Rehberim

Felsefenin Konusu

Ansiklopedi bölümü E-F-G / Felsefenin Konusu konusu gösteriliyor Özet:FELSEFENİN KONUSU Felsefe insanı, evreni ve insanla ilgili değerleri anlama çabasıdır. Felsefe bir konuda belli bir bilgiye sahip olmaktan çok ...


Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Yardımcı Kaynaklar > Ansiklopedi > E-F-G

Felsefenin Konusu

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Konu Kapatılmıştır

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 07-01-2008, 11:21 PM
Facebook Oyunları
Standart Felsefenin Konusu

FELSEFENİN KONUSU
Felsefe insanı, evreni ve insanla ilgili değerleri anlama çabasıdır. Felsefe bir konuda belli bir bilgiye sahip olmaktan çok o bilginin aranmasına ağırlık veren eleştirel ve yaratıcı bir uğraştır. Felsefe eldeki bilgiyle yetinmez, ona kuşku ile bakar. Bu nedenle felsefe eldeki bilgiler hakkında sürekli sorular sorar ve mevcut bilgileri sorgular.Felsefe sözcüğü philia (sevgi) ile sophia (bilgelik) sözcüklerinden türemiştir ve bilgeliğin, hikmetin sevgisi anlamına gelir. Felsefe yapan filozofun bilgi kaynakları bilimin yanı sıra gözlemleri, sezgileri ve deneyimlerinden oluşur. Filozof eldeki mevcut bilgileri daima yetersiz bulup, bunları sürekli olarak eleştiren, inceleyen, sorgulayan kişidir. İnançların, geleneklerin, törelerin alışılagelen düşünce kalıplarıyla kendini sınırlamaz. Bunları sorgulayarak doğru ve gerçek olanı bulmaya ve bunları yaşamaya çalışır. Her filozof kendisinin ulaştığı bilgiyi kendisine bir rehber olarak alır, yaşamına aktarır.Felsefe, gerek bilimsel, gerekse diğer alanlardaki mevcut bilgileri birleştirerek onlardan bütüncül ve sistematik bir görüş elde etmeye çalışır.
Sponsorlu Bağlantılar

Konu Raskolnikov tarafından (11-05-2010 Saat 07:10 PM ) değiştirilmiştir.
  #2  
Okunmamış 11-05-2010, 07:10 PM
Raskolnikov
Standart Cevap: Felsefenin Konusu

Felsefe genel olarak bilgi, bilim, varlık, ahlak, siyaset, estetik ve din gibi konuları çalışır. Felsefenin bu alanlardaki çalışmalarından farklı alt dallar gelişmiştir.Felsefe insanlık kadar eskidir. Eski medeniyetlerden Sümerler, Mısırlılar, Hintliler, İranlılar ve Çinliler felsefe ile uğraşmış ve bugünlere kadar devam eden etkiler bırakmışlardır. Nitekim Hintliler arasında hala devam eden Budizm ve Brahmanizm gibi felsefi akımlar eski çağlara kadar uzanmaktadırlar. Eski medeniyetlerde gelişen felsefi görüşler Eski Yunan felsefesi ile sistemleştirilip geliştiği için Batı'da felsefe tarihi genel olarak eski Yunan ile başlatılır.Felsefe tarihinde dönemler Antik Yunan felsefesi esas alınarak belirlenmektedir. Çünkü felsefe eski medeniyetlerde gelişmiş olmasına rağmen ilk kez Antik Yunan'da sistemli bir disiplin haline getirilmiştir. Bu nedenle ilk çağ felsefesine Antik Yunan isminden de esinlenilerek Antik çağ felsefesi de denmektedir. Felsefe tarihindeki belli başlı dönemler İlk Çağ Felsefsi, Orta Çağ Felsefesi, Yeni Çağ Felsefesi ve Aydınlanma Felsefeleridir. Her dönemin kendine özgü bir niteliği olmakla birlikte bu dönemlerin tümünde tartışılan ortak noktalar söz konusu olmuştur. Tartışılan noktalar aynı zamanda felsefenin alt dallarını oluşturmuşlardır.
Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır

Etiketler
felsefenin konusu

Seçenekler
Stil


Felsefenin Konusu

Felsefenin Konusu konusu, Ansiklopedi/E-F-G bölümünde tartışılıyor .
Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 10:24 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net