Rehberim

Resimli Güvercin Türleri

Tabiat ve Canlılar Alemi bölümü Hayvanlar Alemi / Resimli Güvercin Türleri konusu gösteriliyor Özet:Balon Lahor Mantolu Rostov Nun Sepet Kuyruk Panda Kıvırcık Cinperi Buhara King Azman,kısa gagalı uçucu ırkların içerisinde Denizli'de en yaygın ...


Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Tabiat ve Canlılar Alemi > Hayvanlar Alemi

Resimli Güvercin Türleri

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 14-10-2008, 02:26 PM
Facebook Oyunları
Standart Resimli Güvercin Türleri

Balon


Lahor


Mantolu


Rostov


Nun


Sepet Kuyruk
Panda


Kıvırcık


CinperiBuhara


King
Azman,kısa gagalı uçucu ırkların içerisinde Denizli'de en yaygın ırktır. Bangoda görülen köşeli kafa yapısı,patlak ve dışa çıkık gözler Azman ırkında görülmez.Bangolara oranla daha uzun boylu, sivri uçlu kanat yapısına sahip ve uçucudurlar.


Bağdat, Bağdadi, Bağdadiye ve Bağdatlı adları ile bilinen bu güvercin ırkı, Irak kökenlidir. Dünya da Bagdat, Baghdad, Bagdette gibi adlarla bilinmektedir. Günümüzde doğu ve güneydoğu bölgelerimizde yetiştirilmektedir. Ancak sayıları azalmıştır. Korunması için önlemler alınması gerekmektedir.


Bango
.Güvercin soylarından çok geniş kapsamlı bir türdür. Bu tür diğer güvercin türlerine göre daha ufak olmasıyla bilinir.Soyu, 8.yüzyılda Afrika'dan gelmektedir.


Dünyada “Tippler” adı ile tanılan bu güvercinlere, ülkemizde İngilizce’den kısaltılarak kısaca “Tip” adı verilmektedir. Ülkemizde yerli bir ırk olmayıp tamamen ithaldir. Son yıllarda yurdumuzda da yetiştirilmeye hatta kuş pazarlarında bile rastlanmaya başlanmıştır. Tippler kelimesi İngilizce’de “Akşamcı” anl***** gelmektedir. Bu kelime İngiltere’de olduğu gibi bizde de akşamdan akşama içkisini yudumlamayı adet haline getirmiş kişiler için kullanılan bir değimdir. Bu güvercinlere akşamcı denmesinin nedeni, bu kuşların gece de uçuşlarını sürdürebilmelerinden kaynaklanmaktadır.


Dönek
. Döneklerde kelebekler gibi 14-16 kuyruk teleğine sahiptir. Siyah, mavi, kırmızı renklere sahiptir. kafaları kanat ve kuyrukları beyazdır yüksek uçarlar pırıltıya hassasiyetleri vardır uzak mesafelerden gelmeleri de biraz güçtür.Bursa ilimizden adını alan bu güvercin ırkı Bursa'dan başka ağırlıklı olarak İstanbul, İnegöl, Mustafa Kemal Pasa ve Afyon yörelerinde yetiştirilmektedir. Yerel ismi Oynar olan Bursa ırkı Osmanlı Devleti zamanında da yetiştirilmiş bir ırktır. Özellikle Bursa'da babadan oğula devretmiş, 60-70 yıl öncesinden günümüze kadar nesilleri takip edildiği bilinen Bursa ailelerine rastlamak mümkündür.


Dolapçı.Türkiye'de Denizli dışında pek çok bölgede dolapçılara dönek denildiğini biliniyor, ancak Denizli'de dolapçı ve dönek kesin olarak ayrılmaktadır.Bu ayırım Denizli'li yetiştiriciler tarafından uzun yıllardır yapılmakta ve isimlendirilmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 14-10-2008, 02:27 PM
Facebook Oyunları
Standart Cevap: Resimli Güvercin TürleriAlıntı ile Cevapla
  #3  
Okunmamış 14-10-2008, 02:47 PM
xsinemx
Standart Cevap: Resimli Güvercin Türleri

ya ben güvercinlere bayilirim en sevdigim kus türüdür keleki beyaz sepetkuyruga cok güzel olmus tesekkürler ellerinize saglik
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Resimli Güvercin Türleri

Resimli Güvercin Türleri konusu, Tabiat ve Canlılar Alemi/Hayvanlar Alemi bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Anlatım Türleri, Anlatım Türleri Hakkında, Anlatım Türleri Özellikleri Türkçe - Edebiyat
Nazım Şekilleri ve Türleri Türkçe - Edebiyat
Beyaz Güvercin Şiir Köşesi
resimli seccadeler İslam ve insan
Orman Ve Orman Türleri M-N-O


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:05 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net