Rehberim

Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü Muhasebe, Ekonomi, Finans, Borsa / Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek konusu gösteriliyor Özet:Beyana tabi gelirleri elektronik ortamda alan Maliye, vergi gelirlerini artırmak için yeni bir uygulamayı daha başlatıyor. Buna göre bono, kira ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Muhasebe, Ekonomi, Finans, Borsa

Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 29-05-2007, 01:51 AM
TÜRKO
Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

Beyana tabi gelirleri elektronik ortamda alan Maliye, vergi gelirlerini artırmak için yeni bir uygulamayı daha başlatıyor. Buna göre bono, kira gelirleri de tahvil ve hisse senedinde olduğu gibi stopaj yoluyla vergilendirilecek.
Maliye, vergi kaçağını engellemek için kiranın banka üzerinden ödenmesi mecburiyetini getiriyor.
Düşünülen yeni modele göre, ev ya da işyerini kiraya verecekler, önce bankada söz konusu gayrimenkul için özel hesap açtıracak. Kiracılar da parayı her ay bu hesaba yatıracak. Bankalar ise aylık kira gelirinden yüzde 15 oranında stopaj keserek bunu Hazine'ye aktaracak. Kiracılar Derneği Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu, enflasyonun üzerindeki en büyük yükün kira artışları olduğunu belirterek, kesinti yapılması halinde yıllık enflasyonun en az iki puan azalacağını söyledi.

Maliye'nin düşüncesini 'geç kalınmış bir çalışma' olarak nitelendiren Büyüknohutçu, "Devlet kira gelirlerini kontrol altına alırsa onlarca holdingden daha fazla vergi alır. Birkaç milyar YTL'lik vergi tahsil edilir. Enflasyon oranı iki puan aşağı iner." dedi. Dernek Başkanı, sektöre yönelik hemen hemen hiçbir denetimin yapılmamasından şikâyetçi. Büyüknohutçu, düşüncenin faaliyete geçirilmesinin kiracıyı da rahatlatacağını dile getirdi.

Ankara Vergi Dairesi Başkanı Şinasi Candan, Ankara'da 1 milyon 250 bin konut bulunduğunu, 350 bininin kiraya verilebilir olduğunu belirterek, bunların ancak 120 bini için beyanda bulunulduğunu söyledi. Candan, taslak halinde ödemelerin banka vasıtasıyla yapılması ve bunun üzerinde bir tevkifat yapılmasının söz konusu olduğunu kaydetti. Kira gelirinde stopajın işyerleri için uygulandığına dikkat çeken Candan, bunun konutlar için uygulanabilmesi için buradaki modelin iyi tasarlanması gerektiğini ifade etti. Yüzde 15 olarak düşünülen oranın yüksek olduğunu belirten Candan, oranın yüzde 10'un altına çekilmesi gerektiği görüşünde.

Uzmanlar ise oranın düşürülmesi gerektiğine dikkat çekerek şu örneği verdi: "5 bin YTL kira geliri için yıllık 315 yeni lira kira geliri vergisi veriliyor. Yüzde 15 stopaj uygulaması gelirse bu rakam bir anda 715 yeni liraya yükseliyor. Bu da geri kalan kısmın yasal olarak vatandaşa geri iadesi anlamına geliyor. Bu nedenle oran yüzde 6,5'e düşürülebilir." Maliye'nin konuyla ilgili çalışması farklı kesimlerden destek buldu. Mali Müşavir Mehmet Okkalı, gayrimenkulde büyük bir kaçak olduğuna işaret ederek, devletin sistemi uygulamaya geçirmesi halinde vergi gelirlerinin artacağını söyledi. Okkalı, "Uygulamaya geçerse güzel olur. İşverenler nasıl kira stopajı ödüyorsa, burada da kaynağında vergi kesilecek, herkes vergisini verecek." şeklinde konuştu. Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü, kira gelirlerinin vergilendirilmesine ilişkin bir çalışma hazırladı. Çalışmada mevcut sistemde, kirada tek evi olanların genellikle kira geliri için beyanname vermediği, ev sayısı arttığında da beyanname düzenlense bile gerçek gelirin buraya yansıtılmadığı belirlendi. Kira gelirlerinin hem daha basit vergilendirilmesi hem de buradaki vergi kayıp ve kaçağının önüne geçilmesi için, sistem değişikliğine gidilmesi görüşünü benimsedi.

