Rehberim

Masaj Yöntemleri

Sağlık bölümü Tavsiyeler / Masaj Yöntemleri konusu gösteriliyor Özet:Masaj Yöntemleri Masaj; sağlığa ulaşmanın ve sağlıklı kalmanın en kolay yollarından biridir ve hepimiz bunu doğallıkla yaparız. Ağrıyan bir omzu ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Sağlık > Tavsiyeler

Masaj Yöntemleri

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 09-12-2008, 10:18 PM
!MaTRıX!
Standart Masaj Yöntemleri

Masaj Yöntemleri


Masaj; sağlığa ulaşmanın ve sağlıklı kalmanın en kolay yollarından biridir ve hepimiz bunu doğallıkla yaparız. Ağrıyan bir omzu ovmak, endişeden kırışmış bir alın üzerinde elimizi gezdirmek hepimizde doğuştan var olan iyileştirici bir güçtür. Baş ağrısı, ağrı – sızı, uykusuzluk ve stress tek bir basit araçla dindirilebilir: Ellerimiz.Masajın temeli dokunuştur ve bunun değerini gösteren tıbbi kanıtlar da giderek artıyor. Harvard Tıp Fakültesi"nde yapılan bir araştırmada, benzeri ameliyatlara girmeye hazırlanan hastalar iki gruba ayrıldı. Anestezi uzmanı, tüm hastaları ameliyattan öceki gece ziyaret ederek, gruplardan birine ertesi gün yapılacaklar hakkında her zamanki bilgileri verdi. Diğer guruba da benzer bilgileri verdi ama her hastayla beş dakika daha fazla ilgilendi, yanlarına oturup ellerini tutarak sıcak ve canayakın davrandı. Ameliyat sonrasında, kendilerine dostça yaklaşılmış olan hastalar, diğer grubun aldığı ilaç miktarının yalnızca yarısını aldılar ve hastaneden yaklaşık üç gün daha önce taburcu edildiler. Bu olay sıcaklık, canayakınlık ve dokunuşla birleşen dostça davranışın genel sağlık üzerinde sahip olabileceği güçlü etkiyi gösteriyor.Dokunuş bizim için öylesine doğaldır ki, o olmadığında insanlar canları sıkkın ve çabuk kızar hale gelebiliyorlar. Gözlemlerin de ortaya koyduğu gibi, ana – baba ve birbirlerine rahatça dokunabildikleri bir ailede büyüyen çocuklar, dokunuştan yoksun bırakılanlara oranla daha sağlıklı, ağrı ve enfeksiyona karşı daha dayanıklıdırlar. Daha rahat uyurlar, daha çok arkadaş canlısıdırlar ve genellikle daha mutludurlar.Ancak dokunuş ihtiyacımız çocukluğumuzda son bulmaz; hepimiz sevgi, sıcaklık ve güven duygusu verdiği için ona ihtiyaç duyarız.

Birbirimize serbestçe dokunamadığımız zamanlarda, çocuklarımız ya da hayvanlarımıza yöneltiriz kendimizi. Annelerin bebeklerini kucaklayıp sallamaları çok doğaldır. Arkadaşların ve diğer yetişkinlerin de bebekleri ve küçük çocukları kucaklayıp öpmesi, yalnızca çocuğu rahatlatmakla kalmayıp, yetişkini de memnun eden bir şey olarak hoş karşılanır. Kedilerimizi sever kucaklarız, atlarımıza sarılırız, köpeklerimizi okşarız. Dokunmanın daha çok kabul gördüğü kültürlerde insanlar birbirlerine çok daha fazla dokunurlar. Dokunma isteğimiz, müze ve sanat galerindeki "Lütfen dokunmayınız" uyarılarına gerek duyulmasından da bellidir. Dokunmak ve gördüğümüzü doğrulamak içgüdüsüne sahibiz. Dokunma duyumuz belki de en temel algılama biçimimizdir. Rahimdeki bir bebek ilk izlenimlerini dokunarak edinir, belki de dokunmanın güven ve rahatlık sağlamasının nedeni budur.

