Rehberim

Hukuk Alanında Yapılan Inkılaplar

Ansiklopedi bölümü H-I-İ / Hukuk Alanında Yapılan Inkılaplar konusu gösteriliyor Özet:HUKUK ALANINDA İNKILÂPLAR Mustafa Kemal Atatürk I. TBMM'nin kurulmasıyla birlikte, ulusal egemenlik ilkesine dayalı, akla, bilime ve teknolojik gelişmelere önem ...

Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Yardımcı Kaynaklar > Ansiklopedi > H-I-İ

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

Sponsorlu Bağlantılar

Konu Kapatılmıştır

Seo Seçenekler Stil
Okunmamış 08-01-2008, 09:39 AM
Facebook Oyunları
Standart Hukuk Alanında Yapılan Inkılaplar

HUKUK ALANINDA İNKILÂPLAR
Mustafa Kemal Atatürk I. TBMM'nin kurulmasıyla birlikte, ulusal egemenlik ilkesine dayalı, akla, bilime ve teknolojik gelişmelere önem veren çağdaş ve modern bir devlet kurmayı hedeflemiştir. Yeni Türk Devletinin çağdaş bir devlet olması için ilk koşul olarak "laiklik" anlayışının hayata geçirilmesini amaçlanmıştır.

DEVLET YAPISINDA LAİKLEŞME AŞAMALARI:

1. Saltanatın Kaldırılması (1 Kasım 1922)Devletin laikleşmesi yolunda gerçekleştirilen ilk devrimdir. Bu devrimle siyasal ve dinsel gücü elinde bulunduran padişahlık idaresine son verilmiştir. Siyasi kuvvetin TBMM'ne ait olduğu resmen söylenmiştir. TBMM tarafından halifeliğe atanan Abdülmecit dini bir sembol olmuştur.

2. Cumhuriyetin İlânı (29 Ekim 1923)Saltanata yeniden dönülmesi için yapılan çalışmalar sona erdirilmiştir. Böylece ulusun kendi kendisini idaresi olan demokrasinin kurulduğu resmen benimsendiği duyurulmuştur.

3. Halifeliğin Kaldırılması (3 Mart 1924)Halifeliğin kaldırılması devlet yapısının laikleşmesindeki en büyük adım olmuştur.
Sponsorlu Bağlantılar

Konu UYAL tarafından (14-05-2010 Saat 04:31 PM ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 14-05-2010, 04:31 PM
UYAL
Standart Cevap: Hukuk Alanında Yapılan Inkılaplar

4. Tevhid–i Tedrisat Kanununun Kabulü (3 Mart 1924)Eğitim öğretim birleştirildi. Eğitim kurumları devletin denetimine alındı. Çağdaş bir millet yetiştirecek Milli eğitim sisteminin kurulması kararlaştırıldı. Medreseler kapatıldı.
Böylece eğitimde yanlış inançlara, batıl fikirlere ve gericiliğe yer verilmeyeceği ortaya kondu. Tevhid–i Tedrisat kanunuyla eğitim ve öğretimde laikleşmenin ilk adımı atıldı. Ayrıca Milli Eğitim Teşkilatını kültürel devrimlere destek olacak şekilde biçimlendirilmesi için 1926 yılında da Milli Eğitim Kanunu çıkarıldı.

5. Şeriye ve Evkâf Vekaletinin (Şeriat İşleri ve Vakıflar Bakanlığının) Kaldırılması (3 Mart 1924)Din işleriyle ilgili bu bakanlık kaldırılarak yerine Diyanet İşleri Başkanlığı kuruldu. Bu gelişmeyle dinsel inanışları kullanarak yeniliklere karşı olan gericiler etkisiz hale getirildi.

6. Tekke, Zaviye ve Türbelerin Kaldırılması (30 Kasım 1925)Çeşitli mezheplere ait bu yerler müslüman halkı kendi taraflarına çekerek ayrılıklara yol açmışlardı. Şeyh Sait isyanını izleyen Takrir–i Suskun döneminde bu yerler kapatıldı. Şeyhlik, dervişlik, seyitlik ve müritlik gibi ünvanlar yasaklandı. Bu çalışmalar toplum hayatının laikleşmesiyle de ilgilidir.

