Rehberim

Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nelerdir

Ödev Kaynakları bölümü Tarih - Coğrayfa / Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nelerdir konusu gösteriliyor Özet:Türkiyenin İklim Özellikleri 1)KARADENİZ İKLİMİ: Bu iklim asıl olarak Kuzey Anadolu Dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarında görülür. Genel özellikleri şunlardır: Her ...


Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Yardımcı Kaynaklar > Ödev Kaynakları > Tarih - Coğrayfa

Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nelerdir

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 15-09-2008, 06:21 PM
Teknoloji Haber
Standart Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nelerdir

Türkiyenin İklim Özellikleri

1)KARADENİZ İKLİMİ:

Bu iklim asıl olarak Kuzey Anadolu Dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarında görülür. Genel özellikleri şunlardır:
Her mevsim yağışlıdır.Doğu Karadeniz Bölümünde maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 2000-2500 mm’dir.Batı Karadeniz Bölümünde maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm’dir.Orta Karadeniz Bölümünde ise maksimum yağış kışın, minimum yağış yazın düşer. Yıllık yağış miktarı 700-1000 mm’dir.Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür.
Yıllık ortalama sıcaklık 13-15°C’dir.
Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6-7°C’dir.
Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21-23°C’dir.
Yıllık sıcaklık farkı 13-15°C’dir.
Doğal bitki örtüsü ormandır.Yüksek alanlarda Alpin çayırlar görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Konu Raskolnikov tarafından (12-04-2010 Saat 06:05 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 15-09-2008, 06:26 PM
NhL
Standart Cevap: Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nelerdir

2)AKDENİZ İKLİMİ:Bu iklim tipi ülkemizde en belirgin olarak Akdeniz kıyılarında görülmekle birlikte, Ege ve Marmara Bölgelerinde de etkili olmaktadır. Genel özellikleri şunlardır:
Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır.
Maksimum yağış kışın, minimum yağış yazın düşer.
Yaz ve kış yağışları arasındaki fark oldukça fazladır.
Yıllık yağış ortalaması, 600-1000 mm arasındadır.
Yıllık sıcaklık ortalaması 18-20°C’dir.
Ocak ayı ortalaması 8-10°C’dir.
Temmuz ayı ortalaması 28-30°C’dir.
Yıllık sıcaklık farkı 15-18°C’dir.
Ege Bölgesinde dağların kıyıya dik uzanması, Akdeniz İkliminin iç kesimlere ulaşmasına olanak sağlamıştır.
Marmara Bölgesinde görülen Akdeniz İkliminde, yazlar Akdeniz kıyılarına göre daha serin, kışlar ise daha soğuk ve karlıdır.
Akdeniz İkliminin karekteristik bitki örtüsü zeytin, defne, mersin, kekik gibi bitkilerden oluşan makilerdir.


Konu Raskolnikov tarafından (12-04-2010 Saat 06:06 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Okunmamış 12-04-2010, 06:06 PM
Raskolnikov
Standart Cevap: Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nel

3)KARASAL İKLİM:

Ülkemizde Karasal İklim, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile İç Batı Anadolu Bölümünde görülür.Genel özellikleri şunlardır:
Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.
İç Anadolu Bölgesinde maksimum yağış ilkbaharda, minimum yağış yazın düşer.
İç Anadolu da ortalama yağış 300-400 mm’dir.
İç Anadolu’nun kış sıcaklık ortalaması, 1-2°C, yaz sıcaklık ortalaması, 22-23°C, yıllık sıcaklık ortalaması ise, 10-12°C’dir.
Ege Bölgesinin İç batı Anadolu Bölümünde de yağışlar kıyı kesimine göre azdır.
Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeydoğu kesiminde yıllık sıcaklık ortalaması, 4-6°C’dir.
Kuzeydoğu Anadolu’da kış sıcaklık ortalaması, -7, -10°C, yaz sıcaklık ortalaması, 17-19°C’dir.
Yıllık yağış miktarı, 500-600 mm’dir.
Güneydoğu Anadolu’da ise ortalama yağış, 400-700 mm’dir.
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kış mevsimi pek donlu geçmemekle beraber, yaz mevsiminde şiddetli kuru sıcaklar egemendir.
Güneydoğu Anadolu’da yıllık ortalama sıcaklık, 15-16°C, kış sıcaklığı, 3-4°C, yaz sıcaklığı ise, 30-35°C’dir.
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Okunmamış 12-04-2010, 06:07 PM
Raskolnikov
Standart Cevap: Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nel

BASINÇ
Atmosferdeki gazların temas ettikleri yüzeylere uyguladığı kuvvete hava basıncı denmektedir. Hava sıcaklığına bağlı olarak yoğunluktaki artma ve azalmalar sebebiyle basınçta değişiklikler görülür. Bunun yanı sıra hava basıncı, mevsimler, yükseklik, yerçekimi, cephe ve basınç sistemlerine bağlı olarak değişmektedir.
2)Asor Dinamik Y.B. : 30° enlemlerinden kaynağını alır. Türkiye’de bütün yıl etkilidir. En fazla yazın etkilidir. Etkili olduğu yaz mevsiminin kurak olmasının başlıca sebebidir (Alçalıcı hava hareketinden dolayı). Bu basıncın etkisiyle Ege Kıyıları boyunca kuzeyden esen Etezyen rüzgarı oluşur. Yurdumuza kuzeybatıdan sokulur.

