türkçe Q" diye anılan klavye "uydurma klavye"dir.

Türkiye'de dil bilimcilerin ortaya koyduğu verilere göre, Türkçe'de kullanılan harflerin sıklığına göre bir düzenleme yapılmıştır. Buna göre, sesli harflerden en çok kullanılan karakterler a, e, i, sessiz harflerden en çok kullanılan ise k, l, m harfleridir. F(e) klavyede ise, on parmak daktilo bilenler için sağ ve sol ellerimizin klavye üzerinde en rahat gezinen baş ve serçe parmaklarımızın ortasında kalan üç parmağımız bu harflerin üzerinde durur. İki parmak daktilo kullananlar için ise yukarıda bahsettiğimiz altı adet harf birbirinin yanında durur ve Türkçe yazmada daha hızlı olmamızı sağlar.

Hızlı ve kolay yazmak için

Ortalama bir metin yazarken yüzde 45 oranla alfabemizin yüzde 20'lik bir bölümünü oluşturan ve yukarıda bahsettiğimiz altı harfi kullanıyoruz. İşte bu kadar büyük oranla kullandığımız harfler F klavyede kolayca ulaşılabilecek bir yerdeyken, Q klavyede en kolay ulaşılabilecek tuşların yerinde f, d, s, h, j ve k harfleri bulunmaktadır. Ortalama bir Türkçe metinde bu harflerin kullanılma oranı ise yüzde 12 civarındadır.

Her iki elimizin en çok çalışan 6 parmağı ile yazmış olduğumuz tuşlara denk gelen harfleri yüzde 45 oranında kullanmak varken, neden bizim için daha zor ve yavaş yazmayı sağlayan İngilizlerin Q klavyesini kullanalım? "Q klayveye alıştım, F klavyede zorlanıyorum" diyorsanız, denemesi bir kaç dolara! (Klavye fiyatı) Yabancı bir klavyeye ne kadar sürede alışmışsanız, kendi konuşma dilimize göre dizilmiş olan klavyeye onun yarısı kadar sürede alışabilirsiniz.


"Neden F Klavye olmalı!" diyenlerin gerekçelerini, izleyen satırlar güzel özetliyor: "Türkçe için en uygun klavye biçimi. En çok kullanılan a,e,i,u gibi ünlü harflere hemen ulaşılır. Bunun dışında genel olarak klavyenin sol tarafında ünlü harfler, sağ tarafında ünsüz harfler bulunur. Böylece yazımda olağanüstü bir hız ve rahatlık sağlanır.

Türkçede genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük / tümce içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir.

Q klavye İngilizce için tasarlandığından bu avantajların hiçbirine sahip değildir. Bu yüzden el, Türkçe karakterlerde hem f klavye hızına yetişemez, hem de herhangi bir ele fazla yüklenme olduğu için çabuk yorulur.

Serce ve yüzük parmakları elimizin en "afonksiyonel" parmakları olmasına karşın Türkçede en fazla kullanılan harflerden biri olan " a " q klavye´ de sol serce parmağına denk gelir. Yine q klavye için; Türkçe´de en az kullanılan harflerden biri olan " j " elin en aktif parmağı olan sağ işaret parmağına denk gelmektedir.


Bunun gibi bin bir dezavantaj sayılabilir. Türkçede bir çok sözcük q klavye için en pasif parmaklara dağılır.

Bu yüzden q klavyede 10 parmak Türkçe karakter girmek deveye hendek atlatmaya benzer."(2)

F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye olduğundan Türkçe bir metni yazmak, Q klavyede yazmaktan daha kısa sürer. Türkçe doğal dil işleme projesi olan Zemberek'le yapılan testlerde Türkçe'de çok kullanılan harflerin F klavyede kolay yerlerde olduğu ispatlanmıştır. Q klavyede ise ş, i, ğ gibi harfler ulaşılması zor yerlerdedir. Ayriyeten Türkçe'de çok kullanılan "de" gibi ekleri yazmak için Q klavye'de orta parmakla ilk önce d 'ye sonra da tekrar e 'ye basılması lazımdır.Böyle yazılması zor olan ikililere sorunlu ikili adı verilir.
Klavyelerdeki sorunlu ikililerin Türkçedeki kullanım oranı şöyledir[1]:

* F klavye: %6,6
* Q klavye: %9,3


Evet arkadaşlar F klavye ve Q klavye karşılaştırması ve özellikleri yukarda paylaştığım alıntılarda anlatılmıştır.

