Rehberim

:::ÖNEMLİ::: Ağrı kesicilere dikkat ...

Sağlık bölümü İlaçlar Hakkında Genel Bilgiler / :::ÖNEMLİ::: Ağrı kesicilere dikkat ... konusu gösteriliyor Özet:Arkadaşlar uzun süredir internette olaşan naproksen sodyum içerikli ilaçlar la ilgili haber yayılıyor .Bende bu konuda bi araştırma yaptım olay ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Sağlık > İlaçlar Hakkında Genel Bilgiler

:::ÖNEMLİ::: Ağrı kesicilere dikkat ...

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 17-11-2007, 10:01 AM
MAVİ KARANLIK
alarm :::ÖNEMLİ::: Ağrı kesicilere dikkat ...

Arkadaşlar uzun süredir internette olaşan naproksen sodyum içerikli ilaçlar la ilgili haber yayılıyor .Bende bu konuda bi araştırma yaptım olay kesin olmamakla beraber doğru olayı şöle özetliyeyim ...


bu olay APRANAX isimli ilaç ile ilgili...Vatandasin biri, hafta sonu
arkadasinin evine gidiyor. Çok basi agridigindan, arkadasi ona bir Apranax
veriyor. Vatandas yutmadan önce ilac agzinda çigniyor, bir kaç dk. sonra
suurunu kaybediyor. Çevresindekileri tanimamaya basliyor. Apar topar
hastaneye kaldiriyorlar ve orada anlasiliyor ki; sebep beyin kanamasi.
Nedeni ise, doktorlarinaçiklamalarina göre;agrikesicilerin özellikle
Apranax ve türevlerinin çignenmesi ya da agizda bekletilmesi
apranax,aprol, aprowell, naprosyn, napradol, kapnax, apraljin, aleve,
synax, oprax (kisaca etken maddesi naproksen sodyum olanlar) çignenince;etken madde beyneçok hizli nufuz ediyor ve
ölümcül Sonuçlara yol açabiliyormus.


ilacın prospektüs bilgilerini en altta verecem ...

DİKKATLİ OKUYUNUZ ....

bu olay gerçekte olabilecek bi olaydır naproksen sodyum ağız yoluyla çiğnendiği vakit ağızda bulunan tükürük bezleri sayesinde hemen emilerek kana karışır bu durumda da kan akımı artar, bunun sonucunda ısı artışı ve kızarıklık oluşur; damar içinde sıvı ; hücre sızmasına ve şişmeye neden olur. Beynimizdeki damarlar vücudumuzun diyer damarlarından daha ince olduğundan sızma bu bölgede yoğunluk kazanacağından beyin kanamasına neden olur..






şimdi naproksen sodyumun özelliklerine ve tarihcesine bakalım

Naproksen bir [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]tır (NSAİİ). Hafiften orta seviyeye kadarki [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]larda kullanılır


Ay [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] ve [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] gibi durumların yol açtığı sertliklerin tedavisinde kullanılır. Ayrıca birincil [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] tedavisinde de kullanılır. Vücutta ağrı ve [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]a neden olan hormonları azaltarak çalışır. Her ne kadar diğer Enflamasyon, yangı, infilamasyon veya iltihaplanma, canlı dokunun hasara verdiği yanıttır. Enflamasyonlu bir alanda kan akımı artar, bunun sonucunda ısı artışı ve kızarıklık oluşur; doku içine sıvı ve hücre sızmasına ve şişmeye neden olur.


[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]`lara oranla daha büyük bir [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]a ihtiyaç duysa da naproksen [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]e kuvvetlice bağlanır ve böylece diğer ilaçlara oranla kanda daha uzun bir yarılanma süresine ([Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]) sahiptir. Naproksen genellikle Yarı ömür Radyoaktif bir maddedeki atom çekirdeklerinin yarısının bozunması için gereken zaman aralığı. Yarılanma süresi de denir. Yarı ömür, radyoaktif bir maddedeki bozunum hızının yarıya düşmesi için gerekli süre olarak da tanımlanır.

Bir atomdaki proton ve nötron sayılarındaki farklılıklar atoma kararlı veya kararsız olarak vasıf kazandırır. Proton ile nötron arasındaki sayı farkı fazla ise atom kararsızdır. Kararsız atom tabiatta daima kararlı atoma dönüşür.


