Rehberim

Kombi bakımı ve Tasarruf Yöntemleri

Hobiler ve Tercihler bölümü Tamir-Bakım-Onarım / Kombi bakımı ve Tasarruf Yöntemleri konusu gösteriliyor Özet:bakımı: genelde kombinizin altındaki tesisat borularına monte edilen,bir boru anahtarı veya pense yardımıyla sökebileceğiniz filtrenin temizlenmesi size ortalama %10 tasarruf ...

Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Hobiler ve Tercihler > Tamir-Bakım-Onarım

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

Sponsorlu Bağlantılar

Seo Seçenekler Stil
Okunmamış 16-02-2008, 07:29 PM
çağan
Standart Kombi bakımı ve Tasarruf Yöntemleri

bakımı:
genelde kombinizin altındaki tesisat borularına monte edilen,bir boru anahtarı veya pense yardımıyla sökebileceğiniz filtrenin temizlenmesi size ortalama %10 tasarruf sağlayacaktır.
bu filtreyi sökmeden önce kombinizi kapatıp ,kombi altındaki,bir tarafı kombiye bağlı diğer tarafı boşta olan vanayı açarak ,suyu tamamen boşaltmak suretiyle basıncını düşürmelisiniz.filtrenizi su ile temizleyip yerine taktıktan sonra,yine kombi altındaki,iki ucuda kombiye bağlı diğer vanadan tekrar su doldurmalısınız.bundan sonraki işlem,peteklerinizin üst tarafındaki vidayı gevşeterek,su gelmeye başladıktan sonra tekrar sıkmak olmalıdır.peteğin havasını almak için yapılan bu işlemi bazı kombiler otomatik yapar.
bu filtre temizleme işini ,özellikle yeni petek takılan evlerde ayda bir sefer yapmazsanız,filtrede biriken kahferengi pas pislikleri sebebiyle sirkilasyon pompası,sıcak suyu peteklerinizde rahat dolaştıramayacaktır.buda aynı gazı yaktığınız halde peteklerinizin daha az ısınması demektir.
tasarruf yöntemleri:
1:15 YTL civarında satılan bir oda termostadını,en çok kullandığınız yada yattığınız odaya bağlatırsanız,sıcaklığı sabit tutarak daha ılımlı havalarda,kombinizi gereksiz yere yakmamış olursunuz.
sık kullandığınız odaya bağlatırsanız,uzun oturuşlarda,örnağin ailece televizyon seyrederken oda kapısını kapalı tutarsanız ,faydalı olacaktır.
eğer yattığınız odaya bağlatırsanız ve gece yatarken kapınızı kapatırsanız,yine tasarruf yapmış olursunuz.sabah kalktığınızda ,diğer odaların sıcaklığı termostad ayar sıcaklığından 1 veya 2 derece düşük olacaktır.ama kısa zamanda aynı seviyeye gelir.
2:bir sigara yakarak,(içmemek şartıyla )kapı ve pencere kenarlarında dolaştırın.hava gelenlerine yapışkanlı sünger çekmelisiniz.
3:nalburlarda satılan izolasyon malzemelerinden alarak peteklerinizin arkasına yerleştirirseniz,ısının duvara geçmesini engellemiş olursunuz.
4:biraz pahalı olmasına rağmen zamanla kendini amorti edecek olan mantolama,evinizin izalasyonu için en iyisidir.ben dahil herkezin yapamayacağı bu işlem ustalık gerektirir.

