Rehberim

Posta nedir?

Ansiklopedi bölümü P-Q-R-S / Posta nedir? konusu gösteriliyor Özet:Mektup ,kart ve çeşitli haberleşme maddelerinin bir yerden başka bir yere gönderilmesi için hükümet tarafından yürütülen bir kamu hizmeti. Bugünkü ...


Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Yardımcı Kaynaklar > Ansiklopedi > P-Q-R-S

Posta nedir?

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Konu Kapatılmıştır

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 21-05-2008, 02:41 PM
Heretic
Standart Posta nedir?

Mektup ,kart ve çeşitli haberleşme maddelerinin bir yerden başka bir yere gönderilmesi için hükümet tarafından yürütülen bir kamu hizmeti. Bugünkü anlamında ve en ilkel özellikle posta, XV. yüzyıl sonlarına doğru Almanyada kurulmuştur.İlk Çağ boyunca hizmetine rastlanmaz. Eski Yunanlılar ve Romalılarda ancak devlet işleri ile ilgili haberleşme maddeleri ve çeşitli askeri haberleşmeler için postalar kurulmuştur, Orta Çağ boyunca, postalar ilkel şekillerine devam etmiştir. Devlet, haberleşme maddelerine ilgi göstermemiş, çeşitli haberleşmeler, ancak özel olarak yapılabilmiştir.
Yeni Çağın başlarında matbaacılığın icat edilmesi ile posta işleri de gelişmiş, XV. yüzyılın sonlarında Almanyada halkın ihtiyacını gören iç ve dış (Fransa, İtalya, İspanyaya) postalar kurulmağa başlanmıştır.
XVIII. yüzyılın sonlarına doğru posta işi, devlet tarafından düzenlenmeğe başlamış ve bir kamu hizmeti haline girmiştir. Kısa bir süre sonra posta işleri İngilterede gelişme göstererek posta kutuları kurulmuş ve bütün ülke için tek fiyatla gönderme şekli uygulanmağa başlanmıştır. 1840 yılında posta pulunun kullanılmağa başlanması ile posta işleri daha genel ve faydalı bir durum almıştır. 1863 yılında da milletlerarası postalar birliğinin kurulması ile posta İşleri milletlerarası bir özellik kazanmış ve dünyanın her tarafına, çeşitli haberleşme maddeleri önceden belirli olan fiyatlarla gönderilmeğe başlanmıştır.
Bugün posta hizmeti, hemen bütün ülkelerde, en çabuk araçlarla ve en seri bir şekilde yapılabilen önemli kamu hizmetlerinden biri özelliğindedir. Türkiyede postanın bir kamu hizmeti olarak kuruluşu, 1839 yılında ilân edilen Tanzimat fermanından sonra olmuştur.
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır

Seçenekler
Stil


Posta nedir?

Posta nedir? konusu, Ansiklopedi/P-Q-R-S bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Bilgisayar DONANIM-YAZILIM-İNTERNET hakkında yararlı bilgiler ! Diğer Bileşenler
Posta güvercinleri yarışıyor Güncel Haberler
Dini terimler ve anlamları İslami Bilgiler
Genel Kültür Diğer Ders Ödevler


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:03 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net