Rehberim

Yüksek Kolesterol

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü Sağlık / Yüksek Kolesterol konusu gösteriliyor Özet:Kolesterol nedir ? Kolesterol vücudumuzdaki her hücrede bulunan bir yağ çeşididir. Yağların sindiriminde, hücre zarında yapıtaşı olarak ve bazı hormonların ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Sağlık

Yüksek Kolesterol

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 29-04-2008, 01:06 AM
hüzün
Standart Yüksek Kolesterol

Kolesterol nedir?

Kolesterol vücudumuzdaki her hücrede bulunan bir yağ çeşididir. Yağların sindiriminde, hücre zarında yapıtaşı olarak ve bazı hormonların yapımında görevleri vardır. Fazla miktarda olması ise zararlıdır.

Kolesterol, et, süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bulunmaktadır. Kolesterol'ün yüzde 25'i dışarıdan yiyeceklerle temin edilirken, yüzde 75'i karaciğer tarafından üretilir. Kanda kolesterol "lipoprotein" denilen taşıyıcılarla taşınır. Bu taşıyıcıların, miktarına göre HDL-Kolesterol (İyi Kolesterol) ve LDL-Kolesterol (Kötü kolesterol) diye iki tipi vardır.

LDL kolesterol, yani kötü kolesterol, kanda yağların damar duvarında birikmesini sağlayarak ateroskleroz (damar sertliği) denilen bir çeşit damar hastalığına yol açar. Damar sertliği nedeniyle damar zamanla daha da daralarak kanın geçmesine izin vermez ve kalp krizine neden olur. Eğer damar tıkanması beyin damarlarında olursa inme (felç) meydana gelebilir.

HDL kolesterol (İyi Kolesterol) kandan yağları toplayarak, parçalanmak üzere karaciğere götürür. HDL miktarının artması damar sertliği riskini azaltarak damarlarımızı dolayısıyla da kalbimizi ve beynimizi korur. HDL'nin artmasını sağlamanın en kolay yolu egzersiz yapmaktır.


Kolestrolün yüksek olduğu nasıl anlaşılır?

Kolesterol değerlerinin yüksekliği genellikle bir başka hastalığın teşhisi sırasında veya kontrol sırasında alınan kan testleri ile anlaşılır. Tavsiye edilen değerler, Total kolesterolün 200 mg/dl'nin altı, genel duruma göre değişmekle birlikte LDL kolesterolün 130 mg/dl'nin altı, trigliseridlerin 150 mg/dl'nin olmasıdır. HDL kolesterol değerlerinin 40 mg/dl'nin üzerine çıkarılması, kalp damar hastalığı riskini azaltacaktır.

Kolesterol düzeyleri aşağıdaki gibi sınıflanmaktadır:

Kolesterol Yüksekliği Hangi Şikayetlere Sebep Olur?

Kolesterolün yüksek olması herhangi bir şikayete sebep olmaz. Kolesterol yüksekliğinin yol açtığı kalp krizi veya felç gibi hastalıklar, kolesterolün damar duvarında birikmesiyle yıllar sonra ortaya çıkar. Bu nedenle 20 yaşın üzerindeki kişiler kan kolesterol düzeylerini bilmeli ve bunun gerektirdiği yaşam tarzı değişikliklerini uygulamalıdır. Özellikle anne, baba veya kardeşlerinde erken yaşta kalp hastalığı olduğu bilinen kişiler, şeker hastaları mutlaka kan kolesterollerini ölçtürmeli ve gereken önlemleri almalıdır.

Trigliserid Nedir?

Trigliserid, yağın doğada bulunduğu şeklidir. Kolesterol gibi hem vücutta yapılır hem de besinlerle alınır. Kandaki ölçülen düzeyi yüksek olanlarda kalp hastalığı daha sık görülmektedir.


Kan kolesterol seviyeleri yüksek ise, ne yapmalı?

Öncelikle eğer bir ailevi kolesterol yüksekliği veya bir başka hastalığa bağlı kolesterol değerlerinde bozukluk varsa tıbbi destek almak gereklidir.

Bunun dışında genel önlemler -ki tıbbi desteğin içerisinde bu önlemlerde vardır- yaşam tarzının değiştirilmesidir.

Sinirlenmemek, daha stresten uzak yaşam tarzını benimsemek veya stresten kurtulmak için çaba göstermek de önemlidir. Dengeli beslenmek ve kolesterol içeriği düşük besin maddelerinin seçimi fayda sağlayacaktır.

Egzersiz ve spor çok çok önemlidir. Sporu bir zorunluluk olarak değil de yaşamın bir parçası olarak görmek gerekmektedir. Yapılacak spor seçilirken bol oksijen kullanacağımız yürüme, yüzme gibi sporlar tercih edilmelidir. İleri yaşlarda spor yapmaya başlamadan önce muhakkak doktor kontrolünden geçilmelidir. Besinlerimizi hazırlarken, zeytinyağı gibi doymamış yağları seçmemiz kolesterol içermemeleri dışında ek faydalar sağlayacaktır.

Tüm bu çabalar sonunda düzelmeyen kolesterol değerleri tıbbi destek ile ilaç kullanarak normal düzeylere getirilmektedir. Günümüzde çok daha etkili ve yan etkisi az, hasta uyumu yüksek kolesterol düşürücü ilaçlar vardır. Tıbbi çalışmalar bu ilaçların (örneğin statinler) kalp damar hastalığı riskini düşürdüğünü ve ölüm riskini azalttığını göstermişlerdir.


Kalp damar hastalığına yol açan risk faktörlerine sahip misiniz?

(Bu risk faktörleri bulunan kişilerde, kanda kolesterol veya trigliserid yüksekliği varsa, kalp hastalığı riski katlanarak artmaktadır.)

* Yaş: Erkekler için 45, kadınlar için 55 yaş üzerinde misiniz?
* Anne, baba kardeş gibi birinci derecede yakınlarınızda kalp hastalığı var mı?
* Sigara içiyor musunuz?
* Kötü huylu kolesterolünüz yüksek mi?
* İyi huylu kolesterolünüz düşük mü?
* Tansiyonunuz yüksek mi?
(Kan basıncınız 140/90 mm Hg'nın üzerinde mi?)
* Şeker hastası mısınız?
* Fazla kilolu musunuz?


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kaynak:National Cholesterol Education Program. Third Report of the NCEP Expert Panel. May. 2001
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
kolesterol

Seçenekler
Stil


Yüksek Kolesterol

Yüksek Kolesterol konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/Sağlık bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Isınmadan yüksek tekme atabilmek. Spor Genel
Yemeklİk YaĞlarin Beselenmedekİ RolÜ Fizik - Kimya - Biyoloji
Kan Kolestrolünü Etkileyen Risk Faktörleri J-K-L
Magnetizma Fizik - Kimya - Biyoloji
95-98 Oktan Hakkında Bilgi! Arabalar,Resimler,Markalar


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:42 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net