2 , 3 ve 4. maddeler uygulanırsa,oda termostadı olan evlerde,doğalgaza daha az para ödeyerek,olmayan evlerde ise daha fazla ısınarak kendini gösterecektir.

saygılarımla.
Sponsorlu Bağlantılar
Okunmamış 18-02-2008, 09:26 PM
shawin
Standart Cevap: Kombi bakımı ve Tasarruf Yöntemleri

slm uzun sure sonra yıne geldım...guzel bılgıler ıcın tesekkurler ama ben su oda termostadı konusuna takıldım...bence takılmasa daha ıyı olur daha da tasarruflu...
ornek verecek olursak her evde genlede odalar dakı sıcaklık aynı degıldır mesela mutfak evın en cok ısınan yerıdır...en zor ısınan yerlerse tesısatın en son noktalarıdır...sımdı sız gıdıpte bu en son noktalara yanı ısınmayan yere termostat takarsanız kombı kendısını termostat dahılınde calıstırır.yanı evın en cok ısınan yerı daha cok ısınır ama termostat takılı olan yer ısınana kadar...
bunun yerıne kombıye en yakın radyatorlerı kısarak suyun daha basınclı olarak en sondakı radyatorlere gondremelısınız...ayrıca cıhazı hıcbırzaman kapatmamalısınız gerekırse en dusuk sevıyede bırakmanız yeterlı olur...evde yapabılecegınız bakımlardan en basıtı...fılıtrelerı temızlemek olur...egerkı tesısatınız yenı ıse bunu kesınlıkle yapmalısınız.
bır dıgerı ıse radyatorlere elınızı surun ve genelının sıcak kalanının ıse soguk oldugunu hıssedersenız havasını almanız gerekır bunun ıcınde sag ya da sol ust tarafındakı yerı kullanabılırsınız anahtarınız yok ıse duz tornavıda ısınızı gorur su gelene kadar devam edın su geldı an hava kalmamıstır....ıcerısındekı hava ısınmaya engeldır...
kelımlerde hata olduysa affola kendı anltımımdır kolay gelsın...
Okunmamış 24-02-2008, 09:03 PM
çağan

Alıntı:
shawin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
slm uzun sure sonra yıne geldım...guzel bılgıler ıcın tesekkurler ama ben su oda termostadı konusuna takıldım...bence takılmasa daha ıyı olur daha da tasarruflu...
ornek verecek olursak her evde genlede odalar dakı sıcaklık aynı degıldır mesela mutfak evın en cok ısınan yerıdır...en zor ısınan yerlerse tesısatın en son noktalarıdır...sımdı sız gıdıpte bu en son noktalara yanı ısınmayan yere termostat takarsanız kombı kendısını termostat dahılınde calıstırır.yanı evın en cok ısınan yerı daha cok ısınır ama termostat takılı olan yer ısınana kadar...
bunun yerıne kombıye en yakın radyatorlerı kısarak suyun daha basınclı olarak en sondakı radyatorlere gondremelısınız...ayrıca cıhazı hıcbırzaman kapatmamalısınız gerekırse en dusuk sevıyede bırakmanız yeterlı olur...evde yapabılecegınız bakımlardan en basıtı...fılıtrelerı temızlemek olur...egerkı tesısatınız yenı ıse bunu kesınlıkle yapmalısınız.
bır dıgerı ıse radyatorlere elınızı surun ve genelının sıcak kalanının ıse soguk oldugunu hıssedersenız havasını almanız gerekır bunun ıcınde sag ya da sol ust tarafındakı yerı kullanabılırsınız anahtarınız yok ıse duz tornavıda ısınızı gorur su gelene kadar devam edın su geldı an hava kalmamıstır....ıcerısındekı hava ısınmaya engeldır...
kelımlerde hata olduysa affola kendı anltımımdır kolay gelsın...

hoşgeldin kardeş. ne iyi ettinde geldin.ek bilgilerin için teşekkürler.
oda termostadı konusunda şunları yazmak istiyorum,termostad ayarını istediğin dereceye getirerek,en az ısınan veya en çok ısınan odalardaki sıcaklığı ayarlayabilirsin .ayarlamaktan kastım her odanın sıcaklığının aynı dereceye gelmesi değildir.şudurki ;oda termostadı 22 dereceye ayarlıyken,seninde yazdığın gibi genelde en fazla ısınan mutfak 23 derece ise,termostadı 21 e ayarlarsan mutfak 22 ye düşecektir.
kombinin üzerinden yaptığın ayar ile evin sıcaklığını sabit tutamazsın . ev gereğinden fazla veya az ısınır.bu fazla ısınma senin para kaybındır.
ama" her dış hava sıcaklığı değişikliğinde ,ben kombinin üzerinden ev ortamına uyarlamaya uğraşırım." diyorsan saygı duyarım.
yinede, yazını okuduktan sonra küçük bir araştırma yaptım."www.baymak.com tr."adresinde,"sıkça sorulan sorular"bölümünün ,"konutlarda enerji tasarrufu sağlayacak çözüm önerileri" başlığı altında,benim yazdıklarıma benzer konulara yer verdiklerini gördüm.ek olarak şunlarıda öğrendimki;dış hava sensörü bağlatmak ve peteklere takılan termostatik vana,enerji tasarrufu için uygulanacak diğer yöntemlermiş.termostatik vana aynı zamanda senin petek vanalarını kısma yöntemine alternatif olabilir.
saygılarımla.