Masajın rolü
Birbirimize daha çok dokunmak için yüreklendirilmeye ihtiyaç duyarız ve masaj bunu saldırgan ve cinsel amaçlı olmayan bir şekilde yapmanın kusursuz bir yoludur. En basit bir masaj bile olağanüstü bir rahatlama sağlayabilir. Sadece beş dakikalığına elleri tutulduktan sonra hastalar daha çabuk iyileşiyor ve daha az ilaca ihtiyaç duyuyorlarla, masajın ne kadar etkili olabileceğini bir düşünün. Masaj yaparak, bir insane önem verdiğinizi gösterir, paylaşma ve sezgisel bir anlayış güven ve haz duygusu iletirsiniz.

Masajın yararları
Masaj, masaj yapılan insanın sağlığı üzerindeki pek çok yararlı etkide bulunur; kan dolaşımını düzenler, kasları gevşetir, sindirme yardımcı olur ve lenf sistemini harekete geçirerek atık maddelerin boşaltımını hızlandırı. Bunlar, igli ve şefkat gösterildiğini hissetmenin getirdiği etkilerle birleştiğinde günümüz ilaçlarınınkiyle kıyaslanamayacak kadar olağanüstü bir iyileşme sağlar çabucak.
Masajın yararları yalnızca masaj yapılanın tarafından hissedilmez. Masaj yapan da aynı şekilde etkilenir bunlardan. Bazı ilginç gözlemler de bunu destekliyor. Hayvan dostlarımızı okşarken kendimizi de sakinleştirdiğimiz ve kan basıncımızın yavaşladığı keşfedilmiş. Masaj yapmanın da aynı etkiyi sağladığını savunuyorum. Ellerimizi bir insanın üzerinde gezdirmek hem masaj yapan, hem de yapılan için aynı rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Aktif meditasyon
Masaj yapmak aktif meditasyon yapmaya benziyor. İyi bir masaj için sakin ve kendinizi tamamen yaptığınız işe vermiş olmanız gerekir. Hareketlerin ritmine yoğunlaşarak kısa zamanda tümüyle gevşersiniz ve bu gevşeme masaj yaptığınız insana da yansır. Bu durumunuzu korudukça, yalnızca daha iyi masaj yaptığınızı görmekle kalmaz, masaj bittiğinde de canlandığınızı farkedersiniz. Siniriniz bozuk ya da canınız sıkkınken, daha masaj yapmaya başladığınızda bile; sakinleştirici ve telkin edici hareketlerle bozuk bir moralden neredeyse hiçbir eser kalmadığını göreceksiniz.
Masaj zemini ayarlanmalı
Arkadaşınız yumuşak malzemelerle desteklenmiş sabit bir zemine uzanmalı. Herkes yerde yeterli alan bulabildiğinden masaj yapmamak için bahane kalmaz ve her zaman, her yerde deneyebilirsiniz. Masaj yapılan kişinin rahatlığı ve çevrede fazla alan olması da güzeldir. Yere sünger ya da birkaç kalın battaniye yayın ve dizlerinizin acıyıp nasır tutmaması için yumuşak bir örtünün üzerine diz çökün. Arkadaşınızı rahatlatmak için yastık ve katlanmış havlu kullanabilirsiniz.
Dizlerinizin ya da sırtınızın ağrımasından şikayetçiyseniz, bir masada çalışmak size daha rahat gelebilir. Büyük bir mutfak masası bu iş için idealdir; boyu kalça hizasına gelmeli, hem arkadaşınızın ağırlığını hem de baskı uygularken sizin ağırlığınızı taşıyacak kadar da sağlam olmalıdır. Masa yüzeyine de aynı şekilde sünger ya da birkaç battaniye serebilirsiniz.
Uygun bir masanız yoksa, portatif bir masaj masası alabilirsiniz. Bunların uzunluğu 2 m, eni 60 cm ve yüksekliği de hemen hemen normal masa kadardır.
Yatakların çoğu masaj için fazla yumuşaktır - tüm basınç yatak tarafından emilir - ve genellikle yüksekliği de masaj için yetersizdir. Yine de eğer sakinleştirmek ve uyku vermek için masaj yapmak istiyorsanız, yatak ideal bir seçim olabilir, çünkü böylece masajınız bittiğinde arkadaşınızı uyur bir halde orada bırakabilirsiniz
İyi bir masaj yapmak için gevşemeniz gerekir; bu yüzden sizin rahatınız da önemli. Kaslarınızı germeden çalışmayı uygulayarak öğreneceksiniz.