İstisna uygulaması devam edecek

Kira için her yılın mart ayında beyanname düzenlenmesi uygulamasından vazgeçilmesi, bunun yerine kira gelirlerinin de menkul kıymet araçlarında olduğu gibi stopaj yoluyla vergilendirilmesi gündeme geldi. İşlem için Borçlar Kanunu'nda bir değişiklik yapılacak. Değişiklikle, banka kanalıyla ödenmeyen kiralara ilişkin belgeler, ispat vesikası sayılmayacak. Böylece kira ödenmediğini belgeleme, kiracıyı tahliye gibi işlemler için kiranın bankaya ödenmesi mecburi olacak. Aksi halde kiracılara yönelik hukuken hiçbir yaptırımda bulunulamayacak. Maliye Bakanlığı yetkilileri, kira gelirlerinde kira istisnası bulunduğuna da dikkat çekerek, bunun devam edebileceğini açıkladı. Yetkililer şu bilgiyi verdi: "Bu durumda bankalar, istisna rakamının aşılmasından itibaren, stopaj uygulamasına geçebilir. Ticarî işletmelerde yapılan stopaj da, daha sonra yıllık vergiden mahsup edilir. Mart ayında sadece kira gelirleri için gidip beyanname verilmesi insanlara zor geliyor. Stopaja geçilirse, insanlar bu işle uğraşmaz, otomatik olarak vergilendirme yapılır." Yetkililer ayrıca ev sahiplerine yıl sonunda toplu şekilde 400-500 yeni lira vergi vermenin zor geleceğini, aylık 35-40 yeni liralık kesintinin kimseyi etkilemeyeceğini kaydetti. Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü'nün üzerinde çalıştığı model Maliye Bakanı'na sunulacak. Bakan onayının ardından yasal değişikliklere yönelik taslak hazırlanacak.

Kira gelirleri geçen yıl yüzde 30 arttı

Maliye Bakanlığı'nın 2006 yılında toplam kira gelirinde yüzde 29,3'lük bir artış kaydedildi. Bir önceki yıl 3 milyar 191 milyon 339 bin yeni lira olan toplam kira geliri, 2006'da 4 milyar 125 milyon 502 bin yeni liraya yükseldi. İstanbul'un kiradaki konut sayısındaki düşüş ise yüzde 3,3 olarak gerçekleşti. Türkiye genelindeki her 100 yeni liralık kiranın, 56,83 yeni lirasını İstanbul'daki kiracılar ödüyor. Ankara, kira gelirlerinden yüzde 12,34'lük bir paya sahip olurken, bu oran İzmir'de 8,09, Bursa'da 3,18, Antalya'da ise 3,11 oldu. Böylece ülkedeki kira gelirlerinin yüzde 83,55'i bu 5 ilden toplandı.

10 konuttan sadece ikisi için vergi ödeniyor

Maliye Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de 17 milyon konut bulunurken, her 10 konuttan sadece 2'si için kira vergisi ödeniyor. Hane halkının yüzde 68'i kendi evinde, yüzde 24'ü kirada, yüzde 2'si lojmanda oturuyor. Yüzde 5'lik kesim ise kendi evinde ikamet etmiyor; ancak kira da ödemiyor. 3 milyon 770 bin kiralık konut bulunurken, bunlardan kira beyannamesi verilenin sayısı ise 857 bin. İstanbul'da yaklaşık 3,5 milyon konut var. Bunların 905 binini kiralık konutlar meydana getiriyor. Kira geliri beyannamesi verilerek, Gelir Vergisi ödenenlerin sayısı ise 375 bini aşmıyor. Ankara'da toplam konut sayısı 1 milyon 249 bin, kiralanmaya hazır konut sayısı 353 bin, kira beyannamesi verilen konut sayısı ise 112 bin 686. İzmir'de de 1 milyon 207 bin konutun 265 bini kirada bulunuyor. Bu kentte kira beyannamesi verilen konut adedi de yaklaşık 61 bin.

