Rehberim

Aldactazide 25 mg

Sağlık bölümü İlaçlar Hakkında Genel Bilgiler / Aldactazide 25 mg konusu gösteriliyor Özet:FORMÜLÜ: Her tablet, 25mg spironolakton, 25mg hidroklorotiazid (tatlandırıcı : peppermint) içerir. FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ: Spironolakton, aldosteron antagonisti bir maddedir ve distal ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Sağlık > İlaçlar Hakkında Genel Bilgiler

Aldactazide 25 mg

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 17-02-2008, 11:19 AM
DEMET
Standart Aldactazide 25 mg

FORMÜLÜ:
Her tablet, 25mg spironolakton, 25mg hidroklorotiazid (tatlandırıcı : peppermint) içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ:
Spironolakton, aldosteron antagonisti bir maddedir ve distal konvolut tubuluslarda natriüretik ve diüretik etki gösterir. Hidroklorotiazid ise, kortikal distal tubuluslarda Na+ ve su reabsorbsiyonunu azaltır. Birlikte kullanımında her iki maddenin diüretik ve antihipertansif etkileri potansiyalize olur. Ayrıca spironolakton, K+ kaybını minimum düzeye indirir.

Spironolakton, gastrointestinal kanaldan oldukça hızlı emilir. Emilen spironolakton, büyük çoğunlukta ve hızla aktif ****boliti Canrenone ****bolize olur. Oral alınan spironolakton 2.6 saatte plazma pik seviyesine ulaşır. Kararlı plazma düzeyine ulaştıktan sonra plazma yarı ömrü ortalama 1.4 saattir. Canrenone’un plazma yarı ömrü ise yaklaşık 16.5 saattir. Spironolakton ****bolitleri halinde idrar ve dışkı ile atılır.

Hidroklorotiazid oral alındıktan sonra hızla emilir. Etki başlangıcı 1 saatte görülür ve 6-12 saat süreyle devam eder. Plazma pik konsantrasyonuna 1-2 saat içinde ulaşır. Plazma yarı ömrü 4-5 saattir. Hidroklorotiazid, değişmeden idrar yoluyla atılır.

ENDİKASYONLARI:
Esansiyel hipertansiyon tedavisi, konjestif kalp yetmezliği ödemi ve asit durumları, karaciğer sirozu, nefrotik sendrom, idiopatik ödem, diğer tedbirlerin uygunsuz veya yetersiz olduğu hipokalemide, diğer tedbirlerin uygun görülmediği dijitalis alan hastalardaki hipokaleminin profilaksisinde. Aldosterone, malign effüssion ihtiva eden bazı vakalarda etyolojik faktör olabilir ve Aldactazide kullanımı ile faydalı neticeler alındığı rapor edilmiştir.

KONTRENDİKASYONLARI:
Akut böbrek yetmezliği, böbrek fonksiyonunun çabuk bozulması, anuri, hiperkalemi veya tiazidlere ve spironolaktona karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

UYARILAR / ÖNLEMLER:
Özellikle daha evvel böbrek yetmezliği olan hastalarda periodik serum elektrolitleri tayini; hiperkalemi, hiponatremi ve meydana gelebilecek geçici BUN yükselmesini kontrol bakımından faydalıdır. Akut veya ciddi karaciğer yetmezliği olan hastaların tedavisinde dikkatli olunmalıdır.

Hamilelikte kullanımı: Spironolakton veya ****bolitleri ile tiazidler, plasenta duvarını geçebilirler. Bu yüzden hamile kadınlarda Aldactazide kullanımı arzulanınca, elde edilecek fayda ile anne ve fetusa yapacağı muhtemel zarar tartılmalıdır.

Tıbbi zorunluluk dışında, gerekmedikçe gebelerde kullanılmamalıdır.

Süt veren anneler: Tiazid’ler ve spironolakton’un bir ****boliti olan canrenone, anne sütünde görülebilir. ilaç kullanılacaksa, çocuğun beslenmesi için başka bir metot seçilmelidir.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER:
Çok nadirdir ve genellikle ilaç kesildiğinde reversibldir. Bunlar; baş dönmesi, impotans, gastrointestinal bozukluklar, deri belirtileri, jinekomasti, hafif androjenik tesirlerdir. Yalnız başına tiazidlerin kullanımında glukoz toleransının azaldığı ve hiperüriseminin arttığı müşahade edilmiştir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜ TAKDİRDE DOKTORUNUZA DANIŞINIZ.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ:
Triamterene, amiloride gibi potasyum tutan ilaçlarla veya potasyum ilaveleriyle birlikte kullanılması, hiperkalemiye yol açabileceğinden tavsiye edilmez. Düzenli aralarla serum elektrolit tayini yapılması gerekir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:
Hipertansiyon için:
Büyükler : Tedavi 2 hafta veya daha uzun süreli olacak ise, çoğu hasta için bölünmüş dozlar halinde günde 2-4 tablet verilmesi endikedir.
Eğer başka bir antihipertansif ilaç ile birlikte Aldactazide verilecekse, alınmakta olan bu diğer ilaç dozu %50 azaltılmalıdır, sonra da gereğinde tekrar ayarlanabilir.

Ödem vakaları için:
Tedavi 2 hafta veya daha uzun süreli olacak ise, çoğu hasta için bölünmüş dozlar halinde günde 4 tablet verilmesi endikedir. Fakat dozaj günde 1-8 tablet arasında değişebilir.

Çocuklar:
Günlük dozaj, bölünmüş dozlar halinde kilo başına 1.65 - 3.3mg spironolakton olacak şekilde ayarlanmalıdır.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ:
Hakiki toksik tesir bildirilmemiştir. Klinik olarak hiperkalemi, paraesthia, yorgunluk, paralizi ve tetani gibi belirtiler ile ortaya çıkabilir ve klinik olarak hipokalemiden ayırt etmek zor olabilir. Elektrokardiografik değişiklikler, patolojik serum potasyum seviyelerini erkenden bildirirler.

Hiperkalemi halinde ilaç bırakılır. Potasyumlu gıda alımı azaltılır ve potasyum itrah eden diüretikler, I.V. glikoz + insülin veya uygun bir oral iyon exchange resin tatbik edilir.

SAKLAMA KOŞULLARI:
30° C’nın altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI:
25mg spironolakton ve 25mg hidroklorotiazid içeren tabletler halinde ve 30 tabletlik blister ambalajlarda.

Hekime danışmadan kullanılmamalıdır.
Reçete ile satılır.

RUHSAT TARİHİ VE NO.: 13.3.1984 - 134/20

RUHSAT SAHİBİ VE İMAL YERİ:

Ali Raif İlaç San. A.Ş.
İkitelli Organize San. Bölgesi
Haseyad II.Kısım No: 228
34670 İkitelli – İST
Tel: 0212 549 25 42 (pbx)

LİSANS SAHİBİ:
Pharmacia Limited
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Aldactazide 25 mg

Aldactazide 25 mg konusu, Sağlık/İlaçlar Hakkında Genel Bilgiler bölümünde tartışılıyor .




Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:32 AM.




Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net