Duruşunuz
Masaj yaparken sırtınızı dik tutun ve hareketlerinize ritm ve derinlik kazandırmak için vücudunuzun ağırlığını kullanın. Bir masada çalışıyorsanız rahatlıkla eğilebilmek için ayaklarınızı birbirinden iyice açık tutun ve dizlerinizi bükün. Yerde masaj yapıyorsanız bacaklarınızı açarak diz çökün ya da daha rahat gelirse, bir dizinizi yere koyup diğerini de kırarak oturun. Bir konumda uzun süre kalmayın; her zaman için hareketlerinizle aynı yöne bakın - gövde üzerinde çalışırken başa dönük, yan taraflarda çalışırken de başınız vücuda yandan bakacak şekilde oturun.

Giysileriniz
Rahat ve kolaylıkla yıkanabilen bir kıyafet ve düz bir ayakkabı giyin ya da yalınayak çalışın. Masaja başlamadan önce tüm takılarınızı çıkarın; yüzük deriyi çizebilir, bilezik ve kolye de şıngırdayabilir ya da tene sürtünerek dikkat dağıtıcı ve sinir bozucu olabilir.

El egzersizi
Elleriniz araçlarınızdır, duyarlılığını ve esnekliliğini artırmak için onları çalıştırın; ellerinizi birbirine dokundurmadan yaklaştırın, 5 cm kadar birbirinden ayırın ve hemen hemen birbirlerine dokunacak şekilde tekrar yaklaştırın. Şimdi de ellerinizi 10 cm kadar ayırın ve tekrar ilk konumlarına getirin. Elleriniz birbirinden 25 cm kadar ayrılana kadar her seferinde açıklığı artırarak ve sonra da yavaşça tekrar yaklaştırarak bu uygulamaya devam edin. Ellerinizde belki ısınma ya da karıncalanma, belki de alışılmadık bir nabız artışı gibi ya da manyetik bir duygu hissedeceksiniz.
İyi bir masaj için ipuçları

Bir masajı farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek şekillerde yapabilirsiniz; hatta aynı teknik, nasıl uyguladığınıza bağlı olarak uyarıcı ya da uyku verici bir etki yaratabilir. Sert ve canlı bir masaj uyarıcı olabilirken yavaş ve düzenli hareketler insanı sakinleştirir. Masajın eğlencesi, denemedir. Asla aynı masajı iki kez yapmanız gerekmez - her seferinde arkadaşınızın ihtiyaçlarını keşfetmeye çalışarak bunlara uygun bir masaj yapmaya çalışın. İster belli bir sırayı izleyin, ister kendi tekniklerinizi kendiniz belirleyin aşağıdaki ipuçları masajınızın harika bir deneyim haline gelmesine yardımcı olacaktır.
* Masajın en önemli unsuru, ritmdir. Ritmik hareketler tüm vücuda gevşeme dalgaları gönderir.
* Masaj haz vermelidir; yaptığınız herhangi bir şey acı veriyorsa, arkadaşınızdan bunu söylemesini isteyin.
* Ellerinizi vücut çizgilerine göre biçimlendirin ve vücudu kusursuz bir şekle sokmak içni yonttuğunuzu düşleyin.
* Herhangi bir bölgenin masajı sırasında, mutlaka bir eliniz vücutla temas etsin. İdeal durum, tüm masajınızın tek ve sürekli akan bir hareket olarak algılanmasıdır.
* Uyguladığınız basıncı çok hafiften çok güçlüye kadar değiştirin. Kemikli bölgeler üzerinde basınç hafif, büyük kaslar üzerinde ise daha sert olmalıdır. Derin basınçlar uygulamaktan korkmayın; sert bir dokunuş rahatlatıcı olabilir.
* Masaj sırasında asla kuvvet kullanmanız gerekmez, basınç uygulamak için yalnızca vücudunuzun ağırlığını kullanın.
* Hareketlerinize konsantre olun ve fazla konuşmayın. Her ikiniz de dikkatinizi çeşitli duyular üzerinde toplarsanız, masajınız daha etkili olur.
* İlk hareketleriniz acemice görünecek diye endişelenmeyin. Bütün dokunuşlar güzeldir ve masaj ilerledikçe hareketler daha akıcı bir hale gelir.
* Tek başınıza olmaktansa bir eş ya da arkadaşla birlikte öğrenmek size daha kolay gelebilir; teknikleri birbirinizin üstünde uygularken nasıl duygular uyandırdıklarını daha iyi görebilirsiniz.
* İyi bir masaj yapmak için tamamen gevşemeniz gerekir, o yüzden kendinizi fazla zorlamayın. Bir sonraki adımın ne olacağından emin değilseniz, yalnızca hareketi devam ettirin. Hareketleriniz belli bir ritm kazandıkça masajınız daha ilginç ve gevşetici bir hale gelecektir.