Ankara, Zaman
29 Mayıs 2007
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 29-05-2007, 03:57 PM
Herkul
Standart Cevap: Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

farkı elden verirsen sorun kalmaz herhalde,
vatandaş bununda bir çözümünü bulur, bu vergilerde kiracıdan çıkabilir.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Okunmamış 29-05-2007, 04:04 PM
TÜRKO
Standart Cevap: Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

Alıntı:
Herkul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
farkı elden verirsen sorun kalmaz herhalde,
vatandaş bununda bir çözümünü bulur, bu vergilerde kiracıdan çıkabilir.
ya zaten yapılan çoğu kontratlar minimum düzeyde. kiraya verenle kiracı anlaşıp farkını elden teslim ediyorlar.burada da aynı şey olacak.belli oranda hesaba farkını kira sahibine
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Okunmamış 31-05-2007, 12:06 AM
TÜRKO
Standart Cevap: Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

Stopaj formülü konut kiralarına zam getirir
DÜN Hürriyet’te; Maliye Bakanlığı’nın, konut kira gelirlerinde beyan uygulamasına son vermeyi ve stopaj (vergi kesintisi) yoluyla vergi almayı planladığı haberi vardı.

Buna göre, ev sahipleri bankada özel bir kira hesabı açtıracak.

Kiralar bu hesaba yatırıldığında, banka kiranın yüzde 15’ini stopaj olarak kesecek. Bu arada Borçlar Kanunu’nda da bir değişiklik yapılarak, kirasını banka aracılığı ile ödemeyenlerin, kira ödediklerine dair diğer belgeleri, ispat belgesi olarak kabul edilmeyecek.

PRATİK VE AVANTAJLI

Burada, faiz ödemelerinin benzeri bir uygulama söz konusu.

31 Aralık 2015 tarihine kadar yürürlükte olan uygulamaya göre; gerçek kişilere mevduat faizi, repo, döviz tevdiat hesabı faiz ödemelerinde yüzde 15, Hazine bonosu ve Devlet tahvili faiz ödemelerinde ise yüzde 10 stopaj yapılıyor.

Olay burada bitiyor. Elde edilen gelirin tutarı ne olursa olsun, beyan edilmiyor. Örneğin 2007 yılında 2 milyon YTL faiz geliri olan Nuri Bey Amca, bu gelirini beyan etmiyor.

Kira gelirlerinde ise, konut kira gelirinin yıllık tutarı 2 bin 300 YTL’yi aşması halinde, beyanname verilip, gelir vergisi ödeniyor. Öngörülen düzenleme ile bu uygulamaya son veriliyor.

Konut kirasının tutarı ne olursa olsun, beyanname verme olayı kaldırılıyor. Örneğin, Bedriye Teyze, konut kira geliri 500 bin YTL olsa dahi, bu geliri nedeniyle yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeyecek.

Getirilecek olan yeni sistem, kira geliri elde edenler yönünden, "pratik" bir uygulama.

Vergi idaresi açısından da vergi geliri yönüyle "avantajlı" gözüküyor. Vergi iadesi de kalkınca, kiradaki konutların, önemli bir kısmından vergi alamayan Maliye, yeni uygulama ile vergi tahsilatını artırabilecek.

YÜKSEK KİRADA AVANTAJLI

Mevcut uygulamada, kira geliri elde edilen konutların her birine değil, tamamına 2.300 YTL istisna uygulanıyor. Kalan tutardan, yüzde 25 "götürü gider" düşülüyor. Daha sonra, kira gelirinin vergisi, yüzde 15’ten başlayan ve 43 bin YTL’nin üzerindeki gelirlerde yüzde 35 olan tarifeye göre hesaplanıyor.

