Rehberim

Din Ve Bilim Çatışması

Ödev Kaynakları bölümü Diğer Ders Ödevler / Din Ve Bilim Çatışması konusu gösteriliyor Özet:DİN VE BİLİM ÇATIŞMASI Günümüzde teknoloji ve din arasındaki ilişkiyi değerlendiren ve kıymet hükümleri takdir eden dünya görüşlerinin tarihi arka ...


Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Yardımcı Kaynaklar > Ödev Kaynakları > Diğer Ders Ödevler

Din Ve Bilim Çatışması

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 10-12-2007, 11:17 AM
Msn Messenger
Standart Din Ve Bilim Çatışması

DİN VE BİLİM ÇATIŞMASI

Günümüzde teknoloji ve din arasındaki ilişkiyi değerlendiren ve kıymet hükümleri takdir eden dünya görüşlerinin tarihi arka planına eğilirsek, şöyle bir manzara ile karşılaşırız:

“Başlangıcında Avrupa'daki bilim, İslam bilim anlayışıyla uygunluk gösteriyordu. Batı biliminin kurucuları Bacon, Copernicus, Galileo, Kepler, Newton, Descartes ya rahiptiler veya inancında sadık birer dindardılar. Newton'un (1642-1727) yerçekimi ve hareket yasalarını ilan ettiği "Principia" kitabının üçte biri bütünüyle evrenin ve yasalarının teolojik (ilahi) açıklamalarına ayrılmıştı. Bunların ardından gelip de tanrıtanımazlığı prensip edinen yeni bir bilimsel anlayış çağı açan felsefeciler yine onların görüşlerinden esinlenerek materyalizme kapı açmışlardı. Newton, başlangıç şartlarının ve hareket yasalarının belirleyicisi olarak Tanrı’yı kabul etmiş ve imanını kuvvetlendirmişti. Ama aynı evren görüşü ve aynı bilgiler, inanmak istemeyenlere fırsat tanımıştı. Tanrı’sız bir evren düşüncesi, Thales'le başlayan Iyonya'lı bilginlerin oluşturmak istedikleri dünya görüşlerinin temel özelliğiydi. Bu eski Yunan düşüncesi Batı bilim anlayışı olarak yeniden ortaya çıktı.

Hume ve Kant'ın kritiklerinden sonra Batı bilimi, ****fiziği bütünüyle reddetti. Bu, Batı bilim anlayışını daha da daralttı. Böylece deneyle ve gözlemle ispatlanamayan olaylar ve olgular bilimin konusunun dışına itildi. Bu da ispatlanamayan, doğrulanamayan şeylerle uğraşmanın anlamsız olduğunu ifade eden pozitivizm anlayışını doğurdu.” (Zeki Eker, Anadolu, 1996)

“Bizim bocalamalarımız sürerken, öte yandan bilim dünyasındaki gelişmeler, Batının ne denli yanlış felsefelerle hayatları öldürdüğünü ortaya çıkarıyordu. Din, bilim ve teknolojiye bakış açısını kökten değişterecek bu gelişmeler bir çok batılı aydın ve bilim adamının kalp gözlerini açmaya başlamıştı.

1800'lü yılların sonunda Batı dünya görüşü değişik türde bilimsel gelişmelere sahne oldu. Boltzmann, termodinamiğin ikinci yasasını keşfetti. Böylece evrenin ezelden beri işleyen bir makine olmasının imkansız olduğu ortaya çıktı. Öte yanda kuantum mekaniği ve Einstein’ın genel rölativite teorisi de evrenin bir başlangıcı ve bir sonu olabileceğini doğruladı. Evrenin bir başlangıcı ve bir sonu olabileceği fikri bir çok bilim adamını yüz yılı aşkın zamandır rahatsız etmektedir. Çünkü bu gibi fikirler bir yaratıcının olduğunu hatıra getirir.

