Rehberim

osmanlı devletinin 1. dünya savaşına girmesi savaşın gidişatını nasıl etkiledi?

Başka Yere Sığmayanlar bölümü Hakkında Bilgi-Nedir / osmanlı devletinin 1. dünya savaşına girmesi savaşın gidişatını nasıl etkiledi? konusu gösteriliyor Özet:yasin Sponsorlu Bağlantılar...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Başka Yere Sığmayanlar > Hakkında Bilgi-Nedir

osmanlı devletinin 1. dünya savaşına girmesi savaşın gidişatını nasıl etkiledi?

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 05-12-2009, 12:12 PM
Kayıtsız Üye
Thumbs down osmanlı devletinin 1. dünya savaşına girmesi savaşın gidişatını nasıl etkiledi?

yasin
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 05-12-2009, 01:25 PM
!MaTRıX!
Standart Cevap: osmanlı devletinin 1. dünya savaşına girmesi savaşın gidişatını nasıl etkiledi

OSMANLI DEVLETİNİN I. DÜNYA SAVAŞINA GİRMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?
• Balkan ve Trablusgarp savaşlarında kaybedilen toprakları geri alma düşüncesi
• Alman hayranlığı ve Almanya’nın savaşı kesin kazanacağına inanılması
• İngiltere,Fransa ve Rusya’nın sömürgelerinde yaşayan Müslüman ülkeleri bağımsızlığına kavuşturma isteği
• İngiltere,Fransa ve Rusya’nın Osmanlı Devletine karşı düşmanca tavır takınmaları
• Goben(Yavuz),Breslav(Midilli) zırhlı gemilerinin Rus limanlarını topa tutması.