Ben 10 parmak F klavye kullanıcısıyım ve yeterince de hızlıyım.

Şimdi Q klavye kullanan arkadaşlar şu soruyu soracaklardır. "Ben yıllardır Q klavye kullanıyorum, şimdi birde F klavye deki tuşların yerini mi öğreneceğim"

ARKADAŞLAR EMİN OLUN TUŞLARIN YARISININ YERİNİ ŞU ANDA ZATEN BİLİYORSUNUZ. Nasıl mı?

Şöyle: Türkçedeki A,E,I,İ,U,Ü,O,Ö sesli harflerinin yerini arayama hiç gerek yoktur.
Çünkü bu harfler sol elde ve orta sırada yan yana sıralanmıştır.


Yani kelimeyi yazarken bir sesli harf yazacaksan bakacağın yer bellidir. Tüm klavyeyi aramana gerek yoktur. Aradığınız sesli harafler hep bir arada grup halindedir. 8 harfin yerini öğrendik bile.

K,M,L,Y harfleri de sağ elde ve klavyenin orta sırasında "KaMeLYa" kelimesi şeklinde sıralanmıştır.


Üst satırda da D,R,N harfleri yan yana olup "DeRiN" kelimesini çağırıştırır.
Şimdi bu harfleri aramaya gerek olmadığını F Klavyeye baktığınızda hemen anlarsınız.

Şu ana kadar 15 tane harfin yerini öğrenmiş olduk. Yani bu harfleri artık aramayacağız hepsi bir arada duruyor.

TÜRKÇE'NİN BİR ÖZELLİĞİ DE BİR SESLİ HARF, BİR SESSİZ HARF ŞEKLİNDEDİR. Yani F klavyede bir sağ el bir sol el, bir sağ el bir sol el şeklinde yazarız. Bu da inanın hem kolay hemde hızlıdır.

Denemenizi ve rahatlığını öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederim.


Alıntıdır ...
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 03-06-2008, 11:04 AM
kArDeLeN_8
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

yazının tamamını okudum diyemem ama daha önce okuduğum bi yazıyla hemen hemen aynı... bende uzun bir süre (7 yıl kadar) Q klavye kullandım... şimdi öğrencilerimi çalıştırırken F(e) klavye kullanmaya alıştım kısa bi süredede Qda yazdığım hıza yetiştim... Ankette Q'yu oyladım çünkü evimde Q, işimde F(e) kullanıyorum... niye bu ankette ikisini birden seçemiyoruz...

Konu kArDeLeN_8 tarafından (03-06-2008 Saat 01:04 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Okunmamış 03-06-2008, 11:07 AM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Tamam kArDeLeN_8 Orhun Abi Ekler
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Okunmamış 03-06-2008, 11:10 AM
DEMET
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

ben Q kullanıyorum evet sesli harfli bir arada olması güzel. ben muhasebeciyim ve hızlı klavye kullanmam gerekiyor . ama f klavyede harfleri bulmak zor omuyor değil genelde bir aradalar. bir de nereye gitsem Q kullanılıyor yada ben öyle denk geldi.
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Okunmamış 03-06-2008, 11:48 AM
TÜRKO
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Lisede öğrendim,lise günlerinden beri 10 parmak F klavye kullanıyorum.Aslında Q klavye hızıda fena değil ama F klavye daha kolay,pratik geliyor bana.Klavyenin Q özellikli olmasıda önemli değil,ayarlardan değiştirerek F klavyeye çeviriyorum.
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Okunmamış 03-06-2008, 12:02 PM
Ümit578
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Hep Q klavye kullandım ilköğretimde F vardı ama bi türlü öğrenemedim ama Q kalvyede 10 parmak yazabilirim...

Konu Ümit578 tarafından (03-06-2008 Saat 12:21 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Okunmamış 03-06-2008, 12:22 PM
Twitter
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

1 seçenek daha eklendi
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Okunmamış 03-06-2008, 12:43 PM
Ümit578
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Aslında F yi bilmek daha gerekli nede olsa türkçe ama hep Q kullandığımız için bilemiyoruz işte...