[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]
Sodyum sembolü Na olan ve yer kabuğunda, çokluk bakımından altıncı sırada bulunan ****lik bir element. Sodyum, denizlerde çözünmüş hâlde bulunan elementler içinde miktar olarak ikinci sırayı alır. Sembolü Lâtince “natrium” veya “soda ****li” kelimesinden alınmıştır.


[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]u, naproksen sodyum olarak da kullanılır. Naproksen sodyum,
Tuz Kimyada, bir asitle bir bazın tepkimeye girmesi neticesinde meydana gelen madde. Tuz bazdaki artı yüklü iyonla asitteki eksi yüklü iyondan meydana gelir. Asitle baz arasındaki tepkime nötrleşme tepkimesi olup bu esnada tuz ve su ortaya çıkar. Erimiş tuz veya çözelti halindeki tuzların çoğu eksi ile artı yüklü iyonlarına ayrışır ve elektriği iletir. Tuz adı ayrıca sofra tuzu veya sodyum klorür (NaCl) için de kullanılır.

Tuz çeşitleri: Tuzları çeşitli şekilde sınıflandırmak mümkündür


[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] yoldan daha hızlıca emilir. Naproksen ilk kez [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]`da, reçete ilacı olarak Naprosyn adıyla satılmaya başlandı. Naproksen sodyum ise ilk kez [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]`de Anaprox ismiyle satılmaya başlandı.

[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]`deki [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] (FDA - Gıda ve İlaç Dairesi) [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]`de ilacın reçetesiz olarak da satılmasını onaylasa da, [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] dahil dünyanın diğer birçok ülkesinde ilaç halen reçete ilacıdır.
Yapısı ve Ayrıntılar
Naproksen [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]`ların [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] ailesinin bir üyesidir. Beyaz kristalize bir madde olan naproksenin [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] 230.2628`dir. Kokusuzdur. Ayrıca naproksen [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] çözünürdür; pratik anlamda düşük [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] (pH 4`ten düşük) seviyesindeki suda çözünmez. [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] seviyesi 6 veya daha yüksek olan suda çözünebilir. [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] 153°C`dır.
Yan Etki ve Uyarılar
Diğer [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]`lar gibi naproksen de [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] yolda rahatsızlık yaratabilir. İlacı yiyecek ile birlikte almak en sık karşılaşılan bu yan etkiyi gidermeye yardımcı olabilir. Yine diğer [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]`ler gibi, naproksen sodyum ve lityum çıkartımını engelleyebilir. [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] ilavesi (supleman) kullananlarda naproksen kullanımına dikkat edilmelidir. Ayrıca, NSAİİ`ların [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] ailesindeki ilaçlarla veya [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]larla beraber kullanılmaması önerilir. Etken maddesi [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] olan ağrı kesicilerin ( [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ], [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ], [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ], [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ], [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ], [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ], [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ], [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ], [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ], [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] ve diğerleri)çiğnenmemesi, ağızda bekletilmemesi gerekmektedir.Çiğnenince; etken madde beyne çok hızlı nüfuz etmekte ve ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir.

Naproksen sodyum, ağız yoluyla alındıktan sonra mide-bağırsak kanalından süratle ve tam olarak emilir. Naproksen sodyum’un ağrı kesici etkisi, ağızdan alındıktan 20 dakika sonra başlar. 1-2 saat içinde en yüksek plazma konsantrasyonuna ulaşır. 4-5 doz-dan sonra ise sabit plazma konsantrasyonları oluşur.

Naproksen sodyum’un yarı ömrü, yaklaşık 13 saattir ve tedavi dozlarında naproksen sodyum, %99’u aşan oranda kan proteinlerine bağlanır. Alınan dozun yaklaşık %95’i naproksen, 6-0-dimetil naproksen ya da konjugeleri şeklinde dışarı atılır.
Naproksen sodyum, ****bolizmayı uyaran enzimleri indüklemez.


Prospektüs bilgileri ilaç firmasının web sitesinden alınmıştır Bu sitede verilen linklerdeki bigilerin eksik veya hatalı olmasından
ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !
Sponsorlu Bağlantılar

Konu MAVİ KARANLIK tarafından (17-11-2007 Saat 10:16 AM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 17-11-2007, 10:06 AM
MAVİ KARANLIK
Standart Cevap: :::ÖNEMLİ::: Ağrı kesicilere dikkat ...

Prospektüs bilgileri ilaç firmasının web sitesinden alınmıştır Bu sitede verilen linklerdeki bigilerin eksik veya hatalı olmasından
ve uygulanmasından oluşacak zararlardan site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !




