Rehberim

Tesbihler ve anlamları

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü İslam ve insan / Tesbihler ve anlamları konusu gösteriliyor Özet:Sübhânellâh (Allah'ın tüm noksanlıklardan münezzeh olması)Çoğunlukla namaz bitiminden sonra okunur. En çok çekilen tesbihlerdendir. Sübhâne Rabbiyel Azîm (Yüce Rabbim! Seni ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > İslam ve insan

Tesbihler ve anlamları

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 03-05-2006, 03:32 PM
KAN TUTAR
Standart Tesbihler ve anlamları

Sübhânellâh (Allah'ın tüm noksanlıklardan münezzeh olması)Çoğunlukla namaz bitiminden sonra okunur. En çok çekilen tesbihlerdendir.

Sübhâne Rabbiyel Azîm (Yüce Rabbim! Seni her türlü noksan sıfatlardan tenzih ederim)Namazda! rükû halindeyken söylenen bir tesbihtir.

Sübhâne Rabbiyel A'lâ (Ulu Rabbim! Seni her türlü noksan sıfatlardan tenzih ederim)Namazda! secde halindeyken söylenen bir tesbihtir.

Elhamdülillâh (Allah'a hamd*şükürler olsun)Yine çoğu zaman, namaz sonrası çekilen tesbihtir. Bunun dışında her yaptığınız işten sonra, yemeklerden sonra, can sıkıntısında, nefse üstünlük sağlamak için vs. gibi her türlü durumda Allah'a hamd etmek çok iyidir.

Allâhuekber (Allah en büyük olandır)En önemli tesbihlerden biri olup namazda da anılır. Namaza başlarken, içindeyken ve bitirdikten sonra okunan bir tesbihtir. Allah'ın varlığının herşeyden yüce olması ve büyüklüğün yalnızca ona ait olmasıdır.

Lâilâheillallâh (Allahtan başka ilah yoktur)Eski insanlar ve bu zamanki azınlık insanlar PUT denilen ve kendilerine faydası olmayan şeylere taparlardı. Bunun dışında Ay'a, Güneş'e, İneğe vs. gibi birçok yaratılmış varlığa tapanlar vardı (ve halen var olabilir). Bu tür inançların son derece yanlış ve cahillik olduğunu vurgulamak için "Lâilâheillallâh" tesbihi birebirdir.

Muhammedurrasulâllah (Muhammed Allah'ın Rasül'udur)Bazı kimseler (haşa) Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V.) 'in Allah'tan gönderilen bir elçi olduğunu kabul etmiyor sihirbaz/büyücü diyorlardı. Allah katında sihirbazlık yoktur. Bir başka değişle Peygamber efendimizin kim olduğunu belirten bir tesbihtir. "Lâilâheillallâh" ile birlikte okunursa daha makbul olunur. Çünkü, ikisi birbirine bağlanması daha caizdir. "Lâilâheillallâh
Muhammedurrasulâllah". Bu şekilde okunursa "Kelimei Tevhid" olur.

Kelimei ŞahadetEşheduellâilâhe illâllâh ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasüluhu.Ben şahitlik ederim ki, Allah'tan başka ilah(tapılacak,rab) yoktur ve yine şahitlik ederim ki, Muhammed (S.A.V.) onun kulu ve resulu(elçisi)dir. Müslümanlığın ilk ve daimi yapması gereken tesbih budur.

Esteğfirullâh (Allah çok bağışlayandır)Yaratılmışların hiçbiri Allah kadar bağışlayıcı olamaz.

Esma'ul Hüsnâ (Allah'ın isimleri)En güzel isimler Allah'ındır. Allah'ın isimlerini tesbih etmek,kendisini yüceltmek, onun en çok hoşuna gidenidir.

Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbul afve fe'fü annî Anlamı : Yâ Rabbî ! Sen elbette affedicisin. Affetmeyi seversin. Beni de affeyle !Namazlardan sonra en az 3 kere (çünkü duâların kısa olanı ve 3 defa tekrarlananı daha makbul olur. Peygamberimizin vedâ hutbesinde "Şahid ol Ya Rab!" zikrini 3 defa tekrarlaması gibi.), dua ederken bu tesbihde tekrarlanabilir veya hergün ders edinerek Rahmân 'dan af istenilebilir.

Allah, çok affeden ve affetmeyi sevendir. Kalpler, Allah'ı çok anmakla huzur bulur..ALINTIDIR
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 29-03-2008, 11:18 PM
DEMET
Standart Namazdaki Tesbihler

-Allahu Ekber; Allah en büyüktür,en yücedir.
-sübhane rabbiyel azim;azim olan rabbim bütün noksanlıklardan beridir ve münezzehtir.
-semialla hülimen hamideh; bütün varlıkların halıkı olan Allah kendine hamd edenin hamdini işitir ve kabul eder.Ey rabbimiz hamdü sena ancak sana mahsustur,hemde tek layık olan yüce varlık ancak yalnız ve yalnız sensin.
-sübhane rabbiyel a'la; pek yüce olan rabbimi her türlü eksiklik ve noksanlıklardan tenzih ederim.
-esselemü aleyküm ve rahmetullah; Allah'ın selamı ve rahmeti sizin üzerinize olsun.
-Allahümme entesselemü ve min kesselem.teberakte ye zelceleli vel ikram; Allah'ım sen selamsın bütün noksanlıklardan berisin.dünya ve ahiret selametide senin yardım ve inayetinledir.sen mukaddessin.Ey!celal ve ikram sahibi olan Allah'ım.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
büyük dualar, en müthiş tesbihatlar, kabul olan tesbihler, tesbih duaları, tesbih dualarının anlamı, tesbihatlar

Seçenekler
Stil


Tesbihler ve anlamları

Tesbihler ve anlamları konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/İslam ve insan bölümünde tartışılıyor .
Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:32 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net