Rehberim

Karakalem Çalışması Nasıl Yapılır?

Hobiler ve Tercihler bölümü Resim - Heykel - El Sanatları / Karakalem Çalışması Nasıl Yapılır? konusu gösteriliyor Özet:Karakalem Şişe, sürahi ve bardak ile natürmort... Karakalem tekniği ile dilediğiniz kompozisyonu tek renk olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca bu çalışmalar resimleyeceğiniz ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Hobiler ve Tercihler > Resim - Heykel - El Sanatları

Karakalem Çalışması Nasıl Yapılır?

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 05-08-2008, 09:08 PM
daglara yakın
Thumbs up Karakalem Çalışması Nasıl Yapılır?

Karakalem


Şişe, sürahi ve bardak ile natürmort...


Karakalem tekniği ile dilediğiniz kompozisyonu tek renk olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca bu çalışmalar resimleyeceğiniz yağlı boyalar için egzersiz niteliği taşıyacaktır. Eskiz defterlerine gerçekleştireceğiniz bu çalışmalar ilerde muhteşem tablolara dönüşebilirler.
Yüzyıllardır ressamların vazgeçemediği bir malzeme olan kurşun kalem ve kömür kalemle gerçekleştirilen karakalem çalışmalar, izleyenlerde her zaman farklı bir hayranlık uyandırmışlardır. Yağlı boya ve sulu boya çalışmaların renk zenginliğini bir kenara bırakarak oluşturulan bu ışık-gölge ve kontür çalışmaları, başlı başına birer sanat eseri olmalarının yanı sıra, renkli çalışmalar için yol gösterici bir rol üstlenirler.

Bu bölümümüzde teknikten biraz bahsetmenin yanı sıra sizlere karakalem çalışmaya başlamanız için size kısa bir örnek sunuyoruz. Adımları takip ederek kağıt, kalem ve silgi yardımıyla evinizde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle oldukça keyifli bir çalışma gerçekleştireceğiz.

En temel resim malzemesi
Kurşun kalem en temel resim malzemesidir. Resme başlayanların mutlaka üzerinde çalışması gereken kompozisyon ve ışık-gölge tekniklerini kara kalem resimlerle geliştirmek en uygun çalışma yöntemi olacaktır. Boyaların kendilerine has özelliklerini ve teknik zorluklarını bir kenara bırakarak, kara kalem çalışmalarla resme ilk adımınızı atabilirsiniz.

Ortaya çıkan sonuç sizi tatmin edene dek, aynı ya da benzer konular üzerinde çalışmanızı tavsiye ederiz. Hazırlayacağınız bir natürmort düzenleme ya da yakınlarınızın size modellik yapmalarıyla, ileride renkli çalışabileceğiniz kompozisyonlar için referans alabileceğiniz çalışmalar ya da hızlı eskizler gerçekleştirebilirsiniz.

Kara kalem çalışmaları için çeşitli yumuşaklıklarda kurşun kalemlerin yanı sıra kömür kalem ya da füzen benzeri malzemelerle birlikte hamur silgi kullanabilirsiniz. Böylece resimlerinizdeki ışık-gölge dağılımını dengeler ve hataları daha kolay giderebilirsiniz. Başlangıç olarak "H" benzeri sert kalemlerle çalışmanız ve resminiz ilerledikçe daha yumuşak kalemlere geçmeniz, ışık-gölge dağılımını dengede tutmanıza yardımcı olacaktır. Tabi kağıt seçiminiz de oldukça önemli. Dokulu kağıtlar, üzerlerinde daha fazla kalem izi tutacağından, resminiz size daha çekici görünecektir. Yine de yeni başlayanların daha az dokulu ve az gramajlı kağıtlar tercih etmesini tavsiye ederiz. Aksi takdirde resmi fazla koyultarak bir anda tamamen kararmış bir desenle karşı karşıya kalabilirsiniz.

1) Objelerin taslaklarını çıkartın
Kağıdınız üzerine objeleri yerleştirmenize yardımcı olması için kağıdınızı eşit büyüklükte karelere bölebilirsiniz. Üç objeji de sadece kontür olarak, 2B kaleminizi kağıda fazla bastırmadan kağıda yerleştirmeye çalışın. Objelerin ayrıntılarına girmeyin ve yanlışlık yapmaktan korkmayın.

2) Taslağı tamamlayın
Objelerin kağıt üzerine yerleşimi sizi tatmin ediyor ise, şişe ve sürahi üzerindeki küçük detayları ekleyebilirsiniz. Kağıda doğru yerleşmiş ve birbirleriyle doğru ilişkilendirilmiş nesneler gölgelendirmeye hazırlar.

