Rehberim

Diyanet'e en çok sorulan 10 soru

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü İslam ve insan / Diyanet'e en çok sorulan 10 soru konusu gösteriliyor Özet:Diyanet'e en çok sorulan 10 soru Diyanet'e bağlı Aile İrşat Büroları'na en çok sorulan konular, boşanma ve aldatma Soru yöneltenlerin ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > İslam ve insan

Diyanet'e en çok sorulan 10 soru

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 22-03-2007, 09:15 AM
bymarti
Diyanet'e en çok sorulan 10 soru

Diyanet'e en çok sorulan 10 soru

Diyanet'e bağlı Aile İrşat Büroları'na en çok sorulan konular, boşanma ve aldatma Soru yöneltenlerin yüzde 88'i kadın, yarısı ilkokul mezunu. İşte merak edilenler ve yanıtları:


Diyanet İşleri Başkanlığı Aile İrşat ve Rehberlik Büroları'na en çok aldatma, kıskançlık ve boşanmayla ilgili sorular geliyor. Büyük kısmı kadınlardan gelen sorular arasında "Boş ol" ifadesinin dini dayanağı, "Kocam beni aldattı, ne yapayım?" gibi sorular dikkat çekiyor. En çok merak edilen konular Namaz, Haram ve Helaller ile Hukuki ve Ticari Hayat.

EN ÇOK KADINLAR SORUYOR

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İzzet Er'in verdiği bilgiye göre, 21 ilde bulunan bürolara başvuranların yüzde 88'i kadın. Yarıya yakını ilkokul mezunu, yüzde 81'i de evli. En çok soru yüzde 21 ile Kayseri'den geliyor. Soruların yüzde 27'sini aile içi iletişim problemleri, yüzde 20'sini boşanma-talak, yüzde 14'ünü de evlilik ve kürtajdoğum kontrolü oluşturuyor. Öne çıkan sorular ve yanıtları şöyle:

* Boş ol ifadesinin dini dayanağı nedir?: Boşanma için kullanılan sözler iki türlü olabilir. Biri, 'Seni boşadım, boşsun'. Diğeri ise Osmanlı uygulamasında sıkça karşımıza çıkan 'İraden elinde olsun' gibi kinayeli ifadelerdir. Açık sözlerle yapılan boşanmalarda boşayan kimsenin gerçekten boşanma niyetine sahip olup olmadığı araştırılmaz. Her halükârda boşama hukuken gerçekleşmiştir.

* Kocam beni aldattı, ne yapayım?: Ayrılmak istemiyorsanız evliliği devam ettirmek daha hayırlıdır. Dinen ayrılın denemez.

* Ailem ve çevrem dini nikahım olduğunu bilmiyor, biz evli sayılır mıyız?: Dinen herhangi bir kısıtlama yoktur. Hanifi mezhebine göre ailenin haberi ve izni ile nikah yapılabilir.

* Doğum kontrol hapı dinen uygun mu?: Din İşleri Yüksek Kurulu'nun kararına göre, belli şartlarda doğum kontrolü uygulamak caizdir.
* Çocuğumun farklı cinsel tercihleri var, ne yapmalıyım?: İknaya çalışma tavsiye ediliyor.

* Çok sevdiğim için eşimi kıskanıyorum, ne yapmalıyım?: Eşiyle karşılıklı konuşarak çözebilirsiniz. Eşinizi itham etmek dinen caiz değildir. Bu bunalıma dönüşmüşse uzmana başvurun.

* Başka çocuğun evliliğimizde sorun yaratacağını düşünüyorum, ama hamileyim ne yapayım?: Kürtaj, anne ve çocuğun sağlığı nedeniyle mecbur değilse caiz değildir.

* Sadece dini nikahla yaşayabilir miyim?: Nikah konusunda ayrım yapılmaz. Nikah her haliyle nikahtır. Şakası olmaz. Maaştan yararlanmak için böyle şeyler yapılması kul hakkı yemektir. Bu da dinen caiz değildir.

* Aile içi sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalıyorum, eşime karşı gelmek günah mı?: Kendinizi savunmanız gerekir. Şiddet boyutuna varmışsa emniyete başvurun

* İslam'da aldatmaya nasıl bakılıyor?: Evlilik dışı cinsel ilişki zinadır, kesin olarak yasaklanmıştır.

(Sabah)
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 22-03-2007, 10:11 PM
firoll
Standart Cevap: Diyanet'e en çok sorulan 10 soru

bazı soruların cevabına gülümsememek elde değil....
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Diyanet'e en çok sorulan 10 soru

Diyanet'e en çok sorulan 10 soru konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/İslam ve insan bölümünde tartışılıyor .
Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:20 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net