Rehberim

Maraş Hamamları

Şehir Rehberi bölümü Kahramanmaraş / Maraş Hamamları konusu gösteriliyor Özet:Kahramanmaraş su yönünden oldukça zengin oluşundan ötürü çok sayıda hamam yapılmıştır. Şehirde sıcak su kaynaklarının çokluğu da “Girçık Hamamı” denilen ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Yörelerimiz & Memleketimiz > Şehir Rehberi > Kahramanmaraş

Maraş Hamamları

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 24-11-2009, 08:10 AM
Toprak
Standart Maraş Hamamları

Kahramanmaraş su yönünden oldukça zengin oluşundan ötürü çok sayıda hamam yapılmıştır. Şehirde sıcak su kaynaklarının çokluğu da “Girçık Hamamı” denilen küçük ölçüde yıkanma yerlerinin ön planda olmasına neden olmuştur.


Çukur Hamam (Merkez)

Kahramanmaraş il merkezinde Kahramanmaraş Kalesinin eteğinde bulunan Çukur Hamam’ın kitabesi günümüze gelememiştir. Bu bakımdan yapım tarihi ve kimin tarafından yaptırıldığı belli değildir. Yakınındaki kale ile arlarında bir geçit olduğu söylenirse de bununla ilgili bir bulguya rastlanmamıştır.Evliya Çelebi’nin de Seyahatnamesi’nde isminden söz ettiği bu hamamın mimari yapısı da bu bilgilere eklenince hamamın XVI.yüzyılda yapıldığı ortaya çıkmaktadır.

Klasik Osmanlı Hamam Mimari planında yapılan hamam soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden oluşmuştur. Yapımında moloz taş kullanılmış, hamamı oluşturan bölümlerin üzerleri, kasnaklı kubbelerle örtülmüştür.


Tüfekçi Hamamı (Merkez)

Kahramanmaraş’ta il merkezinde, Çarşıbaşı semtinde Demirciler Çarşısı’nda bulunan Tüfekçi Hamamı’nın kitabesi bulunmadığından yaptıran ile yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. XVI-XVII.yüzyıllarda yapıldığı sanılan hamam moloz taştan yapılmıştır. İki soyunmalık, ılıklık ve,kahramanmara sıcaklık bölümlerinden oluşmaktadır. Osmanlı mimarisi içerisinde iki soyunmalığı olan hamamlara ender rastlanmaktadır. Bu hamamında üzeri kubbelerle kaplanmıştır.


Acar Hamamı (Merkez)

Kahramanmaraş’ta kaleye çıkan yolun başında bulunan bu hamamı, Kanuni Sultan Süleyman kaleyi tamir ettirdiği yıllarda yaptırmıştır. Hamam kale onarımında çalışan işçilerin yıkanması için yaptırılmıştır. Hamamın üzerinde kitabesi bulunmamaktadır. XVI.yüzyıl yapısıdır.

Hamam moloz taştan yapılmış olup soyunmalık, iliklik ve sıcaklık bölümlerinden oluşmuştur. Bu bölümlerin üzeri pandantifli kubbelerin yardımıyla ayrı ayrı kubbelerle örülmüştür.


Paşa Hamamı (Merkez)

Kahramanmaraş’ta Kurtuluş Mahallesi’nde bulunan Paşa Hamamı XVII.yüzyılda yapılmıştır. Ancak terkedilmiş, uzun süre harap durumda kalmış ve büyük bir bölümü yıkılmıştır. Yakın tarihlere kadar görülebilen kalıntılarından moloz taştan yapıldığı ve içerisinin mermer kaplı olduğu anlaşılmaktadır.

Kahramanmaraş’ta bu hamamlar dışında XVIII.yüzyıla tarihlendirilen Uzunoluk Hamamı 1975 yılında özel bir kişinin mülkiyetinde olduğundan onun tarafından yıktırılmıştır. Bu hamamların yanı sıra XIX.yüzyılda yapılmış Kayabaşı semtindeki Çiçekli Hamam ve Divanlı Cami yakınlarında 1900 yılında yaptırılmış Divanlı Hamamı bulunuyordu.
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
kahramanmaraştaki hamamlar, maraş hamamları

Seçenekler
Stil


Maraş Hamamları

Maraş Hamamları konusu, Şehir Rehberi/Kahramanmaraş bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Maraş Çeşmeleri Kahramanmaraş
Maraş Kaplıca ve İçmeleri Kahramanmaraş
Kahraman Maraş J-K-L
Maraş (Kıbrıs) M-N-O
Atilla Maraş Biyografi - Hayat Hikayeleri


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:10 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net