Rehberim

Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

PROGRAM REHBERİM bölümü Teknoloji Rehberim / Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar) konusu gösteriliyor Özet:ASELSAN Hakkında ASELSAN, 1975 yılı sonunda Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı öncülüğünde Vakıf Kuruluşu bir Anonim Şirket olarak kurulmuştur. Yatırım çalışmalarını ...


Go Back   Rehberim > PROGRAM REHBERİM > Teknoloji Rehberim

Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 01-07-2008, 12:47 AM
Teknoloji Haber
alarm Cevap: Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

ASELSAN Hakkında

ASELSAN, 1975 yılı sonunda Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı öncülüğünde Vakıf Kuruluşu bir Anonim Şirket olarak kurulmuştur. Yatırım çalışmalarını kısa sürede tamamlamış ve 1979 yılı başlarında Ankara Macunköy tesislerinde üretim faaliyetine geçmiştir. ASELSAN kuruluş yıllarından bu yana ileri teknolojiye dayalı olarak, programlı bir şekilde müşteri ve ürün yelpazesini genişletmiş olup, bugün modern elektronik cihaz ve sistemler geliştiren, üreten, tesis eden, pazarlayan ve satış sonrası hizmetlerini yürüten entegre bir elektronik sanayii kuruluşu haline gelmiştir.
ASELSAN, farklı yatırım ve üretim yapısı gerektiren proje konularına bağlı olarak Haberleşme Cihazları Grup Başkanlığı (HC), Mikrodalga ve Sistem Teknolojileri Grup Başkanlığı (MST), Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grup Başkanlığı (MGEO) olmak üzere üç ayrı Grup Başkanlığı bünyesinde örgütlenmiştir. Ankara'da MACUNKÖY ve AKYURT'ta yerleşik iki ayrı tesiste üretim ve mühendislik faaliyetlerini sürdürmekte olan ASELSAN'ın Genel Müdürlük teşkilatı Ankara Macunköy'de bulunmaktadır. ASELSAN, İstanbul, İzmir Bölge Müdürlükleri ve yurt çapına yayılmış olan satış bayilikleri ile satış sonrası hizmetlerini de başarıyla yürütmektedir. Çeşitli ülkelerde temsilcilikleri bulunan ASELSAN, ilk yurtdışı şirketi olan ASELSAN-BAKÜ şirketini, 1998 yılında Azerbaycan'da kurarak faaliyete geçirmiştir.
Macunköy tesislerinde faaliyetlerini sürdüren, Haberleşme Cihazları Grubunun ana faaliyet alanı askeri ve profesyonel haberleşme sistemleri, Mikrodalga ve Sistem Teknolojileri Grubunun ana faaliyet alanı ise radar, elektronik harp ve komuta kontrol sistemleridir. Geniş makina-teçhizat parkı ve üstün teknolojik yapıya sahip Macunköy tesislerinde "AR-GE bölümleri", "Elektronik Üretim Bölümleri" ile "Baskı Devre Üretim", "Mekanik Üretim" ve "Kalıp Üretimi" bölümleri bulunmaktadır. Elektronik üretim ünitelerinde askeri standartta ve ağır çevre koşullarını içeren üretim yöntemleri kullanılmakta ve çağdaş teknolojik gelişmeler yakından izlenmektedir. Üretim hatlarında; çok katlı ve esnek baskı devreler yüzey monte teknolojisi, bilgisayar destekli tasarım-üretim teknolojileri başarıyla kullanılmaktadır.
Akyurt tesislerimizde faaliyetlerini sürdüren Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grubu ise hibrid mikroelektronik devreler, gece görüş cihazları, laser işaretleyici ve ataletsel seyrüsefer cihazları ana başlıkları altında, otomasyona dayalı en modern üretim araçlarıyla donatılmış olarak, 2000'li yılların en kritik teknolojileri arasında yer alan mikroelektronik teknolojili üretim ile elektro-optik alanında üretim gerçekleştirilmektedir.
Bütün gruplarda bilgisayar destekli tasarım (CAD), mühendislik (CAE) ve üretim (CAM) teknolojileri askeri standartlar ve ISO-9000'e uygun olarak başarıyla uygulanmaktadır.
Şirket Bilgi Kartı

Kuruluş tarihi : 20 Kasım 1975
Ödenmiş Sermayesi : 9.801.000.000.000 TL
Kayıtlı Sermayesi : 11.000.000.000.000 TL
Çalışan sayısı : 2814 (31 Aralık 2001)
Genel Müdür : Necip Kemal Berkman

Genel Müdür Yardımcıları :
Mahmut Karadeniz (Mikrodalga ve Sistem Teknolojileri Grubu)
Cengiz Ergeneman (Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grubu)
Zeki Kocabıyıkoğlu (V.) (Haberleşme Cihazları Grubu)
Mehmet Z. Gülcüler (V.) (Mali İşler)

Adres : ASELSAN A.Ş.
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi
16. Cad. No:16
Macunköy - Yenimahalle - ANKARA

Telefon : (312) 385 19 00
Faks : (312) 354 13 02, (312) 354 52 05

Internet : Aselsan.com.tr


Tarihçe

·ASELSAN, 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kuruldu.
·Ocak 1976'da Sayın M. Hâcim KAMOY Genel Müdür olarak atandı.
·ASELSAN ilk yatırımını Macunköy tesislerine yaptı, bu tesisler 1979 yılında tamamlandı ve bir yıl içinde üretim faaliyeti başladı.
·1980'de ilk sırt ve tank telsizleri üretilerek müşterilerine teslim edildi.
·1981'de ilk el telsizi ve Banka Alarm Sistemlerinin tasarımı yapıldı.
·1983 ASELSAN'ın ilk ihracatını gerçekleştirdiği yıl oldu. Bu yılda personel mevcudu 186'ı mühendis olmak üzere 1434'e ulaştı.
·ASELSAN ürün yelpazesini 1982-1985 arasında genişletti. Sahra telefonları, bilgisayar denetimli merkezi sistemler ve laser mesafe ölçme cihazları yeni ürünler envanterine katıldı.
·ASELSAN 1986'da geliştirdiği Elektronik Harp ve Data Terminal cihazları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne katkıda bulundu.
·1987 yılında ASELSAN Stinger Füze üretimi için 4 NATO ülkesinin katıldığı ortak projeye dahil oldu ve kalın film hibrid devre üretimi için gerekli yatırıma başladı.
·1988 yılında ASELSAN ilk aviyonik cihazını üretti: F-16 uçakları için Ataletsel Seyrüsefer Sistemi (INS) AQAP-4 kalite belgesine sahip oldu ve MSB ile Elektronik İhtirakli Tapa sözleşmesini imzaladı.
·1989'da Pakistan'a ilk teknoloji transferi yapıldı.Pakistan'ın NRTC tesislerinde ASELSAN lisansı ile sahra telsiz imalatına başlandı.
·1990'da ASELSAN Avrupa'nın Savunma Elektroniği firmaları arasında 47.liğe yükseldi. BAİKS ve TV Göndermeç Cihazlarının üretimi başladı. 1990'da ASELSAN'da 330'u mühendis 2000 kişi çalışıyordu.
·1991'de ASELSAN faaliyet alanında yer alan projeler paralelinde 3 grup halinde reorganize oldu.
oHaberleşme Cihazları (HC)
oMikrodalga ve Sistem Teknolojileri (MST)
oMikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO)
'International Defense" dergisinin yaptığı sıralamada dünyadaki savunma sanayii firmaları arasında 127. oldu ve çevre ödülü kazandı.
·1992'nin en önemli özelliği Radar sistemlerinin ASELSAN'ın ürün yelpazesine katılmasıydı. Bu yıl ayrıca TKY uygulamalarında yeni bir atılım başlatıldı.
·1993'te ASELSAN Akyurt tesislerinin "Elektro-Optik Teknoloji Merkezi" konumuna getirilmesi işlemi başlatıldı. Bu yıl ASELSAN ISO-9001 kalite belgesi aldı.
·1994'te ASELSAN'ın sahip olduğu kalite belgesi AQAP-1 olarak yenilendi; Have-Quick telsiz üretim programı başladı.
·1995'te ASELSAN mühendisleri ilk tüketici ürünü olan Cep Telefonlarının tasarımını tamamladı. İhracat yapılan ülke sayısı 19'a çıktı ve Güç Elektroniği alanında Demiryolları projelerine başlandı.
·1996'da ASELSAN kalite sistemi AQAP-110 olarak yenilendi. Silahlı Kuvvetlerimize en yeni teknolojili haberleşme sistemi sağlayacak TASMUS sözleşmesi imzalandı.
·ASELSAN mühendislerince tasarımlanarak 1997'de piyasaya sürülen ASELSAN 1919 Cep Telefonu ile Türkiye, GSM cep telefonu geliştiren ilk 9 ülke arasındaki yerini aldı.
·1998 yılı ASELSAN'ın birçok yeni cihazını üreterek teslim ettiği bir yıl oldu. Termal kameralar, termal silah dürbünü ve termal görüş cihazları ile hedef koordinat belirleme cihazları TSK'nın hizmetine sunuldu. Köprü ve otoyol geçişlerini önemli ölçüde rahatlatacak "Otomatik Geçiş Sistemi" tasarımı tamamlandı ve üretimine geçildi. Telsiz Genel Müdürlüğü ihtiyacı için "Milli Monitor Sistemi" sözleşmesi imzalandı. ASELSAN, LN-93 Ataletsel Seyrüsefer Sistemi üretimi için Amerikan Hükümetinden "Onaylı Üretici" belgesi aldı.
·1999 yılı ASELSAN tasarımı cihazların başarılarının bir kez daha kanıtlandığı bir yıl oldu. ASELSAN cihazları çeşitli yurtdışı ihalelerde kalite, performans ve fiyat olarak en önde yer aldı. ASELSAN tasarımı "Kaideye Monteli Stinger Sistemi" atış testlerinde %100 başarı elde edildi. Yeni model cep telefonunun tasarımı tamamlanarak Avrupa tip onayı alındı. TSK ile önemli yeni projelerin sözleşmesi imzalandı. Bunlar arasında Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi Projesini, MILSIS Elektronik Harp ve X-Band Uydu Haberleşme Sistemi Projelerini sayabiliriz.
·Kasım 2000'de 25 yıl Genel Müdür olarak görev yapan Sayın Dr. M. Hâcim KAMOY aktif iş yaşamından ayrıldı ve Sayın Necip Kemal BERKMAN Genel Müdür olarak atandı.


ZIPKIN
Kaideye Monteli Stinger Sistemi
Kaideye Monteli Stinger Sistemi ZIPKIN; temel silah olarak Stinger füzesini kullanan, çeşitli algılayıcılar ile donatılmış ve tüm fonksiyonları bilgisayar tarafından denetlenen bir Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi'dir. ZIPKIN'ın temel görevi; radar üssü, hava alanı, liman gibi hayati öneme sahip stratejik tesislerin hava tehditlerine karşı savunmasını sağlamaktır.

ZIPKIN sistem mimarisi, otonom kullanımın yanı sıra C3I sistemi veya diğer hava savunma sistemleri koordinasyonunda da kullanım imkanı sağlamaktadır. Sistemin Atış Kontrol Bilgisayarı, gerek donanım gerekse yazılım olarak ortaya çıkabilecek yeni görev ihtiyaçlarını da karşılayabilecek esnek bir mimariye sahiptir. Stinger füzelerinin yanı sıra, benzer birçok füzenin de entegre edilebileceği ZIPKIN, farklı platformlara da adapte edilebilmektedir.

Taşıyıcı platform olarak dört teker çekişli bir arazi aracı olan Land Rover Defender 130’un kullanıldığı ZIPKIN, araç kabininde yer alan nişancı ve sürücü (nişancı yardımcısı) olmak üzere iki personelle kullanılmaktadır.

C-130 ve C-160 uçaklarına kolaylıkla yüklenen ve havadan taşınabilen ZIPKIN, hızlı bir şekilde ihtiyaç duyulan taktik bölgeye intikal edebilmektedir.

Zıpkın’ın, Stinger füzesinin klasik kullanım şekli olan omuzdan atış konfigürasyonu ile karşılaştırıldığında üstünlükleri;

- Komuta Kontrol Sistemi ile Koordineli Kullanım
- Gece/Gündüz ve Kötü Hava Şartlarında Muharebe
- Kısa Reaksiyon Süresi
- Yüksek İsabet Kabiliyeti
- Yüksek Ateş Gücü
- Bilgisayar Kontrollu Kullanım
- Yüksek Hareket Kabiliyeti

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda tasarımlanan ZIPKIN, muharebe sahasında karşılaşılabilecek güç koşullar dikkate alınarak, ağır test ve performans değerlendirmelerinden geçmiştir. Testler sırasında sabit ve uçan hedeflere karşı yapılan tüm atışlarda tam isabet kaydederek kesin ve tam bir başarı kazanmıştır.


Genel Özellikler
- 4 adet atışa hazır Stinger füzesi
- Kendini koruma ve yakın hava tehditlerine karşı 12.7 mm otomatik makinalı tüfek
- Termal ve gün ışığı TV kameralarından oluşan, pasif hedef arama ve izleme algılayıcıları,
- Hedef menzil ölçümü için çok darbeli Lazer Mesafe Bulucu
- Tüm sistem fonksiyonlarının otomasyonunu sağlayan Atış Kontrol Bilgisayarı:

-- Komuta Kontrol Sistemi’nden gelen hedef koordinatlarına otomatik yönlenme,
-- Otomatik hedef izleme,
-- Otomatik hedef cinsi(uçak/helikopter) belirleme,
-- Füze atış menziline giren hedef için “Hedef menzilde” uyarısı,
-- Füze atış anında otomatik olarak verilen önleme ve süper yükseliş açıları.

- Dost/Bilinmeyen Hedef ayrımı sağlayan IFF,
- Araç içinden veya 50 metre uzaktan tüm sistem fonksiyonlarının kontroluna imkan veren Sistem Kumanda Birimi,
- Farklı platformlara monte edilebilir, hafif otonom taret mekaniği

Bu Ve Tüm Mesajlar Alıntı Olacaktır ...


VOLKAN
Tank Atış Kontrol Sistemi
VOLKAN Tank Atış Kontrol Sistemi, Leopard 1 Tanklarının mevcut ateş gücünü 3. nesil ana muharebe tankları düzeyine getirebilmek için günümüz teknolojisine uygun olarak ASELSAN tarafından geliştirilmiştir.

Leopard 1 tanklarına yüksek oranda ilk atımda vuruş ihtimali kazandıran VOLKAN Tank Atış Kontrol Sisteminin; donanımı azami düzeyde yerli malzemeden oluşmaktadır. Yazılımı ise tamamen ASELSAN tarafından geliştirilmiştir.

VOLKAN Tank Atış Kontrol Sistemi; diğer tank platformlarına ve silah sistemlerine adapte edilebilecek modüler ve esnek bir altyapıya sahiptir


Genel Özellikler
- Yüksek oranda ilk atımda vuruş imkanı,
- Gece ve gündüz kötü görüş şartlarında uzun mesafeden hedef tespit, teşhis ve tanıma kabiliyeti,
- Gece ve gündüz şartlarında durarak ve hareket halinde iken, sabit ve hareketli hedeflere etkin atış kabiliyeti,
- Nişancıya direk optik, tv ve termal görüntü; tank komutanına termal ve tv görüntü,
- İki eksenli görüş hattı stabilizasyonu,
- Görüş hattından bağımsız, iki eksenli stabilize edilmiş atış hattı,
- Görüş hattından bağımsız, iki eksenli stabilize edilmiş atış hattı,
- Görüş hattını hedeften ayırmadan, namluya önleme ve ilave yükseliş açılarını otomatik olarak verme imkanı,
- Algılayıcılardan gelen meteorolojik bilgileri değerlendirerek hassa atış hesabı,
- Düzeltme bilgilerini (tankın eğimi, paralaks, namlu referansı ve namlu aşınması) sisteme girme ve balistik hesaplamalarda kullanma imkanı,
- Otomatik hedef takip yeteneği,
- Kendi konumu ve hedefin konumu bilgilerinin sağlanması ile savaş alanı koordinasyonu,
- Sürücüye gece görüş imkanı,
- Gelecekte yeni mühimmat tiplerinin eklenmesine ve ilave iyileştirmelere uygun altyapı,
- Kısa tepki süresi,
- Muharebe sahası komuta kontrol sistemlerine entegrasyon imkanı
kazandırmaktadır.

SİSTEM BİRİMLERİ

- Nişancı Periskop Sistemi
- Komutan Görüntüleme Birimi
- Namlu Referans Sistemi
- Atış Kontrol Sistemi Komuta Birimi
- Atış Kontrol Bilgisayarı
- Cephane Seçme Kutusu
- Eğim Algılayıcısı
- Meteorolojik ve Cephane Sıcaklık Algılayıcısı
- Kule Yan / Namlu Yükseliş Açı Algılayıcıları
- Konumlama ve Yön Bulma Sistemi
- Güç Dağıtım Birimi
- Nişancı İlave Komuta Kutusu
- Nişancı ve Komutan Takat Tutamaklari
- Sürücü Gece Görüş Periskobu

STAMP (Stabilize Makineli Tüfek Platformu)


ASELSAN tarafından tamamen milli imkanlarla tasarlanıp geliştirilen Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) Sahil Güvenlik Komutanlığı botlarına ve milgem korvetlerine monte edilecek.Uzaktan kumanda edilen zırh korumalı sistem gece veya gündüz hedefe kilitlenebiliyor, sarsıntıdan etkilenmeden tam isabet kaydediyor.Sistem yaklaşık iki yıl boyunca önce ASELSAN'da, ardından da bot üzerinde Karadeniz'de denendi.
Son olarak, Samsun açıklarında yapılan atışlı testlerde çok yüksek isabet oranı kaydedildi.

