Rehberim

Türkiyenin Enerji Kaynaklari

Ansiklopedi bölümü T-U-V / Türkiyenin Enerji Kaynaklari konusu gösteriliyor Özet:TÜRKİYENİN ENERJİ KAYNAKLARI Türkiye 'de enerji üretim ve tüketimi Cumhuriyet'ten önce çok sınırlıydı. Cumhuriyet devrinde başlatılan kalkınma hamlesi sonucu, sanayileşme ...

Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Yardımcı Kaynaklar > Ansiklopedi > T-U-V

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

Sponsorlu Bağlantılar

Konu Kapatılmıştır

Seo Seçenekler Stil
Okunmamış 07-01-2008, 01:24 PM
Msn Messenger
Standart Türkiyenin Enerji Kaynaklari

TÜRKİYENİN ENERJİ KAYNAKLARI

Türkiye'de enerji üretim ve tüketimi Cumhuriyet'ten önce çok sınırlıydı. Cumhuriyet devrinde başlatılan kalkınma hamlesi sonucu, sanayileşme ve kentleşme ile birlikte enerji ihtiyacı arttı. Buna bağlı olarak bir yandan yeni enerji kaynakları aranırken, bir yandan da yabancı şirketlerin ellerindeki kömür işletmeleri millîleştirildi. Önceleri sadece odun, kömür, petrol ve elektrik gibi sınırlı sayıda enerji türlerinden yararlanılıyordu. Daha sonra hidroelektrik, jeotermal, doğal gaz, güneş, rüzgâr gücü, gibi değişik enerji türlerinden de yararlanma yoluna gidildi.TAŞ KÖMÜRÜ: Taş kömürü; bitkilerin jeolojik dönemler boyunca dönüşüme uğraması ile oluşmuş, yüksek ısı gücü olan bir enerji kaynağıdır. Kalori değerinin çok yüksek olması ve bol miktarda bulunması nedeniyle taş kömürünün enerji üretiminde vazgeçilmez bir yeri vardır. Bu maden elektrik santrallerinde, sanayide ve kok kömürü yapımında kullanılır.Türkiye, taş kömürü yatakları bakımından zengin sayılmaz. En zengin yataklar Batı Karadeniz'deki Ereğli � Zonguldak kömür havzası'ndadır. 1937'ye kadar yabancı şirketlerin çalıştırdığı buradaki yataklar, daha sonra millîleştirilmiştir. Günümüzde taş kömürü ile ilgili her türlü arama, işletme, taşıma, yan ürünler elde etme ve pazarlama işleri Taş Kömürü Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.Zonguldak çevresindeki yataklar Karadon, Amasra, Armutçuk, Kozlu ve Üzülmez ana üretim bölgelerinde işletilmektedir. Ancak bu üretim bölgelerinde hem üretim şartları zor, hem de verim düşüktür. Bu nedenle söz konusu işletme her yıl büyük çapta zarar etmektedir. Taş kömürü üretimi de son yirmi yılda yarı yarıya düşmüştür.Ülkemizdeki diğer taşkömürü yatakları Akseki, Kemer (Antalya) ve Hazro (Diyarbakır)'dadır. Yıllık üretim, Türkiye'nin ihtiyacını karşılayamadığı için, yurt dışından taş kömürü ithal edilmektedir.LİNYİT: Linyit kömürleşme sürecinin ilk ürünlerinden olduğu gibi, turba ile taş kömürü arasında yer alır. Bu nedenle kalori değeri, yüksek değildir. Linyit yatakları yüzeye oldukça yakın olduğundan kolayca işlenebilir. Linyitin uzaklara taşınması, hem maliyetini artırır, hem de kolayca ufalandığı için değerini düşürür. Bu bakımdan linyit, genellikle çıkarıldığı yerlerdeki sanayi tesisleri ile konutlarda tüketilir.Türkiye'nin hemen her tarafında linyit yatakları bulunmaktadır. En önemli yatakları Beypazarı (Ankara), Tunçbilek (Kütahya), Soma (Manisa), Elbistan (Kahramanmaraş), Menteşler (Bolu), Dodurga (Çorum) dadır.Ülkemizde esas olarak ısınma ihtiyacını gidermede kullanılan linyit; büyük miktarda çıkarılmaktadır. Üretim son yirmi yılda 6 katına çıkmıştır. Termik santrallerde de büyük ölçüde linyit kullanılmaktadır. Ülkemizde, su gücünden sonra, elektrik enerjisi üretiminde linyit, ikinci sırayı almaktadır.PETROL: Güneydoğu Anadolu'da Raman�Garzan ve Adıyaman civarından çıkarılır.Petrol tüketimimizin yaklaşık olarak 1/5'ini karşılamaktadır. Geri kalan petrol ihtiyacımız, önemli ölçüde Körfez ülkelerinden temin edilmektedir.Ülkemizde çıkarılan ve ithal edilen ham petrol, Batman, İpraş (İzmir), Aliağa (İzmir), Ataş (Mersin) ve Orta Anadolu (Kırıkkale) rafinelerinde işlenir. Ayrıca; Kâhta ilçesinde (Adıyaman) özel sektöre ait bir arıtım evi bulunur.Ham petrol, boru hatları (pipe�line) aracılığıyla rafinerilerimize taşınır.Ülkemizdeki petrol boru hatları; Batman�Dörtyol, Adıyaman�Sarıl, Sarıçak�Pirinçlik, Şelmo�Batman, Irak�Türkiye ve Yumurtalık�Kırıkkale arasında bulunmaktadır.DOĞAL GAZ: Doğal gaz yataklarımızdan Trakya'da Hamitabat ve Güneydoğu Anadolu'da Mardin�Çamurlu sahasında bulunanlar önemlidir. Her iki sahada da üretim yapılmaktadır.Hamitabat'tan çıkarılan doğal gazdan aynı yerde elektrik enerjisi üretilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır

Etiketler
türkiye nin do?al enerji kaynaklar?

Seçenekler
Stil

Türkiyenin Enerji Kaynaklari konusu, Ansiklopedi/T-U-V bölümünde tartışılıyor .

Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:04 PM.