Rehberim

maide suresinin manası

İslam ve insan bölümü Kur'an-ı Kerim / maide suresinin manası konusu gösteriliyor Özet:Meal çevirisinde Tüm Müslümanları zan altında bırakan büyük HATA! Değerli Okurlar. Sizlere anlatacağım Ayet, bu güne kadar belki bilerek belkide ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > İslam ve insan > Kur'an-ı Kerim

maide suresinin manası

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 14-03-2007, 11:27 AM
semazen
maide suresinin manası

Meal çevirisinde Tüm Müslümanları zan altında bırakan büyük HATA!

Değerli Okurlar.


Sizlere anlatacağım Ayet, bu güne kadar belki bilerek belkide bilmeyerek pek üzerinde durulmamış ve İslam dünyasının da Bu ayeti çok basit algılayarak meal etmesi, Kur-an'ı kerimin Tüm Ehli Kitap alemine bildirdiği gerçeğini, kendimizde bulunan basit kelimelerle tercüme etmemiz sonucunda, Ehli kitab'ın birbirlerine düşmesine ve düşman olmalarına sebep olmuştur.

Maide Suresi 51.ayet şöyle meal edilmiştir.

"51- Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. Şüphesiz Allah, zalim kavmi doğru yola iletmez."

Bu ayeti okuduğunuz anda ne anlarsınız? Söyleyeyim. Kesinlikle yahudi ve hıristiyanlar bizlerin dostu,yareni arkadaşı olamazlar, Dolayısıyla da onlar bizlerin düşmanıdır. Hıristiyan olsanız müslümanı topraklarınıza almaz hoşgörüsüne inanmazsınız.

Hal Böyle olunca Peygamberimiz (S.A.V.) in Medinede ki Yahudilerle Dosthane ilişkilerini nasıl izah edebiliriz?

Bu anlamın çıkmasına sebep ise Ayette geçen Evliya kelimesini Dost kelimeyisiyle değiştirmemiz, ve bunun sonucunda da ayetin devamını bu anlama göre değiştirmemiz. Tabii Alim mealini yapar isabetli bir tespitse 2 sevap alır, isabetsizse de 1. Ama gelin görünkü bu güne kadar bu ayeti gerçek anlamıyla tespit eden çıkmamış. Bu ayetin hakikatini ise bir tasavvuf ehli olan Kadiri, Rufai Galibi Meşayi Mutasavvıf G.Hasan KUŞÇUOĞLU keşfetmiştir.

Bu ayeti birde şu anlamda okuyun.

"51-Ey iman edenler. Yahudi ve Hristiyanların evliyalarını evliya edinmeyin. Onlar kendilerinin evliyasıdır. (Sonra gelen şeriatı kabul ettikten sonra , evvelki şeriattaki evliyalar senin şeriatından lütfedilmiş evliya değildir. Kendi evliyana tabii ol.Geri döndüğünüz zaman evvelki şeriate dönüşünle nefsinize zulüm etmiş olursunuz.) Allah zalimler toplumuna yol göstermez."

Kıymetli okurlar hepinizde bilirsiniz ki Evliya dendiğinde hemen akla gelen Allah'a yekınlık kazanmış kişiler, peygamberlerin varisleri. Düşündüğümüzde islam aleminin hepside evliya mı? Hayır. Çünkü Allah evliyaları peygamberlerin varisleri olarak seçmiştir. Bu sadece bizim şeriatte değil, hem hristiyanlıkta hemde yahudilikte hemde sabilikte. Bu şeriatlerde de peygamber vefatından sonra evliyalar vardır.

Kısacası Allah (c.c) Dünyayı peygamberi vefat etti diye hiç bir zaman boş bırakmamıştır. Zaten bıraksaydı o zaman insanoğlu "Yâ Rabbim bir kısım insanları peygamber zamanında halk ederek onlara tolerans gösterdin,bizim ne suçumuz vardı.Şayet bize de peygamber gönderseydin bizde inananlardan olurduk" derler. Mesalâ peygamberimiz zamanında yaşayan sahabeler hem peygamberimizi bizzat tanıyor ve ikna oluyor, hem de Kur'an-ı Kerim-i yaşama imkanına kavuşuyorlar. İşte o zaman ki sahabilerin hayatlarındaki bu güzellik peygamber efendilerimiz vefat ettikten sonrada evliyalarıyla devam etmektedir. Zira bilinir ki Allah dünyayı hiç bir zaman boş bırakmaz.

Netice olarak okurlar;
Bu ayetin sonucunda Ehli-i Kitap bize düşman gözüyle bakmış, Biz de onlara düşman gözüyle bakmışız, Tarih boyunca Din savaşları yapmışısız. Halbu ki Din Bizde savaş değil sevgi , barış ve kardeşlik ister.