STAMP, uzaktan kumandalı olduğu için operatörü düşman ateşine direkt olarak maruz kalmıyor.Zırh korumasına da sahip olan sisteme 7.62 veya 12.7 milimetre çapında makineli tüfek ile 40 milimetre çapında bomba atar yerleştirmek mümkün.amamen bilgisayar ile kontrol edilen STAMP'ın sabit veya hareketli hedefleri gece-gündüz otomatik olarak belirleme, tanımlama ve takip etme yeteneği var.Sistem her türlü araca veya sabit noktalara monte edilebildiği için özellikle terörle mücadelede önemli katkılar sağlayacak.

Aşağıda hepinizin bildiği bu sisteme ait son fotoğraflar var.Koyu renk olan resimdeki kara platformalrı için geliştirilmiş.Yeni bir gelişme olarak bu sistem üzerinde 20-25 ve 30 mm lik silahların da kullanılmasına yönelik olarak çalışma yapıldına dair bir açıklama geldi Aselsan'dan.


************************************************** ********Aselflir-300t

ASELFLIR-300T Sistemi kullanıcıya pilotaj/seyrüsefer, keşif, hedef tespit/teşhis ve tanıma, çoklu hedef takibi, hedef işaretleme, hedef konum belirleme kabiliyetleri sağlayan çok amaçlı bir görüntüleme ve nişangah sistemidir. Teknolojideki en son gelişmelerin kullanıldığı tamamen özgün bir ürün olan bu sistem, stabilizasyon, görüntü kalitesi ve otomatik hedef takip algoritmaları gibi birçok özellikleri ile dünya üzerindeki sayılı nişangah sistemlerinden biridir. ASELFLIR-300T Sistemi kullanıcının isteğine bağlı olarak aşağıda belirtilen konfigürasyonlarda üretilebilir. Sistem, üzerindeki yazılım ve donanımın esnekliği sayesinde, sabit kanatlı, döner kanatlı ve insansız hava araçları ile gemilerde kendinden beklenen görevleri yerine getirecek yetenek ve özelliklere sahiptir. • Sadece Renkli Gündüz Kamerası (Eğitim Maksatlı) • Termal Kamera+Renkli Gündüz Kamerası+Lazer Mesafe Ölçme ve İşaretleme Birimi • Termal Kamera+Renkli Gündüz Kamerası+Uzaktan Teşhis Kamerası+Lazer Mesafe Ölçme ve İşaretleme Birimi • Termal Kamera+Renkli Gündüz Kamerası+Uzaktan Teşhis Kamerası+Lazer Mesafe Ölçme ve İşaretleme Birimi+Lazer Nokta İzleme Birimi.

TEKNİK öZELLİKLERİ:

● Yüksek Çözünürlüklü 576x7 Odak Düzlemli Dizin Dedektör ● Gelişmiş Görüntü İşleme Teknikleri ● 4-eksen Jiroskopik Stabilizasyon ● Renkli/Siyah-Beyaz Görüntü üzerinde Çoklu Hedef Takibi ● MIL-STD-1553 / RS-422 veriyolları ile diğer ekipmanlar ile haberleşme ● Seyrüsefer Kabiliyeti sağlayan Geniş Görüş Açısı ● Yüksek menzil performanslı ve Yüksek Çözünürlüklü Uzaktan Teşhis Kamerası ● Pilotaj/operator yükünü azaltan otomatik görüntü modları, görüş alanı tarama modları, otomatik olarak seçilebilen hedef takip algoritmaları ● Doğrusal titreşimlerin görüntü üzerindeki olumsuz etkilerini azaltan izole edilmiş iç gimbal yapısı
BAYKUŞ
Termal Kamera Sistemi
BAYKUŞ Portatif Termal Kamera Sistemi gece, sis, pus ve yağmur gibi doğal hava koşulları ile toz, duman, yangın ve kamuflaj gibi muharebe sahası koşullarında, görüşün zayıf veya sınırlı olduğu tüm ortamlarda hedefin tespit, teşhis ve izlenmesini sağlayan bir kızılötesi görüntüleme sistemidir. Görüntüleme işleminin pasif bir yapıda olması, düşman tarafından tespit edilmeden gözetleme imkanı sağlar.

Hafif ve kolay taşınabilir bir yapıda olması, bir kişi tarafından kolayca kurulup çalıştırılabilmesi, 12-24 VDC sızdırmaz akülerle veya sabit kullanımda 220 VAC şehir şebekesiyle beslenebilmesi, minimum odaklama mesafesinin düşük olması, kötü arazi ve hava şartlarından etkilenmeksizin sürekli çalışabilecek bir yapıda olması, düşük gürültü düzeyine sahip olması ve yüksek çözünürlükte net görüntü sağlaması nedeniyle askeri ve sivil amaçlar için ideal bir sistemdir. ASELSAN Hedef Koordinat Belirleme Sistemi (HEKOS) BAYKUŞ Termal Kamera Sistemine kolaylıkla entegre edilebilmektedir.

Genel Özellikler
- Sınır gözetlemeleri,
- Karargah, askeri tesis ve karakolların korunması,
- Kıyı-liman gözetlemeleri,
- Petrol platformu, boru hattı ve baraj gibi sivil tesislerin korunması.

Denizaltı savunma roketi


Aselsan ve Roketsan'ın ortaklaşa yürüttüğü bir proje.Kullanılması planlanan platformlar ise şimdilik Milgem ve yeni tip karakol botları.Özellikleri ise aşağıdaki resimde var ancak ben buraya yeniden çıkarayım daha kolay okunur.

Azami menzili : 2000 m
Lançerdeki roket sayısı : 6
Harp başlığı : HE yüksek patlayıcı duyarsız
Tapa : Hidrostatik,elektronik derinlik ayarlı
Lançer tareti : Stabilize otomatik yönelimli

************************************************** *********
Sponsorlu Bağlantılar

Konu Teknoloji Haber tarafından (10-02-2009 Saat 04:01 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Okunmamış 01-07-2008, 12:51 AM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

Lazer Güdümlü Bomba Kiti

[Lazer Güdümlü Bomba Konsepti

Lazer Güdümlü Bomba Kitinin tasarlanma amacı, havadan karaya atılan genel amaçlı bombalara bir güdüm kısmı eklenerek bombanın hedefi vurma oranının arttırılmasıdır. Bu sayede balistik hatta düşen konvensiyonel bombaların güdümlenerek hedefi vurma imkanı sağlanmıştır.

LGB’nin uçakta taşınmasında ve atılışında, standart bomba taşıyıcıları üzerlerinde hiçbir değişiklik yapılmadan kullanılabilir. Uçakla bomba arasında herhangi bir elektriksel bağlantıya ihtiyaç yoktur. Bu özelliği ile LGB’nin uçaklarla uyumluluğu çok kolaylıkla sağlanmaktadır. LGB’ler A-1E/G/H, A-4E/M, A-6, A-10, F-4C/D/E, F-5A/B E/F, F-15E, F-16A/B C/D, F/A-18, F-111A/B C/D E/F, B-52, B-57, Harrier, Jaguar, Buccaneer, Mirage III, Tornado, Hunter, AV8B, Mirage F-1, M-339, F-14, F-117 uçaklarına takılabilmektedir.(Taşıyabildikleri savaş başlıklarına göre bazı uçaklara Paveway I,II,III’ten sadece birisi takılabilmektedir.)

Hedeften yansıyan lazer enerjisine güdümlenerek yüksek vurma hassasiyeti kazanan lazer güdümlü bombalarla, genel maksatlı bombaların verimli kullanılması sağlanmıştır. Böylece bir hedefin vurulması için harcanan bomba sayısı düşmekte, hem de uçağın yapacağı sorti sayısı azalmaktadır.

LGB’lerin başta gelen kullanım avantajları bombanın bırakılma parametreleri ile ilgilidir. Konvensiyonel bombalarının hedefi vurması için, bombayı bırakırken uçağın hızı ve bırakılma noktasının çok hassas olarak ayarlanması gereklidir. Öte yandan LGB’lerin yüksek güvenilirlikte hedefi vurma oranları ile bombanın atış parametreleri kompanse edilmiş olur.


Çalışma Prensipleri

Lazer Güdümlü Bomba, isminden de anlaşılabileceği gibi güdümlenme parametresi lazer olan, akıllı füze tipidir. Genel olarak, sabit veya yavaş hareket eden hedefler, yerden ya da havadan bir lazer işaretleyici tarafından işaretlenirler. Gönderilen lazer, hedeften bir koni oluşturacak şekilde yansır. Eğer LGB bu koni içinde yer alabilecek bir anda uçaktan serbest düşmeye bırakılırsa, yansıyan lazeri dedektörü aracılığıyla algılayacak ve o yöne doğru yönelecek kanatçık (güdüm kanatları-fin takımı) hareketlerini yapacaktır

Kodlu LGB II sistemi, kodlu lazere güdümlenecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sistemde, lazer hedef işaretleyiciler ürettikleri lazeri, NATO tarafından belirlenmiş olan lazer kodlarına göre bir frekansla modüle ederek, kodlu olarak hedefe göndermektedir. Bu sayede, düşmanın daha güçlü bir lazer üreterek bombayı saptırması önlenmiştir.Kodlama sistemi ile aynı zamanda, bir ya da birkaç uçaktan aynı anda atılan bombalar ayarlı olduğu kodlu lazerle işaretlenmiş olan hedefe yönelecektir. Böylece bir sortide birkaç hedefin bir uçak tarafından vurulması sağlanabilir.


ASELSAN Tarafından Üretilen LGB

Aselsan tarafından üretilen LGB kiti 2. nesil, kodlu lazer güdümlü bombadır. Aselsan kitin baskı devre kartları dahil tamamını üretmiştir.

Elimizde Aselsan ürünü bomba kitlerine ait fotoğraflar olmadığından;bu kitlerin neye benzediğinin anlaşılmasına yardımcı olmak amacıyla yabancı ürünlerden birkaç örnek fotoğrafı aşağıya ekliyorum.
FIRTINA
Obüsü Atış Kontrol Sistemi
FIRTINA Obüsü Atış Kontrol Sistemi, intikal, mevzi işgal, atışa hazırlık, ateş idaresi ve atış kontrol işlemlerinin bilgisayar yardımıyla süratle yerine getirilmesini ve FIRTINA Obüsünün diğer ateş destek unsurlarına sayısal entegrasyonunu sağlayan bir sistemdir.

Sistem, ses veya veri haberleşmesi yoluyla gönderilen bir ateş emrinin/isteğinin obüs üzerinde alınmasından itibaren, merminin ateşlenmesine kadar olan bütün işlemlerin otomatik olarak yerine getirilmesine imkan sağlar.

T-155 K/M FIRTINA Obüsü Atış Kontrol Sistemi aşağıdaki temel fonksiyonları yerine getirmektedir:

- FIRTINA Obüsünün; BAİKS-2000 (Batarya Ateş İdare Kompüter Sistemi), TAİKS (Taktik Ateş İdare Kompüter Sistemi), TOMES (Topçu Meteoroloji Sistemi) Sistemleri ve diğer ateş destek unsurları ile sayısal olarak entegre bir şekilde görev icra ederek ateş destek otomasyonu içinde yer almasını sağlamak,
- Taktik ihtiyaçlara göre farklı organizasyonlarda (Batarya ve Takım Esaslı Organizasyon, Tek Top Tek Batarya) görev icra edilmesini sağlamak,
- Tanzim, Tesir, Tek Top ile Hedefte Zaman görevlerini icra etmek,
- GPS destekli Ataletsel Seyrüsefer (Navigasyon) Sistemi sayesinde hızlı intikal edebilmek ve mevzi değiştirebilmek,
- Girdiği bir mevzide, yer ölçme postalarının desteğine ihtiyaç duymadan, hızlı bir şekilde atışa hazır hale gelebilmek,
- "NATO Armament Ballistic Kernel (NABK)" kullanarak atış esaslarını hesaplamak,
- TOMES’nden metro ve İlk Hız Ölçme Radarı’ndan ilk hız bilgilerini otomatik olarak alıp, bu bilgileri atış esasları hesaplamalarına dahil etmek; mermi uçuş yolunu hesaplamak ve sayısal haritada göstermek,
- Namluyu istenilen istikamete otomatik olarak yönlendirmek,
- Obüs gövdesinin arazi yapısından kaynaklanan eğimlerini ve diğer etkileri hesaplara dahil etmek,
- Obüs üzerinde bulunan sensörlerin bilgilerini okumak ve değerlendirmek,
- İlk hız ölçme radarı, mermi doldurma ve namlu yönlendirme kontrol birimlerinin sayısal entegrasyonunu ve senkronizasyonunu sağlamak,
- Sayısal harita üzerinde; mevzi, hedef, ileri gözetleyici yerleri, dost ve düşman birlikleri, ateş destek koordinasyon tedbirlerine ait bilgileri göstermek ve değerlendirmek,
- Ateş İdare Merkezi, Ateş Destek Timi Karargahı, ileri gözetleyiciler ve diğer ateş destek unsurları ile Veri/Internet Adaptörü (VİA-20) ve 9600 telsizleri aracılığıyla telli / telsiz haberleşme yapmak.

Genel Özellikler
Sistem Birimleri

T-155 K/M FIRTINA OBÜSÜ Atış Kontrol Sistemi aşağıda yazılı ana birimlerden oluşmaktadır:

- Atış Kontrol Bilgisayarı (AKB)
- Nişancı Görüntüleme Ünitesi (NGÜ)
- Nişancı Yardımcısı Görüntüleme Ünitesi (NYGÜ)
- Sürücü Görüntüleme Ünitesi (SGÜ)
- Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS)
- Güç Kontrol Ünitesi (GKÜ)
- Yardımcı Akü Grubu (YAG)
- Veri / Internet Adaptörü (VİA-20)
- Ağ Bağlantı Ünitesi (HUB)
- Sinyal Dağıtım Kutusu (SDK)
- Işıklı Sesli İkaz Birimi (ISİB)


T155 Panter Çekili Obüs

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin topçu sınıfını günümüz muharebe koşullarının ihtiyaçlarına cevap verebilir bir yapıya kavuşturmak üzere başlatılan ADOP-2000 programı çerçevesinde geliştirlen Panter'in teslimatları halihazırda devam etmektedir. Türk topçusunun envanterine hibe yoluyla girmiş eski ve ömrünü doldurmuş sistemlerin acilen yerini alması düşünülen Panter, günümüzün batı tarafından üretilen modern toplarına eşittir. Türk mühendisleri ve askeri fabrikalarının kapsamlı çalışmaları sayesinde üretilen bu obüsün, bazı önemli parçaları maliyet faktörü göz önüne alınarak yurtdışından ithal edilmektedir. Panter'in kullandığı NATO standardı modern mühimmatlar ve 155 mm namlusu, MKE tarafından üretilmektedir. Tasarım ve geliştirme açısından başarılı bir çalışma olmasından dolayı Türkiye'nin birçok tedarik projesine örnek gösterilmektedir. Yüksek menzili ve kendi kendine hareket yeteneği sağlayan yardımcı motor sistemi ile Panter, çekili topçu gücünde önemli bir ilerleme sağlamıştır. Yarı otomatik yükleme sistemi sayesinde atış hızı yükseltilen Panter, yardımcı motoru sayesinde 18 km/s hıza ulaşabilmektedir. İki dakika içerisinde atış mevzisini terk edebilen obüsün ilk teslimatı 2002 yılında 105. Topçu Alayı'na gerçekleştirilmiştir.

Teknik Veriler:

* Üretici: Türkiye
* Namlu Çapı: 155 mm
* Muharebe Ağırlığı: 18t
* Namlu Uzunluğu: 52 kal
* Uzunluğu: 11,6 m
* Yüksekliği: 2,6 m
* Genişliği: 3,3 m
* Yükselme: -3º +69º
* Mermi Ağırlığı: 43 kg YP (yap okunur. Yüksek Patlayıcı)
* Namlu İlk Çıkış Hızı: 564 m/sn
* Azami Menzil: 24 bin m, 40 bin m (ERFB ile)
* Tahmini Namlu Ömürü : 1500
* Geri Tepme: 450 kN
* Yol Hızı: 80 km/skeskin nişancı (sniper) tüfeği


Hedefi bir km mesafeden vurabilen Türk keskin nişancı (sniper) tüfeği üretildi. Uzmanların test ettiği sniper tüfeği, son derece başarılı bulundu. Beş kilo 35 gram ağırlığındaki tüfek, kendi sınıfında dünyanın en hafif keskin nişancı tüfeği olma özelliğini taşıyor.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) "milli silah konsepti" çerçevesinde geliştirilen 5 prototip keskin nişancı tüfeği, geçtiğimiz günlerde askeri uzmanlar tarafından test edildi. Prototipler, denemelerde son derece başarılı bulundu. Silahla bir kilometre mesafede tabak büyüklüğündeki hedefler başarıyla vuruldu. Üreteci Kalekalıp firması, silaha tipini ve mermi kalibresini anlatan "KNT-308" kod adını verdi, ancak başarısını anlatacak isim bulamadı.