Gerginlik durumunda...
Katı, kaslı ya da yumrulu bütün bölgelere, gerginliği gidermek için özel bir masaj yapmak gerekir. Derinin altındaki küçük yumrulara, bir araya toplanmış kas lifleri ya da atık maddelerin birikmesi neden olur. Bölge üzerine doğrudan basınç uygulayarak ya da çevresindeki bir bölgeye masaj yaparak gerginliği azaltın. Çok fazla bastırmayın; acı verirseniz, kaslar kendiğinden gerilir ve yapmış olduğunuz her şey boşa gider. Bölge üzerinde uzun süre çalışmayın ama sonunda gevşeyene kadar tekrar tekrar o bölgeye geri dönün.

Gıdıklanma durumunda...
Genellikle sinirsel gerginlikler bir bölgede gıdıklanmaya neden olur. Masajınızın basıncını hafifçe artırın ve güçlüklere rağmen o bölge üzerinde çalışmaya devam edin. Bu da işinize yaramazsa, çevresindeki bir bölgeye kayın ve gevşediğinde, ilk bölgeye tekrar geri dönün; muhtemelen artık gıdıklanmayacaktır.

Nefesi doğru ayarlamak...
İnsanlar genellikle yeni bir şey üzerinde yoğunlaştıklarında gerilir ve solumayı unuturlar. Derin ve yavaş yavaş soluyun; siz ne kadar rahat olursanız yaptığınız masaj da o kadar başarılı olur.
Doğru bir şekilde soluk alıp vermek sağlımızın temelidir. Yoksa göğüs ağrısı, uykusuzluk, asabiyet, baş dönmesi, el ve ayaklarda karıncalanma gibi çeşitli sağlık sorunları baş gösterir.
Kontrol etmek için bir elinizi göğsünüze, diğerini de karnınıza koyun ve soluk alıp verin. Hangi eliniz hareket ediyor? Doğrusu, karnınızdaki olmalı. Büyük bir çoğunluk göğüsten solur; uzun ve derin soluklar yerine kısa ve sığ soluklar alıp verir. Bu durum, strese verilen normal karşılığın bir parçasıdır ve uzun süreler boyunca devam ettiğinde vücuttaki hassas oksijen ve karbondioksit dengesini bozar.
Doğru bir şekilde soluk alıp verirseniz masaj yaparken gerilmezsiniz. Rahatça oturun ya da uzanın ve ellerinizi karnınıza koyun. Üçe kadar sayarak soluk alın ve karnınızın genişlediğini hissedin; dörde kadar sayarak soluk verin ve indiğini hissedin.

Masaj sırasında, arkadaşınıza da doğru bir şekilde solumayı öğretebilirsiniz. Bir elinizi göğsüne, diğerini de karnına koyun. Soluk verirken hafifçe karnına bastırın ve soluk alırken de elinizi kaldırın.

Zamanlama için...
Vücudun tümüne masaj yapılması genellikle yaklaşık bir saat alır; yüz ve başı da eklerseniz bu süre bir buçuk saati bulur. Zamanınız sınırlıysa, tam bir masaj için acele etmektense, yalnızca iki ya da üç bölge üzerine yoğunlaşın.

Birkaç uyarı

Masajın sayısız yararları olsa da, masaj yapmamanız gereken birkaç durum vardır. Doktoru izin vermedikçe, aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahip olan bir kişiye asla masaj yapmayın.
* Bir enfeksiyon, bulaşıcı hastalık ya da yüksek ateş.
* Akut sırt ağrısı; özellikle de sırta masaj yaptığınızda ağrı kol ve bacaklara vuruyorsa.
* Bir deri enfeksiyonu, zedelenmesi ya da akut yangı.
* Kalp ya da damarda kan pıhtılaşması ya da toplardamar yangısı gibi bir durum.

