Rehberim

Kurban Nasıl Kesilir Niyet Edilir? Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir [ Videolu]

İslam ve insan bölümü İslami Bilgiler / Kurban Nasıl Kesilir Niyet Edilir? Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir [ Videolu] konusu gösteriliyor Özet:Kurban bayramlarında dikkatimi çeken bazı noktalar oluyor. Mesela toplu kesimlerde yapılması gerekenlerin tam yapılamadığını fark ediyorum. Halbuki kurban kesimi konusu ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > İslam ve insan > İslami Bilgiler

Kurban Nasıl Kesilir Niyet Edilir? Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir [ Videolu]

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 08-12-2008, 09:44 AM
Teknoloji Haber
Standart Kurban Nasıl Kesilir Niyet Edilir? Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir [ Videolu]Kurban bayramlarında dikkatimi çeken bazı noktalar oluyor. Mesela toplu kesimlerde yapılması gerekenlerin tam yapılamadığını fark ediyorum.
Halbuki kurban kesimi konusu son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu. Kimse kestiği kurbanın kabul olmamasını istemez. Gerçi önemli olan niyet fakat yinede gözden kaçırılmaması gereken bazı önemli noktalar var. Yaklaşan kurban bayramı münasebetiyle bazı önemli noktaları din kardeşlerime hatırlatmak istedim.

Kurban, kelime anlamı ile yakınlaşma demektir. Buradan hareketle, kurban kesmek; Allah’a yakınlaşma gayesiyle, O’nun verdiği mallardan, kurban edilmesi mümkün olan birini, yine O’nun rızası için boğazlamak demektir.Kimler kurban kesmelidir?
Kısaca hali vakti yerinde olanlar, yani zenginler kurban keserler. Bunun ölçüsü ise temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, kendisini zengin kılacak kadar malı mülkü bulunmaktır. Böyle olan malın mülkün üzerinden, zekatta olduğu gibi bir yıl geçmesi de gerekmez.

Kadın kurban kestirebilir mi?
Bir önceki soruya verdiğimiz cevaptan da anlaşılacağı üzere, Hanefilere göre kadının da kendi malı mülkü, altını ya da parası varsa onun da kurban kesmesi gerekir. Hatta kadın evi bakmakla yükümlü olmadığı için, onun temel ihtiyaçlarını karşılayacak parasının bulunması aranmaz. Çünkü onları zaten erkek karşılayacaktır. Öyleyse zengin olan kadın kurban keser, ya da vekalet vererek kestirir.

Kurban ne zaman kesilir?
Vacip olan kurban, kurban bayramının birinci, ikinci ve üçüncü yani, Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerinde kesilir. Güzel olan, kurbanların gündüzleri kesilmesidir. kurban Bayramın birinci günü kesmek ise daha faziletlidir. Diğer kurbanlarda ise herhangi bir vakit söz konusu değildir

Bir kurbana kaç kişi ortak olur?
Büyük baş hayvanlara birden yedi kişiye kadar ortak olabilir. Hayvan kurban olacak yaşta ve özelliklerde bulunduktan sonra, etinin az ya da çok olması, ortak sayısını belirlemez. Küçük ve eti az olsa dahi büyük baş hayvanlara yedi ortak olabilir. “Bu kurban ancak beş kişilik, ya da üç kişilik olur” gibi ifadeler, kişi başına gelecek etin belli bir miktarda olmasını anlatmak için söylenir. Yoksa büyük baş bir hayvan kurban olma özelliklerini taşıdıktan sonra ona yedi kişi ortak olabilir.

Kurbanlık hayvanlardan hangileri ortak olarak kesilebilir?
Büyük baş hayvanlara birden yediye kadar ortak olunabilir. Küçük baş hayvanlardan ise ancak bir kurban olur.

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?
1. kurban keserken özellikle hayvana sıkıntı vermemeye dikkat etmelidir. Şehirlerde gördüğümüz ve hayvanların itilip kakılarak, dövülerek kurban edilmesi vahşiliktir, İslam ahlakına sığmaz: böyle eziyet eden insanlar sanki on günah işlemiş iki sevap almış gibidirler.

Bu kadar günah almaktansa sevabı terk etmek daha iyidir. Müslümanlar kurban keserken hayvana nasıl şefkatle davranılacağını gösterme şansı yakalarlar. Bu şansı kaçırmamalı ve müslümanın merhametini ve diğerlerinden farkını göstermelidirler.

2. İkinci önemli mesele, temizlik ve insanları tiksindirmemedir. Şehirlerde gördüğümüz manzaralar, Müslümanlığın belirtileri değildir. Bizden Allah kurban kesmemizi ister, etrafı pisletmemizi değil. Ve Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurur: “Allah her şeyin ihsan ile yapılmasını şart koşmuştur. (İhsan, bir şeyi yapılabileceğinin en güzeliyle yapmaktır).

Öyleyse boğazlarken de ihsan ile boğazlayın, bıçağınızı iyi bileyin ve hayvanınızı rahatlatın”. Bu konuya Müslümanlar çok ama çok dikkat etmeli ve her fırsatta dine ve dindarlara saldırmak isteyenlere fırsat vermemelidirler.

