Rehberim

Hocaanne'nin Duası İbretlik Hatıralar

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü İslam ve insan / Hocaanne'nin Duası İbretlik Hatıralar konusu gösteriliyor Özet:Hocaanne'nin Duası İbretlik Hatıralar (6) Muhterem Hocaefendi'ye göre; geceler Cenâb-ı Hakk'a açılmanın koyları ve vuslata ermenin rıhtımları gibidir. Gece namazı ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > İslam ve insan

Hocaanne'nin Duası İbretlik Hatıralar

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 19-07-2010, 12:56 PM
Fasil
Standart Hocaanne'nin Duası İbretlik Hatıralar

Hocaanne'nin Duası İbretlik Hatıralar (6)
Muhterem Hocaefendi'ye göre; geceler Cenâb-ı Hakk'a açılmanın koyları ve vuslata ermenin rıhtımları gibidir. Gece namazı ise, İsra'ya bir davet ve Mi'raca bir çağrıdır. Evet, her mü'min, Rasûl-ü Ekrem Efendimiz'in gökler ötesine yürüdüğü o saatlerde kalkıp Mi'racın gölgesinde farklı bir yükselişe geçebilir; şahsî hayatı adına bir nevî mirac yapabilir.

Aziz Hocamız, en ağır şartlar altında ve hastalıklarla kıvrandığı zamanlarda dahi gece namazını hiç kaçırmaz; teheccüdünü asla ihmal etmez. Her gece yarısı kalkar, "Seven sevdiğinin yanına gitti; aşık maşukuyla buluştu; Rabbim, ben de Sana geldim" diyerek namaza, evrâd ü ezkâra, tefekküre ve niyaza koyulur. Odasının kapısına ya da duvarına kulağınızı verseniz; içli içli yakardığını, bazen hıçkırıklarla inlediğini ve Cenab-ı Hakk'a yana yakıla içini döktüğünü duyarsınız.

Muhterem Hocamız, kendisi her gecesini nurlandırdığı gibi, dostlarının da karanlıkları aydınlatmalarını ve kıyam-ı leyl ile ruhânîlik kazanmalarını ister. Hemen her fırsatta gecenin ihya edilmesi gerektiğini nazara verir; Rahman'ın kullarının Allah'ın rızası için secdede ve kıyamda geceleyen kimseler olduklarını (Furkan, 25/64); gecenin az bir kısmında uyuyup seherlerde istiğfar ettiklerini (Zâriyât, 51/51); rahat döşeklerinden uzaklaşıp havf ve reca dengesi içinde Cenâb-ı Hakk'a yalvarıp yakardıklarını (Secde, 32/16) anlatan ayetleri hatırlatır.

Geçen gün, mevzu dönüp dolaştı ve yine teheccüde geldi. Hocaefendi, muallâ validesini de yâd ettiği sohbette şunları söyledi:

Uyanmanın ve yataktan uzaklaşmanın çok zor olduğu demlerde kalkıp, rahat döşeği terk etmek ve Mevla-yı Müteâl'e iç döküp O'nun merhametine sığınmak çok önemlidir. Ne var ki, insan buna bir anda muvaffak olamayabilir. Fakat, şayet tedbirli olur, temkinli davranır ve bu hususta nefsini bir müddet zorlarsa, zamanla gece ibadeti de onun tabiatının bir yanı halini alır. Öyle ki, artık bir gece teheccüde kalkamasa, hayatında büyük bir boşluk meydana gelmiş gibi hisseder, gönlü dağidar olur. Evet, bir süre zorlana zorlana da olsa, nihayet gece kıyamını tabiatına mal ederse, gayrı Rabbine içini dökmek, Kur'an'ın ruhani atmosferine girmek ve Rasûl-ü Ekrem'le bir nevi hasbihal etmek için geceleri sabırsızlıkla beklemeye başlar.

Geceyi ihya niyetiyle ve Cenâb-ı Hakk'a müteveccih olarak uykuya dalmak da rahat uyanmaya ve dinç kalkmaya vesiledir. İlk kez muhtereme annemden duyup öğrendiğim, daha sonra çok küçük farklarla bazı kitaplarda da gördüğüm oldukça kısa bir duanın istenen vakitte kalkma hususunda çok tesirli olduğa inanıyorum. Validem, uyumadan önce şöyle derdi:

اَللَّهُمَّ أَيْقِظْنِي فِي أَحَبِّ اْلأَوْقََاتِ
وَاسْتَعْمِلْنِي بِأَحْسَنِ اْلأَعْمَالِ

"Allahım, beni vakitlerin en sevimlisinde, en uygun saatte uyandır ve nezdindeki en güzel amelleri işlemeye, katında makbul işlerle vakti değerlendirmeye muvaffak kıl!"

Evet, ben bu kısacık duanın çok tesirli olduğunu gördüm; bunu okuyunca hiçbir zaman saat kurmaya falan ihtiyaç duymadım. Zira, onu okuma ve ihtiva ettiği mülahazalarla dolma, gönülden Cenab-ı Hakk'a yönelme ve kendini O'na emanet etme manasına geliyor. Allah Teâlâ da, Kendisine teveccüh eden insanı mukabelesiz bırakmıyor; en münasip bir anda onu uyandırıyor ve içine attığı ibadet ihtiyacı ya da iştiyakıyla sıcacık yatağından kaldırıyor.