Thai masajı

Thailand'ın geleneksel masajı Thai, esnetme, kompres, noktasal basınç ve yumuşak salınımları içerir. 2500 yıllık geçmişi ile Budizm'in yaygınlaştığı dönemde ortaya çıkan masajın yaratıcısı ve babası Jivaka Kumar Bhaccha'dır. Buda'nın doktorudur. Thai masajı, rahatlama, derin dinlenme, güç kazanma, yenilenme, duygusal olarak da şefkat, ve saygı almak üzerine kurulmuştur. Sert bir yatağın üzerinde rahat giysilerle yapılır. Zamanla kuzey, güney, orta ve kuzeydoğu stilleri oluşan Thai masajında esnetme ağırlıklı güney stili Ying, hayli dinamik kuzey stili Yang'dır. Masaj, otonomik sinir sistemini normale sokar, sindirim sistemini düzenler. Eklemlerde hareket kabiliyeti sağlar, vücutta ve düşüncede uzun süreli rahatlama ve tazelik hissi yaratır. Kaslardaki laktik asitin atılmasını sağlar. Kan dolaşımı ve tansiyonu dengeler, iç organları güçlendirir. Masaj süresi 2 saattir.

Aramoterapi masajı

Bitkisel yağların kişinin fiziksel, duygusal sağlığı ve güzelliği için bedenine en etkili uygulama tekniği masaj ile yedirilmesidir. Masajın iyileştirici ve dinlendirici özelliği sayesinde insanlar rahatlatılır ve öz yağlar sisteme daha çabuk girerek hızlı bir emilim gerçekleştirir. Aromaterapi bel ve sırt ağrıları, eklem iltihapları ve romatizma, kas ve eklem burkulmaları, stres, huzursuzluk, tedirginlik, uykusuzluk ve gerginlik, deri şikayetleri, baş ağrısı, migren, regl sıkıntıları, menopoz ile ilgili sorunlar, solunum ve dolaşım yolları, sindirim sorunları, kabızlık, hazımsızlık, selülit ve kilo problemlerine iyi geldiği biliniyor. Ayrıca, endofrin hormonunu faaliyete geçirerek, bedebin bağışıklık sistemini de güçlendirir. Stresli yaşam temposundan uzaklaşarak rahatlamak isteyenler de tercih edebilir. Süresi ise 1 saattir. Eczanelerde satılan aromaterapi yağlarından yararlanarak masaj yaptırabilir veya bu masajı yapan merkezleri tercih edebilirsiniz.


Ayak masajı

Ayaklardaki bedenin tüm bölgelerine karşılık gelen refleks noktalarına, el ve parmaklarla baskı teknikleri ile uygulanan bir iyileştirme masajıdır. Kökeni 300 yıl öncesine Çin, Thai, Hindistan tıbbına dayanır. Modern refleksolojinin bilimsel temeli Dr. W. Fitzgerald ve Dr. J. selby Riley'in 1920'lerdeki çalışmaları ile ispatlanmıştır. Refleksoloji uygulamasında 'Sen' enerji hatlarıüzerinde çalışılır ve bacaklarda masaja dahil edilir. Masaj sırasında Kafuru, Menthol ve Okaliptus karışımı kullanılır. Özel baskı çubuğu yardımı ile ayak altındaki baskı noktaları harekete geçirilir. parmak basıncı, esnetme, ovma ve darbelenme uygulanır. Shiatsu, Akupresür ve Marma teknikleri de ile içine alır. Strese dayalı sorunlara iyi gelir, toksin atımının hızlanmasını sağlar, lenf sistemine destek olur. kan dolaşımı, sinir sistemi, sindirim ve bağışıklık sistemini harekete geçirir. Derin bir dinlenme sağlayarak uyku düzeni ve kalitesini arttırır. Masaj süresi 1 saattir.
Sponsorlu Bağlantılar

Konu !MaTRıX! tarafından (12-12-2008 Saat 06:11 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Masaj Yöntemleri

Masaj Yöntemleri konusu, Sağlık/Tavsiyeler bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Masaj Bilgileri Sağlık
En Doğal Tedavi Masaj Tavsiyeler
Sürat Geliştirme Yöntemleri Spor Genel
Bebeğe Dokunmanın Önemi Çocuk Sağlığı ve Gelişimi
Bir kg tatlı alana 4 dakika bedava masaj İlginç Hikayeler ve Olaylar


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 07:44 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net