ALÇAK BASINÇLAR
1)İzlanda Dinamik A.B. : 60° enleminde kaynağını alır. Türkiye’de kışın etkilidir. Etkili olduğu dönemde kışlar ılık ve yağışlı geçer. Kuzeybatıdan sokulur.

2)Basra Termik A.B.: (30° Kuzey) Türkiye’de yazın ekilidir. Yurdumuza Güney Doğu Anadolu Bölgesinden itibaren sokulur ve sıcaklığı artırır.
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Okunmamış 12-04-2010, 06:07 PM
Raskolnikov
Standart Cevap: Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nel

RÜZGARLAR
Türkiye batı rüzgarları kuşağında olmasına rağmen daha çok yerel rüzgarların etkisindedir. Sebebi yer şekilleridir. Yurdumuza kuzeyden gelen rüzgarlar sıcaklığı düşürürken, güneyden gelenler sıcaklığı artırır. Bu durum sıcaklığın dağılışında enlem etkisine örnektir. Türkiye’de yıllık ortalama yağış bakımından, bölgeler arasında büyük farklılıklar vardır. Bazı bölgelerde ortalama yağış 2500 mm’yi bulurken, bazı bölgelerde 250 mm’nin altına inmektedir

*Kıyı bölgelerinin nemliliği iç kesimlerden daha yüksektir. Bundan dolayı kıyı kesimlerde yağışlar fazla ve sıcaklık farkları azdır.
*Bağıl nem en yüksek Doğu Karadeniz Bölümündedir. En düşük Güney Doğu Anadolu’dadır.
*En fazla yağış alan bölge Karadeniz ,Bölüm Doğu Karadeniz, il Rize’dir(2400 mm) .Rize’nin çok yağış almasında; güneyindeki yüksek dağların hakim rüzgar yönüne dik olması etkilidir.
*En az yağış alan bölgemiz İç Anadolu Bölgesidir. Sebebi ; etrafının dağlarla çevrili olmasıdır. En az yağış alan il Konya ‘dır (330 mm).
NOT: En az yağış alan bölge İç Anadolu Bölgesi olmasına rağmen en kurak bölge Güney Doğu Anadolu Bölgesidir. Sebebi ; buharlaşmanın fazla olmasıdır.
*Karasal iklim bölgelerinde kışın görülen yağışlar genellikle kar şeklindedir. Türkiye’de karla örtülü gün sayısının en fazla olduğu bölge Doğu Anadolu Bölgesidir.
*Türkiye’de kar örtülerinin yerde kalma süresi batıdan doğuya doğru artar. Kar yağışı ve don olayının en az görüldüğü bölgemiz Akdeniz Bölgesidir.
*Türkiye’de kışın görülen yağışlar genelde cephesel kökenlidir. Bu tür yağış oluşumu en fazla Akdeniz Bölgesinde görülür.
*İlkbahar ve yazın görülen yağışlar genelde Konveksiyon yağışı şeklindedir. En fazla İç Anadolu Bölgesinde görülür.
*Orografik (yamaç) yağışları genelde Karadeniz ve Akdeniz Bölgelerinde görülür. Fakat en fazla Karadeniz Bölgesinde görülür.
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Okunmamış 12-04-2010, 06:08 PM
Raskolnikov
Standart Cevap: Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nel

YAĞMUR: İkiye ayrılır. Küçük taneli ve yavaş yağana ÇİSELİ, iri taneli ve hızlı yağana SAĞANAK yağış denir. Çiseli yağmur daha zararsızdır. Ancak sağanak yağışlarla toprak fazla yağışı hemen ememez ve sellere, dolayısıyla erozyona neden olur. Tarımsal alanların, hidroelektrik santrallerinin su ihtiyacı, kurak bölgelerin içme ve sulama suyu, meraların yeşerebilmesi (hayvancılık açısından) yağmurların etkisiyle olur. Buda insan hayatı için çok önemlidir.
KAR: Kar aşırı yağmadıkça tarımsal ürünlere zarar vermez hatta onları dondan korur. Yavaş yavaş eriyerek erozyona sebep olmaz, toprağın su ihtiyacını karşılar yeraltı sularını besler. Ancak aşırı olanı ulaşımı etkiler. Karın yerde kalma süresi B ’dan D ’ya doğru artar.

