Rehberim

Babası ölmüş kıza Evlenme yardımı olarak çeyiz parası veriliyormu?

Başka Yere Sığmayanlar bölümü Hakkında Bilgi-Nedir / Babası ölmüş kıza Evlenme yardımı olarak çeyiz parası veriliyormu? konusu gösteriliyor Özet:baba vefat etmiş ise ve kızı evlenmeye kalkar ise çeyiz parası nezaman alınır Sponsorlu Bağlantılar...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Başka Yere Sığmayanlar > Hakkında Bilgi-Nedir

Babası ölmüş kıza Evlenme yardımı olarak çeyiz parası veriliyormu?

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 26-12-2009, 08:55 AM
Kayıtsız Üye
Standart Babası ölmüş kıza Evlenme yardımı olarak çeyiz parası veriliyormu?

baba vefat etmiş ise ve kızı evlenmeye kalkar ise çeyiz parası nezaman alınır
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 26-12-2009, 03:25 PM
Raskolnikov
Standart Cevap: Babası ölmüş kıza Evlenme yardımı olarak çeyiz parası veriliyormu?

Yetim Aylığı ve Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Annem ve küçük kardeşim SSK dan dul ve yetim aylığı alıyorlar. Ben SSK lı çalışan bir bayan olduğumdan yetim aylığı alamıyordum. Ancak 15.05.2007 tarihinde işverenim tarafından işten çıkarıldım. 22.05.2007 tarihinde Tahsisler Daire Başkanlığına Taahhütlü posta ile dilekçe göndererek yetim aylığı talebinde bulundum.
25.05.2007 tarihinde ise evlendim ve 09.07.2007 tarihli dilekçe ile başvurarak "Evlilik Yardımı" talebinde bulundum. SSK tahsisler daire başkanlığı bana gönderdiği cevabi yazıda, 01.06.2007 tarihi itibariyle tarafıma aylık bağlandığı ve evlendiğim tarih olan 25.05.2007 itibariyle aylık almadığımdan bahisle yetim aylığı ve dolayısıyla "Evlilik Yardımı" alamayacağımı bildirdi. Aylığın takip eden ay başından bağlanmasının böyle bir sonuç doğurması bence haksızlık. Acaba bu olayla ilgili olarak dava açarsam sizce kazanabilir miyim ve davayı hangi mahkemeye nasıl açmam gerekir.(
Meral AKTAŞ)

Sayın AKTAŞ, sorunuzu cevaplamadan önce sorunuzla ilgili olması bakımında sadece yetim aylığı hakkında kısaca bilgi vermiş olalım,

Ölen Sigortalının Çocuklarına Yetim Aylığı Bağlanabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

-18 yaşını, ortaöğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmamış olan veya çalışamayacak durumda malul bulunan ve SGK’ ya tabi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan çocuklarla yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan ve Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi bir işte çalışmayan, buralardan gelir ve ya aylık almayan kız çocukların her birine % 25’ i,
-Yukarıda belirtilen ve sigortalının ölümü ile anasız ve babasız kalan veya sonradan bu duruma düşenlerle ana ve babaları arasında evlilik bağlantısı bulunmayan yahut sigortalı babanın ölümü tarihinde evlilik bağlantısı bulunmakla beraber anaları sonradan evlenenlerin her birine % 50'si, oranında aylık bağlanır.
-Sigortalının ölüm tarihinde 18 veya 20 yaşını doldurmuş olup, aylığa hak kazanmamış durumda olan erkek çocuklar, sonradan öğrenim yaparsa aylık bağlama haklarından yararlanırlar.
-Sigortalı tarafından evlat edinilmiş, tanınmış veya nesebi düzeltilmiş yahut babalığı hükme bağlanmış çocukları ile, sigortalının ölümünden sonra doğan çocukları, bağlanacak aylıktan yukarıda belirtilen esaslara göre ya¬rarlanır.
-Sigortalının erkek çocuklarına bağlanan aylıklar, çocuğun 18 yaşını, ortaöğrenim yapması halinde 20 yaşı¬nı, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını dolduracağı tarihe kadar devam eder. Çalışamayacak durumda malul olan erkek çocukların aylıkları bu yaşlara vardıktan sonra da kesilmez.
-Ancak aylığı kesilen erkek çocuklardan son¬radan çalışamayacak durumda malul olanlara, SGK’ ya tabi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almamaları şartıyla malullük durumlarının tespitine esas teşkil eden rapor tarihini takibenden aybaşından itibaren yeniden aylık bağlanır.