3) Şişeyi gölgelendirin
Işığın nesnelerin üzerine nasıl düştüğünü dikkatlice inceleyin. Kömür kalemle çalışmaya başlayarak gölgelendirmelere başlayın. Sivri uçlu kömür kalemle yapacağınız sert ve yumuşak kalem darbeleriyle, ışıklı bölgelere geçmemeye dikkat ederek şişeyi gölgelendirin. Şişenin yuvarlak formunu vermek için dönen formunu takip eden çizgiler kullanmaya çalışın.

4) Bardağa form kazandırın
Şişenin ağzı gibi detayları kömür kalemin ucunu iyice inceleterek çalışın. Ardından bardağa dönün, sağ yanındaki gölgeli bölgeyi oluşturmak için kaleminizi biraz daha bastırarak kullanın. Solundaki ve üst tarafındaki ışıklı bölgeleri boş bırakın.

5) Sürahi üzerinde çalışın
Çizimini tamamladığınız bölgelerin üzerine bir parça kağıt yerleştirin ki, kurşun kalem kağıt üzerinden dağılıp resminizi kirletmesin. Ardından sürahiyi gölgelendirmeye başlayın. Yine ışık alan bölgeleri açıkta bırakarak dikey çizgilerle gölgelendirme yapın.


6) Sürahiyi biraz koyultun
Kademe kademe ilerleyerek nesnelerin üzerine düşen gölgeleri koyulaştırın. Gerek gördünüz alanlarda ışığı belirginleştirmek için silginiz ile kurşun kalem lekelerini silerek daha parlak ışık olurturabilirsiniz.

A Kağıda yerleştirme
Nesnelerin detaylarına girmeden önce kompozisyon genel hatlarıyla kağıda yerleştirildi ve objelerin birbirlerine olan orantıları kontorl edildi.

B Kurşun kalem kullanmak
Hata yapma ihtimaline karşı taslak 2B kalemle çizildi. Ardından çalışma kömür kalemle tamamlandı. Kömür kalem neredeyse tüm kurşun kalem izlerini gizledi. Unutmayın kurşun kalem kömür kalemden daha açık tonlar yaratır ve daha yumuşak bir sonuç verir.

C Üç boyutlu görüntü
Natürmortta gördüğünüz üç nesne de yuvarlak forma sahipler. Bu etkiyi kağıda taşımak için kontür çizmek yeterli olmayacaktır. Bu sebeple gölgelendirme, objelerin formlarını ortaya çıkaracak şekilde yapıldı.Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 12-08-2008, 09:17 AM
asi_gas58
Standart Cevap: Karakalem Çalışması Nasıl Yapılır?

Bende Karakalem çizimleriyle Uğraşıyorum Fakat Ben Doğal Obje Manzara Resimleri üzerine çalışmalarım Var..birçok Birinciliğim Ve Başkalarına Kazandırdığım ödüller Var...
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Okunmamış 12-08-2008, 09:46 AM
mihmandar_yolcu
Standart Cevap: Karakalem Çalışması Nasıl Yapılır?

Alıntı:
asi_gas58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bende Karakalem çizimleriyle Uğraşıyorum Fakat Ben Doğal Obje Manzara Resimleri üzerine çalışmalarım Var..birçok Birinciliğim Ve Başkalarına Kazandırdığım ödüller Var...kendini çalışmalarınızı bekleriz
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Okunmamış 16-08-2008, 05:02 PM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Karakalem Çalışması Nasıl Yapılır?

Heves Yaptım Karakalem Çalışalım Birazda
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Okunmamış 28-10-2008, 11:27 AM
tarikkeskin
Standart Cevap: Karakalem Çalışması Nasıl Yapılır?

S.a Arkadaşlar siteye yeni üyeyim, içeriği pek inceleme fırsatım olmadı fakat genel başlıklar gayet güzel olduğu yönünde kanaat getirmeme yardımcı oluyorlar ) Bir dikkatimi çeken konuda karakalem çalışması...
Çocukluğumdan bu yana kara kalem çizerim, en kısa zamandada çizimlerimden bir kaçını sizlere paylaşıma sunarım inş. Konuyu açan arkadaşada teşekkür ederim. Saygılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Karakalem Çalışması Nasıl Yapılır?

Karakalem Çalışması Nasıl Yapılır? konusu, Hobiler ve Tercihler/Resim - Heykel - El Sanatları bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Portable program nasıl yapılır? Püf Noktalar
Telafi Çalışması Yapan İşçilerin Sosyal Güvenliği Hukuk Rehberim
Otomatik Şanzıman Nedir, Nasıl Çalışır, Bakımı Nasıl Yapılır? Arabalar,Resimler,Markalar
spaces kapama nasıl yapılır yardım MSN Messenger


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:18 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net