Rehberim

Sinüzit Görme Bozukluğuna Yol Açıyor!!!

Sağlık bölümü Tavsiyeler / Sinüzit Görme Bozukluğuna Yol Açıyor!!! konusu gösteriliyor Özet:Nezle ya da gribin yol açtığı sinüzit, tedavi edilmezse uykusuzluğa neden olabilecek ağrı, görme bozuklukları ve beyin iltihaplanmasına neden olabiliyor. ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Sağlık > Tavsiyeler

Sinüzit Görme Bozukluğuna Yol Açıyor!!!

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 13-04-2006, 10:05 PM
KaRa_LiSTe23
Standart Sinüzit Görme Bozukluğuna Yol Açıyor!!!

Nezle ya da gribin yol açtığı sinüzit, tedavi edilmezse uykusuzluğa neden olabilecek ağrı, görme bozuklukları ve beyin iltihaplanmasına neden olabiliyor.


Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, sinüzitin akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrıldığını belirtti.

Özellikle kronik sinüzitin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğine değinen Haliloğlu, akut sinüzitin kış aylarında mevsim değişikliği, alerjik reaksiyonlar, vücut direncinin düşmesi, banyo yapıp hemen sokağa çıkma gibi durumlarda ilk olarak ortaya çıktığını ve tekrarlamadığını açıkladı.

Opr. Dr. Haliloğlu, sinüzit hastalığını anlattı:

“Kış dolayısıyla nezle ya da grip en sık rastlanan hastalıklar arasındadır. Dolayısıyla akut sinüzite de bu mevsimde sıkça rastlanır.

Bu iki hastalık nedeniyle sinüs çıkış kanallarını çevreleyen mukoza şişerek bu kanalları tıkar ve sinüs içindeki sıvılar dışarıya atılamaz.

Sıvıların oluşturduğu bakteriyel enfeksiyon da sinüzüti doğurur. Akut sinüzit nedeniyle göz çevresinde ödem ve yanak hizasında basmakla artan ağrı oluşur.

Alın hizasında, göz çevresinde ve burnun iki yanında baş öne eğildiğinde ağrı şiddetlenir. Krizler halinde seyreden bu ağrı gündüzleri tüm sosyal ve fiziksel aktiviteyi imkansız hale getirir.

Geceleri uykusuzluğa götürebilecek şiddette olabilir. Burun tıkanıklığı, iltihaplı burun akıntısı ve koku almada azalma hissedildiğinde doktora başvurulmalıdır.”

Kronik sinüzit kör edebilir!

Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, kronik sinüzitin ise Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanlarını oldukça sıkıntıya sokan ve hastaları fazlasıyla rahatsız eden bir durum olduğuna dikkat çekti.

Kronik sinüzitte, sinüslerin normal çalışmasını sağlayan sinüs çıkış kanallarının yanı sıra hücrelerin de tıkandığına işaret eden Opr. Dr. Haliloğlu, “bu tür durumlarda sinüslerin içinde uzun süreli, sık tekrarlayan bir havalanma ve temizleme sorunu vardır. Hastalarda rastlanan en önemli bulgu, geceleri şiddeti artan burun tıkanıklığıdır” dedi.

Opr. Dr. Haliloğlu, kronik sinüzitin tedavi edilmediği taktirde görme bozukluğuna da yol açabildiğini vurguladı:

“Tedavi edilmeyen vakalar göz çevresinde de büyük risk taşır. Bu durum gözlerin şişmesine, tamamen kapanmasına ve görme bozukluklarına yol açabilir.

Sinüslerin beyne yakın organlar olması nedeniyle beyin iltihaplarına kadar gidebilecek riskleri vardır. Bu tür ciddi sorunlarla karşılaşmamak için kronik sinüziti bulunan hastaların mutlaka tedavi edilmesi gerekir.”

Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, her iki tür sinüzitte de ilaç tedavisinin öncelikli tutulduğunun altını çizerek, kronik sinüzitte sinüs kanallarındaki ve burun boşluklarındaki daralma ve tıkanıklıkların endoskopik yollarla ortadan kaldırılabildiğini açıkladı.
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Sinüzit Görme Bozukluğuna Yol Açıyor!!!

Sinüzit Görme Bozukluğuna Yol Açıyor!!! konusu, Sağlık/Tavsiyeler bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Sinüzit belirtileri ve Sinüzit Tedavisi Temel Hastalıklar Ve Tavsiyeler
Renk Körlüğü Nedir P-Q-R-S
Görme - Dışavurumculuk Felsefe - Sosyoloji - Psikoloji
Sinüs (sinüzit) - ağrı, basınç, akıntı... Temel Hastalıklar Ve Tavsiyeler


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 10:43 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net