Yetim Aylığının Başlangıç Tarihi Nedir?
-Sigortalının ölümünde ölüm sigortasından hak sahibi kimselerine bağlanacak aylıklar, ölümle aylığa hak kazandıkları tarihten sonraki ay başından başlar.
-Malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken ölen sigortalının hak sahibi kimselerinin aylıkları, sigortalının hak kazandığı son aylık devresinin sona erdiği tarihten başlar.

Çeyiz Parası Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nedir?
-Sigortalının ölümünden dolayı aylık ve gelir almakta olan hak sahibi kız çocuklarına evlenmeleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı evlenme yardımı olarak verilir.
-İki yıl içerisinde meydana gelen boşanma veya dul kalma halinde bu süre için tekrar aylık veya gelir ödenmez.

Çeyiz Parası Alabilmek İçin Yetim Aylığı Alıyor Olma Şartı Var mı?
-Sayın AKTAŞ, yukarıda yapmış olduğumuz genel açıklamalar çerçevesinde; çeyiz parası alabilmek için Yasada “Yetim Aylığı Almakta Olan” şartı bulunmaktadır.
-Çeyiz parası alabilmeniz için yetim aylığı almaya başlamış olmanız gerekmektedir. Ancak siz 22.05.2007 tarihinde yetim aylığı almak üzere müracaatta bulunmuşsunuz. Yetim aylığınızın başlangıcı ise müracaat tarihinizi takip eden aybaşı yani 2007 yılı Haziran ayıdır.
-Dolayısıyla Yasada öngörülen “Aylık Almakta Olan” şartını taşımadan 25.05.2007 tarihinde evlenmiş olmanız nedeniyle de çeyiz parası almayı hak edememişsiniz.
-Yasadaki hüküm açık olduğu için Yargı yoluna gitmenizin sonucu değiştirmeyeceğini düşünüyorum.
-Ancak karar yine de sizin…

Sağlıcakla ve sosyal güvenlikle kalın…
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Okunmamış 14-03-2010, 04:37 PM
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Babası ölmüş kıza Evlenme yardımı olarak çeyiz parası veriliyormu?

ben babamın vefatından sonra üç sene kadar yetim aylığı aldım.sonra devlet memuru oldum, 2,5 seneden beri çalısıyorum.evlilik parası alabilirmiyim.
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Okunmamış 02-09-2010, 12:29 AM
greenjourney
Standart Cevap: Babası ölmüş kıza Evlenme yardımı olarak çeyiz parası veriliyormu?

eşim 17 temmuz 2006 da vefat etti ben eylül 2010 tarihinde emekliliğime hak kazanıyorum kendi maaşımı alırken aynı zamanda eşimin maaşınıda albilecekmiyim?

syg
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Okunmamış 08-09-2010, 11:23 AM
didemcik
Cool Cevap: Babası ölmüş kıza Evlenme yardımı olarak çeyiz parası veriliyormu?

Hımmm bence sen bunu araştırr:/ama sanada cok uzuldum başın sağ olsun
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
Çeyiz parası nasıl alınır, yetim aylığı nasıl alınır

Seçenekler
Stil


Babası ölmüş kıza Evlenme yardımı olarak çeyiz parası veriliyormu?

Babası ölmüş kıza Evlenme yardımı olarak çeyiz parası veriliyormu? konusu, Başka Yere Sığmayanlar/Hakkında Bilgi-Nedir bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
PHP Nedir? ResimLi anLatım PHP
Lineer psikoloji Matematik - Geometri
Arkeoloji Politikaları Tarih - Coğrayfa
Kuşlar ile iLGİLİ mAKALELER Evcil Hayvanlar
Entelektüellerin Geleceği ve Yeni Sınıfın Yükselişi Felsefe - Sosyoloji - Psikoloji


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:21 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net