Rehberim

virüs-solucan-truva atı-casus yazılım nedir nasıl engellenir

Internet bölümü Püf Noktalar / virüs-solucan-truva atı-casus yazılım nedir nasıl engellenir konusu gösteriliyor Özet:işletim sistemimizi yavaşlatan yada yıpratıp yok eden yazılımlar hakkında küçük bir bilgi virüs: herhangi bir bilgisayara değişik yollarla bulaşan bir ...


Go Back   Rehberim > PROGRAM REHBERİM > Internet > Püf Noktalar

virüs-solucan-truva atı-casus yazılım nedir nasıl engellenir

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 21-11-2007, 09:32 AM
Msn Messenger
Wink virüs-solucan-truva atı-casus yazılım nedir nasıl engellenir

işletim sistemimizi yavaşlatan yada yıpratıp yok eden yazılımlar hakkında küçük bir bilgi

virüs:

herhangi bir bilgisayara değişik yollarla bulaşan bir yazılımdır,ve bilgisayarımıza istenmyen zararlara yol açmaktadır..
virüsler kullanıcının farkında olmadan veya kullanıcı isteği dışında hareket edip ve sistemlere zarar vermesidir.virüsler kullanıcı o programı çalıştırmadan yada yazılımı yazan kişinin isteği dışında kendi kendine çalışmazlar.çalışmaya başlasada bir takım virüsler beklemede kalır.genelde ilk çalışan programlara bulaşarak işe başlarlar,solucanlar gibi virüslerde kendilerini çoğaltmaları ve hafızada değişik yerlere kaydetmeleri ile bilinirler.
bilgisayarınızın hafızasını disk alanını ele geçirip pc den tam randıman almamızı engeller. kullandığınız dosyaların içeriklerini bozmaları,silmesi exe leri yok etmeleri baştadır.bazende çalışmalarını yavaşlatabilir, sabit diskinizin tamamını veya bir bölümünü siz farkına varmadan silebilir.genelde bir çalışma esnasında karşımıza bir uyarı msj yada kısa yolların kaybolması,hard diskin çalışmasını yada programları yok gibi göstermesi buna bağlayabiliriz..Truva atları:

genelde yararlı bir yazılım araçları olarak algınanırdı, ancak pc mizi tehlikeye atmakta ve pek çok zararlar yolaçmaktadır.

belki bağzılarınız hatırlar, Microsoft güvenlik güncelleştirmeleri olduğu söylenilen ve eklentilerin olduğu bir e-posta görünümündeydi, velakin bu dosyalar virüsten koruma ve güvenlik duvarı yazılımlarını devreden çıkarmayı planlayan virüs yazılımından öteye gidemedi.
yani truva atları yararlı değil zararlı bir yazılım olduğu tespit edildi..
bu programlar kullanıcının,bilmediği yada göremediği bir kaynaktan gelen programı açmaya yönlendirmek sureti yoluyla yayılır.bunun yanında bilinçlendirme açısından Microsoft e-posta aracılığıyla güvenlik bültenleri gönderir.fakat bu yazılarda asla ek bulunmaz.
Truva atları, ücretsiz yazılımlardada bulunabilir bunun farkına varmadanda yüklemiş olabilirsiniz. eğer yükleme yapıcağınınz siteye yada yazılıma şüphe ile bakıyorsanız asla yüklemeyiniz... Microsoft güncelleştirmelerini veya eklemeleri kendi sitesinden yapınız..

solucanlar-worm-:

Solucanların çalışma prensibi bir virüs gibidir bir dosyadan bir dosyaya yada bilgisayardan bilgisayara kendini aktarmak ve yayılmak gibi...ancak solucanlar bu işi otomatikman yapmakta ve hızla klonlanarak çoğalmaktadır... İlk amacı bilgisayarda dosya veya online alışveriş sistemini ele geçirmek olur. Solucan bir kez sisteme girdimi amacına ulaşmış olur ve kendi başına hareket etmeye başlar..yani bilgisayarda binlerce solucana kuçak açmak anlamına gelir; yani kendini msn,mail,flash bellek,cd ile her yere yaydırmayı başarır..bu solucanlar bellek ,ağ bant genişliği yıpratabilir, bu da bilgisayarın göçmesine neden olur..yani bir bilgisayardan uzaktaki bir bilgisayarı rahatlıkla sistemini yok etmekte ustadırlar..

casus yazılımlar:

casus yazılımlar genelde bir başka kullanıcının isteği ve onayı olmadan kullanıcın pc'sinde istek dışı yazılım uygulamak ve bu yazılımları kendi çıkar amaçlı kullanmaktır..
mesela açılış sayfanızın değiştirilmiş olası tarayıcınızda sizin eklemediğiniz halde başka şekil ve yazıların çıkması ve bunları silmekte zorlanmanız.sık sık bilgisayarınızın kitlenmesi veya donması bilgisayarda yapılan işlemlerin daha uzun süre olması unutmamak gerekirki birtakım yazılım yada video müzik vb. şeyler indirdiğinizde otomatikman bunlarıda kendi isteğinizle kabul etmektesinizdir!!belki bunun farkına varmıyorsunuz ama bu yazılımlar gizli olarak pc inmektedir.. bunun için sitenin şartlarını çok dikkatli okumanız gerekmekte..
bu tür yazılımlar genelde üçretsiz yada video,film,müzik,vb şeylerle bilgisayarınıza gelmekte ve hatta bazen bu yazılımlar silindiğinde programlar çalışmamakta...

sonuçta her ne olursa olsun bu tür yazılımlar bilgisayarımızın yavaşlamasına,çökmesine önemli bilgi verilerin yokolmasına,size ait bilgilerin,iradeniz dışında nette paylaşılmasına yada yayınlanmasına,özel sahsi yazı yada kodları alarak maddi ve manevi yönden kullanıcıyı yıpratmaya yol açar..
siz siz olun sakın çok önemli bilgilerinizi bilgisayara not etmeyiniz.mesela banka numaraları kredi kartı bilgileri,nufus veya buna benzer dökümanlar vs..
unutmayınki siz farketmeden sizi gözleyen gözcüler olabilir bunun için sık sık virüs taraması adware taraması yapın,
eğer şüpheli bir durum varsa bunu anlayan birine gösterin.
eskiden bir okul talebesi eğlence olsun diye çıkarmış şimdiyse bir felaket olarak dünyayı sarmakta..
günümüzde internet bir bütün oldu bizlerle ama her adımda dikkat edin...
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


virüs-solucan-truva atı-casus yazılım nedir nasıl engellenir

virüs-solucan-truva atı-casus yazılım nedir nasıl engellenir konusu, Internet/Püf Noktalar bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Bilgisayar DONANIM-YAZILIM-İNTERNET hakkında yararlı bilgiler ! Diğer Bileşenler
Yazılım Lisansı Nedir ? Neden Kullanılır ? Yazılım Tanıtımları
Bilgisayar Virüslerinin Çeşitleri Yazı & Yorum


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:56 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net