Rehberim

Şükrün Çeşitleri

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü İslam ve insan / Şükrün Çeşitleri konusu gösteriliyor Özet:Şükür üç kısımdır: Birincisi: Dil ile yapılan şükür ki, her işimizde Allah-u Zülcelal'e şükretmektir. Böyle yaparsak Allah-u Zülcelal, bize olan ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > İslam ve insan

Şükrün Çeşitleri

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 30-07-2007, 03:54 AM
vizyonum
Standart Şükrün Çeşitleri

Şükür üç kısımdır:

Birincisi: Dil ile yapılan şükür ki, her işimizde Allah-u Zülcelal'e şükretmektir. Böyle yaparsak Allah-u Zülcelal, bize olan nimetini fazlalaştırır.

İkincisi: Bütün âzâlarımızla yapılan şükür ki, el, ayak, göz, kulak ile yaptığımız şükürdür. İnsanın zahiri beş âzâsı, batınına bağlıdır.
Bunların zahirleri kötülükten men edilirse, batınları açılır, eğer bunun zıddı yapılırsa açılmaz; bilakis kapanır. Mesela zahir kulağı kötülüklerden men edilmeyince, tevekkül kulağı açılıp, işitici olamaz.
Dil de dinimize muhalif nesnelerden men edilmeyince, insanın gönlü de açılıp, Hakkın hikmet ve marifetini söyleyici olmaz.
Eller de, dinimizin ruhsat vermediği yerlerden uzak durmadıkça, bâtın eli feth olup, Hazine-i İlahiye'ye yetişmez. Ayaklar da dinimize muhalif yerlerden ve heva-i nefsten men olmayınca, batın ayağı hasıl olmadığı gibi…

Üçüncüsü: Gönül (kalp) ile yapılan şükür ki, rızık nereden gelirse gelsin, onun vericisi ve yaratıcısı Allah olduğuna inanmaktır. Kişiler aracıdır, sebeptir. Gönül (kalp) ile olan şükür de tevekkül esastır. Tevekkül sahibi olan kimseler, Allah-u Zülcelal'e işlerini havale eder ve bilirler ki, her halükarda rızkı veren Allah'tır. Gönlün bir şükrü de, Allah-u Zülcelal'in gayrısına katiyyen meyletmemektir. Allah-u Zülcelal'in muhabbetiyle devamlı mest olmasıdır.
Göze buyrulan ibadet, Allah-u Zülcelal'in haram kıldığı şeylere bakmamaktır. Kimsenin ayıbını görmemektir. Kişi, bütün ayıpların kendisinde olduğunu düşünmeli, başkalarına kötü nazarla bakmamalıdır. Kimsenin hakkında casusluk ve gıybet etmemelidir. İşte bunun gibi, göze taalluk eden ne varsa, o yasakların cümlesini işlemek haramdır.
Allah, insan vücudunda her hangi bir organı, hangi görev için yaratmışsa, onu o görevde kullanmak şükürdür. Böylece zahiri azaların hepsinin şükürlerini yerli yerine getirdikten sonra, kendimizce riyalanmaya ve tekebbüre ne lüzum var! İnsanın, kendini halka iyi göstermek için gayret etmesi, ne kadar lüzumsuz ve fuzulidir.
Söylendiği üzere yaşamak suretiyle, Allah-u Zülcelal'in rahmet ve bereketini talep etmeye ve rızasını kazanmaya çalışmalıdır. Yoksa şu zamanda, insanın maneviyatı, yok olup gidiyor ve ebed-i saadetin dünyanın kazanılması çok zorlaşıyor. Bütün gayretimizi verirsek ancak, az bir miktarını kazanabileceğiz.
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 30-07-2007, 10:53 AM
_SeKeR_
Standart Cevap: Şükrün Çeşitleri

Ben 1. ve 3. ile şükür yapıyom 2. ile yapabiliyom mu bilmiyom emeğine sağlıkk
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Şükrün Çeşitleri

Şükrün Çeşitleri konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/İslam ve insan bölümünde tartışılıyor .
Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:41 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net