Konu Ümit578 tarafından (03-06-2008 Saat 12:58 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Okunmamış 03-06-2008, 12:47 PM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Ben Her İkisinide Kullanıyorum Klavyelerin O Yüzden Gerekli İkiside Ezberimde

Cafeye Gitmezsem Şimdiki Gibi Evden Bağlanırsam F Klavye Kullanıyorum

Şıkkı Eklemeyi Düşündüm , Vazgeçmiştim
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Okunmamış 03-06-2008, 01:06 PM
Cyrano De Bergerac
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Yazı çok faydalı, teşekkürler...
Ben olayı biraz daha kısa cümlelerle özetleyeyim ki uzun yazı okumaktan sıkılan arkadaşlara faydamız olsun :

1- F klavye, Türkçe'de en çok kullanılan harflerin, beynin en iyi kontrol ettiği parmaklara geleceği şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle F klavye kullananlar hem daha hızlı yazarlar hem de düşünce hızına daha yakın yazdıkları için daha verimli çalışırlar. (Bakınız: 1960'lı yıllarda dünya daktilo şampiyonu olan Ece Özbayrak.)

2- F klavye, Türk dili konusundaki uzmanlar tarafından geliştirilmiştir ve Türk aydınlanma devriminin projelerinden biridir. Maalesef yok edilmek istenmiştir. (1955 yılında F klavye kullanmak mecbur kılınmıştır.)

3- Piyasadaki klavye ve lap-top'ların çoğunun F klavye üretilmemesinin sebebi, üretici firmaların ekstra masraftan kaçmasıdır. Resmen "Ben klavye başına 3-5 kuruş az kazanacağıma siz kültürünüzü değiştirin" demek gibi bir şeydir.

4- Q klavyeyi savunanların en önemli savunmaları "Bütün dünya Q klavye kullanıyor yurt dışına çıkarsanız ne olacak?" şeklindedir ki artık nerdeyse herkezin kendi lap-topu veya klavyesi olduğu için komiktir. Ayrıca Q klavyeyi herkez kullanabilir (F kullananlar dahil) ama F klavyeyi herkez kullanamaz.

Bence, hızlı, herkez kullanamadığı için sürü psikolojisinden farklı, akılcı, bilimsel ve milli değerlerimizi koruyan bir çözüme gidin ve F klavyeyi öğrenin.
Saygılar...

Not: F klavye Q klavye tartışmasıyla ilgili detaylı bilgi Sosyolog Emre Kongar'ın makalelerinden bulunabilir.

Konu Cyrano De Bergerac tarafından (03-06-2008 Saat 01:09 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #11  
Okunmamış 03-06-2008, 01:17 PM
Heretic
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Amca, F Kullanmak zor geliyor, ondandır. Artık çok alıştık Q'ya. Hem birşey daha varki, oyun oynayanlar için, daha avantajlı. Oyunlar ingilizce dil desteklediği için, F Klavye çok karışıyor. Mesela ileri gitme tuşu W çok başka bir yerde oluyor, bu yüzden oyuncuların işi zorlaşıyor. Q klavye bir bakım'a kolay aslında.

Oyun'u bir bakım'a olarak niteleyebiliyorum çünü oyun oynayanalar çok fazla arttı...
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Okunmamış 03-06-2008, 01:24 PM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Alıntı:
Cyrano De Bergerac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazı çok faydalı, teşekkürler...
Ben olayı biraz daha kısa cümlelerle özetleyeyim ki uzun yazı okumaktan sıkılan arkadaşlara faydamız olsun :

1- F klavye, Türkçe'de en çok kullanılan harflerin, beynin en iyi kontrol ettiği parmaklara geleceği şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle F klavye kullananlar hem daha hızlı yazarlar hem de düşünce hızına daha yakın yazdıkları için daha verimli çalışırlar. (Bakınız: 1960'lı yıllarda dünya daktilo şampiyonu olan Ece Özbayrak.)

2- F klavye, Türk dili konusundaki uzmanlar tarafından geliştirilmiştir ve Türk aydınlanma devriminin projelerinden biridir. Maalesef yok edilmek istenmiştir. (1955 yılında F klavye kullanmak mecbur kılınmıştır.)

3- Piyasadaki klavye ve lap-top'ların çoğunun F klavye üretilmemesinin sebebi, üretici firmaların ekstra masraftan kaçmasıdır. Resmen "Ben klavye başına 3-5 kuruş az kazanacağıma siz kültürünüzü değiştirin" demek gibi bir şeydir.