TSK’nın konseptinden yola çıkıldığını, ancak üretim için teklif gelmeden harekete geçtiklerini belirten Kalekalıp firması Ürün Geliştirme Müdürü Melih Han Bilgin, "Proaktif davrandık, sektörün rekabete açılması için bir hamle yaptık" diye konuştu. Milli Savunma Bakanlığı’ndan prototip üretimi için izin alınarak geliştirilen beş kilo 35 gram ağırlığındaki tüfek kendi sınıfında dünyanın en hafif keskin nişancı tüfeği olma özelliğini taşıyor. Silahın, kısa sürede atışa hazır olabilmesi nedeniyle benzerlerinden çok daha üstün olduğu belirtiliyor.

BORA Deniz Platformu Kaideye Monteli Stinger SistemiBORA Deniz Platformu Kaideye Monteli Stinger Sistemi


Genel Özellikler
- 4 veya 8 adet atışa hazır Stinger füzesi
- Çok yakındaki tehditlere karşı 12.7 mm otomatik makinalı tüfek
- Termal ve gün ışığı TV kameralarından oluşan, pasif hedef arama ve izleme algılayıcıları ile her türlü hava koşulunda muharebe,
- Hedef menzil ölçümü için çok darbeli Lazer Mesafe Bulucu
- Cayro stabilize taret,
- Tüm sistem fonksiyonlarının otomasyonunu sağlayan Atış Kontrol Bilgisayarı:
- Gemi Savaş Harekat Merkezinden tahsis edilen hedef koordinatlarına otomatik yönlenme,
- Otomatik hedef izleme

HERİKKS
Hava Savuma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi

Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS), Taktik alandaki Hv.Svn.Komuta Kontrol Faaliyetlerini icra etmek üzere tasarlanmış bir sistemdir.

HERİKKS ile etkin bir hava savunması icra edebilmek üzere konuşlanma, planlama faaliyetleri gerçekleştirilmekte; radar ve silahların konuşlandırılacağı yerlerin tespiti için gerekli analiz olanakları sunulmakta; hava sahasının tümünün kontrol altında tutulabilmesi için sensör ve silah yerleşim planları çıkartılmaktadır. Hazırlanan planlara uygun olarak sistem birimlerin konuşlanmasını takiben HERİKKS çeşitli radar sistemlerinden gelen iz bilgilerini işleyerek gerçek zamanlı hava resmini oluşturmakta ve komuta kontrol kabiliyeti ile hava savunma silahlarına hedef bilgilerinin hızlı ve doğru gönderilmesini sağlayarak etkin hava savunması icra etmektedir.

Tüm sistem birimleri arasındaki gerçek zamanlı haberleşmenin sağlanması için Taktik Saha Muhabere Sisteminin (TASMUS) sağladığı haberleşme alt yapısı kullanılmaktadır. TASMUS Radyolar HERİKKS’e güvenli ve hızlı bir haberleşme altyapısı sağlamaktadır.


Genel Özellikler
- Harp alanının sayısal haritalar üzerinde gerçek zamanlı olarak izlenmesi
- Sayısal Haritalar üzerinde konuşlanma analizi yapma olanakları
- Farklı sensörlerden gelen iz bilgilerinin birleştirilmesiyle gerçek zamanlı hava resminin oluşturulması
- Hava resminin silah sistemlerine dağıtılması
- Sistem birimlerinin konum, operasyonel durum, teçhizat bilgilerinin paylaşılması
- Hava sahasının kontrolü için yöntemsel kontrol tedbirleri tanımlanabilmesi ve dağıtımı
- IFF/SIF kodlarının otomatik olarak dağıtılması
- Optimum hedef silah eşlemesi
- Dost Düşman Ayrımı
- Doğru Hedefe Yönlendirme
- Manüel, Yarı Otomatik ve Otomatik Hedef/Silah Eşlemesi
- Hızlı ve Güvenli Haberleşme Altyapısı
- Sistem operatörlerinin eğitimi ve değerlendirilmesi için simülasyon senaryoları hazırlama ve uygulama olanağı
- Tekrar oynatma özelliği

Fonksiyonel Özellikler
- Her türlü hava koşulunda çalışabilme
- Askeri standartlara tam uyumluluk
- Milli Yazılım
- Güvenli ve hızlı haberleşme altyapısı
- Teknolojik gelişmelere açık altyapı
- Modüler donanım/yazılım yapısı
- İlave sensör ve silah sistemlerinin entegrasyonuna açık yapı
- Dağıtık mimari
- Mobilite
- Minimum kurulma ve toplanma zamanları

Gecenin Gözleri ASELSAN’dan

Gecenin Gözleri ASELSAN’dan

ASELSAN’dan TSK’ya Yeni Nesil Termal Silah Dürbünleri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadelesinde büyük önem taşıyan yeni Termal Silah Dürbünleri ASELSAN tarafından üretilecek. Uzun yıllardır haberleşme, elektronik harp ve silah sistemleri alanında Türk Savunma Sanayisinin öncü kuruluşu olan ASELSAN, TSK’nın termal silah dürbünü ve gece görüş cihazlarını karşılayan ana kaynak durumunda.

TSK’nın ihtiyacı olan 800 adet Yeni Termal Silah Dürbünü Tedariki konusunda Milli Savunma Bakanlığı ve ASELSAN arasında 24 Eylül 2007 tarihinde 26.750.000,- YTL tutarında bir sözleşme imzalandı.

Türk Askeri İçin Üretildi
Pasif yapıdaki dürbün, görüş alanındaki nesnelerin yaydığı ısı farklarını dedektörü vasıtasıyla algılayarak gece ve/veya gündüz koşullarında mükemmel bir görüntü sağlıyor. Toz, duman, sis, pus, ani ışık parlamaları gibi hava ve muhabere alanının tüm olumsuz koşullarından görüntü yoğunlaştırıcılı cihazlar gibi etkilenmiyor.Yeni Termal Silah Dürbünü’nün üretimi TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmeler yapılarak gerçekleştirildi. “Geleceğin askerinin” vazgeçilmez teçhizatı olan cihazla, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacına tam olarak cevap verildi.


Her Çeşit Silahla Kullanılabiliyor
TSK envanterindeki değişik silahlara monte edilebilen Termal Silah Dürbünü ile gündüz/gece ve her türlü olumsuz hava koşulunda dahi yüksek çözünürlüğü sayesinde görme, gözetleme ve ateş etme yeteneği artırıldı. Böylelikle ordumuz, günümüz teknolojisinin en son ürünlerinden biri olan Yeni Termal Silah Dürbünü ile yalnızca gelişmiş ülke ordularının kullandığı bir teçhizata sahip oldu.

ASELSAN Termal Silah Dürbünü, 8-12 mikrometre dalga bandında çalışan, küçük boyutlarda hafif, dayanıklı, soğutmasız bir termal dürbündür. Pasif yapıdaki dürbün görüş alanındaki nesnelerin yaydığı ısı farklılıklarını 320x240 elemanlı odak düzlemli dizin dedektör vasıtasıyla algılayarak gece ve/veya gündüz koşullarında görüntü sağlamaktadır. Tam karanlık ortamlarda çalışırken ani ışık parlamalarından etkilenmemektedir. Tarayıcı ve soğutucu kullanılmaması güvenilirliği artırmaktadır. Termal Silah Dürbünü silah üzerinde, gözetleme amacıyla elde veya gerektiğinde üç ayağa takılarak kullanılabilmektedir. Üzerinde bulunan bir düğme, kullanılan silaha göre şebeke seçimini sağlamaktadır. Şarj edilebilir Lityum İyon pillerle çalışabildiği gibi 9V’luk pillerle de çalışabilmektedir. Ayrıca, 10-30 VDC harici güç kaynağı ile de beslenebilmektedir. ABD’ye ihraç edilmiştir.


ARS 2000 Gözetleme Radarı

ARS 2000 Gözetleme Radarı
ARS 2000 Gözetleme ve Atış Tanzim Radarı, ASELSAN tarafından geliştirilmiş, gece ve gündüz her türlü hava koşullarında karada ve deniz yüzeyinde hareket eden veya alçaktan uçan hava hedeflerini 0- 40 km. menzil içinde tespit, sınıflandırma ve takip ile hassas topçu atış tanzimi görevlerini en etkin şekilde yerine getirmek üzere askeri standartlara uygun olarak üretilen yeni nesil bir radardır.

- Solid-State Devre Tasarımı
- Sayısal İşaret işleme (DSP)
- B-Skop / PPI Ekran Seçme Olanağı
- Alarm ve Dost Bölge Tanımlama
- Harita Görüntüsü İzleme
- Kamera Görüntüsü izleme
- Doppler Spektrum Gösterimi
- Uzak Komuta Özelliği


ÇALIŞMA MODLARI

- Arama
- Tespit
- Takip
- Tanzim

UYGULAMALAR

- Sınır Gözetleme
- Sahil Güvenlik
- Topçu Atış Tanzimi
- Araç Üstü Kullanım
- Kontrol ve Görüntü Ünitesi ile Uzaktan Kontrol
- Komuta Konrol Sistemlerine Entegrasyon

Genel Özellikler

- Yüksek Hedef Tespit Doğruluğu
- Alarm ve Dost Bölge Tanımlama
- Seçilebilir Menzil Ekranları
- Ayarlanabilir Sektör Genişliği
- Sayısal Bölge Haritası İşleme
- Doppler Spektrum Gösterimi
- Kolay Kullanım Sağlayan Açıklayıcı Menüler
- PC Tabanlı Elde Taşınabilir Kontrol Ünitesi
- 10" Renkli EL (Electro-Luminescent) Ekran
- Cihaz İçi Test (CİT)
- Yüksek Güvenilirlik
- Askeri Standartlara Uygunluk

AKSESUARLAR

- Polarizer
- Kalibrasyon Dürbünü
- Kulaklık
- Harici Hoparlör
- TV Kamera
- Yazıcı
- Harici Monitör
- GPS
- Uzaktan Kontrol Kablo Seçenekleri
- Güç Bağlantı Seçenekleri


Topçu Meteoroloji Sistemi


Topçu Meteoroloji Sistemi

ASELSAN Topçu Meteoroloji Sistemi (TOMES), askeri birliklerin ihtiyaç duyduğu meteoroloji raporlarını üreten, mobil bir meteoroloji sistemidir. Askeri koşullara uygun olarak geliştirilen TOMES sistemi pasif bir sistem olup, bir operatör tarafından kullanılmaktadır.

Sistemin çalışması sırasında; balona bağlanarak uçurulan radyosonda tarafından ölçülen havanın meteorolojik değerleri (basınç, sıcaklık, nem) ölçerek bu bilgileri sürekli olarak TOMES sistemine gönderilir. TOMES sistemi, radyosondadan aldığı bilgileri ve antenin radyosondayı takip etme açılarını kullanarak, STANAG’lara uygun askeri meteoroloji raporlarını ve WMO raporlarını üretir. Üretilen raporlar, telsiz üzerinden otomatik olarak diğer birliklere aktarılır.

Genel Özellikler

- Türkçe menülerle kolay kullanım
- Veri ve raporların gerçek zamanda izlenmesi
- Grafiksel gösterim
- Eski rasat bilgilerinin saklanması
- Rapor ve grafiklerin yazılı çıktılarının alınması
- Simulasyon özelliği
- Cihaz içi test özelliği
- Zemin bilgilerinin sürekli olarak izlenmesi
- STANAG’lara ve WMO formatlarına uygun rapor üretimi
- İki değişik radyosonda ile çalışma
- Kesintisiz güç kaynağı ile sürekli çalışma
- Sistem genişletme opsiyonları (GPS, NAVAID)
- Rasadi yöntemle ölçüm yapabilme
- Askeri standartlara tam uyumluluk (MIL-STD 461C, MIL-STD 810D)
- Dual jeneratör
- Şelter içinde klimatik ortam
- NBC koruma
- Balon şişirmede iki ayrı gaz (Helyum, Hidrojen) kullanımı
- Hidrolik düzey ayarlama
- Vinçli Tüp Yükleme sistemi ile indirme/yükleme kolaylığı
- ASELSAN'ın daha önce ürettiği ve halen TSK envanterinde bulunan sistemler ile uyumluluk

Konu Teknoloji Haber tarafından (10-02-2009 Saat 04:02 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Okunmamış 01-07-2008, 12:57 AM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

Lazer Güdümlü Bomba KitiLazer Güdümlü Bomba Kiti
Lazer Güdümlü Bomba Konsepti

Lazer Güdümlü Bomba Kitinin tasarlanma amacı, havadan karaya atılan genel amaçlı bombalara bir güdüm kısmı eklenerek bombanın hedefi vurma oranının arttırılmasıdır. Bu sayede balistik hatta düşen konvensiyonel bombaların güdümlenerek hedefi vurma imkanı sağlanmıştır.

LGB’nin uçakta taşınmasında ve atılışında, standart bomba taşıyıcıları üzerlerinde hiçbir değişiklik yapılmadan kullanılabilir. Uçakla bomba arasında herhangi bir elektriksel bağlantıya ihtiyaç yoktur. Bu özelliği ile LGB’nin uçaklarla uyumluluğu çok kolaylıkla sağlanmaktadır. LGB’ler A-1E/G/H, A-4E/M, A-6, A-10, F-4C/D/E, F-5A/B E/F, F-15E, F-16A/B C/D, F/A-18, F-111A/B C/D E/F, B-52, B-57, Harrier, Jaguar, Buccaneer, Mirage III, Tornado, Hunter, AV8B, Mirage F-1, M-339, F-14, F-117 uçaklarına takılabilmektedir.(Taşıyabildikleri savaş başlıklarına göre bazı uçaklara Paveway I,II,III’ten sadece birisi takılabilmektedir.)

Hedeften yansıyan lazer enerjisine güdümlenerek yüksek vurma hassasiyeti kazanan lazer güdümlü bombalarla, genel maksatlı bombaların verimli kullanılması sağlanmıştır. Böylece bir hedefin vurulması için harcanan bomba sayısı düşmekte, hem de uçağın yapacağı sorti sayısı azalmaktadır.

LGB’lerin başta gelen kullanım avantajları bombanın bırakılma parametreleri ile ilgilidir. Konvensiyonel bombalarının hedefi vurması için, bombayı bırakırken uçağın hızı ve bırakılma noktasının çok hassas olarak ayarlanması gereklidir. Öte yandan LGB’lerin yüksek güvenilirlikte hedefi vurma oranları ile bombanın atış parametreleri kompanse edilmiş olur.


Çalışma Prensipleri

Lazer Güdümlü Bomba, isminden de anlaşılabileceği gibi güdümlenme parametresi lazer olan, akıllı füze tipidir. Genel olarak, sabit veya yavaş hareket eden hedefler, yerden ya da havadan bir lazer işaretleyici tarafından işaretlenirler. Gönderilen lazer, hedeften bir koni oluşturacak şekilde yansır. Eğer LGB bu koni içinde yer alabilecek bir anda uçaktan serbest düşmeye bırakılırsa, yansıyan lazeri dedektörü aracılığıyla algılayacak ve o yöne doğru yönelecek kanatçık (güdüm kanatları-fin takımı) hareketlerini yapacaktır

Kodlu LGB II sistemi, kodlu lazere güdümlenecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sistemde, lazer hedef işaretleyiciler ürettikleri lazeri, NATO tarafından belirlenmiş olan lazer kodlarına göre bir frekansla modüle ederek, kodlu olarak hedefe göndermektedir. Bu sayede, düşmanın daha güçlü bir lazer üreterek bombayı saptırması önlenmiştir.Kodlama sistemi ile aynı zamanda, bir ya da birkaç uçaktan aynı anda atılan bombalar ayarlı olduğu kodlu lazerle işaretlenmiş olan hedefe yönelecektir. Böylece bir sortide birkaç hedefin bir uçak tarafından vurulması sağlanabilir.


ASELSAN Tarafından Üretilen LGB

Aselsan tarafından üretilen LGB kiti 2. nesil, kodlu lazer güdümlü bombadır. Aselsan kitin baskı devre kartları dahil tamamını üretmiştir.ŞAHİNGÖZÜ
Elektro-Optik Sensör SistemiTespit, tanıma ve teşhis özellikleri kullanılarak tehditlerin detaylı olarak belirlenmesi, gözetleme sistemlerinin en önemli fonksiyonudur. ASELSAN bu amaçla, gündüz, gece ve olumsuz hava koşullarında kullanılabilecek, 288x4 Odak Düzlemli Dizin Dedektörlü bir Termal Görüntüleme Sistemi ve yüksek hassasiyetli Gündüz Görüş Kamerasından oluşan ŞAHİNGÖZÜ Sistemini tasarlamıştır.

ŞAHİNGÖZÜ ayrıca, kullanıcıya hedef koordinatları ile yan ve yükseliş açısı bilgilerini veren, göze zararsız Lazer Mesafe Bulucu, Yer Konumlama Sistemi (GPS) Alıcısı ve Sayısal Pusula da içermektedir. Bunun yanısıra yüksek hassasiyette Astronomik Kuzey Bulucu da opsiyonel olarak sunulmaktadır. Hedefi, gece görüş nişangahına sahip dost birliklere işaretleyerek gösteren Lazer Noktalayıcı da opsiyonel olarak sistemde yer almaktadır.