Konu çağan tarafından (24-02-2008 Saat 09:20 PM ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 25-02-2008, 02:57 AM
shawin

not: baymak marka degıldır sadece dıstributor dur gercek markası adı.BAXI dir...bende maalesef eskı baymakcıyım..Dr teknık servıs (fabrıka servısı)...cok ıyı ustaları var ...ankara servısındeydım...ama hatta ankara ıcın servıse gelenlere selam soyleyın benden yardımcı olsunlar servı no: 444 0 235 mahmut abıye selam call centerın en afıllısı en kalıtelı ustaları hakan abi ,mehmet ,dıger mehmet,ve tabıkı arcan bunlar gelırse kesın cozume ulasırsınz korkmayın..bakımıda hakan abı yapar ...yemek yapıyrmus gıbı temız calsır...

sımdı dıs hava sensorlerını bız genelde kaskat dedıgımız sıstemlede kullandık yanı yogusmalı kombılerde kullanılması tavsıye edılır...bu kombıler genelde10 ıle 20 metre radyatorlerde kullanılır genelde bu trıplex wıllalara denk gelır ya da dublex ..normal bır daıreyı 120 m2 heseaplarsak en fazla 7,5 8 metre radyator kullanılıryanı yogusmalıya gerek yoktur bu cok abrtı olur.ankardakı BORUSAN servısınde kaskat sıstemı uygulamıstık 5 yogusmalı kombı yı soyle soyleyım.bunuda ozel suruculerı vardır ve bunlarla kazanları kontrol edrsın..yanı 5 ını de mesela 500 er saat calıstırp ıkıncısıne gecırebılırısn yanı dınlenmelı caslıstırısın..bunlara yardımcı olarkta surucuye ıc ve dıs hava sensoru baglanır bunlarla da dıs ortamın ısına gore ıc hava ısısını alıp en uygun ortamda calıstırır..aynı anda da dedıgın gıbı radyatorlere termostatık vanalardan takarsın hatta yalıtımında ıyı degılse radyatorun arkasına alumınyum folyo benzerı ısıyı yansıtıcı koyarsan ısının tekrar kazanılmasını saglarsın...

bır kac ufak onerı sızı servıs masrafından koruyacaktır...gıttıgımız heryerde soyluyrduk ama cok oldu ben cıkalı 1 sene olcak

1.cıhazınız ewe geldıgınızde calsımıyrsa resete alın ya da basın 5 sn sonra eskı konumuna alın... cıhazı yanmıyrsa dogalgaz sayacını kontrol edın bazen dogalgazcılar sayacları kontrol ederken cıhaz kılıtlenır..aynı sorun uzun sure kullanılmayan sayaclarda da olur ...uzerınde carpı ısaretı cıkar hemen kartınızı takın ve gaz gecını acmıs olursunuz...