PROSPEKTÜS (eksik,özetlenmiş veya güncellenmemiş olabilir)

FORMÜLÜ :
Bir tablet ; etken madde olarak 550 mg Naproksen sodyum ve boyar madde olarak Titan
dioksit ve İndigo mavisi içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER :
Farmakodinamik özellikler :
Naproksen Sodyum; antienflamatuar etkiye sahip non-narkotik bir analjeziktir. İçerdiği
Naproksen Sodyum (2-naftalenasetik asit, 6-metoksialfametil, sodyum) nonsteroid
antienflamatuar ilaçların arilasetik asit grubundandır. Antienflamatuar etkisini adrenalektomili
hayvanlarda bile gösterir. Bu durum etki mekanizmasının hipofiz-adrenal yolu ile
gerçekleşmediğini göstermektedir. Diğer nonsteroid analjezik antienflamatuar ilaçlar gibi
Naproksen Sodyum da prostaglandin sentezini inhibe eder.
Naproksen Sodyum bir merkezi sinir sistemi depresanı değildir ve ****bolizma enzimlerini
aktive etmez.
Farmakokinetik özellikler :
Naproksen Sodyum suda kolay erir ve oral olarak alındıktan sonra gastrointestinal kanaldan
süratli ve tam olarak emilir. Bu hızlı ve tam emilim sonucu ağrının giderilmesi alındıktan 20
dakika sonra belirgin bir şekilde başlar. Doruk plazma düzeyine 1-2 saatte ulaşır ve normalde
4-5 dozdan sonra bu doruk düzey sabit hale gelir. Ortalama plazma yarı ömrü yaklaşık 13
saattir ve tedavi dozlarında % 99’dan fazlası plazma proteinlerine bağlanır. Verilen dozun
yaklaşık %95’i Naproksen , 6-0 dezmetil Naproksen veya konjugatları şeklinde idrarla atılır.
Atılım oranı, ilacın plazmadan kaybolma oranına aynen uymaktadır.

ENDİKASYONLARI :
Apraxin Fort Film Tablet, romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit, juvenil artrit,
tendinit, bursit ve akut gutun semptom ve tedavisinde; ağrı tedavisinde ve primer dismenore
tedavisinde endikedir.