ŞAHİNGÖZÜ en son teknolojiyi kullanarak, farklı sensörleri küçük boyutlardaki yapıda bir arada sunmaktadır. ŞAHİNGÖZÜ üç ayak üzerinde kullanılabilmekte, ayrıca istenen her platforma kolaylıkla entegre edilebilmektedir. Tüm fonksiyonlar bir kumanda birimi üzerinden kontrol edilmektedir.


Genel Özellikler
- Yüksek Çözünürlükte Görüntü Kalitesi
- Hafif ve Küçük Yapı
- Kolay Montaj
- Görüntü Üzerinde Elektronik Semboloji ve Şebeke
- Kendi Kendini Test Edebilme Yeteneği
- Ekrandaki Görüntünün Dondurulması ile Hedef Analizi
- Harici Video Çıkışı
- MIL-STD-810’a Uygun Tasarım.STINGER Termal NişangahıASELSAN’ın hafif yapıdaki Stinger Termal Nişangahı, Stinger füzesi kullanıcısına gece/gündüz ve görüşün kısıtlı olduğu sis, pus gibi olumsuz hava koşullarında mükemmel bir görüntü ve atış imkanı sunarak çok önemli bir taktik avantaj sağlamaktadır.Soğutma gerektirmeyen (uncooled) yapıda olup, sessiz ve hafiftir.

Termal Nişangah, Stinger Manpad füze sistemine gündüz görüş biriminin çıkarılmasına gerek kalmaksızın kolaylıkla entegre edilebilmektedir. Gündüz görüş birimiyle aynı bakış açısı ve sembolojiye sahip olması, gündüz görüşden termal kullanıma geçişte veya tersi durumda adaptasyon zorluğu yaratmamaktadır.


Genel Özellikler
- 320 x 240 Odak Düzlemli Dizin dedektör
- Stinger tetik tertibatına çok kısa sürede monte imkanı
- Entegrasyon sonrası sistem performansını etkilememe
- Düşük güç sarfiyatı
- Stinger Manpad Füze Sistemine uyumlu bakış açısı ve semboloji
- Stinger Dost/Düşman Ayırma Biriminin çalışmasına herhangi bir engel teşkil etmez.

7941 İlk Hız Radarı


ASELSAN İlk Hız Radarı, sahra, deniz ve uçaksavar topçu birliklerinin mermi ilk hızı ölçümü yapılabilmesini sağlayan ve Doppler prensibi ile çalışan bir radar sistemidir. ASELSAN İlk Hız Radarı ile ilk atışta isabet olasılığını yükselten mermi ilk hız bilgisi, büyük bir doğrulukta elde edilebilmektedir. Yeterli sayıda yapılan atışlar sonucunda, atış yapılan topun kalibrasyonu yapılabilmekte ve ilk hız yönetim sistemi içinde atışa ait bilgilerle birlikte saklanmaktadır. ASELSAN İlk Hız Radarı, ASELSAN Batarya Atış İdare Kompüter Sistemi (BAİKS) ve benzeri sistemler ile birlikte çalışabilmesi için gerekli donanım ve yazılıma sahiptir.

Teknik Özellikler

• İlk Hız Ölçümü • Top Kalibrasyoııu • İlk Hız Yönetimi • Nispi Hız • Gelecek Atışa Ait İlk Hız • Geliştirmeye Açık Yapı: Sistem yazılım ve donanımda, kullanım isteklerine uygun olarak geliştirmeye açık bir yapıda tasarlanmıştır. • Programlanabilme: Yeni tip mühimmat ve top için sahrada kolaylıkla programlanabilme özelliğine sahiptir.


ilk hız radarı ne işe yerer merak edenler için

Topçular için ilk hız çok önemlidir. Merminin hızına göre hesaplamalarda değişim yapılır. Eski zamanlardaki gibi "iki bıyık bükümü sola" deyip nişan almak mümkün değil. Hızdaki küçük değişimler bile mermi hattında değişime yol açar. Buda merminin düşmanın yerine senin askerinin kafasına düşmesine neden olabilir

Alçak Hava Savunma Sistemleri İçin Termal Kamera

Alçak Hava Savunma Sistemleri İçin Termal Kamera

Karşı tedbirlerin yoğun olarak kullanıldığı Hava Savunma sistemlerinde, hedef tespit ve takibinin pasif bir sensör ile gerçekleştirilmesi zorunlu bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır. ASELSAN, hava savunma sistemlerinin bu ihtiyacına, kızıl ötesi algılama teknolojisinin son aşaması olan 2. nesil termal kamera ile çözüm bulmaktadır. Radarın, tespit edilen hava hedeflerinin takibi ve silah tevcihi sırasında karşılaşabileceği elektronik karşı tedbir, HARM füzesi saldırılarını engellemek amacı ile susturularak göreve termal kamera ile devam edilmesi çok önemli taktik avantaj sağlamaktadır.

İki değişik bakış açısına sahip ASELSAN 2. nesil Termal Kamerası, görüşün zayıf ve sınırlı olduğu gece, sis, pus ve yağmur gibi koşullarda hava hedeflerinin tespit, teşhis ve takibine imkan sağlar. Görüntüleme sisteminin pasif yapıda olması düşman tarafından tespit edilmeden gözetlemeyi ve hedefe nişan alınarak ateş altına alınmasını mümkün kılar.

L-70 ve Oerlikon Hava Savunma Sistemleri’nin radarına kolaylıkla entegre edilebilen ASELSAN 2. nesil Termal Kamerası radar ve gündüz görüş dürbünü ile birlikte veya bunların kullanılamadığı koşullarda tek başına silah sistemine etkin ve ilave bir yetenek kazandırmaktadır.Lazer Mesafe Ölçme Cihazları

Lazer Mesafe Ölçme Cihazları


ASELSAN LH-7800 Lazer Mesafe Ölçme Cihazı, 7X50 büyütme özelliğine sahip, çift gözle kullanılan, ağırlık ve ölçüleri piyade ve topçu birliklerinin kullanımına uygun bir cihazdır. Bu cihaz, uzaklığı 150 m ile 9995 m arasında olan bir hedefi  5m hassasiyetle ölçebilmektedir. Lazer Mesafe Ölçme Cihazı, gönderdiği yüksek şiddetli kızılötesi ışık demetinin yansıyarak geri gelmesi ilkesine dayanan elektro-optik bir cihazdır. Cihaz tetiklendiğinde bu gözle görülemeyen ışık demeti çok dar bir hüzme şeklinde yollanır. Işık demeti bir hedefe çarptığında küçük bir kısmı geri yansır ve cihazın optik sisteminden geçerek alıcıya gelir. Hedefin uzaklığı, ışık demetinin gönderilme ve yansıyan sinyalin alınma zamanı arasındaki farktan hesaplanır.

Cihaz, gonyometre ve hafif bir tripod ile birlikte, hedeflerin yükseklik ve sapma açılarını hesaplamakta da kullanılabilmektedir.

Güç/Veri Konnektörü, cihazın dışarıdan elektrikle beslenmesini ve ölçülen mesafe bilgilerinin elektrik sinyalleri şeklinde harici birimlere gönderilmesini sağlar.


ASELSAN Topçu Meteoroloji Sistemi (TMS)


ASELSAN Topçu Meteoroloji Sistemi (TMS), balona takılarak uçurulan radyosondanın yaptığı yayına kilitlenerek meteorolojik bilgileri elde eden, askeri standartlara uygun, mobil bir sistemdir. Askeri birliklerin meteorolojik bilgi ihtiyacını karşılayacak şekilde, tek bir operatör tarafından düzenlenen bilgiler, ilgili birliklere otomatik olarak ulaştırılmaktadır.

Teknik Özellikler

• Menülü kolay kullanım • Verilerin, raporların gerçek zamanda izlenmesi • Grafiksel gösterirn • Eski rasat bilgilerinin saklanması • Simülasyon özelliği • Cihaz içi test özelliği • STANAG’lara ve WMO formatlarına uygun rapor üretimi • Rasadi yöntemle ölçüm yapabilme • Hidrolik düzey ayarlama • Tüp yükleme sistemi ile kullanılan helyum tüpü veya hidrojen jeneratörü indirme/yükleme kolaylığı • Askeri standartlara tam uyumluluk • (MIL-STD 461C, MIL-STD 810D)Aselgon

AselGon Sayısal Gonyometre kullanıcıya son derece gelişmiş özellikler sunan bir cihaz olup 21. yüzyılın ileri gözetleyicisinin ihtiyaç duyacağı yüksek hassasiyette yer ölçme ve hedef tespit işlevlerini yerine getirmek üzere tasarlanmış ve üretilmiştir. AselGon otomatik tesviye özelliğine sahip olan dünyadaki ilk askeri gonyometre olup manuel tesviye ayarı yapılmasına gerek kalmadan da çalıştırılabilir. 30 kg’a kadar taşıma kapasitesi, kolay ve ergonomik kullanıcı arayüzü, astronomik kuzey bulucu ve yer ölçme algoritmalarını içeren gelişmiş uygulama yazılımı, entegre dijital pusula, entegre GPS, çoklu bağlantı imkanları, analog açı kadranı ve yönlendirme kolundaki laser ateşleme tuşu sistemin öne çıkan başlıca özellikleridir. AselGon, ayrıca, her iki eksende bulunan hassas yönlendirme mekanizmaları sayesinde çok uzak mesafelerdeki hedeflerin bile koordinatlarını kolaylıkla ve yüksek doğrulukta tespit etmeye imkan sağlar.


Anti-Tank füzesi ROKETSAN'nin yeni hedefi..


ROKETSAN, Hellfire II benzeri bir füze üzerinde odaklaşmış durumda...2008 de TSK evanterine girmesi planlaniyor!

Aselsanın insansız yer aracı(uls)

ASELSAN bir süredir üzerine çalıştığı insansız yer aracı ASELSAN ULS’nin ilk resimleri bir kompozit malzeme üreticisinin internet sitesinde yer aldı. ASELSAN ULS programının detayları açıklanmasa da bu tip araçlar keşif, gözetleme, istihbarat, sınır koruma, üs ve askeri tesis savunmalarında kullanılmaktadır.
[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]


Çıngıraklı Yılan


Çıngıraklı Yılan
Lazer Hedef İşaretleme ve Mesafe Bulma CihazıASELSAN tarafından geliştirilen Çıngıraklı Yılan Lazer Hedef İşaretleme ve Mesafe Bulma Cihazı , yerden kullanım için tasarlanmış, tek personel tarafından kolaylıkla kullanılabilen, kodlu bir lazer hedef işaretleme (LHİ) cihazıdır. Cihaz NATO Stanag 3733’te tanımlanan Band I ve Band II PRF kodlarının tümünde çalışabilmektedir. Bu özelliğiyle NATO envanterinde bulunan LGB (Paveway), Hellfire, Copperhead gibi yarı aktif algılayıcılı lazer güdümlü mühimmatlara uyumludur. Cihaz mesafe ölçme özelliğiyle 20km’ye kadar hedeflerin mesafesini 5 metre hassasiyetle ölçebilmektedir.


DNTSS
Gündüz Gece Termal Nişangah SistemiGündüz-Gece Termal Nişangah Sistemi (DNTSS) zırhlı araçlar için tasarlanmış 2nci nesil kızıl ötesi nişangah sistemidir. DNTSS, zırhlı araç nişancısına görüşün zayıf veya sınırlı olduğu gece, sis, pus ve yağmur gibi doğal hava koşulları ile toz, duman, yangın ve kamuflaj gibi muharebe sahası koşullarında hedefi tespit, teşhis ederek nişan alma imkanı sağlar. Görüntüleme işleminin pasif bir yapıda olması, düşman tarafından tespit edilmeden gözetlemeyi mümkün kılar.

DNTSS’de gözetleme yapmayı sağlayan üç ayrı kanal vardır. Gündüz Görüş Periskobu, (Gün ışığı sensörü) Gündüz Görüş Kamerası (Gün ışığı TV) ve Termal Görüş Ünitesi (Termal Sensör). Her bir gözetleme kanalı iki ayrı görüş alanına sahiptir. Gündüz Görüş Periskobundan gözetleme bir göz merceği (oküler) yardımı ile yapılır.Gündüz Görüş Kamerası ve Termal Görüş Ünitesinden elde edilen görüntüler ise ayrı bir video ekran biriminden izlenir. DNTSS’de iki ayrı video ekranı olup, nişancı ve araç komutanı birbirlerinden bağımsız olarak gün ışığı TV veya termal görüntüyü seçebilmektedir.

DNTSS, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan Zırhlı Muharebe Araçlarına takılarak gece ve gündüz atış olanağı sağlamaktadır. Sistemde teknolojinin son aşaması olan ve taktik menzilleri 2 misline çıkartan 4x240=960 adet 2. nesil kızıl ötesi odak düzlemli dizin dedektör kullanılmaktadır. Bu teknoloji ile seri üretimi gerçekleştirilen sistemler dünyada ilk kez Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hizmete alınmıştır.

DNTSS’in atış kontrol sistemine entegre edilmesi için gerekli donanım tasarımında mevcuttur. Bu işlem için nişangahta herhangi bir modifikasyon gerekmemektedir.

Sistemin hava, deniz ve diğer kara platformlarına uyarlanması mümkündür. DNTSS bugünün cihazı olup, sayısal yapısı gereği geleceğin sayısal harp alanı konseptine uygun değişik platformlarda ve uygulama alanlarında ikame edebilecek, taktik ve teknik üstünlükleri daha uzun yıllar bu sahalardaki uygulanabilirliğin garantisi olacaktır.

Genel Özellikler

DNTSS aşağıda sıralanan birimlerden oluşmaktadır:
- Alın Aynası Ünitesi (Line of Sight Director, LOSD)
- Termal Görüş Ünitesi (Thermal Sight Unit, TSU)
- Gündüz Görüş Ünitesi (Visible Sight Unit, VSU)
- Termal Elektronik Ünitesi (Thermal Electronics Unit, TEU)
- İzleme ve Kontrol Ekran Ünitesi (Video Display Unit, VDU)
(biri araç komutanı diğeri nişancı olmak üzere iki adet)

Yardımcı birimler ise şunlardır:- Ana birimler arası ve araç ile bağlantıyı sağlayan kablo seti
- Alın Aynası Ünitesine takılan ve bu üniteyi silah atışlarından koruyan “balistik koruyucu zırh”

ÇOK NAMLULU ROKETATAR
ROKETSAN

Sınıfının En Gelişmişi
Uzun Menzil
Yüksek Vuruş Yeteneği
İhracat: Birleşik Arap Emirlikleri
Potansiyel İhracat: Malezya, S. Arabistan
Ek bilgiler:

Aselsan, hareket halinde yapılan atışlar yanında hareketli hedeflere dönük isabet oranını maksimuma yükselten, yeni 'stabilize Makinalı Tüfek Sistemi' geliştirerek, başarıyla denedi ve Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etti.

Aselsan, hareket halinde yapılan atışlar yanında hareketli hedeflere dönük isabet oranını maksimuma yükselten, yeni 'stabilize Makinalı Tüfek Sistemi' geliştirerek, başarıyla denedi ve Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etti.

Savunma Sanayi Müsteşarlığında yapılan törende konuşan Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, geliştirilen silah sistemiyle hem isabet oranının maksimuma yükseltildiğini, hem de silah kullanım riskinin azaldığını belirtti, “terörle mücadelede, özellikle karakollarda çok etkin ve caydırıcı bir sistem olacak” dedi.

RÜZGARLI DENİZDE HAREKET HALİNDE YÜZDE 84 İSABET

Ergeneman, Sahil güvenlik botlarında bir yıldır sürdürülen deneme ve geliştirme safhasının başarıyla tamamlandığını, dalgalı ve rüzgarlı denizde hareket halinde yapılan atışlarda yüzde 84 isabet oranıyla büyük bir başarı sağlandığını söyledi.

Tamamen yerli tasarım olan sisteme daha büyük kalibrede top ve bomba atar türü mühimmatın entegre edilmesi yönünde de çalışmaları sürdürdüklerini kaydeden Ergeneman, ilk ihracatın da Gürcistan'a yapılacağını bildirdi.
Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Can Erenoğlu da konuşmasında, sistemi bizzat denediğini belirterek Aselsan'ı kutladı ve “bizler mavi vatanımızın güvenliğini sağlayan teşkilat olarak, iyi ki bu sisteme sahip olduk” dedi.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ise Sahil Güvenlik Komutanlığı, Aselsan ve Yonca-Onuk tersanesini başarılı işbirliğinden dolayı tebrik etti.

Müsteşar Bayar, Aselsan'ın yerli sanayi ve küçük işletmelere verdiği işlerle savunma sanayinin tabana yayılması ve bu işletmelerin de gelişmesini sağlamasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Törenin ardından Müsteşar Murad Bayar ile Sahil Güvenlik Komutanı Erenoğlu'na günün anısına plaket verildi.
Verilen bilgilere göre, çatışmalarda en fazla kaybın ilk ateşte verildiği düşünüldüğünde, sistem terörle mücadelede ciddi kazanımlar vadediyor. Hava şartlarından kaynaklanan görüş zorlukları, gerek ateş eden asker ve hedefin hareketliliği nedeniyle en aza inen isabet yüzdesi düşünüldüğünde, bu sistem gece görüş, termal görüş sistemleri ve radarları sayesinde zırhlı kabinde veya daha uzaklardan ekrandan joistikle adeta bilgisayarda savaş oyunu oynar gibi güvenle yönetilebilecek ve hedefe kilitlenerek hareketli hedefleri büyük başarıyla vurması sayesinde çok etkili bir güç olacak.