Gerçi ben biraz da bir espriye bağlı olarak bu kısa duaya bir satır daha ekliyorum; uyumaya niyetlendiğim zaman, önce "Allahümme enimnî fi akrabi akrabi akrabi ân - Allahım, beni en yakın, en yakın, en yakın zamanda uyut!" diyor ve sonra da duanın diğer iki satırını söylüyorum. Çünkü, uyumakta çok zorlanıyorum; bazen yarım saat, bir saat kıvranıyor ama bir türlü uykuya dalamıyorum. Dolayısıyla, "Allahım bana bir an önce uyuma fırsatı ver, ihtiyacım olan istirahati temin ettir; sonra da en münasip vakitte erkenden kaldır ve nezdinde en makbul sayılan güzel işleri yaptır." diyorum.

Evet, insan Cenâb-ı Hakk'a müteveccih olur ve O'ndan kulluk yolunda yardım talep ederse, Allah Teâlâ da onun içine o ibadeti ifâ etme aşk u iştiyakını ihsan eder. Allah Azze ve Celle zamanla en zorları bile kolaylaştırır. İşte o zaman altından kalkılması çok güç olan işler dahi, derin bir ibadet neşvesi ve bir zevk zemzemesi içinde yerine getirilebilecek kıvama ulaşır ve Allah'ın izni ve inayetiyle, insan onlarla meşgul olurken hiçbir ağırlık hissetmeyeceği bir ruh ufkuna kavuşur.

Bu zirveye de ancak iki kanat sayesinde varılır: İstiğfar, tevbe ve inâbeyle, şer düşüncelerinin ayaklarına zincir vurma, kötülüklerin önünü kesme; tazarru, niyaz ve dualarla da hayır temayüllerini güçlendirme, iradeyi takviye etme.

Adanmış Ruhlar İçin Mühim Bir Ölçü

Bu haftaki sözlerime not defterime kaydettiğim Muhterem Hocamıza ait şu ifadelerle son vermek istiyorum:

Aslında sakız çiğnemeyi sevmem, hele başkalarının yanındayken çok kaba ve saygısız bulurum. Fakat hoşuma gitmese de, kendi kendime kaldığımda bazen ben de sakız çiğnerim. Kulağımın tıkandığında doktorlar bunu tavsiye etmişlerdi; yine aynı rahatsızlığın başgösterdiğini hissettiğim zamanlarda aynı çareye başvuruyorum. Çiğnediğim sakızı ağzımdan atarken bir husus kafama takılıyor. Benim tesbih çeken dilimin tükürüğü var onun üzerinde; dilimden düşürmemeye çalıştığım tesbihe saygısızlık yapmış olmaktan korkuyorum. Evet, tükürük tükürüktür; meseleyi şahsıma bağlı düşünmeyin, söz konusu olan benim zatım değil. Ne var ki, ben hakir bir kul olsam da günde bilmem ne kadar "Sübhanallah", "Elhamdulillah", "Allahu Ekber" diyorum, ağzımda çiğnediğim o sakız da zikirle, tesbihle, tahmidle ve tekbirle ıslanıyor. Öyleyse, üzerine bir mühür gibi tesbih nakşettiğim o tükürüğü ve tükürüğün bulaştığı sakızı uluorta nasıl atarım; dolayısıyla onu koyacağım yeri seçerken bile hassas davranıyorum.

İşte bu mülahazaya bağlı olarak, yüzüne tükürülmeyi hak etmiş öyle insanlar vardır ki, Allah'ın ismiyle köpüren tükürüğümü onların yüzlerine atmayı dahi kurban olduğum o isme karşı saygısızlık sayarım. Fakat, iman ve Kur'an hizmeti söz konusu ise, tükürüğümü bile yüzüne atmayacağım o adamların ayaklarını öpmeye razı olurum. Mesela; sahabe-misal bir neslin yetişmesine dayelik yapacağını ümit ettiğim bir okulun açılması için gerekirse başımı bir kaldırım taşı gibi öyle on adamın ayaklarının altına koyarım.

Evet, bu bir çelişki gibi gözükse de öyle değildir. Biz öz değerlerimiz için her şeye katlanırız. Bir zamanlar bir duygu yoğunluğuyla "On tane insan Din-i Mübine inansın, dilerse Allah Teâlâ beni ayağımdan yüz sene assın!" demiştim. Belki de şimdiki çektiklerimiz ondan dolayıdır. Fakat, değer biliyor musunuz? İnanın değer!.. On tane insan benim Efendimi, hayır Kainatın İftihar Tablosu Hazreti Muhammed'i, Hepimizin Efendisi'ni (sallallahu aleyhi ve sellem) tanıyıp sevsin de, isterse Rabbim ona mukabil her gün on kere canımı alsın. Bu mülahazamda samimi olduğumu zannediyorum.. ve inanıyorum, O'nun gönüllere taht kurmasına bedel olarak günde birkaç kez ölüp ölüp dirilsek yine de değer!..
25.11.2007 Osman Şimşek
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
ibretlik hatıralar, namaz

Seçenekler
Stil


Hocaanne'nin Duası İbretlik Hatıralar

Hocaanne'nin Duası İbretlik Hatıralar konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/İslam ve insan bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
İbret Verici Resimler,İbretlik Görüntüler, Mucize İbretlik Fotoğraflar,Allah Yazıları Resimler ve Duvar Kağıtları
Ramazan'da her güne bir dua Ramazan Özel
Cuma Duası Nasıl Yapılır , Cuma Duası Nedir ? Dualar
Ramazan Ayında Her Güne Ait Özel Ve Kısa Dualar , Ramazanda Nasıl Dua Edilir Ramazan Özel
Kur'an'da Geçen Peygamber Duaları Dualar


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:04 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net