Rehberim

Rehberim (http://www.rehberim.net/forum/)
-   J-K-L (http://www.rehberim.net/forum/j-k-l-458/)
-   -   Kediler - İzlanda yule kedisi (http://www.rehberim.net/forum/j-k-l-458/113236-kediler-izlanda-yule-kedisi.html)

Heretic 05-05-2008 03:18 PM

Kediler - İzlanda yule kedisi
 
İlk haftam "bu ülkeye nereden geldim" diye söylene söylene geçmişti. Ankara kışını sevmesem de "kültürel değişim programı" çerçevesinde üniversiteden verilen "İzlanda" biletine nedenini bilmeden kabul etmiştim. (Sanırım Eylül Bar'da bu seyahate çıkmam konusunda gaza getirilmemin de bu gezi de etkisi olmuştu.)
Noel'e kadar ayaklarım Reykjavik Üniversitesi'ne kös kös gitse de birlikte çalıştığım profesörün odasında onlarca kedili armağan görünce gözlerim birden neşe ile açılmıştı. Profesör Rónsson bu armağanları her Noel'de ziyaret ettiği kimsesiz çocuklar için almıştı. Ama armağanların hikayesi bununla bitmiyordu.
http://www.kedimveben.com/Pix/10010034.gifhttp://www.kedimveben.com/Pix/10010034.gif
Hikayenin gerisini Profesör Rónsson, yuvarlak kesimli tahta sandalyelerle bezeli Kaffi Brennslan'da sıcak çikolata eşliğinde anlatacaktı.
Karlarla kaplı olmasına karşın onlarca aktif yanardağın yanı sıra binlerce yeraltından çıkan sıcak su kaynakları ile sıcak ile soğuğun dans ettiği İzlanda yani Buz Ada, sadece yanardağları, buzları ile değil Yule Kedisi diğer deyişle Noel Kedisi ile de ünlüydü.
Yule Kedisi bir tür "canavar" kedi idi. "İyi bir giysi giymeyen kişinin Yule Kedisi'ne kurban olacağı" inancıyla başlayan Yule Kedisi efsanesi, geleneksel İzlanda Noel kültürünün de bir parçası olmuştu. Aslında hikayenin özü yaz boyunca çalışıp kış gelmeden yünleri toplayanın ödül olarak giysi alacağı, giysisi olmayanın ise Yule Kedisi'ne kalacağı inancına dayanıyordu. Bir anlamda Yule Kedisi hikayesinin verdiği mesaj, çocukluğumuzun meşhur Ağustos Böceği ile Karınca hikayesinin değişik bir versiyonu idi.
Yule Kedisi sadece halk edebiyatı ile sınırlı kalmamış, İzlanda Edebiyatı'nın önde gelen kalemlerinden Jóhannes úr Kötlum Yule Kedisi üzerine ünlü bir şiir de yazmıştı.
Yule Kedisi İzlanda'nın Hıristiyanlık öncesi tarihinden geliyordu ve o zamanlar İzlandalılar yeni yılı Yule Kedisi'ne ithaf edilen şenliklerle kutluyorlardı. Katolikler Yule Kedisi şenliklerine pek ses çıkarmamış olsa da Reformcular Yule Kedisi şenliklerini şeytanca bir kutlama olarak görüp yasak etmişlerdi. Ama zamanla Yule Kedisi ile Hırisitiyan geleneği birleşmiş ve bugün Yule Kedisi Noel kutlamalarının baş tacı olmuştu.
Ben bu güzel hikayenin heyecanı ile üçüncü bardak sıcak çikolataya geçmişken Profesör Rónsson kendi içeceğinden henüz bir kaç yudum almıştı. Soğuyan çikolataya aldırış etmeden tüm içeceği bir dikişte içtikten sonra bana dönüp "ayrıca biliyor musun bizde 'Yule içmek' denen bir gelenek de var" diyerek hikayeye kaldığı yerden devam etmişti.
Bir tür canavar olduğuna inanılan Yule Kedisi ile özdeşleştirilen İzlanda içeceğini içen eski İzlandalılar Yule gibi güçlü olacaklarına inanıyorlardı. O sebeple İzlanda dilinde "Yule'u içmek" diye bir deyiş ortaya çıkmıştı. İzlandalılar Yule Kedisi ile ilgili geleneksel özel yemekler de yapmışlardı. Bu yemekler bugün İzlanda mutfağının ünlü yemekleri arasındaydı.
Profesör Rónsson, günlerdir neşesiz geçen günlerime sanki bir hikaye ile son vermişti. Sevincimden Noel Baba'ya benzeyen Profesör Rónsson'u kırmızı yanaklarından öpmek istemiş ama fazla sulu bir hareket olacağından endişe edip vazgeçmiştim. Kaffi Brennslan'dan çıkıp Posthus Caddesi'nde yürürken kendimi daha bir mutlu hissediyordum ve artık Noel gecesi saat 6'da akşam yemeğinin yenileceğini, yemekten sonra çocukların hediyelerini almak için pencere önlerine gideceğini ve Yule Kedisinin anısına çocuklara yeni bir giysi hediye etmenin gelenek olduğunu, en ilginci de İzlanda televizyonun "insanlar aileleri ile birlikte olsun" diye yayını Noel gecesi beş sat süre ile keseceğini öğrenmiştim.
Yule Kedisi hikayesi ile Ankara'da annemlere bıraktığım kedim Sosyete sanki beni İzlanda'da da bulmuştu. Eh dönüşte ona da güzel bir hediye almalıydım. Ne de olsa o da Ankara'nın Yule Kedisi idi. Hediyesiz gidersem belli mi olur, beni de o mühür lekeli ağzı ile belki bir hamlede yiyiverirdi.


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:22 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net