Rehberim

Ebu Leheb'in ölümü nasıl olmuştur?

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü İslam ve insan / Ebu Leheb'in ölümü nasıl olmuştur? konusu gösteriliyor Özet:Ebû Leheb, Bedir'e katılmamış ve yerine Âsî bin Hişâm'ı göndererek Mekke'de kalmıştı. Kureyş ordusu, İslâm ordusu karşısında büyük bir hezimete ...

Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > İslam ve insan

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

Sponsorlu Bağlantılar

Seo Seçenekler Stil
Okunmamış 04-08-2007, 04:08 PM
pinhân
Standart Ebu Leheb'in ölümü nasıl olmuştur?

Ebû Leheb, Bedir'e katılmamış ve yerine Âsî bin Hişâm'ı göndererek Mekke'de kalmıştı.
Kureyş ordusu, İslâm ordusu karşısında büyük bir hezimete uğrayıp Mekke'ye dönünce, Ebû Leheb, Ebû Süfyan bin Hâris'i yanına çağırarak, "Ey kardeşimin oğlu, halkın işi nasıl oldu, bana anlat" dedi.
Ebû Süfyan bin Hâris, "Vallahi" dedi, "biz o cemaâtle karşılaşınca, bozguna uğradık. Onlar da kimimizi öldürdüler, kimimizi de esir ettiler. Fakat, ben halkı kınamam ve ayıplamam. Zira kır atlara binmiş, ak benizli bir alay süvarî ile karşılaştık ki, onlara karşı koymak mümkün değildi!"

O sırada Hz. Abbas'ın zevcesi Ümmü Fadl ile kölesi Ebû Rafi' de orada bulunuyorlardı. Ebû Refi', "Vallahi, o gördüğün süvâriler, melekler idi" deyince Ebû Leheb hiddetlenip yüzüne şiddetli bir tokat indirdi. Sonra da üzerine çöküp dövmeye başladı.
Ümmü Fadl, gayrete geldi, "Biçâre köleyi, efendisi burada yok diye dövüyorsun" diyerek bir çadır direği ile Ebû Leheb'in başını yardı.
Ebû Leheb, zelil ve perişan bir halde kalkıp gitti.

Hemen sonra da Bedir mağlubiyetinin gam ve kederinden ağır hasta oldu. Bir hafta sonra da Resûlullah ve Müslümanlara yaptığı şiddetli düşmanlığın hesabını vermek üzere ölüp gitti.

Oğulları ölüsünü, iki veya üç gün beklettiler. Evinde cesedi kokmaya başladı. Hastalığının bulaşmasından korktukları için kimse yanına yaklaşmak istemiyordu.

Kureyşlilerden biri bir gün oğullarına, yazıklar olsun size, babanız evinde koktuğu halde, onun yanına uğramaktan utanıyor musunuz?" diye sordu.

Onlar, "Biz, onun hastalığından korkuyoruz" deyince adam, "Haydi gelin ben size yardım edeyim" dedi birlikte gittiler. Fakat yanına yaklaşılacak gibi değildi.

Onu ne yıkadılar ve ne de el sürdüler. Uzaktan üzerine su serptiler. Sonra sürükleyerek götürüp Mekke'nin yukarı taraflarında bir yere gömdüler. Üzerini taşla kapattılar.1

1. Tabakât, 4/74; Taberî, 2/288

alıntıdır
Sponsorlu Bağlantılar
Okunmamış 04-08-2007, 04:17 PM
MAVİ KARANLIK
Standart Cevap: Ebu Leheb'in ölümü nasıl olmuştur?

emeğine sağlık kardeş herkes ibret için olumalı ..
Okunmamış 25-09-2007, 10:28 AM
DagNir

Ziyan olup gitmişler...
İman edeceklerine..
Okunmamış 25-09-2007, 10:35 AM
simba

Alıntı:
renovatio_25 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
emeğine sağlık kardeş herkes ibret için okumalı ..
ibret almalı
Okunmamış 25-09-2007, 02:01 PM
nûr-efşân

Allah razı olsun onca yaptıklarından sonra normaldir böle hazin son...
Okunmamış 25-09-2007, 04:08 PM
_ZaQWeR_

emeğine sağlık güzel olmuş yalnız ben onun elinin ayağının kurduğunu duymuştum
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
ebu leheb, ebu lehebin ölümü

Seçenekler
Stil

Ebu Leheb'in ölümü nasıl olmuştur? konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/İslam ve insan bölümünde tartışılıyor .

Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:11 AM.