Sistem ayrıca karakol gibi sabit tesislerin korunmasında da gece gündüz büyük kolaylıklar sağlayacak ve güvenliği artıracak.

UZAKTAN KUMANDAYLA ÇALIŞIYOR

ASELSAN tarafından tasarlanıp geliştirilen 'Uzaktan Kumandalı 12,7 mm Stabilize Makinalı Tüfek Platformu (STAMP)', Yonca-Onuk tersanesinde üretilen sahil güvenlik botuna takılarak Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edildi.

Yonca-Onuk tersanesi tarafından üretilen Sahil Güvenlik botuna STAMP Sistemi takılması için, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile 2 Haziran 2006 tarihinde sözleşme imzalanmıştı.

ASELSAN tarafından üretilen ilk STAMP Sisteminin Fabrika Kabul Testleri, Liman Kabul Testleri ve Deniz Kabul testleri başarıyla gerçekleştirildi. Deniz Kabul testleri kapsamındaki atışlı testler de Samsun açıklarında Karadeniz'de yapıldı. STAMP sisteminden deniz hedefine, seyir halinde hedef ve STAMP sistemi hareketli olmak üzere değişik senaryolarda atışlar gerçekleştirildi. Karadeniz gibi çetin bir denizde hedefte çok yüksek mermi isabet oranı elde edilerek, testler başarıyla tamamlandı.

STABİLİZE MAKİNALI TÜFEK PLATFORMU (STAMP)


Silahlı kuvvetler ve diğer güvenlik güçleri tarafından sabit veya kara/deniz araçları üzerine monteli değişik kalibrede makinalı tüfekler yaygın olarak kullanılmakta. Çıplak gözle görüşü ve kullanımı kısıtlayan olumsuz çevre koşullarında, bu silahların kullanılması güçleşiyor.

Özellikle hareketli hedeflere isabetli atış yapılması hemen hemen imkânsız hale gelirken, nişancı karşı ateşe hedef olabiliyor. Bu kısıtları gidermek ve silahı her koşulda daha etkin kullanabilmek üzere ASELSAN tarafından Stabilize Makineli Tüfek Sistemi geliştirildi.

Sistem, üzerinde bulunan ısıya duyarlı termal kamera ve gündüz görüş kamerası ile gece, gündüz, soğuk, sıcak gibi olumsuz çevre koşullarında kullanılabiliyor. Sistem elektronik olarak stabilize edildiği için, üzerine yerleştirildiği aracın hareketinden etkilenmiyor. Sistem, otomatik olarak hedefe kilitlenebiliyor ve uzaktan kumanda edilmesi sayesinde nişancının karşı atışa maruz kalmadan zırh koruması altında sistemi kullanması sağlanıyor.

STAMP sistemi savaş gemilerinde, sahil güvenlik ve arama kurtarma botlarında, çıkarma gemilerinde, taktik araçlarda, sınır karakollarında, hassas bölge ve tesislerdeki gözetleme ve kontrol noktalarında kullanılabiliyor.
STAMP sisteminde silah olarak, 7,62 mm veya 12,7 mm makinalı tüfek, 40 mm bomba atar veya benzeri silahlar kullanılabiliyor.

ÜSTÜN GÖRÜŞ VE İSABET KABİLİYETİ


STAMP, üzerinde bulunan termal (gece görüş) ve gündüz görüş kameraları sayesinde gece ve kötü görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen uzaklıktan hedeflerin tespit edilebilmesini ve isabetli atış yapılmasını sağlıyor.
Bilgisayar ile kontrol edilen STAMP sisteminde sabit veya hareketli hedefleri otomatik olarak belirleme, tanımlama ve takip etme yeteneği var. Bu sayede hareket halinde olan hedefler bile otomatik olarak yakalanıp, takip edilebiliyor. Nişancıya ise sadece bilgisayara atış komutunu vermek kalıyor.

GÜVENLİ KULLANIM OLANAĞI

Sistemin kumanda birimi makinalı tüfekten uzağa, istenirse zırh korumalı bir bölmeye yerleştirilebiliyor. Nişancı, gece ve gündüz görüş kameraları aracılığı ile kumanda birimi ekranı üzerinde gördüğü hedefe ateş edebiliyor. Sisteme uzaktan kumanda edildiği için, nişancının karşı ateşe maruz kalma riski ortadan kalkıyor.

ASELSAN tarafından geliştirilen STAMP Sistemi, 2006 yılında Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) tarafından düzenlenen, Elektronikte Yenilikçilik ve Yaratıcılık yarışmasında Yenilikçi Ürün Ödülünü almıştı.Ayrıca; ASELSAN; sadece silah değil, bilimum iletişim cihazları da üretiyor.
Bu bakımdan; çok önemli bir kuruluşumuz AR-GE bakımından.
Türkiye için çok önemli bir sanayi. Ve önemini hiçbir zaman yitirmemesi gerek.
MİLGEM" KORVET VE DSH GEMİSİ PROJESİ
Türk Deniz Kuvvetlerinin 12 adet korvet gemisi inşasını öngördüğü "MİLGEM" projesinde, projenin ismi olan "MİLGEM" (Milli Gemi), projenin hedefini özetlemekte olup, projede milli kaynakların azami oranda kullanılacağını ifade etmektedir. Bu kapsamda; gemi üzerine konacak sistemlerin yurtdışı üreticilerinin Türkiye'ye bilgi transferi ve gemi sistemlerinin büyük ölçüde milli imkanlarla imali, projenin ana hedefi olup MİLGEM Projesindeki Milli Katkı payının %80 civarında olacağı beklenmektedir.


MİLGEM Projesi, ekonomik kullanım ömürlerini tamamlamakta olan mevcut karakol gemilerinin değiştirilmesi ihtiyacından doğmuştur. Bu proje kapsamında inşa edilecek gemiler, tüm gemi silah ve sensörlerinin entegre olduğu gelişmiş bir merkezi komuta kontrol sistemine sahip olacaktır. Gemiler tek başlarına veya Deniz Kuvvetlerinin diğer unsurlarıyla birlikte grup halinde operasyon yapabilecekler ve
- Keşif / karakol

- Arama - kurtarma

- Denizaltı savunma harbi

- Denizde terörist faaliyetlerin izlenmesi ve engellenmesi


- Kıyı deniz ulaştırmasının kontrol / korunması
görevlerini icra edeceklerdir.
Gemilerin dizaynı, denenmiş ve başarılı olduğu kanıtlanmış iyi denizcilik özelliklerine sahip bir tekne formu esas alınarak geliştirilecektir. Yüksek beka kabiliyeti ve geç tespit edilme özellikleri görev ihtiyacı açısından en önemli hususlardır. Gemilerin stealth karakteristiklerinin iyi olması, radar kesit alanı, akustik iz ve sualtı gürültüsü değerlerinin düşük olması sağlanacaktır.


Deniz Kuvvetlerinin önceki gemi inşa projeleri ile elde edilen tecrübelerinin gözden geçirilmesi sonucunda, Deniz Kuvvetlerinin gemi inşa tecrübe ve kapasitesinin Türkiye'deki özel sektör tersaneleri, üniversite ve milli sanayi imkanları ile birleştirilmesi ile bir açık deniz karakol gemisi boyut ve karmaşıklığında bir gemi inşa projesinin gerçekleştirilebileceği sonucuna varılmıştır. Böylece, birinci geminin dizayn ve inşasının İstanbul Tersanesi Komutanlığında tamamlanmasına karar verilmiştir. Diğer gemilerin inşasına ise imkan/kabiliyetlerine bağlı olarak yerli özel sektör tersanelerinde devam edilecektir.


TCG HEYBELİADA ismi verilen birinci MİLGEM Korvetinin dizaynına İstanbul Tersanesi Komutanlığında oluşturulan MİLGEM Proje Ofisi tarafından 12 Mart 2004 tarihinde başlanmıştır. Geminin Ön Dizaynı Kasım 2004'te tamamlanmış olup halihazırda proje çalışmalarına devam edilmektedir. TCG HEYBELİADA'nın 2011 yılında hizmete girmesi hedeflenmektedir.

Konu Teknoloji Haber tarafından (10-02-2009 Saat 04:03 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Okunmamış 01-07-2008, 01:01 AM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

FNSS


FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.
PK 37, Gölbaşı 06830, Ankara, TÜRKİYE
Tel: +90 (312) 484 00 77, Faks: +90 (312) 484 00 71

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.; Türk Nurol Grubu (%51) ve BAE Systems. (%49) tarafınca kurulmuş bir ortaklık girişimi olup, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Müttefik Silahlı Kuvvetlerinin kullanımı için Zırhlı Muharebe Araç ailesi ile Silah Sistemleri’nin üretim ve satışında önde gelen bir kuruluştur. Özel bir şirket olarak FNSS, haklı bir itibar sağlamış olduğu kullanıcı hizmetlerini uygun fiyatlı ve yüksek nitelikli, orta ağırlıkta Zırhlı Muharebe Araç ailesi için sürdürmektedir.

FNSS, dünyada belirli ülkelerin sahip olduğu teknolojilerin ülkemize aktarılması suretiyle; tasarım, imalat, montaj, sistem entegrasyonu ve test kabiliyetleri olan en modern tesislerden birini kurmuş ve işletmektedir. İmalatta, çağdaş savunma sanayii teknolojisine uygun CAD/CAM (Bilgisayar Destekli Tasarım/Bilgisayar Destekli İmalat) ve doğrudan nümerik kontrol sistemleri ile balistik alüminyum kaynak teknolojisi kullanılmaktadır.

FNSS, yan sanayii de geliştirmeye önem vermiş ve 100'den fazla firmaya eğitim, sistem, aparat ve tezgah yatırımı yapmak suretiyle bu kuruluşların da NATO Askeri Şartnamelerinde istenilen kalite seviyesine ulaşılmasını sağlamıştır. FNSS bu amaçla, Türkiye'de 100 milyon doların üzerinde bir yatırım yaparak yan sanayiinin geliştirilmesini sağlamış ve rekor yerli katkı seviyelerine ulaşmıştır.

FNSS üretimi Zırhlı Muharebe Araçları, kendi sınıflarındaki en modern araçlardır ve çağdaş orduların 21. yüzyıla özgü harekât gereksinimlerini karşılayacak en yeni teknolojileri içerirler. FNSS geniş bir Zırhlı Muharebe Araçları ailesi oluşturmuş olup bu araçların temeli, Allison X200-4 otomatik transmisyonuna bağlı 300 ya da 350 BG'lik Detroit Diesel 6V53T motoru monteli Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcıdır. Araçlar, ilave çelik zırh ile güçlendirilerek 14.5mm'lik AP mermilere karşı koruma sağlamaktadır.

FNSS, hizmet ettiği orduların harekât ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilmiş zırh paketleri, değişik güç paketleri veya sistemlerin, kullanıcının özel konfigürasyon isteklerini karşılayacak şekilde araçla bütünleştirme işlemlerini yapabilecek kabiliyete sahiptir.

FNSS, yeni araçlar üretmenin yanısıra, teknolojik ömrünü tamamlamış M113 ailesi araçlarını günün gereksinimlerine göre modernize etme yeteneğine de sahiptir. FNSS, üretim lisansı aldığı kara sistemleri dışında gelişmiş Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim sistemleriyle, bugün artık kendi geliştirdiği araç ve bunlarla ilgili alt sistemleri de üretmekte ve pazarlamaktadır. Bu yeni araçlar arasında; değişik silah sistemleri olan Zırhlı Muharebe Araçları, PARS Lastik Tekerlekli Zırhlı Araç Ailesi (4x4, 6x6, 8x8, 10x10), AKINCI yeni nesil ZMA, Paletli Lojistik Taşıyıcı ve “Keskin Nişancı” 25mm tek kişilik silah kulesi sayılabilir. 105 veya 120mm toplu M8 Genel Maksat Muharebe Tankı, 155mm Kundağı Motorlu Obüs, Zırhlı Amfibi Taarruz Aracı, Kar Üstü Personel Taşıyıcı ve “FENNEK 4x4 keşif aracı üretim lisansı alınan araçlardır.

FNSS, hizmet ettiği orduların tüm ürünlerini ve satış sonrası hizmetlerini en iyi sunacak şekilde organize olmuştur. FNSS, çağdaş üretim tesisleri ve kapsamlı kalite güvencesi sistemi ile, dünya çapındaki müşterilerine, yüksek kaliteli ürünlerini rekabetçi maliyetlerde sunmaktadır.

1989 yılında Zırhlı Muharebe Aracı üretimiyle yola çıkan FNSS; Kara Kuvvetlerimizin yanında ve Türk Kara Gücü'nün bir unsuru olarak çalışabilme felsefesini benimsemiş; geniş bir ürün yelpazesi içinde birçok kara sistemini üretebilecek ve bunlarla ilgili eğitim ve lojistik destek sağlayabilecek bir milli kuruluş haline gelmeyi başarmıştır. FNSS yapmış olduğu çalışmalar ile kısa sürede Dünya pazarlarında tanınmış ve Türkiye'miz için önemli olan yüzlerce milyon dolarlık ihracat potansiyelinin yaratılmasında rol almıştır.


FNSS İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ (İSG) / ÇEVRE POLİTİKASI

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS); zırhlı muharebe araç ailesi, bunlara ait alt parçalar ile savunma sistemlerini tasarlayan ve üreten bir kuruluştur.

İSG ve çevrenin korunması, FNSS’nin temel değerlerinden biridir. Bu konularda yürütülecek tüm çalışmalarda ve atılacak adımlarda, çalışanlarının ve ilgili tarafların yararı gözetilecektir. Her FNSS çalışanlarının ortak sorumluluğu, firmanın İSG ve çevre yönetim sistemleri ile ilgili performansını artırmak, sürekli gelişmesi için çaba harcamaktır.

FNSS ;

• İSG konularındaki riskleri en aza indirmek için gerekli önlemleri alır,

• çevre kirliliğinin ve çevresel kazaların önlenmesi için çaba harcar,

• yeni üretim süreçlerinin ve ürünlerinin planlanması ve hizmete alınması sırasında İSG ve çevre koruması uygulamalarını gözönünde bulundurur,

• faaliyetlerinde İSG ve çevre ile ilgili yasal mevzuat ve diğer şartlara uyar,

• İSG ve Çevre Yönetim Sisteminin geliştirilmesi için tüm çalışanlar ve ilgili taraflar ile iletişime önem verir, gerekli eğitim ve ekipmanları sağlar,

• Sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmayı, doğal kaynakların verimli kullanılmasını ve atıkların azaltılmasını hedefler.

FNSS, İSG ve çevre ile ilgili amaç ve hedeflerini yerine getirmek için gerekli yönetim mekanizmalarını seferber edecektir

Alıntı ile Cevapla
  #5  
Okunmamış 01-07-2008, 01:02 AM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

AMICOS-ASELSAN Mini Savaş Sistemi

AMICOS (ASELSAN Mini Savaş Sistemi), su üstü platformların •
Gözetleme ve Taktik Resmin Tesisi
• Su üstü Harbi
• Hava Savunma Harbi
• Elektronik Harp
• Asimetrik Tehditlere Karşı Savunma
• Deniz Nakliyatının Korunması
• Eğitim ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
AMICOS; en uygun teknik performansı, en uygun kullanım kolaylığını ve en uygun lojistik performansı, müşterinin bütçe kısıtlarını içerisinde sağlamak amacı ile kullanıcı ihtiyaçları esas alınarak geliştirilmiştir.
Uygulamalar:
• Küçük-Orta Boy Su Üstü Platformları
• Asimetrik Harp
• Kaçakçılığa ve Terörizme Karşı Kıyı Güvenliği
• Deniz Nakliyatının Korunması
• Yüksek Değerli Birliklerin Vurulması Konsept:
• Komutan taktik resmi "Komutan Ekranı"ndan takip edebilmektedir.
• Taktik resmin oluşturulması, karar desteği ve angajman tek operatör tarafından yapılabilmektedir.
• AMICOS'un yetenekleri müşteri ihtiyaçlarına göre artırılabilmektedir
Alt Sistemler: •
ASELSAN Mini Savaş Yönetim Sistemi (AMICOS-SYS)
• ASELSAN Stabilize Makinalı Tüfek Platformu (STAMP)
• ASELSAN 25 mm Stabilize Deniz Silah Sistemi
• Satıhtan Satıha Füze Sistemi
• ASELSAN Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (BORA)
• ASELSAN Deniz Sistemleri Radar Elektronik Destek Sistemi (ARES-2N)
• Elektro-Optik Direktör (ASELFLIR)
• Müşterinin istediği diğer sistemleri


Deniz Top Atış Kontrol Sistemi (76 mm TAKS)

Milli Deniz Top Atış Kontrol Sistemi (76 mm TAKS) ile Dz.K.K.lığı envanterine bulunan 76/62 mm OTO MELARA çift maksatlı topa ait atış kontrol (A/K) sistemi milli imkanlar ile tasarlanacak ve geliştirilecektir.

