Rehberim

Psikoloji , Psikoloji Bölümü , Psikolojinin Çeşitleri , Psikologlar

Ansiklopedi bölümü P-Q-R-S / Psikoloji , Psikoloji Bölümü , Psikolojinin Çeşitleri , Psikologlar konusu gösteriliyor Özet:Psikoloji : İnsan davranışlarının gözlem ve deney yöntemlerinin kullanılarak bilimsel bir şekilde incelenmesi ve nedenlerinin ortaya çıkarılması konularında eğitim ve ...


Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Yardımcı Kaynaklar > Ansiklopedi > P-Q-R-S

Psikoloji , Psikoloji Bölümü , Psikolojinin Çeşitleri , Psikologlar

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Konu Kapatılmıştır

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 24-06-2008, 07:25 PM
Facebook Oyunları
Standart Psikoloji , Psikoloji Bölümü , Psikolojinin Çeşitleri , Psikologlar

Psikoloji :

İnsan davranışlarının gözlem ve deney yöntemlerinin kullanılarak bilimsel bir şekilde incelenmesi ve nedenlerinin ortaya çıkarılması konularında eğitim ve araştırma yapılır. Sağlık bakanlığı ve üniversitelere bağlı akıl hastanelerinde, ruh sağlığı merkezlerinde, çocuk ıslah evlerinde, cezaevlerinde psikolog, rehberlik ve araştırma merkezlerinde okul psikoloğu olarak çalışılabilir. Ayrıca öğretmenlik sertifikası alanlar liselerde öğretmenlik yapabilirler.

Psikoloji Programının Amacı : Psikoloji bölümü, insan davranışlarının gözlem ve deney yöntemlerini kullanarak bilimsel bir biçimde incelenmesi ve nedenlerinin ortaya çıkarılması konularında eğitim ve araştırma yapar. Psikoloji, kuramsal psikoloji ve uygulamalı psikoloji adı altında iki dala ayrılır.

1. Kuramsal Psikoloji : Bu dal, öğrenme, düşünme, güdülenme gibi psikolojik süreçlerle ilgilidir. İnsan ve hayvanlar üzerinde laboratuvarda deneyler yaparak psikolojik olayları inceleyen "Deneysel Psikoloji"; davranışların fizyolojik temellerini araştıran "Fizyolojik Psikoloji"; toplum tarafından etkilenen insan davranışlarını inceleyen "Sosyal Psikoloji"; insanda düşünme, öğrenme, duygu ve heyecan gibi psikolojik süreçlerin gelişimini inceleyen "Gelişim Psikolojisi" ve normal dışı davranışları inceleyen "Anormaller Psikolojisi" kuramsal psikoloji grubuna girer.
Sponsorlu Bağlantılar

Konu Raskolnikov tarafından (13-04-2010 Saat 11:34 PM ) değiştirilmiştir.
  #2  
Okunmamış 13-04-2010, 11:35 PM
Raskolnikov
Standart Cevap: Psikoloji , Psikoloji Bölümü , Psikolojinin Çeşitleri , Psikologlar

2. Uygulamalı Psikoloji :

Kuramsal psikolojinin verileri günlük yaşamda insan davranışları ile ilgili sorunları gidermede kullanılır. İleri derecede uyum bozukluğu gösteren kimselerin davranışlarının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini inceleyen "Klinik psikoloji";endüstride üretimi artırmak için en uygun elemanların seçimini ve çalışma ortamında olumlu ilişkiler kurulmasını sağlayan, tüketicinin isteklerini saptayan "Endüstri Psikolojisi"; hafif uyum sorunları olan kimselere yardım yollarını araştıran "Danışma Psikolojisi"; okulda öğrenme sürecini ve öğrencilerin başarısızlık sorunlarını inceleyen "Okul Psikolojisi" uygulamalı psikolojinin başlıca alanlarıdır.

Psikoloji Programında Okutulan Belli Başlı Dersler :

Psikoloji programında temel felsefe, mantık, istatistik ve sosyoloji gibi temel konularda verilen dersler ile psikolojiye giriş, öğrenme psikolojisi deneysel psikoloji, çağdaş psikoloji akımları, gelişim psikolojisi (çocukluk, gençlik, yetişkinlik, yaşlılık), fizyolojik psikoloji, psikolojik testler, zekâ-kişilik psikolojisi, anormal davranış psikolojisi gibi alan dersleri verilmektedir. Ayrıca uygulamalı dersler laboratuvarlarda ve sahada sürdürülür.