Bediuzzaman'ın, “Aklın nuru medeniyetin fenleridir, vicdanın ışığı din ilimleridir, ikisinin uyuşmasıyla hakikat ortaya çıkar, ayrıldıkları vakit birinden taassup, diğerinden hile ve şüphe doğar” (Münazarat, s. 127) sözünde açıkça ifade edildiği gibi din adına bilimi reddetmek hiç de uygun değildir. Çünkü İslam dünya görüşünün temeli imandır. Bilgisiz iman, Kur’an’da istenen iman değildir. Tutarlı bir dünya görüşüne, sağlam bir imana ulaşmak mevcut bilgilerin mantıklı ve tutarlı yorumuyla mümkündür. Ancak bundan sonra bir kimse, on asırdan bu yana detayları ihmal edilmiş İslam dünya görüşünün günümüzün bilgileriyle daha canlı, daha anlamlı, daha tutarlı olduğunu, gerçek anlamda anlamsızlığın, tutarsızlığın tanrıtanımaz Batılı bilim anlayışında ve dünya görüşünde olduğunu görebilir.” (Zeki Eker, Anadolu, 1996)

XX. yüzyıl, pozitivistlerin tasavvur ettiği gibi hiç olmadı. Din, insanlık tarihinden silinmediği gibi, fert ve toplum için zamanla önemli hale gelmeye de başladı. Aksine bilimsel metodu doğruya ulaşmanın tek yolu ve madde ve enerjiyi kainattaki en temel ve yegane gerçeklik kabul eden bilimsel materyalizm ve tasavvur ettiği bilim anlayışı büyük bir itibar kaybetti. Poper ve Khun gibi bilim felsefecilerinin bilimsel metotları tahlili, bilimin objektif hakikate ulaşmanın aracı olduğu iddiasını ciddi şekilde sarstı. Bu düşünürler, deney, gözlem ve bilimsel akıl yürütmeyle elde edilen verilerin teoriden bağımsız olmadığını söylediler. Feyarebend ise daha da ileri giderek bilimin şiir yazma ve yıldızlarla fala bakmadan farklı bir şey olmadığını iddia ediyordu. Bütün bu gelişmeler çatışmanın din ile bilim arasında değil, bilimi bir ideoloji haline getiren bilimsel materyalizm ile din arasında olduğunu ortaya koydu.

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biri iman, diğeri ise ahlaktır. Ahlak medeniyetin tekniğidir ve ahlaksız bir medeniyet mümkün olmamaktadır. Ahlakî ve dinî prensipleri hiçe sayan bir anlayış elinde bilim büyük felaket ve kötülüklere sebep olabilir. Bugün nükleer savaşlar, global ısınma, ozon tabakasının delinmesi ve bütün bu çevre kirliliği, yani XX. asrın felaketleri, ****fizik ve ahlakî prensipleri düstur edinmeyen bilimin neticesidir. Bilim kendi kendini sınırlandıramamaktadır. Sınırlarını din çizmeli ve din ona kılavuzluk etmelidir. Aksi halde insanlığı büyük felaketler beklemektedir.” (Dr. Adnan Aslan, Bilim Yorum Sanal Dergi, [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]

Demek ki, bizi efsunlayan batının aslında kendisi de efsunlanmış durumdadır. Bugün bilim ve teknik, topyekün yaratıcının sonsuz kudretini haykırmakta, her yeni gelişme, yaratıcının tekvini sıfatlarına işaret etmektedir. Gerçekten iman edecekler için bu sahadaki gelişmeler en dikkat çekici afaki delilleri oluşturmakta, iman etmemek için ortada zahiri bir sebep bırakmamaktadır. Ancak ne diyelimki görecek göz, duyacak kulak gerek!

Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Din Ve Bilim Çatışması

Din Ve Bilim Çatışması konusu, Ödev Kaynakları/Diğer Ders Ödevler bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Bilim araştırmalarında 2006 Keşifler & Buluşlar
bilim tarihi Teknoloji Rehberim
İdeolojinin Kıskacında Üniversite ve Bilim Yazı & Yorum


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:33 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net