Genel Özellikler :

76 mm TAKS, G-MSYS’den (Genesis MİLGEM Savaş Yönetim Sistemi) gelen komutlar ve veriler doğrultusunda, gerekli olan diğer verileri de kullanarak, top atış kontrol problemini çözen ve 76 mm Topu çok hassas olarak hedefe yapılacak atış için yönlendiren bir sistemdir.
76 mm TAKS gerçek zamanlı işlem yapan, deniz platformlarının kapalı bölmelerinde çalışmak üzere tasarlanmış ve askeri standartlarda üretilecek bir sistemdir. 76 mm TAKS gemi referans sistemi (Pruva, Yalpa, Dikey Yalpa varsa kabarma) bilgilerine (sayısal olarak) SSVA yoluyla direk olarak erişilebilir olacaktır. Gemi referans sistemi bilgileri 76 mm TAKS için gerçek zamanlılık isteri en yüksek olan bilgilerdir. Ayrıca, gerçek zamanda topun kontrolünü gerçekleştirmek üzere 76 mm TAKS’ın gemi referans sisteminden direk olarak alınacak bilgileri yüksek hızda işleyebilme kabiliyetine sahip olacaktır. 76 mm TAKS; donanım, arakatman (GENIEWARE) yazılımları ve uygulama yazılımlarından oluşacaktır. 76 mm TAKS savaş sistemi veri ağı (SSVA) vasıtası ile hedef bilgilerini alacaktır

MARS V Zırhlı Keşif / Gözetleme Aracı

ASELSAN MARS-V Keşif-Gözetleme Aracı zor muharebe koşullarında hedeflerin tespit edilmesi ve toplanan bilgilerin komuta- kontrol kademelerine iletilmesi amacıyla geliştirilmiştir.

Araç, gündüz/gece her hava şartında görev yapabilmektedir. Aracın görev teçhizatı tümüyle bilgisayar kontrolludur. Elektro-optik sensor sistemi ile kara gözetleme radarı bağımsız olarak ve birbirlerini tamamlayacak şekilde çalışmaktadır.

Belirlenen hedeflere ilişkin bilgiler frekans atlamalı telsiz sistemi, hedefe ilişkin görüntüler ise RF Mikrodalga Link kullanılarak komuta merkezine aktarılmaktadır.

Tekerlekli hafif zırhlı araç (KOBRA) üzerine kurulu sistem, bozuk arazide ve tehdit altında görev yapabilme imkanına sahiptir.

Genel Özellikler

- Keşif-Gözetleme ve İstihbarat,
- Sınır Gözetleme
- Komuta Kontrol Unsurlarına Hedef Bilgisi Desteği

Aselsan Görev BilgisayarıASELSAN Görev Bilgisayarı kara, deniz ve hava platformları sistemlerinde kullanılabilecek şekilde tasarlanmış genel amaçlı askeri görev bilgisayarıdır.

Teknik Özellikler

· Görev Bilgisayarı, atış kontrol veya silah kontrol sistemlerinde kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Seçilebilecek işlemci ve giriş-çıkış kartları ile değişik kullanım ve görevler için yapılandırılabilir.
· Görev Bilgisayarı, fansız ve sağlamlaştırılmış yapısı ve yüksek ısı atım yeteneği sayesinde en zor çevre koşullarında kullanılabilir.
· Görev Bilgisayarı ön panel bağlantıları ve konnektör tipleri değişik proje ve kullanımlara göre ayarlanabilir yapıdadır.
· Güç kaynağı bağımsız olarak sökülebilir.
Üs/Liman Hava Savunma Erken İkaz Komuta Kontrol Sistemi


Üs/Liman Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS-D), sabit varlıkların (üs, liman vb.) hava savunma faaliyetlerini yönetmek üzere geliştirilmiş bir Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol sistemidir. HERİKKS-D ile etkin bir hava savunması icra edebilmek üzere konuşlanma, planlama faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Radar ve silahların konuşlandırılacağı yerlerin tespiti için gerekli analiz olanakları sunulmakta, hava sahasının tümünün kontrol altında tutulabilmesi için sensör ve silah yerleşim planları çıkartılmakta, çeşitli radar sistemlerinden gelen iz bilgilerini işleyerek gerçek zamanlı hava resmi oluşturulmakta ve komuta kontrol kabiliyeti ile hava savunma silahlarına hedef bilgilerinin hızlı ve doğru gönderilmesi sağlanarak etkin hava savunması icra edilmektedir. HERİKKS-D, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki HERİKKS Sistemleri temel alınarak geliştirilmiştir.

Temel Özellikler :

• Harp alanının sayısal haritalar üzerinde gerçek zamanlı olarak izlenmesi • Sayısal haritalar üzerinde konuşlanma analizi yapma olanakları • Farklı sensörlerden gelen iz bilgilerinin birleştirilmesiyle gerçek zamanlı hava resminin oluşturulması • Hava resminin silah sistemlerine dağıtılması • Sistem birimlerinin konum, operasyonel durum, teçhizat bilgilerinin paylaşıIması • Hava sahasının kontrolu için yöntemsel kontrol tedbirleri tanımlanabilmesi ve dağıtımı • IFF/SIF kodlarının otomatik olarak dağıtılması • Optimum hedef silah eşlemesi • Dost- düşman ayrımı • Doğru hedefe yönlendirme • Manuel, yarı otomatik ve otomatik hedef/silah eşlemesi • Hızlı ve güvenli haberleşme altyapısı • Sistem operatörlerinin eğitimi ve değerlendirilmesi için simülasyon senaryoları hazırlama ve uygulama olanağı • Tekrar oynatrna özelliği.

Aviyonik Sistem Entegrasyonu


ASELSAN, Silahlı Kuvvetlerin hava araçlarına yönelik modernizasyon ve entegrasyon ihtiyaçlarını karşılamaktadır. ASELSAN`da aviyonik sistem yönetimine yönelik çalışmalar yapılırken, proje ihtiyaçlarına göre bütünleşik aviyonik sistem mimarisi veya ayrışık aviyonik sistem mimarisi referans alınarak ihtiyaca yönelik çözümler üretilmektedir. Tamamen yerli imkanlar ile gerçekleştirilmekte olan aviyonik sistem modernizasyonu faaliyetleri ile hava araçlarında uçuş ve görev planlama otonom hale getirilmektedir, ayrıca hava araçlarının kötü hava koşullarında kendi konumunu yüksek hassasiyetle bulması sağlanmaktadır. Yeni nesil sayısal uzak komuta haberleşme sistemleri sayesinde etkin, kesintisiz ve güvenli muhabere yapılabilecek bir sistem kazandırılmaktadır. Hava araçlarına entegrasyonu yapılan yeni nesil radyo seyrüsefer cihazları ile daha hassas seyrüsefer yapılabilmektedir.
Görev Bilgisayarı ve Çok İşlevli Gösterge Sistemlerinin sisteme entegrasyonu ile pilotların görev yükünün azalmasının yanı sıra aviyonik cihazların ve silah sistemlerinin tek bir merkezden kontrolü sağlanmaktadır.
Ayrıca, hava araçlarına sayısal veri yolu (MIL-STD-
1553, ARINC-429 vb.) alt yapısı kazandırılmaktadır.
ASELSAN MGEO`nun entegrasyon tecrübesinin bulunduğu
hava platformları şunlardır:

1) S-70A Genel Maksat Helikopteri
2) AH-1W/P/S Atak Helikopteri
3) CN-235 Hafif Nakliye Uçağı
4) RF-4E Keşif/Savaş Uçağı
5) AB-412 Sahil Güvenlik Helikopteri
6) UH-1H/AB-205 Genel Maksat Helikopteri
7) AS-532 Genel Maksat Helikopteri

Teknik Özellikler

• Aviyonik entegrasyon tasarımı
• Yapısal entegrasyon tasarımı
• Müşteri gereksinimlerine göre harekat ihtiyaçlarının oluşturulması
• Sistem mimarisinin oluşturulması
• Algoritma tasarmı
• Platform entegrasyonuna yönelik isterlerin belirlenmesi
• Platform seviyesi EMI/EMC, güç, titreşim analiz ve testlerinin gerçekleştirilmesi
• Platform Kabul Testlerinin, Yer ve Uçuş Testlerinin gerçekleştirilmesi
• Sistem Entegrasyon Laboratuvarının Tasarımı/Kurulumu/İşletilmesi
• Sistem seviyesi güvenlik analizi, risk analizi, gereksinim yönetimi

Alıntı ile Cevapla
  #6  
Okunmamış 01-07-2008, 01:03 AM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

KARTALGÖZÜ Atış Kontrol Nişangah SistemiASELSAN tarafından geliştirilen KARTALGÖZÜ, tanklar, paletli, paletsiz zırhlı muharebe araçları için tasarımlanmış, jiroskopik görüş stabilizasyonlu yüksek performanslı kızılötesi periskoba sahip bir atış kontrol ve nişangah sistemidir.

KARTALGÖZÜ, nişancı ve komutana görüşün zayıf veya sınırlı olduğu gündüz ve gece, sis, pus ve yağmur gibi doğal hava koşulları ile toz, duman, yangın ve kamuflaj gibi muharebe sahası koşullarında hareket halinde iken uzun mesafeden hedef tespit, teşhis, tanıma ve atış yeteneği kazandırır. Pasif termal görüntüleme işlemi, düşman tarafından tespit edilmeden gözetleme ve atış yapmayı mümkün kılar.

Atış hattından bağımsız olan nişan hattı çok hassas stabilizasyona sahiptir. Bu sayede, yüksek hızda ve en kötü arazi şartlarında bile titreşimsiz görüntü sağlayarak, hareket halinde iken, duran veya hareketli hedeflere ilk atışta yüksek vuruş olasılığı kazandırılır. Lazerle hassas mesafe ölçümü, nişan atış hatları açısal konum algılama ve sayısal balistik çözümleme altyapısı ile entegre edildiği muharebe aracına hassas silah yönlendirme yeteneği sağlar.

Genel Özellikler
TERMAL KAMERA

- İkinci nesil odak düzlemli dizin dedektör
- Çift görüş açısı
- Birinci nesil sistemlere oranla iki kat menzil performansı
- Savaş alanındaki toz, duman, yangın, sisleme, kamuflaj v.b. görüşü azaltan koşullardan etkilenmeme
- Kötü hava şartlarında da yüksek hedef tespit/teşhis/tanıma mesafesi

GÜNDÜZ GÖRÜŞ VE LAZER MESAFE ÖLÇÜM BİRİMİ

- Çift görüş açısı
- Dışarıdan yöneltilen göze zararlı lazerden nişancının korunması amacıyla lazer filtresi,
- Komutan için TV görüntüsü çıkışı
- Göze zararsız lazer teknolojisi
- Saniyede 1 ölçüm sıklığı
- İlk / son yansıma seçimi ve çok yansıma uyarısı

NİŞANCI VE KOMUTAN GÖRÜNTÜ BİRİMLERİ

- Komutana Termal ve TV kamera görüntüsü
- Komutana nişancıdan bağımsız Termal/TV seçimi ve ayarları
- Komutan için gerekli tüm termal kamera fonksiyonlarının uzaktan kumandası
- Tüm Atış Kontrol verilerinin görüntülenmesi ve menüler yardımıyla sisteme girilmesi

NAMLU REFERANS SİSTEMİ

- Namlu ucuna monte edilen kolimatör ve atış hattından bağımsız hareket eden alın aynası ile, termal genleşme nedeniyle sapan namlu atış hattını anında düzeltme imkanı.

STABİLİZE ALIN AYNASI

- Çok hassas jiroskopik stabilizasyon sayesinde, hareket halinde iken titreşimsiz gündüz görüş, TV ve termal görüntü
- Düşük frekanslı araç açısal hareketlerine ve palet darbelerinden kaynaklanan yüksek frekanslı açısal titreşimlere karşı mükemmel optik stabilizasyonu
- Atış hattından bağımsız nişan hattı sayesinde, nişan hattını hedeften ayırmadan namluya otomatik ilave yükseliş ve önleme verme imkanı
- Optik açısal konum okuyucular ile iki eksende çok hassas konum algılama ve yönlendirme hassasiyeti
- Entegre eğim algılayıcısı ile çok hassas kule eğim algılama

STABİLİZASYON VE BALİSTİK KONTROL BİRİMİ

- Ayna stabilizasyonu, balistik hesaplama ve silah yönlendirme fonksiyonları için iki farklı çalışma modu:
- Çok hassas stabilize edilmiş aynayı takip eden namlu ile hareket halinde iken yüksek muharebe performansına imkan veren stabilize görüş öncelikli çalışma modu.
- İkincil muharebe performansı sağlayan silah öncelikli çalışma modu.
- Sayısal veri işleme alt yapısı:
- Çok hassas ayna stabilizasyonu ve silah konum kontrolu,
- Gerçek zamanlı balistik çözümleme (mühimmat cinsi, menzil ve meteorolojik verilere göre ilave yükseliş/drift açıları, hareketli hedeflere dinamik önleme, paralaks ve eğim düzeltmesi),
- Otomatik stabilizasyon kayma giderme ayarı,
- Periskop montaj yüzeyi ve namlu dönüş ekseni arasındaki açısal hatanın sayısal kalibrasyonu
- Otomatik hedef takibi (opsiyonel).

NAMLU YÜKSELİŞ ALGILAYICI

- Doğrudan namlu dönüş eksenine monte edilen optik açısal konum okuyucu ile çok hassas namlu konum algılama.


ŞAHİNGÖZÜ Elektro-Optik Sensör SistemiTespit, tanıma ve teşhis özellikleri kullanılarak tehditlerin detaylı olarak belirlenmesi, gözetleme sistemlerinin en önemli fonksiyonudur. ASELSAN bu amaçla, gündüz, gece ve olumsuz hava koşullarında kullanılabilecek, 288x4 Odak Düzlemli Dizin Dedektörlü bir Termal Görüntüleme Sistemi ve yüksek hassasiyetli Gündüz Görüş Kamerasından oluşan ŞAHİNGÖZÜ Sistemini tasarlamıştır.

ŞAHİNGÖZÜ ayrıca, kullanıcıya hedef koordinatları ile yan ve yükseliş açısı bilgilerini veren, göze zararsız Lazer Mesafe Bulucu, Yer Konumlama Sistemi (GPS) Alıcısı ve Sayısal Pusula da içermektedir. Bunun yanısıra yüksek hassasiyette Astronomik Kuzey Bulucu da opsiyonel olarak sunulmaktadır. Hedefi, gece görüş nişangahına sahip dost birliklere işaretleyerek gösteren Lazer Noktalayıcı da opsiyonel olarak sistemde yer almaktadır.

ŞAHİNGÖZÜ en son teknolojiyi kullanarak, farklı sensörleri küçük boyutlardaki yapıda bir arada sunmaktadır. ŞAHİNGÖZÜ üç ayak üzerinde kullanılabilmekte, ayrıca istenen her platforma kolaylıkla entegre edilebilmektedir. Tüm fonksiyonlar bir kumanda birimi üzerinden kontrol edilmektedir.

Genel Özellikler
- Yüksek Çözünürlükte Görüntü Kalitesi
- Hafif ve Küçük Yapı
- Kolay Montaj
- Görüntü Üzerinde Elektronik Semboloji ve Şebeke
- Kendi Kendini Test Edebilme Yeteneği
- Ekrandaki Görüntünün Dondurulması ile Hedef Analizi
- Harici Video Çıkışı
- MIL-STD-810’a Uygun Tasarım.


BORA Deniz Platformu Kaideye Monteli Stinger SistemiDeniz platformlarının hava savunmasına yönelik olarak geliştirilmiş olan Kaideye Monteli Stinger Sistemi, BORA; temel silah olarak Stinger füzesini kullanan, çeşitli algılayıcılar ile donatılmış ve tüm fonksiyonları bilgisayar tarafından denetlenen bir Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi'dir.

BORA’nın temel görevi, fırkateyn ve hücumbot gibi su üstü gemilerin hava tehditlerine karşı savunmasını sağlamaktır.

BORA, yüksek hassasiyetteki nişan ve atış hattı stabilizasyonu sayesinde denizdeki dalga ve gemi manevralarından kaynaklanan uyarımlardan etkilenmeden hedef takip ve atış kabiliyetine sahiptir.

BORA, monte edildiği deniz platformunun aktif ve pasif sensörleri ile başka bir gemi veya komuta merkezinden alınan ve gemi savaş harekat merkezinden kendisine tahsis edilen hedeflere otomatik olarak yönlenebilmektedir. İsteğe bağlı olarak, gemi savaş harekat merkezinde yer alan kendi kumanda birimi üzerinden veya gemide bulunan çok amaçlı operatör konsoluna entegre olarak kullanılabilmektedir.

Sistemin Atış Kontrol Bilgisayarı, gerek donanım gerekse yazılım olarak ortaya çıkabilecek yeni görev ihtiyaçlarını da karşılayabilecek esnek bir mimariye sahiptir. Stinger füzelerinin yanı sıra, benzer diğer füzelerin de entegre edilebileceği BORA; su üstü gemilerinin hava savunmasında etkin bir görev üstlenmektedir.