Psikoloji için Gereken Nitelikler : Psikoloji eğitimi görmek isteyen bir öğrencinin normalin üzerinde akademik yeteneğe sahip olması psikoloji yanında felsefe, sosyoloji ve matematiğe ilgi duyması, ayrıca insanları anlamaya istekli, bilimsel meraka sahip bir kimse olması gerekir.
  #3  
Okunmamış 13-04-2010, 11:35 PM
Raskolnikov
Standart Cevap: Psikoloji , Psikoloji Bölümü , Psikolojinin Çeşitleri , Psikologlar

Psikoloji Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteler :

BOĞAZİÇİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
KOÇ FEN-İNSANİ BİLİMLER VE EDEBİYAT FAKÜLTESİ
ORTA DOĞU TEKNİK FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
İSTANBUL BİLGİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
HACETTEPE EDEBİYAT FAKÜLTESİ
İSTANBUL EDEBİYAT FAKÜLTESİ
EGE EDEBİYAT FAKÜLTESİ
ANKARA DİL VE TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİ
İSTANBUL TİCARET FEN- EDEBİYAT FAKÜLTESİ
ULUDAĞ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
HALİÇ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
MERSİN FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
MALTEPE FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
DİCLE FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
HALİÇ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
İSTANBUL BİLGİ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ

Psikoloji Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Psikoloji bölümünü bitirenler "Psikolog" ünvanı ile görev almaktadırlar. Psikologlar genellikle uygulama alanında çalışırlar. Bir psikolog, çalıştığı kurumun niteliğine göre, ilgilendiği bireylere test, envanter gibi psikolojik ölçme araçları uygular, bireylerle görüşme yapar, sorunlarını anlamaya ve uygun çözümle bulunmasına yardımcı olmaya çalışır. Araştırma ve eğitim alanında çalışanlar gerekli ölçme araçlarını ve insan davranışlarını değiştirme yöntemlerini geliştirirler.

Psikologların Çalışma Alanları : Bugün ülkemizde psikologlar Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı ruh ve sinir hastanelerinde, ruh sağlığı merkezlerinde, kreş ve çocuk bakımevlerinde, huzurevlerinde, çocuk ıslahevleri ve cezaevlerinde psikolog; rehberlik ve araştırma merkezlerinde okul psikoloğu olarak görev almaktadırlar. Halen psikologlar için özel ya da resmi endüstri kuruluşlarında çalışma olanağı sınırlıdır. Ancak endüstri geliştikçe ve iyi eleman yetiştikçe bu alanlarda da psikologların iş bulma olanaklarının artacağı söylenebilir. Son zamanlarda bazı psikologların özel olarak işyeri açtıkları da gözlenmektedir. Psikoloji bölümünü bitiren bir kimse, eğitimi sırasında felsefe, sosyoloji gibi alanlarda yeterli düzeyde eğitim görmüş olmak ve öğretmenlik sertifikası almak koşulu ile orta dereceli okullarda felsefe grubu öğretmeni olarak görev alabilir. Halen rehberlik ve araştırma merkezlerinde okul psikologlarına ve kliniklerde psikologlara gereksinme duyulmaktadır. Mevcut ve açılmakta olan üniversitelerin de psikoloji alanında öğretim elemanlarına gereksinmeleri artmaktadır. Bir psikoloji mezununun doyurucu bir iş bulabilmesi için psikolojinin belli bir dalında lisansüstü eğitim görmesi gereklidir.
Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır

Etiketler
psikologlar, psikoloji, psikoloji bölümü, psikolojinin çeşitleri

Seçenekler
Stil


Psikoloji , Psikoloji Bölümü , Psikolojinin Çeşitleri , Psikologlar

Psikoloji , Psikoloji Bölümü , Psikolojinin Çeşitleri , Psikologlar konusu, Ansiklopedi/P-Q-R-S bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Psikoloji Dönem Ödevi Felsefe - Sosyoloji - Psikoloji
Ankara Ortadoğu Teknik Üniversitesi Üniversiteler
Genel Olarak Pisikoloji Felsefe - Sosyoloji - Psikoloji
Psikoloji hakkında kısa bilgi Felsefe - Sosyoloji - Psikoloji


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:56 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net