Rehberim

Tefekkur ile ilgili bir hikaye!!!

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü İslam ve insan / Tefekkur ile ilgili bir hikaye!!! konusu gösteriliyor Özet:Ak sakalli âlim, seccadesinden basini kaldirmis Allah'a yalvanyordu: — Ey Rabbim, yasim ilerledi, ömrümün sonuna geldim. Bana lûtfeyledigin bu ilmi, ...

Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > İslam ve insan

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

Sponsorlu Bağlantılar

Seo Seçenekler Stil
Okunmamış 08-06-2006, 08:46 PM
efe
Exclamation Tefekkur ile ilgili bir hikaye!!!

Ak sakalli âlim, seccadesinden basini kaldirmis Allah'a yalvanyordu:
— Ey Rabbim, yasim ilerledi, ömrümün sonuna geldim. Bana lûtfeyledigin bu ilmi, kütüphanemdeki su güzel kitaplarimi kime vereyim ki, kiymetini bilsin, içindeki hakikatlardan istifade saglasin?..
Dualarla yatagina uzanan âlimin o gece gördügü rüya çok manidardi. Yesil kanatli bir melek gelmis kendisine söyle diyordu:
— Sen zengin kütüphanendeki güzel kitaplarini kime
verecegini mi soruyorsun? Üzülme, verecegin yeri sana bildirmek üzere Rabbim beni gönderdi. Sabah namazindan sonra bitisikteki üç komsu evine gideceksin, bu evlerin çocuklarini alip kütüphanene getirecek, kitaplarini. onlara taksim edeceksin. Senin kitaplarina lâyik olanlar bu çocuklardir!
Melek bunlan söyledikten sonra pir diye uçup gider.
Gözlerini açan âlim, gördügünü yeniden hayalinden seyretmeye çalisir. Melegin sözlerini bir bir yeniden düsünür ve bu seytanî bir rüya degildir, diyerek söyleneni yerine getirmeye karar verir.
Sabah namazindan sonra ilk isi tarif edilen komsu çocuklarini toplamak olur. Üç komsunun küçüklerini evin deki kütüphanesinin önüne oturtur ve sorar:
— Sevgili çocuklar, sizler muhakkak Allah'in sevdigi gençlersiniz. Allah sizi seviyor, ama neden seviyor, bilemiyorum. Bana söyler misiniz, gündüzleri bos zamanlarinizda neler yapiyorsunuz?
Birinci çocuk söyle konusur:
— Ben sabahlan kalkip ormanlara, agaçlarin yesilliklerine, bag, bahçelere bakiyorum. Bunlar kista kupkuru, yapraksiz, meyvesizken baharda yemyesil.. Çiçekler açiyor, meyveler veriyorlar. Düsünüyorum, bu agaçlarin içinde bunlari yapacak bir makina olmadigina göre kim yapiyor bunlari?.. Bunu ancak bizi nimetleriyle besleyip sevindirmek isteyen Allah'imiz yapiyor, diyor, Allah'a olan sevgimi daha da çogaltiyorum. Bu düsüncelerle dinî kitaplari daha çok okuyor, okudukça da Allah'a olan sevgimi daha çok kuvvetlendiriyorum. Kitap sevgim çok fazla..
Ak sakalli âlim söyle izah eder:
— Yavrucugum, bu söylediklerin çok güzel seyler. Demek Allah da seni bunun için seviyor olmali. Etrafina bakip ibret almak, her gün bos zamanlarinda dinî kitap okumak fevkalâde güzel sey.. Ikinci çocuk da söyle konusur:
— Ben de geceleri yildizlarla süslü gökyüzüne bakiyor, boslugu aydinlatan ayi seyrediyorum. Sonra bizlere yagmurlar indiren bulutlari düsünüyor, canlanan sebzeleri hatirliyorum. Bütün bunlari bizim için yaratan Rabbimize olan sevgim ve bagliligim daha da artiyor? Bu sebeble ben de dinî kitaplari daha çok okuyor, her gün bos zamanimda Islâmî bilgimi artiriyorum.
Nur yüzlü âlim bunun sözünü de söyle izah eder:
— Evlâdým, bu senin yaptigin Rabbimizin hosuna giden seydir. Bos zamanlarinda yaratiklarin ibretli durumlarini inceleyip, dinî kitaplar okuyarak dindarligini kuvvetlendirmek kadar Allah'in hosuna giden bir sey olmasa gerektir.
Üçüncü çocuk da söyle konusur:
— Efendim, arkadasimin biri gökyüzünü, digeri de yeryüzünü inceliyormus. Ben de yerde, gökte gördügüm her seyi, kuslari, hayvanlari inceliyorum. Meselâ bunca kuslarin riziklarini veren Rabbimiz ayrica yerde yasayan koyunlarin, kuzularin da riziklarini veriyor. Hattâ onlarin memesinden bizlere de rizik gönderiyor. Nitekim koyun yedigi ottan hem et yapiyor, hem süt veriyor, hem de gübre meydana geliyor. Yedigi tek sey, ama neticesi çok çesitli. Tek ottan degisik sey meydana gelmesi, koyunun, inegin, mandanin karninda bir fabrika bulundugundan degildir. Bunlari düsününce Rabbimize olan sevgim daha da çogaliyor, çogaldikça da bos zamanlarimda ben de arkadaslarim gibi dinî kitap okuyor, Müslümanligimi daha da kuvvetlendiriyorum.
Âlim ondan da çok memnun olur. Kitaplarini üçe ayirir, her birini birine verir ve der ki:
— Çocuklar, bu gece yesil kanatli bir melek geldi, Allah'in çok sevdigi çocuklara kitablarini vereceksin diyerek sizleri tarif etti. Ben de Allah'in sizi neden sevdigini merak ettim.Simdi anladim ki, sizler cidden Allah'in sevecegi bir tutum içindesiniz. Kitaplarimi size seve seve veriyorum. Alin, okuyun, siz de parmakla gösterilen âlimlerden olun.
Sevinen çocuklar evlerine kucak kucak kitap tasiyarak ana-babalarini da hayrette biraktilar.. Allah'in kendilerini daha çok sevmesi için o günden sonra daha çok dinî kitap okurlar, kâinattaki varliklari ibretle incelemeye devam ettiler...
Sponsorlu Bağlantılar
Okunmamış 09-06-2006, 10:41 AM
Raskolnikov
Standart Cevap: Tefekkur ile ilgili bir hikaye!!!

Var olmanın şartı düşünmek tfekkür etmek..

Düşünüyorum öyleyse varım diyen olmalı..

Kur'an da da bir çok yerde

- Hala düşünmüyormusunuz..

- Ne kadar az akıl ediyorsunuz

- Sizi düşünesiniz diye ayetlerini böylece açıklıyor

gibisinden bir sürü ayet var..

Düşünme, yorumlama, anlama, maddi manevi ilimlerin başında gelir..

Tabii bir şart var..

" Güzel gören güzel düşünür"
Okunmamış 09-06-2006, 01:56 PM
Herkul
Standart Cevap: Tefekkur ile ilgili bir hikaye!!!

eline sağlık canım kardeşim.
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil

Tefekkur ile ilgili bir hikaye!!! konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/İslam ve insan bölümünde tartışılıyor .

Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:56 PM.