Bu yönüyle baktığımızda, düşük kira geliri elde edenlerde örneğin ayda 500 ya da 1.000 YTL geliri olanlarda, yeni sistem, mal sahibinin vergi yükünü artırıyor. Buna karşılık yüksek kira geliri elde edenlerde, yüzde 35 ’i bulabilen vergi yerine, yüzde 15 vergi ödenmesi söz konusu olacak. Özetle, yeni sistem yüksek tutarda konut kira geliri elde edenlerin lehineÖ

Mevcut sistemde, evini kiraya verip kendisi kirada oturanlar, "gerçek gider yöntemini" seçerek, hiç vergi ödemiyorlar ya da çok az vergi ödüyorlardı. Kredi kullananlar da faiz ödemelerini kiradan düşebiliyorlardı. Yeni sistem özellikle bu durumdakilerin aleyhine olacak.

KİRALAR ARTACAK

Ülkemizde, stopaja tabi ödemelerde "net ödeme" üzerinden anlaşma yapılıyor.

Örneğin, özel sektörde, işçilerle "net ücret" üzerinden anlaşmaya varılıyor. Ücretlinin vergi ve sigorta primini de işveren üstleniyor. İşyerini kiraya verenler de kiracı ile "net kira tutarı" üzerinden anlaşıyor, stopajı da kiracılar üstleniyorlar. Yaygın uygulama böyleÖ

Konut kiraları için yüzde 15 stopaj getirildiğinde de ev sahipleri ya "çift sözleşme" yapıp, kiranın yarısını elden alacak ya da "Net şu kadar kira alırım" diye pazarlık yapıp, buna göre kira sözleşmesi yapacaklar.

Kiracı da "netten brüte" gitmek suretiyle, stopajı üstlenmiş olacak. Bu da bir yandan kiraları yükseltecek diğer yandan da enflasyonu zıplatacak. Bankaya yatırılan kira ile ilgili, bankanın alacağı masraflar da kiracı ve mal sahibi arasında tartışma konusu olabilecek.

Türk vergi sistemi, giderek beyana dayalı vergilemeden uzaklaşacak. Milyonlarca YTL kira geliri olanla, 5-10 bin YTL kira geliri olan aynı oranda vergi ödeyecek.

Bu da Anayasa’nın "mali güce göre vergi alınması" ilkesine ters düşecek. Konut kira gelirlerinin yanı sıra, yüzde 20 stopaja tabi işyeri kira gelirlerinin de beyan edilmemesi gündeme gelebilecek.

Konuya ilgi duyanlar için açıklayalım; konut kiralarında yüzde 15 stopaj ile ilgili bir yasa henüz çıkmadı. Hatta ortada yasa tasarısı bile yok. Böyle bir yasa olsa olsa 2008 yılından itibaren yürürlüğe girecek şekilde çıkabilir. Kuşkusuz hiç çıkmayabilir de...

Kaynak:Hürriyet Gazetesi

Şükrü Kızılot (30.05.2007)
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Okunmamış 24-03-2010, 06:06 PM
fagur
Standart Cevap: Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

bu arada kiraların yatacağı banka hesabı kirayı alan mülksahibinin adına mı olması gerek ,ortak hesabına da yatırılabilirmi ?
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Okunmamış 24-03-2010, 07:30 PM
Raskolnikov
Standart Cevap: Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

ortak hesap olabilir ama kira bedeli diye belirtilmesi lazım
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Okunmamış 15-07-2010, 04:52 PM
saidmesud
Standart Cevap: Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