Genel Özellikler
- 4 veya 8 adet atışa hazır Stinger füzesi
- Çok yakındaki tehditlere karşı 12.7 mm otomatik makinalı tüfek
- Termal ve gün ışığı TV kameralarından oluşan, pasif hedef arama ve izleme algılayıcıları ile her türlü hava koşulunda muharebe,
- Hedef menzil ölçümü için çok darbeli Lazer Mesafe Bulucu
- Cayro stabilize taret,
- Tüm sistem fonksiyonlarının otomasyonunu sağlayan Atış Kontrol Bilgisayarı:
- Gemi Savaş Harekat Merkezinden tahsis edilen hedef koordinatlarına otomatik yönlenme,
- Otomatik hedef izlemePilotlarımız hedefi yerli ASELPOD ile vuracak


ANKARA- ASELSAN, 16 Aralık’ta PKK kamplarına gece ve kış şartlarında yapılan operasyonda başrolü oynayan LANTIRN (Low Altitude Navigation and Targeting InfraRed for Night-Gece için Alçak İrtifa Seyrüsefer ve Hedefleme Kızılötesi Işını) sisteminin yerini alacak “ASELPOD Hedefleme ve Seyrüsefer Podu” tasarım ve üretimi çalışmalarını sürdürüyor. 26 Haziran 2006’da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile yapılan anlaşma gereği ASELSAN, 36 ayda geliştireceği ASELPOD’u 2009 yılında kullanıma hazır hale getirecek. Türk Hava Kuvvetleri, 2009’dan itibaren ASELPOD’un geliştirilip hizmete sunulması ile ileri teknoloji ürünü milli yazılımlı bir hedefleme sistemine sahip olacak. Benzer sistem dünyada ABD ve İsrail’in de aralarında bulunduğu birkaç ülke tarafından üretilip, kullanılıyor.

Pilota büyük kolaylık
F-16 ve F-4E/2020 savaş uçaklarına takılacak ASELPOD sistemi pilotun yükünü asgariye indirirken, uçakların harekat kabiliyetini arttıracak. Sistem ‘pod’ olarak adlandırılan iki ayrı ileri teknoloji ürünü parçadan oluşuyor. Sistemlerden biri gece veya bozuk meteorolojik şartlarda bile pilota mükemmel bir görüş sunuyor. Alınan görüntüler pilotun önündeki ekrana yansıtılıyor. Diğeri de lazerle hedefi işaretliyor. Bu sayede hedefler nokta atışla imha ediliyor. ASELPOD’un testleri başarı ile tamamlamasından sonra, Eskişehir’deki 1. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı’nda Tük Hava Kuvvetleri’ne ait bütün F-16 ve F-4E/2020 savaş uçaklarına takılarak, mevcut sistemlerle entegrasyonu sağlanacak.

Harekât kabiliyeti artacak
F-16 ve F-4E/2020 savaş uçaklarına takılacak sistem pilotun yükünü asgariye indirirken, uçakların harekat kabiliyetini artıracak. Sistem termal ve gündüz kameralarının sağladığı görüntüler üzerinden otomatik olarak çoklu hedefleri izleyebilecek. Sistemlerin bakım ve onarımı millî imkanlarla dışa bağımlı olmadan kısa sürede gerçekleştirilecek. Bu da savaş uçağı filolarının göreve hazırlık oranını yükseltecek. Uçak üzerindeki diğer sistemlerle bütünlük içinde çalışacak olan ASELPOD, içerisinde değiştirilebilir birimler barındıracak. Böylece sistemin bakım-tamir süreleri azalacak ve arızalı birimler kolaylıkla değiştirilebilecek.

ABD’den sonra bizde
Türkiye, LANTIRN’i Amerikan Hava Kuvvetleri’nden sonra kullanan ikinci ülke oldu. ABD, LANTIRN sistemin 1987’den bu yana kullanıyor. Türk Hava Kuvvetleri sisteme, tanker uçaklar gibi, Orgeneral Halis Burhan döneminde sahip oldu. Sistem ilk olarak Şubat 1994’te Bandırma’daki 161’inci daha sonra da Diyarbakır’daki 181’inci filoya takıldı. LANTIRN sistemli F-1’6’ları kullanacak pilotlar Bandırmada eğitim görüyor.

Sistem neler kazandıracak?
Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın desteklediği LANTIRN’dan daha gelişmiş yüksek teknoloji gerektiren milli tasarımlı ve yazılımlı sistemin Türk savaş uçaklarına kazandıracağı yeteneklerden bazıları şöyle sıralandı:
* Pilota gece görüş ve hedefleme kabiliyeti sağlayacak termal kamera.
* Pilotun görüş kabiliyetini artıracak yüksek büyütmeli gündüz kamerası.
* Lazer güdümlü mühimmatlara uygun işaretleme yapabilecek ve pilota hedef mesafe bilgisi iletecek Lazer Hedef İşaretleme ve Mesafe Ölçme Cihazı. Bu sayede Türk Savaş pilotları güdümlü bomba ve füzelerle hedefleri 12’den vuracaklar.
* Geniş termal görüş açısı sayesinde, orta/yüksek irtifa navigasyon yeteneği,
* Başka bir lazer kaynağı tarafından işaretlenen hedefin tespit edilerek otomatik olarak izlenmesi.
* Hedefleri video üzerinden otomatik olarak izleyebilme.
* Hedef konum bilgilerinin tespit edilerek ekranda sergilenmesi.
* Müşterek harekatlarda hedefin diğer unsurlara gösterilmesi amaçlı Lazer Aydınlatma işlevi.
* Hedef koordinat ve yönelim bilgilerinin yüksek hassasiyetle belirlenebilmesi için Ataletsel Ölçme Birimi.
* Uygun mühimmatın hedefe yüksek hassasiyetle gönderilmesi.
* İstihbarat ve harp hasar değerlendirme işlevi için Sayısal Viedo Kayıt Cihazı

[/quote]
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Okunmamış 01-07-2008, 01:05 AM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

Aselsan'ın ATAK Projesindeki Sorumluluk Alanları

Aselsan'ın ATAK Projesindeki Sorumluluk Alanları

1-HMS (Helmet mounted system) Avcı kaska monteli nişangah sistemi.
2-IFF dost düşman tanıma sistemi
3-Aselflir 300T gündüz-gece elektro optik nişangah sistemi
4-Görev bilgisayarı
5-Hava yer telsiz sistemi
6-Silah yönetim sistemi (stinger-umtas-cirit vs entegrasyonu)
7-Chaff-flare ve kızötesi bastırıcı sistemleri
8-Dijital görev harita sistemi
9-Çok fonksiyonlu dijital göstergeler
10-INS/GPS sistemleri
11-Aviyonik kontrol merkez bilgisayarı
12-Radar ikaz sistemi-Füze ikaz sistemi-Lazer ikaz sistemi-RF jammer sistemi-IR ölçüm sistemiAH-1S'nin T-129 projesine benzer ön kokpit goruntusu. 2 buyuk renkli MFD ve pilotun onunde fuze, 20mm silah sistemi veya EH sistemi gibi gorev ekipmanlarini kumanda ettigi HOCAS.
Türkiye'de termal görüntüleme teknolojisi ve Aselsan

Modern orduların pasif algılama sistemlerine duyduğu ihtiyacın
karşılanması amacıyla elektro-optik alanında yapılan araştırma ve geliştirme (Ar – Ge) çalışmaları yaklaşık otuz yılı aşkın süredir devam etmektedir. Bu karmaşık teknolojinin gelişimine yol açan ana fikir; görünmeden görmektir. Termal Görüntüleme Sistemleri sahrada bu görevi
yerine getiren en etkin elektro-optik ürünler olarak kabul edilirler. Bu ürünler pasif algılama yoluyla farkedilmeden tehdit unsurlarını tespit eder ve görevin başarılmasına katkıda bulunurlar. Termal Görüntüleme
Teknolojisi milli kuruluşumuz ASELSAN tarafından ülkemize
kazandırılmıştır. Özgün ürünlerimiz milli savunmamızaoperasyonel açıdan önemli bir güç katmaktadır.

GİRİŞ
Kullanım alanları ve etkinlikleri hızla artan elektro-optik ürünler kara, hava ve deniz platformlarında karşılaşılan zorlu koşullar altında önemli görevler üstlenmektedir.Teknolojik gelişime paralel olarak bu ürünler çoğunlukla askeri amaçla kullanılmakla birlikte sivil uygulamaları da yaygınlaşmaktadır. Halen kritik teknoloji ürünü olarak değerlendirilen yüksek performanslı askeri amaçlı uygulamalar az sayıda ülkede
tasarlanıp üretilebilmektedir. 90’lı yılların başından itibaren ASELSAN MGEO Grubu’nun faliyet gösterdiği Akyurt tesislerinde sürdürülen çalışmalar neticesinde bu teknoloji alanında en yüksek seviyeye ulaşılmıştır. Termal Görüntüleme Sistemleri yüksek teknolojiler kullanılarak tasarım, üretim ve test aşamalarından sonra
hizmetesunulmaktadır. Özgün tasarımlar farklı mühendislik disiplinlerinin birlikte gerçekleştirdikleri uyumlu çalışmaların ürünüdür. Amaç uzun yıllar oluşan tecrübe ve bilgi birikimi yardımıyla doğru çözümleri en hızlı şekilde ortaya koymaktır. Bu amaca ulaşmak için Termal Görüntüleme Teknolojisi’ne tümüyle hakim olmak gerekmektedir.

TEMEL KAVRAMLAR

Kızılötesi Enerji

Görünür ışık en iyi bilinen elektromanyetik enerji biçimidir. Cisimlere bakıldığında,kırmızıdan mora değişen renk tayfı görülür. Bu renkler arasındaki temel fark dalga boyudur. Doğada bulunan tüm varlıklar sahip oldukları sıcaklığa bağlı olarak farklı dalga boylarında yoğunluk değişimi gösteren termal radyasyon olarak da adlandırılan elektromanyetik enerji yayarlar. Kırmızı rengin hemen üzerinde başlayan kızılötesi band içinde termal görüntüleme yapılan iki dalga boyu aralığı mevcuttur (Şekil 1).
Bunlar sırası ile "Orta Kızılötesi (3-5μm)" ve "Uzak Kızılötesi (8-12μm)" bantlarıdır.Şekil 1. Termal görüntülemede kullanılan kızılötesi enerji bantları


Kızılötesi enerji atmosfer içinde yol alırken dalga boyuna bağlı olarak atmosferin geçirgenlik özelliği değişkenlik göstermektedir. Nesnelerden yayılan enerji atmosferdeki su buharı, toz ve gaz gibi maddelerle karşılaştığında farklı miktarlarda yansıma veya soğurulma oluşur. Bir kısım enerji ise atmosferde yol almaya devam eder. Bu doğal
etkiler sonucunda ancak bazı dalga boyu aralıklarında enerjinin uzak mesafelere iletimi mümkün olur. Bu aralıklara atmosferik pencere adı verilir.Tüm nesnelerin termal radyasyon yayma özelliği dışında başka kaynaklardan gelen enerjiyi soğurma özelliğinin de olduğu bilinmektedir. Gündüz güneş tarafından ısıtılan nesnelerin sahip oldukları termal enerjiyi gece boyunca çevrelerine yaymaları buna örnek olarak verilebilir. Yayılan enerjinin hangi dalga boyunda yoğunlaştığı ve yayılan toplam enerji miktarı nesnenin sıcaklığına bağlıdır. İnsan vücudu ve çevremizde
karşılaştığımız bir çok nesne 30ºC civarında bir sıcaklığa sahiptir. Bu nesnelerden yayılan enerjinin önemli kısmı uzak kızılötesi bandında yer almaktadır.

Termal Görüntüleme

Cisimlerden yayılan ve insan gözü tarafından algılanamayan kızılötesi enerjiden elde edilen bilginin görünür hale dönüştürülmesi termal görüntüleme teknolojisi tarafından sağlanır. Böyle bir görüntüde nesnelerin sahip oldukları farklı sıcaklıklar farklı renk tonlarında (genellikle siyah-beyaz veya yeşil tonlarında) gösterilir (Şekil 2). Termal
görüntüleme sistemleri nesnelerden kızılötesi band içinde yayılan enerjiyi görüntüye dönüştürdüğü için pasif algılama yapan sistemler olarak tanımlanır.


Şekil 2. Farklı sıcaklıktaki nesnelerin termal görüntüsünün elde edilmesi

Termal Görüntüleme Sistemleri görünür ışık bandında çalışan
kameralardan farklı olarak gündüz veya gece yüksek netlik ve çözünürlükte görüntü elde ederler. Ayrıca görünür ışık bandı içinde etkin olan sis, toz ve duman gibi faktörler kızılötesi band içindeki enerji iletimini daha az etkiler.

TERMAL GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİNİN YAPISI

Termal Görüntüleme Sistemleri farklı mühendislik disiplinleri içinde eş zamanlı gerçekleşen çalışmaların sonucu ortaya çıkar (Şekil 3). Sistem tasarımı taktik gereksinimlerin mühendislik diline çevrilmesi ile başlar. Oluşan performans modeli etrafında tasarım şekillenir. Bir termal görüntüleme sisteminin yapısı Dedektör, Opto- Mekanik ve Sinyal İşleme – Kontrol olmak üzere üç ana fonksiyonel başlık altında toplanabilir


Şekil 3. Termal görüntüleme alanında yürütülen çalışmaların ana başlıkları


Dedektör

Sistem performansında belirleyici unsurların başında dedektör gelmektedir.Günümüzde kızılötesi band içinde algılama yapan dedektörlerin üretiminde farklı malzemeler kullanılmaktadır (HgCdTe, InSb, BST, QWIP vb.) [3]. Yüksek eleman sayılı ve hassas dedektörlerin kullanılması ile günümüz sistemlerinin çözünürlüğü ve algılama gücü yüksek seviyelere ulaşabilmektedir.

Opto – Mekanik

Optik ve mekanik birimler termal görüntüleme sistemini oluşturan diğer önemli alt birimlerdir. Dedektöre kızılötesi enerjiyi aktaran optik elemanlar sistemin bakış açısını ve optik büyütmesini belirler. Sistemde yer alan dedektör yapısına bağlı olarak bir tarayıcı ayna kullanılır. Hem görünür ışığı hem de kızılötesi enerjiyi geçiren az sayıda optik malzeme bulunmaktadır. Termal görüntüleme amacıyla kullanılan optik malzemelerin başında Ge ve ZnS gelmektedir.

Sinyal İşleme – Kontrol

Günümüzün gelişmiş sistemlerinde modern elektronik devre elemanlarından oluşan donanımlar ve bu donanımlara özel gömülü yazılım olarak da adlandırılan yazılım tasarım yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yazılımlar günlük kullanımı yaygın olan bilgisayar paket programlarından farklı olarak bir sistemden alınıp başka bir sistem
içinde kullanılamazlar. Tasarımlarda yüksek işlem kapasiteli “Sayısal İşaret İşlemciler”in yanısıra “Alan Programlanabilir Kapı Dizileri” de yoğun olarak kullanılır.Yazılım ve donanım Termal Görüntüleme Sistemleri’nde ayrılmaz bir bütün oluştururlar.

ÖZGÜN BİR ÜRÜN : ASIR

ASELSAN’da tümüyle yerli imkanlar kullanılarak özgün olarak tasarlanmış olan ASIR Termal Görüntüleme Sistemi’nin adı ASELSAN ve Infra-Red (kızılötesi) kelimelerinin ilk harflerinden oluşmaktadır (Şekil 4, 5). ASIR, gündüz veya gece olumlu koşullara ilave olarak, görüş mesafesinin sınırlı olduğu hava (sis, pus vs.) ve muharebe koşullarında (toz, duman, alev vs.) da yüksek algılama performansına sahip bir üründür. Elde ettiği
yüksek hassasiyet ve çözünürlükteki termal görüntü ile nesnelerin uzak mesafelerden algılanmasına ve tehdit oluşturan unsurların kolaylıkla teşhis edilmesine olanak sağlamaktadır.


Şekil 4. ASIR’a ait ilk test düzeneğiŞekil 5. ASIR’dan alınan ilk termal görüntü

ASIR’ın Özellikleri

ASIR uzun dalga boyu kızılötesi olarak adlandırılan 8-12 μm bandında algılama yapan İkinci Nesil Termal Görüntüleme Sistemi’dir (Şekil 6). Günümüzün en gelişmiş ürünlerinden biri olan odak düzlemli dizin yapısında bir dedektöre sahiptir. Optik elemanlardan geçen ve dedektörler ile algılanan kızılötesi enerji sayısal sinyal işleyici
donanımı ile görüntü işleme yazılımı kontrolünde gerçek zamanlı termal görüntü olarakkullanıcıya aktarılmaktadır. ASIR’ın üstünlükleri şu şekilde özetlenebilir;

• Olumsuz hava ve taktik alan koşullarında yüksek performans,
• Yüksek çözünürlükte görüntü kalitesi,
• Hafif ve küçük mekanik yapı,
• Sayısal Sinyal İşleyici kontrollü görüntü iyileştirme algoritmaları,
• Düşük sıcaklıkta hedeflerin ayrıştırılabilmesi,
• Montaj ve kullanım kolaylığı,
• Ergonomik uzaktan kumanda birimi,
• Hedef Koordinat Tespit Sistemi ile doğrudan entegrasyon,
• Gündüz kamerası takılabilmesi için arayüz,
• Görüntü üzerine elektronik semboloji ve şebeke eklenmesi,
• Kendi kendini test edebilme yeteneği,
• Harici bilgisayar bağlantı olanağı,
• Askeri standartlara uygun tasarım.


