Rehberim

Ay Ve Ayın Evreleri

Ödev Kaynakları bölümü Tarih - Coğrayfa / Ay Ve Ayın Evreleri konusu gösteriliyor Özet:AY ve GÜZELİM EVRELERİ... Ay in kendi ekseni etrafında dönüşü ile Dünya çevresindeki dönüşü eşit zamanda olmaktadır: 27,32 gün. Kombine ...


Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Yardımcı Kaynaklar > Ödev Kaynakları > Tarih - Coğrayfa

Ay Ve Ayın Evreleri

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 10-12-2007, 10:36 AM
Msn Messenger
Standart Ay Ve Ayın Evreleri

AY ve GÜZELİM EVRELERİ...Ay in kendi ekseni etrafında dönüşü ile Dünya çevresindeki dönüşü eşit zamanda olmaktadır: 27,32 gün. Kombine (bileşik) dönüş diye de anılan ve Dünya ile Ay arasındaki karşılıklı kütle çekişinln (gravitasyon) sonucu olan bu dönüş nedeniyle, Ay Dünya’ya hep aynı yüzüyle yönelik kalır.

Oysa, farkına varılabilecek az bir sapma olmaktadır. Ay yörüngesi tam bir çember olmayıp elipse benzer. Ay, Dünya’ya yaklaşınca daha hızlı, uzaklaşınca daha yavaş hareket eder. Dönüş her zaman eşit olduğundan Ay’ın sağ (veya sol) kenarına bakılıyor olur. Bundan başka Ay’ın dönme ekseni de, yörüngesine dik değildir. Bu nedenle, Dünya, Ay’ın bazen Kuzey (veya güney) kutbuna doğru hafifçe yönelik durumdadır. Bu, eksendeki eğilme nedeniyle, bir Ay dolanımı içinde, yerden Ay’ın yüzünün, yaklaşık yüzde 60’ı görülür.
AYIN EVRELERİ
1-YENİ AY EVRESİ
Ayın aydınlık olmayan tarafı dünyayı kaplamıştır. Ay dünyadan açıkça görülemez. Fakat güneş tutulması süresince görülebilir.

2- HİLAL EVRESİ
Ayın belirli bir kısmı güneş ışınlarıyla aydınlanır. Fakat aydınlanan bölüm ayın yarısından küçüktür. Ayın parçalı görüntüsü sürekli büyüyecektir.

3- İLK DÖRDÜN EVRESİ
Ayın yarısı güneş ışınlarıyla aydınlanır. Ayın parçalı görüntüsü sürekli büyüyecektir.

4- KONVEKS AY EVRESİ
Ayın yarıdan fazlası güneş ışınlarıyla aydınlanır. Fakat tamamı güneş ışınlarıyla aydınlanmaz. Ayın parçalı görüntüsü sürekli büyüyecektir.

5 – DOLUNAY EVRESİ
Ayın aydınlık tarafı dünyayı kaplamıştır. Ay dünyadan açıkça dünyadan görülür. Fakat tamamı güneş ışınlarıyla aydınlanır.

6- KONVEKS AY EVRESİ
Ayın yarıdan fazlası güneş ışınlarıyla aydınlanır. Fakat tamamı güneş ışınlarıyla aydınlanmaz. Ayın parçalı görüntüsü sürekli büyüyecektir.

7- SON DÖRDÜN EVRESİ
Ayın yarısı güneş ışınlarıyla aydınlanır. Ayın parçalı görüntüsü sürekli büyüyecektir.

8- HİLAL EVRESİ
Ayın belirli bir kısmı güneş ışınlarıyla aydınlanır. Fakat aydınlanan bölüm ayın yarısından küçüktür. Ayın parçalı görüntüsü sürekli büyüyecektir.
Ayın Evreleri,Ayın aydınlık yüzünün dünyadan görünüşünde bir ay boyunca meydana gelen değişikliklerdir. Yeniay ve dolunay evrelerinde büyük gel-git yaşanır. Sebebi dünya, ay ve güneşin aynı doğrultuda olmasıdır. İlk ve son dördünde ise küçük gel-git yaşanır.

ASTROLOJİ VE AYIN EVRELERİ

YENİ AY

Ayın dünyaya dönük olan yüzü tamamen karanlık olduğunda yeni ay evresi oluşur. Bu zaman diliminde ay 2-3 gün dünya ile güneşin arasında kalır.

Yeni ayın etkisi doğanın hareketlenmesiyle kendini gösterir. İnsanda ve hayvandaki etkisi ise zehirlerin ve zararlı maddelerin organizmadan dışarıya atılmasına yol açtığına inanılır.


BÜYÜYEN AY

Yeni ay evresinden sonra oluşan ince sola yatık olarak görülen hilal büyüyen ay evresini başlatır. Bu evrede pozitif etkiler artar. Enerji alınır ve depolanır. Doğada yer kabuğu üzerinde bir gelişme hakim olur, sular yukarı doğru çıkar. Bu evrede çimenler çabuk büyür. Dinlenmek için çok uygun bir evredir.


DOLUNAY

Ay dünyanın etrafında kat ettiği yolu yarıladığında, güneş ayın tam karşısında yer almaktadır. Ayın görünen yüzeyi aydınlıktır ve ışık saçan bir levha görünümündedir. İlaç olarak kullanılan bitkilerin toplanması için iyi bir zaman olduğuna inanılır. Duygusal insanlar uyku sorunu yaşarlar, bazen de olağanüstü hayal ve rüyalarla süslenir yaşantıları, dolunay zamanı cerrahi müdahalelerden kaçınılması gerektiğine inanılır.


AY TUTULMASI

Daha ziyade duygular üzerinde ve işlerin yavaşlaması yönünden etkili olur. Tutulum hangi burçta meydana gelmişse o burç ile aynı yapıdaki diğer iki burçtan olan kimseler üzerinde etkisi daha fazla olur.

Bu dönemde uzun yolculuklara çıkmak olumsuz sonuçlar yaratabilir. Yeni kararlar almak için uygun değildir. Maddi konularla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Aile içi huzursuzluklar, değişiklikten doğan tatsızlıklar yaşanabilir. Aşkta hayal kırıklıkları olabilir.

Tam ay tutulmasında, eskilerin yok edilmesi, yeni bir enerji ile yeni bir yaşama geçme, geçmişte yaşanılanları terk etme gibi durumlar yaşanabilir. Ayrıca intiharlar artar, mide kanamaları, ameliyatların kanamalı olması mümkündür.

Özellikle tutulumun olduğu burçta ve aynı derecede başka bir gezegenle kavuşum varsa veya 180 derecelik zıt açı oluşuyorsa o gezegenlerin manaları yönünde sıkıntılar meydana gelmesi kaçınılmaz gibidir.
Sponsorlu Bağlantılar

Konu Raskolnikov tarafından (12-05-2010 Saat 07:28 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
evrenleri, evreleri, ayin

Seçenekler
Stil


Ay Ve Ayın Evreleri

Ay Ve Ayın Evreleri konusu, Ödev Kaynakları/Tarih - Coğrayfa bölümünde tartışılıyor .
Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 10:47 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net