Rehberim

Ölü, mezarına gelen kişiyi bilir mi?

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü İslam ve insan / Ölü, mezarına gelen kişiyi bilir mi? konusu gösteriliyor Özet:SORU:Ölü, mezarının yanına oturan kimseyi tanır mı? Kur’an okumasını işitir mi? Cevap: Bu soruda iki mesele vardır. Birincisi: Ölünün, kabrinin ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > İslam ve insan

Ölü, mezarına gelen kişiyi bilir mi?

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 25-05-2007, 02:12 PM
pinhân
Standart Ölü, mezarına gelen kişiyi bilir mi?

SORU:Ölü, mezarının yanına oturan kimseyi tanır mı? Kur’an okumasını işitir mi?Cevap: Bu soruda iki mesele vardır.Birincisi: Ölünün, kabrinin başına gelen kişiyi bilip bilmemesi.İkincisi: Okunan Kur’anı işitip işitmemesidir. Soruyu yalnız kabre yakın olduğu zaman duyması veya kabirden uzak olduğu zaman duymaması diye ve Kur’an okunmasını işitip, diğer sözleri işitmez diye sınırlandırmak anlamsızdır. Sorunun cevabında bunları ayrı ayrı açıklayacağız.Ölünün, mezarını ziyaret eden kişiyi tanıması ve onun söylediklerini işitmesi, tartışma konusu olan meşhur “Ölümden sonra ruhlar nerede ikamet eder?” sorusunun bir parçasıdır.İbn-i Abdul Bir ve diğer alimlerin rivayetine göre hadis ehlinin çoğu ruhun ölünün kabrinin etrafında olduğu görüşündedirler. Fakat bu alimler bunun şehitler için de geçerli olduğunu söylemekten çekinmişlerdir. Zira bu konuda zahirinden bunun tam aksi anlaşılan hadisler varid olmuştur.Nebilerin diğer bakımdan şehitlerden daha üstün olduğunda şüphe yoktur. Şüphesiz onların ruhları da şehitlerin ruhlarından faziletçe daha üstündür.Bu ikisi dışındaki ruhlar mümin ve kafir olmak üzere ikiye ayrılır. Kafirlerin ruhu keder, sıkıntı, tatsızlık, üzüntü ve azap içindedir.Mü’minin ruhu ise eğer ALLAH’a (C.C) isyan olarak ma’siyette bulunmuşsa kafirin azabından daha hafif olan bir azap içinde, eğer ALLAH’a (C.C) itaat içinde yaşamışsa müjde ve sevinç içindedir. Sahih hadislerin zahirinden anlaşıldığına göre müminlerin ruhları yükseklerde, kafirlerin ruhları ise ateştedir.Bu iki guruptaki ruhların da cesedle bağlantısı vardır. Fakat bu bağlantı manevi bir bağlantı olup, dünya hayatındaki ruh ile cesed bağlantısına benzemez. Bu olaya en çok benzeyen uyku hadisesidir. Uyuyanın ruhu cesedinden ayrılmıştır. Fakat bu bir daha dönmemek üzere olan tam bir ayrılık değildir. Burada ruhun cesedle olan bağları kuvvetlidir. Ölünün ruhu ise cesedinden tamamen ayrılmıştır. Fakat ruh ile beden arasında mümin için nimetleri hissedecek, kafir için ise azabı hissedecek bir bağlantı kalır. Ehl-i Sünnet’in tercih ettiği görüşe göre ruhlara verilen nimet ve yapılan azap beden tarafından da hissedilir. Buna göre berzah alemindeki nimet ve azab hem ruh hem de bedene tattırılır.Ehl-i Sünnet’ten bir kısmı ise bunun sadece ruha tattırılacağını söylerler. Bazı kitaplarda tercih edilen görüşü destekleyen manevi mütevatire ulaşmış bir çok rüyalar yer almaktadır.Ebu Bekr İbn-i Ebi-d Dünya “El Kubur” kitabında Ebu Abdullah bin Mundeh “Er-ruh” kitabında Abdu’l Bir “El-İstizkar” kitabında Abdu’lhak “El-Akibeh” kitabında ve diğer alimlerin kitaplarında bu hususta birçok rüyalar nakledilmiştir. Bu rüyalar delil derecesine yükselmese de, eğer bu konuda bir delil yoksa bir tercih unsuru olabilir.


Bunu bu şekilde açıkladıktan sonra azab ve nimetin hem ruh hem de bedenle tadılacağı hususunda şöyle söylüyorlar: “Ölü kendisini ziyaret edeni bilir ve yanında Kur’an okuyanı da işitir. Çünkü ruh bedenden ayrılmadığına göre ölünün ziyaret edeni tanıması ve Kur’an okuyanı işitmesinde engel teşkil edecek birşey yoktur.

Azab ve nimetin sadece ruhlara tattırılacağı görüşünde olanlar ise:

“Ölü ziyaret edeni tanıyamaz, Kur’an okuyanı işitemez” demiyorlar.

Ancak bu görüş sahiplerinden bazıları; “ Azap gören ruhlar azabla, nimetlendirilen ruhlar da nimetle meşgul oldukları için bunları işitmeyip, tanımayacaklar” derler.Bunu söyleyenler azdır ve meşhur olan bu görüşün aksi olan görüştür.


İBNİ HACER ASKALANİ

"Kitab-ül Kubur" isimli eserinden tercüme
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 25-05-2007, 04:22 PM
MiC ChEcK
Standart Cevap: Ölü, mezarına gelen kişiyi bilir mi?

bilgiler için çok saol kardeş kafama takılan bazı soruların cevabını buldum
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Okunmamış 25-05-2007, 04:24 PM
pinhân
Standart Cevap: Ölü, mezarına gelen kişiyi bilir mi?

Bunun gibi sorularınız için: [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Ölü, mezarına gelen kişiyi bilir mi?

Ölü, mezarına gelen kişiyi bilir mi? konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/İslam ve insan bölümünde tartışılıyor .
Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:20 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net