KONTRENDİKASYONLARI :
Apraxin Fort Film Tablet’e aşırı duyarlı olanlarda, asetilsalisilik aside ve diğer nonsteroid
antienflamatuarlara karşı astım, rinit ve ürtiker gibi allerjik reaksiyonlar gösteren hastalarda,
bu grup ilaçlar arasında çapraz allerjik reaksiyonlar oluşabileceğinden kullanılmamalıdır. Bu
hastalarda Apraxin Fort tedavisi ile şiddetli anaflaktik reaksiyonlar bildirilmiştir.
Aktif mide veya duodenum ülserleri olan hastalarda kullanılmamalıdır.
Her ikisi de, plazmada Naproksen iyonu olarak dolaşacağından, Naproksen içeren
preparatlarla birlikte kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER :
Aktif peptik ülseri bulunan hastalara verilmemelidir. Gastrointestinal hastalık anamnezi
bulunan hastalara yakın bir takip altında verilmelidir.
Ağır kanama ve perforasyon da dahil ciddi gastrointestinal yan etkilerin kümülatif insidansı,
Naproksen’in (veya diğer nonsteroid antienflamatuar ilaçların) kullanılma süresi arttıkça
hemen hemen doğrusal olarak yükselir. Bütün nonsteroid antienflamatuar ilaçlarda ilaç
dozunun artmasıyla bağlantılı olabilecek yan etki artışı görülebilir.
Kalp yetmezliği, kalp fonksiyon bozukluğu, karaciğer fonksiyon bozukluğu ve sodyum
kısıtlamasının söz konusu olduğu hastalarda kullanılırken dikkatli olunmalıdır. (Bir tablet
yaklaşık 50 mg (2 m Eq ) Sodyum içerir).
Böbrek fonksiyonu bozuk olanlarda dikkatle kullanılması ve bu hastalarda serum kreatinin
ve/veya kreatin klerensinin izlenmesi tavsiye edilir.
Karaciğer fonksiyon testlerinden bir veya daha çoğunun nonsteroid antienflamatuar ilaçlar ile
yükseldiği bildirilmiştir.
Trombosit agregasyonunu azaltıp, kanama zamanını uzatır. Bu durum kanama zamanı
saptanması sırasında göz önünde bulundurulmalıdır. Antikoagülan tedavisindeki hastalarda
Apraxin Fort tedavisi kanama riskini artırır. Böyle durumlarda yarar/risk değerlendirmesi
yapılmalıdır.
Alzheimer hastalığı riski olanlarda dikkatli kullanılması gerekmektedir
Yaşlılarda : Yaşlılarda ilacın eliminasyonu azalabileceğinden doz konusunda dikkatli
olunmalı, etkili en düşük doz kullanılmalıdır.
Çocuklarda : 16 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Ancak sadece juvenil artritte
5 yaşından büyük çocuklarda 10 mg/kg/gün dozda 12 saat ara ile kullanılabilir.
Gebelikte ve Laktasyonda Kullanım:
Gebelik kategorisi 1. ve 2. trimesterde B, 3. trimesterde D’dir. Bu tür diğer NSAİ ilaçlarda
olduğu gibi, Apraxin Fort Film Tablet de hayvanlarda doğumu geciktirebilir ve fetus
kardiovasküler sistemini etkiler (duktus arteriozusun kapanması). Bu nedenle çok
gerekmedikçe ilaç gebelikte kullanılmamalıdır. Apraxin Fort Film Tablet’in gebelikte,
özellikle ilk ve üçüncü trimesterinde kullanımı, hastaya sağlayacağı yararlar ve getireceği
risklerin gayet iyi bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir.
Naproksen Sodyum, anne sütüne plazmadakinin % 1’i oranında geçeceğinden emzikli
annelere verilmemelidir.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER :
Karında rahatsızlık hissi , bulantı, hafif periferal ödem, kulak çınlaması, baş dönmesi gibi yan
etkiler seyrek ve hafif derecede olmakla birlikte görülebilmektedir.
Çok daha nadir olarak alopesi, hematüri, gastrointestinal kanama ve/veya perforasyon,
agranülositozis de dahil granülositopeni, allerjik deri belirtileri de bildirilmiştir.
Asetilsalisilik asit, diğer nonsteroid antienflamatuar ilaçlar ya da Apraxin Fort’a karşı aşırı
duyarlılığı olanlarda fatal olma ihtimali bulunan anafilaktik reaksiyonlar oluşabilir.
Kalp yetmezliği, kalp fonksiyon bozukluğu, karaciğer fonksiyon bozukluğu ve hipertansiyon
da dahil olmak üzere sodyum kısıtlamasının söz konusu olduğu hastalarda kullanılırken
dikkatli olunmalıdır. 10 günden sonraki kullanımlarda bu risklerde artış olmaktadır.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ VE DİĞER ETKİLEŞMELER :
Hidantoin, sulfonamid ya da sulfonilüreler gibi proteinlere yüksek oranda bağlanan ilaçları
alan kişilerde Apraxin Fort bu ilaçları protein bağlarından koparıp kendi yerleşeceğinden
onların etkisini güçlendirebilir. Böyle durumlarda gerekirse doz ayarlaması yapılmalıdır. Aynı
şekilde, oral antikoagülan alanlarda dikkat edilmelidir. (Antikoagülan dozunun yeniden
ayarlanması gerekebilir.)
Probenesid, Apraxin Fort Film Tablet ile birlikte verilirse, Apraxin Fort Film Tablet’in
yarılanma ömrü belirgin olarak artar. Metotreksat ile birlikte kullanılırsa Metotreksat’ın
tübüler ekskresyonu azalacağından toksisitesi artabilir. Bu bakımdan dikkatle kullanılmalıdır.
Propranolol ve diğer beta blokörlerin antihipertansif etkisini azaltabilir. Furosemid’in
natriüretik etkisinin bazı nonsteroidal antienflamatuar ilaçlarla inhibe olduğu bildirilmiştir.
Renal Lityum klirensinin inhibisyonu suretiyle plazma Lityum konsantrasyonu artabilir.
Apraxin Fort Film Tablet tedavisine,sürrenal fonksiyon testlerinden 48 saat önce geçici olarak
ara verilmesi önerilir. 17- ketosteroid testlerinin sonuçlarını karıştırabilir. Aynı şekilde idrarla
5 HİAA ( 5- hidroksi-indol-asetik asit) testlerini de etkileyebilir.
Bütün nonsteroid antienflamatuar ilaçlar, ACE (angiotensin I- dönüştüren enzim) inhibitörleri
kullanımı ile birlikte görülebilen böbrek yetmezliği riskini arttırabilir.
Naproksen’in zidovudine ****bolizmasını etkileyerek plazma zidovudine düzeylerini
yükselttiğini in vitro çalışmalar göstermiştir. Bu nedenle zidovudine dozları dikkatle
ayarlanmalıdır .

