Rehberim

Kurşun Kalemin Tarihi(İcadı,Hakkında Detaylı Bilgi)

Yardımcı Kaynaklar bölümü Tarih Rehberim / Kurşun Kalemin Tarihi(İcadı,Hakkında Detaylı Bilgi) konusu gösteriliyor Özet:KURŞUN KALEM TARİHİ: Kurşun kalem bundan yaklaşık 250 yıl kadar önce, bir 20 şubat günü Josef Hardtmuth tarafından icat edildi. ...


Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Yardımcı Kaynaklar > Tarih Rehberim

Kurşun Kalemin Tarihi(İcadı,Hakkında Detaylı Bilgi)

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 13-03-2009, 11:09 AM
Facebook Video
Standart Kurşun Kalemin Tarihi(İcadı,Hakkında Detaylı Bilgi)

KURŞUN KALEM TARİHİ:

Kurşun kalem bundan yaklaşık 250 yıl kadar önce, bir 20 şubat günü Josef Hardtmuth tarafından icat edildi.
Ortaçağda, insanlar birşeyleri işaretlemek için kurşun ve gümüş sopacıkları kullanıyorlardı. Ancak bu yöntem çizim yapmak için kesinlikle uygun değildi. 15. yy.'da, günümüz kurşun kalemin ilk adımları atıldı. İtalyada kurşun ve kalaydan meydana gelmiş bir tür karışım oluşturuldu. Bu karışım kaleme kurşun katıyordu.
1658 yılında İngiltere'de grafit madenleri bulundu. Bu materyal küçük sopacıklara kesilerek, tahtaya yerleştirilmiş. Bu işlem tüm sanatçılar için bir devrimdir. Ancak oluşturulan bu kurşun kalem, zor hazırlanma süreci nedeniyle oldukça pahalıya mal oluyordu ve herkes yaptıramıyordu.
Kurşun kalemin oluşumuna asıl destek Josef Hardtmuth'den geldi. Josef, 20 Şubat 1752 yılında, Avusturyada bir masa yapımcısının oğlu olarak dünyaya geldi. Viyanada amcasının mesleği olan duvarcılığı öğrenip, bu alanda kısa sürede başarılı işler çıkarmaya başladı.
Ancak içindeki yaratıcılık ve hırs onu rahat bırakmadı. Mimarlık ve fırıncılık yeteneğini kullanarak kiremit üretimine ve çanak, çömlek yapımı yani porselen işine başladı. Ancak bu işleri yapmak için önce çizimlere ihtiyacı olduğundan ve çizim yapmak için de kullanılan malzemeler oldukça kötü olduğundan dolayı, bu ihtiyaç harika bir fikrin sahibi olmasını sağladı. Grafit tozuna biraz daha kil kattı, bir tür madene dönüştürüp karşımı yaktı. Ardından yakılan karışımı balmumuna batırdı, böylece yaprak üzerinde çizim yapınca izleri kolayca orada kaldı.
1790 yılında Josef Hardtmuth, seramik madenini buldu. Böylece çeşitli miktalarda kil eklenmesiyle kurşun kalemlerin sertlik oranları belirlenebilmeye başladı. 1792 yılında Viyanada KOH-I-NOOR Hardtmuth firmasını açtı. Torunu Friedrich daha sonra 1889 yılında işleri geliştirip, kurşun kalemleri 17 sertlik derecesine göre sınıflandırarak üretmeye başladı...
Böylece günümüz kurşun kalemlerine kadar, farklı markalarla geldi.
Rekor: dünyanın en uzun kurşun kalemi 15 Şubat 1998 yılında NewYork'ta yapıldı. 6,24 metre uzunluğunda olan bu kurşun kalem 254 kilo ağırlındaydı. Çapı ise 33 cm.
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Kurşun Kalemin Tarihi(İcadı,Hakkında Detaylı Bilgi)

Kurşun Kalemin Tarihi(İcadı,Hakkında Detaylı Bilgi) konusu, Yardımcı Kaynaklar/Tarih Rehberim bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Bilgi olarak felsefe Felsefe - Sosyoloji - Psikoloji
Bilgi Sosyolojisi Felsefe - Sosyoloji - Psikoloji
ISO 17799 Bilgi Yönetim Sistemi - BS 7799 Eğitim ve Danışmanlık
Büyük Düşünürler... Felsefe - Sosyoloji - Psikoloji
İŞletme Kaynaklari Planlamasi ( Erp ) Diğer Ders Ödevler


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:43 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net