4- Q klavyeyi savunanların en önemli savunmaları "Bütün dünya Q klavye kullanıyor yurt dışına çıkarsanız ne olacak?" şeklindedir ki artık nerdeyse herkezin kendi lap-topu veya klavyesi olduğu için komiktir. Ayrıca Q klavyeyi herkez kullanabilir (F kullananlar dahil) ama F klavyeyi herkez kullanamaz.

Bence, hızlı, herkez kullanamadığı için sürü psikolojisinden farklı, akılcı, bilimsel ve milli değerlerimizi koruyan bir çözüme gidin ve F klavyeyi öğrenin.
Saygılar...

Not: F klavye Q klavye tartışmasıyla ilgili detaylı bilgi Sosyolog Emre Kongar'ın makalelerinden bulunabilir.

Hocam Bir Sosyolog Olarak Aramıza Hoşgeldiniz .. Bilgilendirme İçin Sağolun ..

Ankete Oy Kullanmamışsınız Sanırım


Alıntı:
Heretic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Amca, F Kullanmak zor geliyor, ondandır. Artık çok alıştık Q'ya. Hem birşey daha varki, oyun oynayanlar için, daha avantajlı. Oyunlar ingilizce dil desteklediği için, F Klavye çok karışıyor. Mesela ileri gitme tuşu W çok başka bir yerde oluyor, bu yüzden oyuncuların işi zorlaşıyor. Q klavye bir bakım'a kolay aslında.

Oyun'u bir bakım'a olarak niteleyebiliyorum çünü oyun oynayanalar çok fazla arttı...
İlker Dediğin Çok Doğru ... Oyunlar Türkçe Klavye Düzenine Göre Tasarlanmıyorlar .. O Yüzden Cafelerde 100 De 99 Oranında Q Klavyeler Oluyor ...

Püf Nokta : Oyunların Optionslarından Klavye Düzeni F Klavyeye Uygun Olarak Ayarlanabiliyor
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Okunmamış 03-06-2008, 01:30 PM
Cyrano De Bergerac
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Ya bak ona katılıyorum. Ben de oyuncu olduğum için ya her oyuna girdikten sonra tekrar çıkıp klavye ayarlarını değiştirmek zorunda kalıyorum, ya da baştan oyunun setup'ına girip ayar yapmam gerekiyor.
Alıntı ile Cevapla
  #14  
Okunmamış 03-06-2008, 01:42 PM
Heretic
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Alıntı:
PaSaJiST Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


Püf Nokta : Oyunların Optionslarından Klavye Düzeni F Klavyeye Uygun Olarak Ayarlanabiliyor
Doğru demişin ama, Oyunlarda W'yi F olarak ayarlasamda, oyun otomatikman tekrar Q sistem'e geçiyor. Bu olayla çok karşılaştım...


Alıntı:
Hocam Bir Sosyolog Olarak Aramıza Hoşgeldiniz .. Bilgilendirme İçin Sağolun ..
Bu arada buraya bayağı bir güldüm


Bu konu'dan, şunu çıkartıyorum ki, hem Q, hem F Klavyeleri'de kullanılır. Hemen sağ alttan ayarlanılıyor
İkisi'ni de bilmek en iyisi
Alıntı ile Cevapla
  #15  
Okunmamış 03-06-2008, 01:48 PM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Alıntı:
Doğru demişin ama, Oyunlarda W'yi F olarak ayarlasamda, oyun otomatikman tekrar Q sistem'e geçiyor. Bu olayla çok karşılaştım...

Bende Öyle Bir Sorun Olmadı Şimdilik Ama Quake Serilerinde Belki Bu Durum Vardır


Alıntı:
Bu arada buraya bayağı bir güldüm

Amcan Sosyolog Değil Mi

Alıntı:
Bu konu'dan, şunu çıkartıyorum ki, hem Q, hem F Klavyeleri'de kullanılır. Hemen sağ alttan ayarlanılıyor
İkisi'ni de bilmek en iyisi

Evet En Sağlıklı Yöntem Bu
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
anketler

Seçenekler
Stil


Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları

Anket : F Klavyemi Q Klavyemi? F Klavyenin kolaylıkları konusu, Donanım Sorunları ve Çözümleri/Diğer Bileşenler bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Fireboard için Anket çözümü JOOMLA
Anket Yöntemi Diğer Ders Ödevler


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:31 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net