Almanların Osmanlı Devleti’yle ittifak arayışına girmesi çabuk sonuç verecektir. Osmanlı yöneticilerihttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Avrupa’da başlayan savaşa Osmanlı Devleti’nin eninde sonunda gireceğini düşünüyorlar; bu nedenle bize topraklarımızın parçalanmayacağı garantisini veren Almanya’nın yanında savaşa girilmesi fikri üzerinde kuvvetle duruyorlardı. Nitekimhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif taraflar arasında bir ittifakın gerçekleşmesi konusunda kanaatlerin müspet olması üzerinehttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Türk-Alman ittifakını gerçekleştirecek “Türk-Alman Gizli Antlaşması” 2 Ağustos 1914’ de imzalanacaktır. 2 Ağustos 1914 tarihli Türk- Alman gizli ittifak antlaşmasının önemli maddeleri şöyledir
1. Almanya ve Osmanlı Devletlerihttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif devam etmekte olan Avusturya-Sırbistan Muharebelerinde tarafsız kalacaklardı.
2. Eğer Rusya savaşa girerse ve Almanya da Rusya’ya karşı savaş ilân edersehttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Osmanlı Devleti Almanya’nın yanında savaşa girecektir.
3. Osmanlı Devleti savaşa girersehttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Türk ordusunun emir ve kumandası Alman askerî heyetine verilecekti.
4. Almanyahttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif İtilâf Devletlerine karşı Osmanlı Devleti’nin mülki tamamiyetini kabul edecekti.
Almanya’nın 1 Ağustos 1914’te Rusya’ya savaş ilân ettiği düşünülürse; biz bu antlaşmayı imzalarken Avrupa’da başlamış olan savaşa girmeyi peşinen kabul ediyorduk. Bu antlaşmada Osmanlı Devleti’nin lehine olan tek hükümhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif İtilaf devletlerinin saldırılarına karşı toprak bütünlüğümüzün Almanya tarafından garanti edilmesidir.
2 Ağustos l914 tarihli bu gizli ittifak antlaşmasına rağmen Osmanlı Devleti harbe hemen girmemişti. Bir hükümet bildirisiyle tarafsızlığını ilân etmiş ve aynı zamanda ülke genelinde “genel seferberlik” çağrısı çıkarmıştır. Savaşa hemen girilip girilmemesi konusunda Hükümet üyeleri arasında bir görüş birliği oluşmamıştı. Neticede; ordunun noksanları olduğuhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif bunların tamamlanması gerektiği ve henüz seferberlik hazırlıklarının bitmemesi gibi mazeretler beyan ediliphttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif savaşa hemen girilmemişti.
Diğer taraftan Alman Genelkurmayıhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Avrupa cephelerinde güç durumda kalan ordularını rahatlatmakhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif için Osmanlı Devleti’nin bir an önce harbe girmesini istiyordu. Bu konuda hem Alman Hükümetihttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif hem de Osmanlı Harbiye Nezareti ile Genelkurmay’da görevli Alman subaylarıhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif siyasî ve diplomatik baskı yapıyorlar ve bazı tertiplere giriyorlardı. Bu noktadahttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Almanya’nın Osmanlı Devleti’nin bir an önce harbe girmesini istemesinin nedenleri üzerinde birkaç maddeyle duralım. Buna göre;
1. Osmanlı Ordusu’ndan istifade etmek düşüncesi. Avrupa’nın sayıca en kalabalık ordularından birisi olan Türk Ordusu’nun yeni ve modern silahlarla teçhiz edilmesi ve Alman subaylarının sevk ve idaresine bırakılması halinde bu ordudan fazlasıyla istifade edilebilirdi.
2. Osmanlı Devleti’nin savaşa girmesi halindehttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif bu devletin toprakları üzerinde birden fazla cephe açılacak; İngilizlerhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Fransızlar ve Ruslar bu cephelere Alman cephelerinden kuvvet kaydırmak durumunda kalacaklardır. Bu da Avrupa cephelerinde Alman Ordusu’nu rahatlatacaktır.
3. Osmanlı Devleti savaşa girdiği takdirde stratejik önemi olan Boğazları savaş yaptığı devletlere kapatacaktı. Böylece Rusya’nın İngiltere ve Fransa ile olan irtibatı kesilecektir. (İleride Çanakkale Savaşı’nın çıkmasının en önemli sebebi olacaktır)
4. Osmanlı Devleti savaşa girdiği takdirde Almanyahttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif bu ülkenin topraklarının her kesiminden ve her türlü imkanlarından istifade edebilecekti.
5. Osmanlı Padişahıhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif aynı zamanda dünyadaki bütün müslümanların halifesidir (dini lideri). Eğerhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Osmanlı devleti bu savaşa girişini dini bir amaca dayandırırsa; yani “cihad” ilân edersehttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif diğer müslüman ülkeler ve milletler halifenin devletine sahip çıkacaklardı. İngiltere ve Fransa gibi idaresi altında milyonlarca müslümanı barındıran bu ülkelere karşıhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif sömürgelerde ayaklanmalar veya karışıklıklar çıkacaktı.
Almanya’nın Osmanlı Devleti’ni bir an önce savaşa sokma konusundaki baskıları devam ederkenhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif ortaya bir gemiler krizi çıkmıştı. Alman Donanması’nın en güçlü iki büyük savaş gemisihttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif İtalya ve Avusturya savaş gemileriyle birleşerek İtilâf devletleri donanmalarına karşı harekat yapmak üzere Akdeniz’e gelmişhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif ancak İtalya’nın Alman ittifakından ayrılarak tarafsızlığını ilân etmesi üzerine İngiliz ve Fransız donanmalarının takibine uğramıştı. Bu arada ittifak antlaşması yapılmış olduğundanhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Alman Deniz Bakanlığı’nca bu gemilerin Çanakkale Boğazı’ndan geçerek İstanbul’a gitmeleri istenmiştir. Nitekim Göben (Yavuz) ve Breslav (Midilli) adlı gemiler 10 Ağustos l914’de Boğazlardan geçerek İstanbul’a geldiler. Başta İngiltere ve Rusya olmak üzere İtilâf devletlerihttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Osmanlı Devleti’nin bu gemileri Boğazlara almakla tarafsızlığını bozduğunuhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif 24 saat içinde bu gemileri kendi karasuları dışına çıkarmadığı takdirde savaş ilân edeceklerini ifade eden sert protesto notaları verdiler. Osmanlı Devleti gerçekten zor durumda kalmıştır. Bir tarafta; antlaşma imzalayarak müttefik olduğu Almanya’nın baskısıhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif diğer taraftan savaş ilân etme kararı alan İtilâf devletlerin tepkisi. Bu bunalımdan ancak bu gemilerin Almanya’dan satın alındığının ilân edilmesi ve gemilere Türk bayrakları çekilmesiyle çıkılabilmiştir.Osmanlı Devletihttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif bir süre sonra Göben (Yavuz) Gemisi Kumandanı Alman Amirali Şouchon’u (Şöson) Akdeniz Filosu ve Türk Deniz Kuvvetleri Kumandanlığı’na getirdi. Böylecehttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif kara ordularımızdan sonra deniz ordumuz da Alman kumandanların eline teslim edilmişti. Artıkhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Osmanlı Devleti’ni bir an önce harbe sokmak için bazı tertipler ve faaliyetler yoğunlaştırılmıştı. ‚ok geçmeden gerçekleşen “Karadeniz Olayı”yla Osmanlı Devleti’nin savaşa girişi sağlanacaktır. Amiral Şöson kumandasındaki Osmanlı Donanmasıhttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Karadeniz’e tatbikat amacıy-la açılmış ve burada kendilerini takip ve taciz eden Rus Donanması’yla bir deniz muharebesi yapmıştı. Rus iddialarına görehttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Türk Donanması daha sonra Rusların Sivastopol ve Odesa limanlarını topa tutmuştu.
Karadeniz hadisesi üzerine 1 Kasım 1914’te Rusyahttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif 5 Kasım’da ise İngiltere ve Fransa Osmanlı Devleti’ne savaş ilân ettiler. Osmanlı Padişahı ve Halife sıfatıyla Padişah Mehmed Reşad 11 Kasım 1914’de “Cihad-ı Ekber” ilân etti. Böylecehttp://www.tekplatform.com/images/smilies/virgs.gif Almanya amacına ulaşmış ve savaş başladıktan itibaren yüz güne varan bir süre savaşa girmemiş olan Osmanlı Devleti’ni kendi yanında savaşa sokmuştu.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


osmanlı devletinin 1. dünya savaşına girmesi savaşın gidişatını nasıl etkiledi?

osmanlı devletinin 1. dünya savaşına girmesi savaşın gidişatını nasıl etkiledi? konusu, Başka Yere Sığmayanlar/Hakkında Bilgi-Nedir bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Küresel Bir Dünya mı? Felsefe - Sosyoloji - Psikoloji
osmanlı devleti dağılma dönemi Tarih - Coğrayfa
Atatürk'ün Katıldığı Savaşlar ATATÜRK Köşesi
Yabancı Tarinde Türkler !!! Tarih Rehberim
MERAK EDİLEN KONULAR I - Dünya Nedir? İslam ve insan


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:15 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net