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU :
Ağrı, primer dismenore, akut tendinit ve bursit tedavisinde: Önerilen başlangıç dozu
550 mg olup daha sonra 12 saatte bir 550 mg veya 6-8 saatte bir 275 mg ile devam edilir.
Başlangıç günlük dozu 1375 mg’ı ve daha sonra ise 1100 mg’ı aşmamalıdır.
Akut Gut’ta : Önerilen başlangıç dozu 1 ½ tablet (825 mg) olup daha sonra 8 saatlik aralarla
½ tablet ( 275 mg) şeklinde devam edilir.
Jüvenil Artrit tedavisinde : Total günlük doz 10 mg/kg olup doz ikiye bölünerek verilir.
Uzun dönemli tedavi sırasında, doz hastadan alınan klinik yanıta göre artırılıp azaltılacak
şekilde ayarlanabilir.
Gerektiğinde daha yüksek seviyede antienflamatuar/ analjezik aktivite sağlamak için düşük
dozları iyi tolere eden hastalarda 6 aya kadar günlük doz l500 mg’a kadar artırılabilir. Bu gibi
yüksek dozlarda, hekim artmış klinik yararların potansiyel olarak artmış riskden daha fazla
olduğunu gözlemelidir.
DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ :
Belirgin doz aşımı baş dönmesi, mide yanması, hazımsızlık, bulantı,kusma ile kendini
gösterir. Fazla sayıda tabletin yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak alınması durumunda mide
boşaltılmalı ve bilinen destekleyici önlemler alınmalıdır. Naproksen yüksek oranda plazma
proteinlerine bağlandığından hemodiyalizle plazma konsantrasyonu azaltılamaz.
SAKLAMA KOŞULLARI :
25°C’nin altında oda sıcaklığında ve ışıktan koruyarak saklayınız.
TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI :
10 ve 20 tabletlik blister ambalajlarda
PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK DOZAJ ŞEKİLLERİ:
Apraxin 275 mg Tablet

Konu MAVİ KARANLIK tarafından (17-11-2007 Saat 10:15 AM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Okunmamış 17-11-2007, 10:29 AM
_ZaQWeR_
Standart Cevap: :::ÖNEMLİ::: Ağrı kesicilere dikkat ...

ALLAH razı olsun
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Okunmamış 26-11-2007, 06:02 PM
derbent
Standart Cevap: :::ÖNEMLİ::: Ağrı kesicilere dikkat ...

rastgele ağrı kesici almamak gerekiyor zannedersem..
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Okunmamış 26-11-2007, 06:10 PM
volunteer
Standart Cevap: :::ÖNEMLİ::: Ağrı kesicilere dikkat ...

Arkadaşlar doktor olan arkadaşım bana ağrı kesiciylen ilgili bir mail atmıştı..hemde tanınmış bir firmanın ağrı kesicisiydi sanırsam...mailde ağrı kesicinin suda eritilmemesi gerektiği yazıyordu...riski varmış...bilgilerinize...
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Okunmamış 26-11-2007, 06:28 PM
X Man
Standart Cevap: :::ÖNEMLİ::: Ağrı kesicilere dikkat ...

bu olay olalı yanılmıyorsam 5-6 ay kadar oluyor. Zaten butun hapların kullanımları cigneme yazmadıgı surece bol su ile icilmesidir. Bakmayn aspirini eritip iciyoz ama o da arada kaynıyor. Dier agri kesiciler bu şekilde yapılmamalıdr.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


:::ÖNEMLİ::: Ağrı kesicilere dikkat ...

:::ÖNEMLİ::: Ağrı kesicilere dikkat ... konusu, Sağlık/İlaçlar Hakkında Genel Bilgiler bölümünde tartışılıyor .



Benzer Konular

Konu Kategori
Elazığ Yörelerimiz & Memleketimiz
Elektriğin Tarihçesi Elektronik Rehberim
5 önemli ders... Başka Yere Sığmayanlar
Yatırım yapılırken dikkat edilecek hususlar? Borsa ve Piyasalar
çocuk sağlığı ((dikkat)) Temel Hastalıklar Ve Tavsiyeler


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 10:42 AM.




Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net