Kurban Nasıl Kesilir

Kurbanlık hayvan incitilmeden kıbleye karşı yatırılır.
Ayakta iken duâsı okunur.
Üç defa "Allâhü ekber, Allâhü ekber lâ ilâhe illellâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhilhamd" diye tekbir alınır ve şöyle niyet edilir:
- "Yâ Rabbi! Şu vücûdum sana karşı o kadar hata, o kadar isyân etti ki, affedilebilmem için bu vücûdu sana kurban etmem icabediyor. Fakat sen şerîatınla insan kurban etmeyi haram kıldığından vücûduma bedel olarak bu hayvanı kesiyorum, kabul eyle Yâ Rabbi, Bismillâhi Allâhü ekber." deyip kurban kesilir.
Evlâ olan, kişinin kurbanını kendisi kesmesidir. Ancak, kesmek elinden gelmeyenin, müslüman birini vekil edip yanında durması efdaldir.
Kurbanın eti üçe taksim edilir. Bir parçası kendi ailesine nafaka, ikinci parçası dost ve ahbaba ziyafet, üçüncü parçası da fakirlere sadaka olarak verilir.
(Bilgiler Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku A.B.D Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer'den alıntıdır)
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 08-12-2008, 09:45 AM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Kurban Nasıl Kesilir Niyet Edilir? Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir [ Videolu]

GA_googleFillSlot("shaber-detay-fotoalti");
_GA_googleAdEngine.createDOMIframe('google_ads_div _shaber-detay-fotoalti' ,'shaber-detay-fotoalti');

Kurban nasıl kesilir? - Video
Kurban kesilirken dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar var.

Öncelikle kurbana her aşamada yumuşak davranmak şart. Kesim yapılırken dini kurallara uyulması gerekiyor. İşte kesim sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar...


Kurban sadece bir hayvanı kesmek anlamına gelmiyor. Kurbanın kesilmesi ile ilgili Allah-u Teala ve Peygamber Efendimiz S.A.V.'in emrettiği bir çok önemli kural var.

Kurban, bayramın ilk üç gününden herhangi birinde kesilebiliyor ama ilk gün kesmek en faziletli olanı. Gece vaktinde kesmek ise tenzihen mekruh.
Hem kesmeye götürürken hem de keserken kurbana asla eziyet edilmemeli. Peygamber Efendimiz S.A.V. hadis-i şerifinde kurbanın sevilmesi gerektiğini anlatıyor.

''Kurban bayramında yapılan amellerden Allahü teâlâ katında kurban kesmekten daha kıymetlisi yoktur. Daha kanı yere düşmeden Allahü teâlâ, onu muhafaza eder. Onunla nefsinizi tezkiye edin, onu seve seve kesin!) [Tirmizi]

Kesim yerinin çok temiz olması en önemli şartlardan biri. Kurbanı, kurban sahibinin kesmesi en efdal olanı. Kesecek kişinin hem dini hem de teknik olarak kesim konusunda uzman olması şart.

Efendiler Efendisi S.A.V. kurban sahibinin kesim yerinde olması gerektiğini, kızı Fatıma'ya yaptığı uygulamayla tavsiye ediyor.

Ey Fatıma! Kalk! Kurbanının (yanına git!), onun kesiminde orada hazır bulun. Çünkü onun kanından damlayan ilk damla ile, senin geçmiş günahların mağfiret olunur.

Kurbanlık hayvan kesilmeden önce gözleri kapatılır ve kıbleye gelecek şekilde yavaş yavaş yere yatırılır.

Eğer kişi kendi kesmiyorsa kesim yapılmadan önce kasabın kurban sahiplerinden vekalet alması gerekiyor. Tekbirlerden sonra niyet edilir ve "Bismillâhi Allâhu ekber" diyerek kurban kesilir.
Hayvanın can çekişmesinin bitmesi mutlaka beklenmeli. Aksi takdirde hem eziyet edilmiş hem de kan boşalmamış olur; et sertleşir. Hayvanın canı çıkmadan derisi asla yüzülmemeli. Kurban sahibinin kesimden sonra 2 rekat şükür namazı kılması da tavsiyeler arasında.


19.Aralık.2007 19:03:43


Video İçin [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]..
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
niyet ederken, nasil niyet edilir, videolu anlatim, nasil niyet ederim, kurban nasil kesilir, kurallara uygun kesim

Seçenekler
Stil


Kurban Nasıl Kesilir Niyet Edilir? Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir [ Videolu]

Kurban Nasıl Kesilir Niyet Edilir? Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir [ Videolu] konusu, İslam ve insan/İslami Bilgiler bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Kurban İslam ve insan
Muhasebe mesleğinin seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Muhasebe
Kurbanla ilgili sorulan sık sorular... İslam ve insan
Kurban Ve Kurban Bayrami İslam ve insan
Kurban ne demektir? İslam ve insan


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:57 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net