DOLU: Zararlı etkileri fazla olan bir yağış çeşididir. Yere düşünce çabuk erir ve sellere yol açar, tarım ürünlerine ve hatta eşyalara zarar verir. SİS: Kara, Kıyı Yamaç(orografik) ve cephe sisleri gibi çeşitleri vardır. Görüş mesafesi 1 km’den az olduğunda meteorolojik anlamda o gün sisli gün sayılır. En fazla sisli gün sayısı İç Anadolu’dadır. Akdeniz kıyı kesiminde ise sis neredeyse hiç görülmez. Ulaşımı olumsuz etkiler.
Türkiye’de Yağışın Dağılışı Türkiye’de genel olarak kıyı kesimler ve yüksek dağ yamaçları bol yağışlı denize kapalı iç kesimler ve çukur yerler az yağışlıdır. Yağış: Atmosferdeki yoğunlaşma sonucu meydana gelen su damlacıkları başlangıçta birkaç mikronla 100 mikron çapındadır. Bunların bir arada toplanmasından bulutlar meydana gelir. Fakat her buluttan yağış düşmemektedir. Yağışın düşebilmesi için damlacıkların birleşip 0.5 mm çapına ulaşması gerekir. Yağışın meydana gelmesinde esas rolü oynayan yoğunlaşma işleminde havanın soğuması önemli bir etkendir. Bu yüzden yağış tiplerini soğuma şekillerine göre incelemek mümkündür.
a) Konvektif yağışlar: Yerdeki sıcak hava kütlesinin konvektif yükselmesiyle meydana gelen genellikle sağanak şeklindeki yağışlardır.
b) Orografik Yağışlar: Hava kütlelerinin bir engebeye çarparak yükselmesi ve soğuyarak yoğunlaşması sonucu meydana gelen yağışlardır.
c) Cephesel Yağışlar: Hava kütleleri arasındaki cephelere bağlı meydana gelen yağışlardır. Yeryüzündeki yağışların büyük kısmı bu şekildedir.
Mevsimlik yağışların alansal dağılımına baktığımızda Akdeniz Bölgesinin yağışlarının çoğunu Kış aylarında aldığını görüyoruz. Akdeniz’de bu yağışı bırakan sistemler dağların etkisiyle iç bölgelerde daha az yağış bırakmaktadır.
Karadeniz Bölgesinin ise her mevsim yağışlı olduğunu görmekteyiz.Yaz aylarında ise kuzey bölgelerimiz daha fazla yağış almaktadır. M.Polar hava kütleleri Karadeniz üzerinde nem kazanıp Rize ve Hopa çevresinde yükselişe geçerek orografik yağışlar bırakır. Bu dönemde güney bölgelerimizde yağışların oldukça azaldığını söyleyebiliriz. Kuzeyli ve güneyli akımlarda iç bölgeler az yağış alır. İç bölgeler ancak batılı akımlarda yağış alır.
Türkiye yağış açısından çok çeşitlilik göstermektedir. Genelde sahil kesimlerimiz 1000 mm nin üzerinde yağış alırken Rize 2300; Orta Anadolu ise sadece 300 mm civarında yağış almaktadır. Bu da sıcaklığın ve buharlaşmanın arttığı yaz aylarında kuraklığa sebep olmaktadır.
Yıllık yağış zaman serisi grafiği de bize yağıştaki salınımları göstermektedir. Türkiye yıllık ortalama yağışı 630 kg. civarındadır. Bu grafikten 72-73, 89-90, 99-2000 yıllarında normalin altında yağışlar alarak kuraklık yaşadığımızı görmekteyiz
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Okunmamış 05-12-2010, 04:39 PM
sıla nur
Red face Cevap: Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nel

çok teşekkür ederim sizin sayenizde performansdan 100 aldım
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Okunmamış 05-12-2010, 04:40 PM
sıla nur
Standart Cevap: Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nel

başka soru varsa yanıtlayabilirimm
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Okunmamış 13-12-2010, 09:38 PM
omer26
Standart Cevap: Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nel

Akdeniz iklimi ile araştırma var 6 sınıf uzun içerik lzımm.. acil performans ??
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Okunmamış 25-12-2010, 06:37 PM
selena gomez
Cool Cevap: Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nel

Akdeniz iklimi, genel olarak, 30° - 40° enlemleri arasında görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 15 - 20°C dir. Yıllık sıcaklıkYağışlar

Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 600-1000 mm arasındadır. Akdeniz iklimi yağış rejimi düzensizdir.
Akdeniz İkliminin Özellikleri