Şöyle bir düşünün. Peygamber ve 4 halife döneminde İslâmı kabul eden insanlar ne kadar hızlı bir şekilde artıyordu. Fetihler ne kadar hızla yayılıyordu. Çok Kısa bir zamanda Eyyüb El Ensari'nin de içinde bulunduğu islam orduları istanbul'a kadar gelmiş, İslam ile tanışan bir çok insan tereddütsüz Müslüman olmuştur.

Günümüze bakın böyle bir durum var mı? Batı Dünyası İslam ve Terörü bir arada teleffuz etmeye, Müslümanları Terörün kaynağı olarak görmeye başladılar.

Elinizi vicdanınıza koyun! İSLÂM'ın yeri burası mı olmalıydı?

Değerli okurlar artık gerçekleri görme zamanı. İşte göstermiş olduğum ayet bizlere doğruyu gösteriyor. Gelin Ayetin içerdiği gerçek anlamın bu olduğunu insanlara anlatalım.

Çünkü Allah (c.c.) bir çok ayetinde Ehl-i Kitap ile ilgili çok güzel mesajlar vermiştir. Örneğin Şu Ayetlerede bakabilirsiniz.

Bakara Suresi 62.Ayet, Hac Suresi 40.Ayet, Yusuf Suresi 106.Ayet, Maide Suresi 51.Ayet, Hac Suresi 78.Ayet, Bakara Suresi 4.Ayet, Şura Suresi 13.Ayet, Ali İmran Suresi 52.Ayet, Ali imran Suresi 67.Ayet, Mümtehine Suresi 8.Ayet, Maide Suresi 5.Ayet, En'am Suresi 58.Ayet, En'am Suresi 92.Ayet, En'am Suresi 114.Ayet, En'am Suresi 157.Ayet, Araf Suresi 157.Ayet, Yunus Suresi 49.Ayet, İbrahim Suresi 4.Ayet, Ali İmran Suresi 64.Ayet, En'am Suresi 91.Ayet, Hac Suresi 40.Ayet, Bakara Suresi 285.Ayet, Bakara Suresi 130.Ayet.

Bu kadar Ayet asırlardır bizlere düşman olarak gösterilen bir topluma gelmiş ve bunların hepsi küfürle nitelendirilmemiş bir kısmı övülmüştür. Kaldı kı Peygamberimiz zamanına yetişmiş olan Habeş kıralı NECAŞİ bile hıristiyan olarak vefat ediyor ve Peygamberimiz de (S.A.V.) gıyabında cenaze namazı kılıyor, Medinede Ehli Kitap ile yaşamanın dostaça örneklerini veriyor du.

Son olarak derim ki; Ey İnsanlar Allah (c.c) Kitabında Maide Suresi 51.Ayetde Dost değil Evliya edinmeyin diyor. Artık Gerçekleri görelim. Orta Çağ zihniyetini bırakarak 21.YY insanına yaraşan davranışları sergileyelim.

önceden açılmadı herhalde açıldıysada kusura bakmayın
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 14-03-2007, 11:39 AM
Fasil
Standart Cevap: maide suresinin manası

İnen ayetleri daha iyi anlamak adına sebebi nüzullerine yanı iniş sebeplerinide göz önüne almak gerekmekte demişti bi büyüğümüz ,bi dönem bende takılmıştım bu ayete ama bunlarda bir aldatmaca konuya değindiğin için ALLAH razı olsun
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Okunmamış 14-03-2007, 03:59 PM
pinhân
Standart Cevap: maide suresinin manası

Emincim sen evde neden bahsetmiyon böyle şeylerden ya..
Allah razı olsun...
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Okunmamış 07-09-2009, 01:34 PM
fesih
Standart Cevap: maide suresinin manası

sayın semazen ayetlerin mahiyetini anlamadan vebal altına girmeyıniz, Allah u taala yahudileri ve hiristyanları veli edinmeyin derken ki(önce veli ne anlama geldiğini öğrennin veli sahib,tost sahib çıkmak gibi anlamlara gelir) örneyin Kur'an-ı Kerim'de; “Allah, iman edenlerin velisidir (yardımcısıdır). Onları karanlıktan (kurtarıp nura kavuşturur.dost veli edinmek farklı şey onlalra sosyal veya ticari ilişkilere girmek farklı şeydir.farkı fark ediniz lütfen,selametle.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


maide suresinin manası

maide suresinin manası konusu, İslam ve insan/Kur'an-ı Kerim bölümünde tartışılıyor .
Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:26 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net