2.en cok rastlana baymak kombı arızası: fazın ters gelmesı...baymak kombılerde faz herzaman KAHVERENGI renktır ...2 amper sıgorta baglarken dıkkat edın rengıne...fıs ıle calsıtrıyorsanız fısı ters cewırın caslısacaktır..
en buyuk belırtısı faz ters oldugunda cıhaz atesleme yapıp yanar 10 15 sanıye sonra otomatık olarak soner...fazı duzeltın calsır
bır dıger sorun bacanın tıkanması ya da fan calsımaması aleve bakın yandıktan hemen sonra kopma olur yanı alev yukarı dogru cıkar kaybolur ya da hermetık(gazın fan ıle dısarı atılması) lerde hemen bacanın ucuna bakın genelde kuslar sıcak dıye gırıp bogulur ve ıcerde ölur... baymaklarda baca ucu sıyahtır plastık ve serceler gırebılır.

3.suyu basıncı ayarı...en dusuk 0,5 dır bunda ve altıda cıhaz kendını kapatır hemen altındakı vanadan su ayarını yapın ..su takvıyesı herzamn cıhaz kapalıyken yapılır..cunku ısınan su genlestıgı ıcın sızı yanıltır.

4cıhaza fazla su verılmıs ıse cıhaz 3 bar emnıyet ventılını acar yanı cıhaz kendı korumaya almıstır cıhazın altından su akar ve sonra damlamaya baslar...hemen o vanayı(kırmızı renklıdır genelde)saga dogru sertce cewırın bırakın ..Şak dıye ses gelecektır damlama da kesılır ...suyun basıncını yenıden 1,5 e getırı.
gerı kalnlar atolye bakımı gerektır...bılmıyorsanız denemeyın...
unutmadan kombıler kolay kolay patlamaz 12 emnıyet tertıbatı vardır.
simdilik bu kadar yeter herhalde gece saat 02 57 ve benım uykum geldı anlatım ıcın kusuarbakmayın bu saatte bu kadar vallahı

Konu shawin tarafından (25-02-2008 Saat 03:03 AM ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 01-03-2008, 03:48 AM
çağan

selam kardeş ek bilgilerin için teşekkürler .siteye ilk üye olduğumda mesajların altında teşekkür butonu vardı fakat şimdi göremiyorum nedenini biliyormusun?
şöyle bir sorun vardı;kombi bazen su kaynamasına benzer ses çıkarıyordu , sirkilasyon pompasının çalışması ve durması arasında basınç göstergesi 0.5 farkla oynuyordu.servisi çağırdım ortalama 1.5 saat uğraştıktan sonra petek dönüş borularında tıkanıklık var dedi.tesisatçı getirdim. baktı,yok öyle bırşey dedi.ses kendiliğinden kesildi fakat basınç problemi devam ediyor.senin bu konuda bir fikrin varmı? veya Ankaradaki ustalarına sorabilirsen sevinirim.
Okunmamış 01-03-2008, 04:07 AM
çağan

birde şu var belki soruna ipucu olabilir.su basıncını ortalama haftada bir tamamlamak zorunda kalıyorum .kombiyi ilk aldığımda öyle değildi ve görünürde su kaçağı yok.
saygılarımla.
Okunmamış 19-12-2008, 04:27 AM
sseneldik

yararlı konular için öncelikle teşekkürler. Kiracı olduğum evde kullandığımız kombi (demirdöküm) kış konumundayken gayet verimli çalışıyor. ama yazın ve ya kışın yaz konumuna getirdiğimizdekısa süre sonra 10-15 dakika sonra sönüyor. kombi bacalı eski tip. yakınında ocak var. ocak kullanıldığı zaman kış konumundaysa sönme olmuyor. mutfak oldukca havadar (pencereler eski maalesef). baca çekişi iyi. bu termik denilen (küçük saat piline benzeyen) parçalarda iyi. kombinin her sönmesinde 1,5-2 saatten önce yeniden yakamıyoruz. servis geldiği halde çözüm bulamadı. öneriniz varsa sevinirim.
Okunmamış 22-03-2010, 11:33 AM
Raskolnikov

teşekkürler eline sağlık
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
bakim, kombi, kombi bakımı, kombi püf noktaları, kombi tasarrufu, tasarruf

Seçenekler
Stil

Kombi bakımı ve Tasarruf Yöntemleri konusu, Hobiler ve Tercihler/Tamir-Bakım-Onarım bölümünde tartışılıyor .