Yıllık ortalama sıcaklık 15 - 18°e civarındadır.
Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 25°eyi geçer.
Ocak ayı ortalama sıcaklığı, güneyde 100e, Ege kıyılarında 7 - 8°e civarındadır.
Yazın güneyden gelen çöl ikliminin etkisinde kaldığından, yağış oluşmaz.
Yağışların yaklaşık yarısı kışın, cephesel etkiye bağlı olarak Kasım - Nisan ayları arasında düşmektedir. (1000 mm)
Kıyıya paralel uzanan dağlar, nemli havanın kışın kıyıda yığılmasına yol açarak, kış yağışlarının uzun sürmesine neden olur.Akdeniz iklimi, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Kızılçam (Pinus brutia Ten.), çamgiller (Pinaceae) familyasından Doğu Akdeniz'e özgü 5-20 m. boylarında hızlı büyüyen kalın dallı bir çam türü. Sadece Türk ormancılığında değil, yabancı kaynaklarda da son dönemde Türk Çamı - Türk Kızılçamı olarak kullanımı yaygınlaşmaktadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] türüdür. Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 28-30 °C , en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık ortalama 18 °C dir. İklim bir yerdeki hava koşullarının geniş bir zaman ve bölge üzerinde hesaplanan ortalamasına denir. İklim'i inceleyen bilim dalına Klimatoloji denir. Bir bölgedeki iklimi belirleyen unsurlar, sıcaklık, rüzgar, havadaki nem , basınç,ve bunların gün ve yıl içinde nasıl değiştiğidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] yağışı ve Bulutları meydana getiren su buharı 0°C’nin altındaki sıcaklıklarda donar. Bu donma sonucu su buharı iğne şeklinde buz kristalleri hâlini alırlar. Bunların birbirlerine birleşmeleri netîcesinde de düzgün altıgen şeklinde kar kristalleri meydana gelir. Kar kristallerinin bozulmadan yere ulaşmaları için geçtikleri hava tabakalarının sıcaklıklarının 0°C’nin altında olması gerekir. Aksi takdirde yeryüzüne yağmur olarak yağar.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın , en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu ikimde görülür.

Konu selena gomez tarafından (25-12-2010 Saat 06:39 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #11  
Okunmamış 18-01-2011, 05:26 PM
nunumcuk61şirin
Standart Cevap: Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nel

bende var ama 5. snıf
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Okunmamış 23-11-2011, 07:09 PM
ysf ens
alarm Cevap: Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nel

kardeş bitki örtüsü ne. karadenizin karasalın ve akdenizin
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Okunmamış 23-11-2011, 07:28 PM
pinhân
Standart Cevap: Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nel

Alıntı:
ysf ens Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
kardeş bitki örtüsü ne. karadenizin karasalın ve akdenizin
[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]
Alıntı ile Cevapla
  #14  
Okunmamış 30-11-2011, 05:26 PM
moonay
Standart Cevap: Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nel

KARASAL İKLİM
Karasal iklimin genel olarak özellikleri şunlardır;
-Yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve kar yağışlıdır.
-Karasal iklim denizden uzak iç kesimlerde görülür.Sadece iç anadolu ve doğu bölgelerinde görülmez.Akdeniz,ege,marmara ve karadeniz'in iç kısımlarında da görülen bir iklimdir.
-Bitki örtüsü bozkırdır(step).
-Yıllık sıcaklık farkı çokdur.


KARADENİZ İKLİMİ
-Her mevsim yağışlıdır.
-Yazları serin kışları ılıktır.
-Dağların karadenize bakan yamaçlarında ve karadeniz kıyılarında etkilidir.
-En çok yağış sonbahardadır.
-Bitki örtüsü ormandır.


AKDENİZ İKLİMİ
-Akdeniz ege ve marmara kıyılarında görülür.
-Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlıdır.
-Bitki örtüsü makidir.
-Yağışlar kış mevsiminde daha fazladır.

Konu moonay tarafından (30-11-2011 Saat 05:31 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
akdeniz iklimi, akdeniz İklimi, alcak basinclar, karadeniz İklimi nelerdir, karasal iklim, turkiyenin iklim ozellikleri

Seçenekler
Stil


Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nelerdir

Türkiyenin İklim Özellikleri,Karasal İklim,Akdeniz İklimi,Karadeniz İklimi Nelerdir konusu, Ödev Kaynakları/Tarih - Coğrayfa bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Türkiyenin Fiziki Yapısı ve Jeopolitik Arasındaki İlişki,TÜRKİYE VE KOMŞULARI,Önemi Tarih - Coğrayfa
Türkiyenin Jeopolitik Konumu Önemi T-U-V
Türkiye’nin İklim Kuşakları Arasındakı Yeri Tarih - Coğrayfa
Hava ve İklim Kavramları Üzerine Tarih - Coğrayfa
Türkiyenin Dünyadaki Yeri T-U-V


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:08 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net