Benim merak ettiğim konu kiranın kiracı adına bir başkası tarafından da yatırılıp yatırılamayacağı. Çoğu zaman insanlar banka mesai saatlerinde işyerlerinde oluyorlar. Dolayısıyla bir başkasının kirayı onlar adına bankaya yatırması durumunda velevki bu kira parası yatırılması için evsahibinin oğluna teslim edilmiş olsa ve babasıyla (Gayr-i menkulun gerçek sahibi) ortak olduğu banka hesabına düzenli bir şekilde kiracının adını vererek ve kira ödemesi olduğunu belirterek yatırmış olmuş olması durumunda da bir mahzuru var mı onu öğrenmek istiyorum. Sonuçta yatıran olarak ev sahibinin oğlununun adı, bir anlamda ortak hesabın diğer üyesi geçiyor. Sadece açıklamada kiracının adı ve kiranın hangi aya ait olduğuna dair bir ibare var.
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Okunmamış 15-07-2010, 11:16 PM
Herkul
Standart Cevap: Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

açıklamada kiracının adı ve kiranın hangi aya ait olduğuna dair bir ibare varsa sorun olmaz.
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Okunmamış 16-07-2010, 12:04 PM
Fasil
Standart Cevap: Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

Annemin küçük bir dükkanı var kirası 350 kiracı 120 sini bankaya gerisini anneme elden veriyor annem böyle olmasını istemiyor ama kiracıyı ikna edememiş ne yapabilir?
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Okunmamış 17-07-2010, 07:16 PM
TÜRKO
Standart Cevap: Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

Alıntı:
Fasıl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Annemin küçük bir dükkanı var kirası 350 kiracı 120 sini bankaya gerisini anneme elden veriyor annem böyle olmasını istemiyor ama kiracıyı ikna edememiş ne yapabilir?
Kiracınız 120 TL yatırarak kiranın vergisini daha aza getirmiş oluyor.Uygulamada çok sık yapılan ve karşılaştığımız bir durum.
Ama şunu hatırlatmak isterim Maliye bakanlığı artık teknolojiyi de kullanarak çok sıkı denetim çalışması yapıyorlar.Ortaya çıkması durumunda her iki tarafa da ciddi cezalar söz konusu.

Ne yapabilir kiracınızla tekrar konuşup kirayı gerçek rakam üzerinden banka kanalıyla ödemesine ikna edilmeli. Ya da maliyeye dilekçe karşılığında bilgi verilmeli böyle böyle diye bak ondan sonra o şekilde yapabiliyor mu? Tabi bu söylediğim en uç noktası.Ama elden de bişey gelmiyorsa yapacak bir şey yok.
Alıntı ile Cevapla
  #11  
Okunmamış 17-07-2010, 08:41 PM
Fasil
Standart Cevap: Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

Sağol abi peki dilekçe yazılsa ceza alır mı,bizde suçlanırmıyız?
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Okunmamış 19-07-2010, 08:37 AM
TÜRKO
Standart Cevap: Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

Tabi burada söylemeyi unuttum kira sözleşmesi yapılmış olması gerekir.
Zaten kira sözleşmesindeki rakamı bankadan geçirmesi lazım.
Kira sözleşmesi yoksa yapmanız,kira sözleşmesindeki kira tutarı şu anki gerçek tutar değilse ona göre güncellemeniz lazım.Diyelimki maliyeye dilekçe verdiniz sizden dilekçe ekinde yapılan sözleşmeyide isteyecektir.
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Okunmamış 20-07-2010, 08:59 AM
TÜRKO
Standart Cevap: Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

Alıntı:
Fasıl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sağol abi peki dilekçe yazılsa ceza alır mı,bizde suçlanırmıyız?
Kirayı gerçek rakam üzerinden vermediği için ve de maliyeyi vergi kaybına sebebiyet verdiği için elbette özel usülsüzlük cezası ve geriye dönük vergi kaybını isteyecektir.
Sizin için de sıkıntı olacaktır en azından mülk sahibi siz olduğunuz için öyle bir durumda maliye sizden izahat isteyebilir.
Alıntı ile Cevapla
  #14  
Okunmamış 20-07-2010, 09:01 AM
Fasil
Standart Cevap: Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

Sağol abi cahillik başa bela
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla
Seçenekler
Stil


Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek

Kira bankaya yatacak, vergi kaçakçılığı önlenecek konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/Muhasebe, Ekonomi, Finans, Borsa bölümünde tartışılıyor .
Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:07 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net