Rehberim

İş Mevzuatına göre İşçilere Çalışma Belgesinin Verilmesi

Muhasebe, Ekonomi, Finans, Borsa bölümü Finans Makaleleri / İş Mevzuatına göre İşçilere Çalışma Belgesinin Verilmesi konusu gösteriliyor Özet:Çalışma belgesi verilmesi uygulaması 4857 sayılı İş Kanunu ile çalışma yaşamına girmiştir. 4857 sayılı İş Kanununun 28’inci maddesi gereği işten ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Muhasebe, Ekonomi, Finans, Borsa > Finans Makaleleri

İş Mevzuatına göre İşçilere Çalışma Belgesinin Verilmesi

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 06-09-2007, 11:42 AM
TÜRKO
Question İş Mevzuatına göre İşçilere Çalışma Belgesinin Verilmesi

Çalışma belgesi verilmesi uygulaması 4857 sayılı İş Kanunu ile çalışma yaşamına girmiştir. 4857 sayılı İş Kanununun 28’inci maddesi gereği işten ayrılan işçiye işveren tarafından yaptığı işinin çeşidinin ne olduğunu ve süresini gösteren bir belge verilmesi zorunludur.

Çalışma Belgesi başlığı altında düzenlenen 28’inci madde “İşten ayrılan işçiye, işveren tarafından işinin çeşidinin ne olduğunu ve süresini gösteren bir belge verilir. Belgenin vaktinde verilmemesinden veya belgede doğru olmayan bilgiler bulunmasından zarar gören işçi veyahut işçiyi işine alan yeni işveren eski işverenden tazminat isteyebilir. Bu belgeler her türlü resim ve harçtan muaftır” hükmü bulunmaktadır.

Yasa hükmü gereği işveren; İş sözleşmesi herhangi bir sebeple sona eren ve işinden ayrılan işçiye işyeri ile ilişkisi kesilirken bir belge vermek zorundadır. İşveren, bu belgede işçinin işyerinde çalıştığı süreyi ve yaptığı işi belirtecektir. Bu belge hukuken geçerli bir ehliyet niteliğinde olmayıp işçinin işyerinde çalıştığı süreyi ve yaptığı işi göstermesi nedeniyle, çalışma hayatında, işverenler tarafından işçinin işe alınması sırasında işçinin yaptığı işi ve iş tecrübesi öğrenmesi açısından bonservis niteliğindedir.

Çalışma belgesinin düzenleniş biçimi ile ilgili olarak 4857 sayılı İş Kanununda bir düzenleme yoktur. İşverenlerin; aşağıda örnek olarak düzenlenen “Çalışma Belgesini” iş sözleşmesi herhangi bir sebeple sona eren ve işinden ayrılan işçiye işyeri ile ilişkisi kesilirken vermesi gerekir.

ÇALIŞMA BELGESİ (ÖRNEK)
FOTOĞRAF
Adı-Soyadı :.....................................
Baba Adı :.....................................
Doğum Yeri ve Tarihi :.....................................
Çalıştığı İşyeri :.....................................
Çalıştığı İş Konusu :.....................................
İşe Başlama Tarihi :.....................................
İşten Ayrılma Tarihi :.....................................
İşten Ayrılma Nedeni :.....................................

Yukarıda fotoğrafı, kimliği, çalıştığı işyeri belirtilen ....................................... .../.../200... tarihinden .../.../200... tarihine kadar işyerimizde çalışmıştır. Çalışma Belgesi .../.../200.. tarihinde tanzim edilerek kendisine verilmiştir.
İşveren ve/veya İşveren Vekili
Ad-Soyad-İmza-Kaşe

Çalışma Belgesinin veriliş şekli hakkında da 4857 sayılı İş Kanununda yasal bir düzenleme yoktur. İşveren Çalışma Belgesini işten ayrılan işçiye verdiğini, Çalışma Belgesini iki suret düzenleyip, işçi bir suretini aldığını işverende kalan sureti imzalaması suretiyle veya Çalışma Belgesinin verildiğine dair işveren ve işçi tarafından imzalı bir tutanak düzenlenir. Çalışma Belgesinin iki suret düzenlenmesi halinde bir suretinin, tutanak ile verilmesi halinde de tutanağın işçi özlük dosyasında muhafaza edilmesi gerekir.

4857 sayılı İş Kanununun Çalışma Belgesi başlığı altında düzenlenen 28’inci maddesi “İşten ayrılan işçiye, işveren tarafından işinin çeşidinin ne olduğunu ve süresini gösteren bir belge verilir .....” hükmü işten ayrılan işçinin talebine bağlı olmaksızın Çalışma Belgesi verilmesi gerektiğini hüküm altına almaktadır. Bu nedenle, Çalışma Belgesini işveren işten ayrılan işçinin talebine bağlı kalmaksızın işçiye verecektir.

Uygulamada işten ayrılan işçinin işyerine tekrar gelip, Çalışma Belgesini talep etmesi pratikte mümkün değildir. Özellikle iş sözleşmesinin sona eriş şekli işçi açısından hak arama yöntemlerini seçmesine sebep olmuş ise (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına şikayet ve/veya İş Mahkemesine müracaat) işyerine gitmemektedir.

İş sözleşmesi istifa ile sona eren ve/veya işveren tarafından haklı nedenlerle fesih edilen (işe devamsızlık vb.) işçiye Çalışma Belgesi nasıl verilecektir? İşveren, işçinin iş sözleşmesinin sona erme şekline göre hareket edecektir. İstifa eden bir işçiye istifa dilekçesini vermesi durumunda Çalışma Belgesi verilecek, işe devamsızlık durumunda işçinin adresine yapılacak tebligatta yasal hakları ile birlikte Çalışma Belgesini alması için işverenliğe müracaat etmesi halinde verilecektir. İşçi tarafından alınmaması işverenin yasa hükmünü ihlal ettiği anlamını taşımaz.

4857 sayılı İş Kanununun 28’inci maddesine aykırı olarak çalışma belgesi düzenleme yükümlülüğüne aykırı davranan veya bu belgeye gerçeğe aykırı bilgi yazan, işveren veya işveren vekiline aynı Kanunun 99’uncu maddesi gereği bu durumdaki her işçi için 01.01.2007 tarihinden itibaren 83 YTL idari para cezası uygulanır.

Hüseyin ACAR
Baş İş Müfettişi
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


İş Mevzuatına göre İşçilere Çalışma Belgesinin Verilmesi

İş Mevzuatına göre İşçilere Çalışma Belgesinin Verilmesi konusu, Muhasebe, Ekonomi, Finans, Borsa/Finans Makaleleri bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
İşkur ve Ssk ile İlgili Sık Sorulan Sorular!!! Muhasebe, Ekonomi, Finans, Borsa
ÖrtÜnme Emrİ İslam ve insan
Muhasebe İle İlgİlİ Tanimlar Uygulama & Döküman
Kanuni Süresinden Sonra Verilen Beyannameler Uygulama & Döküman
Bediüzzaman'a Göre Mutluluk Kriterleri İslam ve insan


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:35 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net