7. Medeni Kanunun Kabulü (17 Şubat 1926)Osmanlı Devleti zamanında hukukta birlik yoktu. Yasalar dini (şeri) ve örfi olmak üzere ikiye ayrılmıştı. Bunun yanısıra Tanzimat döneminde Batı Avrupa'daki siyasal ve toplumsal gelişmelerin imparatorluğu etkilemesiyle Batılı yasalar yapılmıştı. Kapitülasyonlar nedeniyle de yabancı mahkemeler de kurulmuştu.
Okunmamış 14-05-2010, 04:32 PM
UYAL

XIX. yüzyılda Ahmet Cevdet Paşa başkanlığında bir kurul "Mecelle" adı verilen dini esaslara dayanan bir medeni yasa yapmıştı. Ancak yasa çağın koşullarına göre yetersizdi. Dini yasalar İslâm hukukundaki çeşitli sorunlar örnek alınarak yapılmıştı. Fakat bu yasalar çeşitli mezhepler nedeniyle çok farklılık göstermekteydi.

Türkiye Cumhuriyeti hukuktaki tüm karışıklıkları ve yaşanan sorunları ortadan kaldırmak ve eşitliği gerçekleştirmek için yeni bir Medeni Kanun yaptı. Bu kanunun hazırlanmasında İsviçre Medeni Kanunu örnek alınmıştır.Medeni Kanunla Sağlanan İlerlemeler:a) Evlilikte tek eşlilik ve resmi nikah zorunluluğub) Kadınlara da boşanma hakkı ve mirasta eşitlik hakkının sağlanmasıc) Kadınlara istediği mesleğe girebilme hakkının tanınmasıd) Kişilerin mallarla ve birbirleriyle olan sosyal ve ekonomik ilişkileri çağdaş kurallara bağlanması

Not: Müslüman olmayan cemaatler de Lozan Anlaşmasıyla kendilerine verilmiş olan örf ve adet kurallarının uygulanması hakkından gönüllü olarak vazgeçerek, Medeni Kanuna uyacaklarını açıkladılar.

Okunmamış 14-05-2010, 04:33 PM
UYAL

8. Kadınlara Siyasal Hakların Verilmesi– Kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının tanınması (1930)– Kadınlara milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının verilmesi (1934)Kadınlara siyasal hakların tanınmasıyla Türkiye Cumhuriyetinde parlementer düzen kuvvetlenmiş ve cinsler arasında eşitlik her alanda hayata geçirilmiştir.

9. Anayasa'dan Laikliğe Aykırı Hükümlerin ÇıkarılmasıAnayasa'dan "Devletin dini İslâmdır" ve "Din işlerini TBMM yerine getirir" maddeleri çıkarılmıştır (1928). Böylece Türkiye Cumhuriyetinde devlet düzeninin ve hukuk kurallarının dine değil, akla ve bilime dayandırıldığı bir kez daha etkili biçimde ortaya konmuştur.10. Soyadı Kanununun Kabulü (1934)Eski toplumsal düzenimizde aileler dini, sosyal ve feodal kaynaklı bazı lakaplarla biliniyordu.

Dini ve feodal kaynaklı ünvanlara dayanılarak ayrıcalıklar kazananlar çeşitli sorunlara yol açmışlardı. 1934 yılında çıkarılan Soyadı Kanunu ile her aileye bir soyadı verildi. Aynı yıl çıkarılan bir kanunla hacı, hafız, molla, ağa, efendi ve paşa gibi ünvanlar yasaklandı. Bu yasayla devlet halk ilişkilerinin düzenli olması da amaçlandı.
Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır

Etiketler
hukuk alaninda yeni ve eski soyadi kanunu

Seçenekler
Stil

Hukuk Alanında Yapılan Inkılaplar konusu, Ansiklopedi/H-I-İ bölümünde tartışılıyor .