Şekil 6. Özgün ilk Türk tasarımı : ASIR Termal Görüntüleme Sistemi

MODERN ELEKTRO-OPTİK SENSÖR SİSTEMLERİ İÇİN GEREKSİNİMLER

Üstlenilen görevin başarıya ulaşması verilerin süratle elde edilmesine bağlıdır. Tehdit unsurlarına ilişkin görsel verilerin analizi ile süratle sonuca ulaşılması elektro-optik görüntüleme sistemlerinde aranan özelliklerin başında gelmektedir. Atmosferik koşullarda oluşan olumsuzluklar hedefin görüntülenmesini güçleştirmekte ve sağlıklı verilere ulaşılması zorlaşmaktadır. Modern sistemlerin bu zor koşulların üstesinden
gelmesi kullanıcıların en doğal beklentisidir.

Olumsuz çevre koşullarında görüntünün, kesintisiz ve yüksek performansta kullanıcıya sunulması gerekmektedir. Tehditlerin sürekli izlenmesinin yanısıra yerlerinin hassas olarak belirlenmesi ve elde edilen bilgilerin müdahale unsurlarına aktarılması gelişmiş sensör sistemlerinin öncelikli gereksinimleri arasında yer almaktadır. Bu değerlendirmeler ışığında modern bir elektro-optik sensör sisteminin temel fonksiyonları;

• Gece ve gündüz her türlü çevre koşulunda muhtemel tehdit unsurlarının uzak mesafeden tespit edilmesi,
• Tanıma ve teşhis esaslarına göre hedefin analiz edilmesi,
• Mevzi ve hedefe ait hassas konum bilgilerinin hızla belirlenmesi
şeklinde özetlenebilir.


Şekil 7. Şahin Gözü Elektro-Optik Sensör Sistemi

Şahin Gözü’nü oluşturan alt birimler;
• Termal Görüntüleme Birimi (ASIR Termal Görüntüleme Sistemi),
• Gündüz Görüş Sensörü,
• Laser Hedef Noktalayıcı,
• Laser Mesafe Ölçer,
• Yan – Yükseliş Açı Sensörü,
• Yer Konumlama Sistemi (GPS) Alıcısı’dır.
Sistemin sunduğu yüksek kalitedeki termal görüntü izlenirken (Şekil istendiğinde görüntülenen nesneye ait koordinat bilgileri de yüksek hassasiyetle bulunabilmektedir.

SONUÇ

Milli savunmamız için kritik olan diğer bazı teknoloji alanlarında olduğu gibi elektro-optik sensör sistemleri için temel teşkil eden Termal Görüntüleme Teknolojisi alanında da çalışmalarını yoğunlaştıran ASELSAN bu teknolojinin ülkemize kazandırılmasını sağlamıştır. Yüksek bilgi birikimine sahip yetişmiş insan gücü ile ASELSAN ihtiyaçlar doğrultusunda Termal Görüntüleme Sistemleri için taktik ve teknik gereksinimleri
belirler, sistemleri tanımlar, tasarlar, üretir ve farklı platformlara başarıyla entegre eder duruma gelmiştir


Şekil 8. ASIR ve Şahin Gözü’nden alınan termal görüntüler
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Okunmamış 01-07-2008, 01:05 AM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

(RAM) Radar Yayınlarını Sönümleyici Boya


Aselsan'ın Hacettepe Üniversitesi ile işbirliği yaparak geliştirdiği Radar yayınlarını sönümleyici boya.

Bilindiği gibi çok önemli ve stratejik bir ürün olan RAM boyaları yüksek teknoloji içeren mamuller olduğu için gelişmiş ülkeler dışında kullanılamayan,parasını versenizde temin edilmesinde problemler yaşanan ürünlerdir.Hava arçlarında kullanılan bu tür boyalarla uçakların düşman radarları tarafından görünürlüğü önemli ölçüde düşürülmekte ve savaş durumunda büyük avantaj sağlamaktadır.Silahlı kuvvetlerimizin talepleri doğrultusunda kullanıma hazır bir ürün olarak ortaya çıkarılmış olan bu boyalar sayesinde istediğimiz hava aracımızı bu boyalarla daha tehlikeli silahlar haline getirebileceğiz.

Şimdi bu boya ile ilgili Aselsan dergisinde yayınlanan yazıyı dikkatlerinize sunuyorum.Çok önemli noktalar var lütfen sonuna kadar okuyun.

Helimod Projesi ve UH-1H2020 ve ASELSAN

Cockpit'in her iki yanında Aselsan ürünü MFD 268 E3'ler ve ortada CDU 900Z hemen göze çarpıyor.Kara kuvvetleri Helikopter aviyonik sistem modernizasyon projesi ile UH 1 ve AB 205 ler Aselsan ürünü MFD 268 E3 çokişlevli göstergeler,CDU 900Z Uçuş yönetim sistemleri,LN 100G INS/GPS Atalaetsel seyrüsefer sistemleri,MXF 484 VHF/UHF Hava platform telsizleri,CP 255H Gösterge kontrol üniteleri,Aktif VHF/UHF Chelton antenleri,Anten logic üniteleri,Hava veri bilgisayarları,DTU 7000 Görev veri yükleyicileri,ARN-147 VOR/ILS,ARN 149 LF/ADF gibi sistemlerle modernize ediliyorlar.Fotoğraflardaki helikopterlerde bu modernizasyondan çıkan ilk helikopterlerimiz.


ASELSAN Kobra'lara kızılötesi göz takacak


Milli Görev bilgisayarı Entegrasyonu Tamamlandı

Terörle mücadelede kullanılan Kobra ATAKTaarruz Helikopterleri'ne ASELSAN'ın yeni kızılötesi hedefleme sistemi takılacak. Hava, kara ve deniz araçlarına monte edilebilen ASELFLIR-300T, Türk mühendislerin ürünü. Kızılötesi kullanımıyla hedef tespit edilecek, işaretlenecek ve imha edilecek. Sistem ilk defa Türk İnsansız Hava Taşıtı'nda (Tİ- HA) kullanıldı. En son teknolojinin uygulandığı, ABD'nin de kullandığı sistem, elektro-optikler sayesinde hata payını sıfıra indiriyor. Tamamen Türk kaynaklardan yaratılan Milli Gemi Projesi-MİLGEM için Ar-Ge çalışmalarına devam eden ASELSAN'ın Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, "Türk mühendislerimizin yarattığı sistemle gurur duyuyoruz" dedi. Ergeneman, TSK bünyesindeki ATAK Helikopterleri için geliştirilen ASELFLIR-300T'nin birçok ülkenin ordusunda kullanılandan farklı olarak yeni nesil olduğuna dikkat çekti. Yerli sistemle gece-gündüz hedeflerini çok daha rahat seçilmesi mümkün olacak.
Mehmetçik 1 Üretildi


Mehmetçik-1'in ağırlığı 3.6kg ve menzili 500 metre. Piyade tüfeği, dürbün ve kullanıcıya göre 5 kat büyütmeli dipçik, sessiz kurma sistemi, kilitlemeli mekanizmaya sahip. T-12 keskin nişancı tüfeğinin mezili 900 metreyken JNF-90'ın 1,1 kilometre. Mehmetçik-1'in yapılacak denemelerin ardından seri üretimine geçilecek.

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) askeri amaçlı kullanıma yönelik yeni silahlarının prototiplerini basınla paylaştı.Yeni silahlar; Mehmetçik-1 piyade tüfeği, T-12 keskin nişancı tüfeği, JNF-90 ise lazer takılabilen ve 3kg ağırlığıyla Mehmetçik-1'in kısa türü (yakın kullanım için).

[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]


ADOP 2000 Entegrasyon Donanım ve Yazılım ProjesiADOP 2000 Entegrasyon Donanım ve Yazılımı Projesinin amacı, kolordunun ihtiyaç duyduğu ateş desteğini diğer fonksiyon sahaları ile entegre biçimde en uygun, en ekonomik ve en kısa sürede karşılamak, bu kapsamda ateş destek unsurları ile hedef tespit ve teşhis sistemleri arasında taktik ve teknik açıdan entegrasyon sağlamaktır.
Proje kapsamında hedefin en uygun ve en ekonomik ateş destek vasıtası tarafından süratle etkili olarak ateş altına alınmasını sağlayacak şekilde, bütün faaliyetlerin bilgisayar ortamında yapıldığı, 21nci yüzyılın muharebe sahasına ayak uydurabilecek etkili hedef tespit vasıtaları ve ateş altına alma sistemlerinin kullanıldığı bir ateş destek sistemidir. Bu kapsamda ihtiyaç duyulan yetenekler ve bu yeteneğin karşılanabilmesi için kullanılacak sistemler aşağıda sıralanmıştır:

1. Kolordu’dan Tabur’a kadar olan kademelerde taktik ateş idaresinin sayısal ortamda gerçekleştirilmesi:

2. Namlulu topçu bataryası/takımı seviyesinde teknik ateş idaresinin sayısal ortamda gerçekleştirilmesi: Batarya Ateş İdare Kompüter Sistemi (BAİKS-2000).

3. Tabur ağır havan takımı ve bölük havan kısımları seviyesinde teknik ateş idaresinin sayısal ortamda gerçekleştirilmesi: Havan Ateş İdare Kompüter Sistemi (HAİKS).

4. Ateş Destek Timi (ADESTİM) karargahı ile Topçu Taburu Gözetleme ve Lazer Hedef İşaretleme Postası’na modern hedef tespit, komuta kontrol ve sayısal haberleşme imkânlarının kazandırılması: ADESTİM Teçhizatı.

5. Kolordu ve daha ast kademelerde manuel olarak gerçekleştirilen ateş destek fonksiyonlarının sayısal ortamda icra edilebilmesi için gerekli diğer muhtelif donanım ve yazılımlar.

(a) Taktik ve teknik ateş idare sistemlerinin, harekât ortamında kullanılmasına imkân sağlayacak mobil ateş destek koordinasyon ve ateş idare merkezleri,

(b) Ateş desteğinin ihtiyaç duyduğu yer ölçme desteğini sayısal ortamda, koordine içinde ve gerekli hassasiyette gerçekleştirebilen Yer Ölçme Haber Merkezi (YÖHM) ile Yer ve İstikamet Tespit Postası (YİTP),

(c) Kolordu ve daha ast kademelerde tüm ateş destek otomasyon sistemlerinin sayısal ortamda entegrasyonu,

(d) Ateş desteğinin diğer muharebe sahası ana fonksiyon sistemleri ile sayısal olarak entegrasyonu.

IRHN 9396 Lazer Hedef Noktalayıcı
IRHN 9396 Lazer Hedef Noktalayıcı


Çalıştırma:

ASELSAN IRHN-9396 gece koşullarında görev alan personele hızlı ve doğru nişan alarak atış yapma imkanı sağlar. IRHN-9396 çalıştırıldığında gözle görülmeyen yoğun, süreli ve doğrusal bir lazer ışını gönderir. Gönderilen ışın demeti sadece görüntü yoğunlaştırıcılı gece görüş cihazları ile görülebilir. IRHN-9396 silah üzerine takıldıktan sonra yan ve yükseliş ayar düğmeleri kullanılarak sıfırlanır. Doğru olarak sıfırlandıktan sonra kullanıcıya sadece gece görüş gözlüğü ile görülen lazer ışın noktasını hedef üzerine düşürmek ve tetiğe dokunmak kalır.

Özellikler:

ASELSAN IRHN-9396 dayanıklılık ve kolay kullanım kriterleri göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Hafif, dayanıklı yapısını oluşturan yüksek teknolojili malzemelere sahip olan IRHN-9396 askeri standartlarda üretilmektedir. Ergonomik olarak tasarlanmış çalıştırma kablosu kullanıcıya kolay kullanım olanağı sağlar. Yan ve yükseliş ayar düğmeleri mükemmel doğrulukta çalışacak şekilde tasarlanmıştır. IRHN-9396 yüksek çıkış gücüne ilave olarak düşük güç seçme anahtarına sahiptir. Bu anahtar ile düşük güç seçildiği takdirde yakın mesafeli hedeflerde oluşan hare ve parıldamalar giderilmektedir. Ayrıca, IRHN-9396’nın tetik kablosundan bağımsız olarak sürekli çalışabilmesi için anahtar konumu bulunmaktadır.

Tespit Güvenliği (Eksen-dışı Görünme Güvenliği):

IRHN-9396 gelişmiş optik tasarımı ile eksen dışı görünme güvenliği sağlayarak kullanıcının istenmeyen/beklenmeyen istikametten görülerek ateş altına alınmasını önler. Lazer hedef noktalayıcılar aktif sistemler olup, çalışırken gece görüş cihazlarının görebileceği dalgaboyunda lazer ışını gönderirler.

Eksen dışı görünme bulunmayan lazer hedef noktalayıcı cihazlarda cihazın kullanıldığı yatay eksene göre yaklaşık 180 derecelik açıdan lazer kaynağının görünmesi mümkündür. Oysa, ASELSAN’ca lazer hedef noktalayıcıda bu açı 17 derece olup, bu değer sayesinde 100 metre menzildeki 15 metrelik bir cephe dışında kalanların lazer ışın kaynağını görmesi engellenmektedir.


Genel Özellikler
- Görüntü yoğunlaştırıcılı gece görüş cihazları ile uyumlu Lazer Kızılötesi Hedef Noktalayıcı
- Askeri standartlara (MIL-SPECS) uyumluluk
- 2500 metre mesafeli
- Gelişmiş, kompakt ve hafif tasarım
- Standart AA veya askeri pillerle çalışabilir
- Her türlü silah için monte hamilleri
- Kolay sıfırlanabilme özelliği
- Yüksek güç/Düşük güç seçeneği
- Anahtar ile sürekli çalışma özelliği
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Okunmamış 01-07-2008, 01:06 AM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)Mehmetçiğe, terörle mücadelede güç katacak süper tüfekler geliyor.
Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürlüğünce Silahlı Kuvvetler’in ihtiyacı doğrultusunda projelendirilen ve "Mehmetçik-1" adı verilen yarı otomatik tüfek üretimine yönelik çalışmalarda son aşamaya getirildi.
3 kilo 600 gram ağırlığında, etkili menzili 500 metre dürbün kullanıcıya göre 5 kat büyütmeli, dipçik kilitlemeli mekanizmaya sahip Mehmetçik-1’in piyade tüfeğinin ilk prototipi yapıldı. Tüfekler test edildikten sora seri üretime yönelik süreç başlatılacak.
Yeni model tüfek üretimine yönelik olarak MKEK’te başlatılan yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında da silah fabrikasında tamamıyla bilgisayar destekli tasarımı ve üretime yönelik kurum bünyesinde de bir araştırma-geliştirme biriminin de kurulduğu öğrenildi.

ÖZELLİKLERİ
Yakın muharebe ve hücre baskınlarında kullanılmak üzere lazer takılabilme özelliğine de sahip olan Mehmetçik-1 tüfeklerinin 3 kilogram ayarlama versiyonu da bulunuyor.
Yeni piyade tüfeğinin mevcut G3 piyade tüfeklerine karşı önemli avantajları bulunuyor. Tesirli menzili 500 metre. Yiv ve setlerinden dolayı daha güçlü ve öldürücü olma avantajı bulunan bu tüfeklerin isabet oranı daha yüksek.

YERLİ ÜRETİM OLACAK
Türkiye ayrıca üretimini geçekleştireceği bu tip silahlarla yerli üretim kabiliyeti de kazanmış olacak. TSK envanterinde geçmişteki hafif silahlar, piyade tüfekleri, yabancı tasarım birtakım silahların Türkiye’de lisans temini yoluyla üretilirken, bu kabiliyetin kazanılması ile söz konusu tür silahın tasarımı tamamen Türkiye’ye ait bulunacak.

[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]


122 mm.lik ÇOK NAMLULU ROKETATAR SİLAH SİSTEMİ122 mm.lik Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin orta menzilli çok namlulu roketatar ihtiyacını karşılamak için, ROKETSAN mühendis ve uzmanları tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Sistem Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki yerini almıştır.

122 mm.lik Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi şu ana bölümlerden oluşmaktadır:

• TR-122, 122 mm Artırılmış Menzilli Topçu Roket Ailesi
• T-122, 122 mm Çok Namlulu Topçu Roketatar


TR-122, 122 mm Artırılmış Menzilli Topçu Roket Ailesi, taşıdıkları harpbaşlığı çeşitlerine göre TR-122 (tahrip), TRB-122 (çelik bilyalı) ve TRK-122 (bombacıklı) olarak üç gruba ayrılır.

TR-122 roket ailesi T-122, 122 mm Çok Namlulu Topçu Roketatarın yanısıra diğer standard 122 mm roketatarlardan da atılabilir. TR-122 roketleri tapaları uzaktan ayarlanabilerek yalıtımlı kompozit podlardan da atılabilmektedir.

Artırılmış menzilli roketlere ek olarak, ROKETSAN klasik 122 mm roketleri de üretebilmektedir. Bu roketler SR-122 olarak adlandırılmaktadır.


T-122, Çok Namlulu Topçu Roketatar, gece ve gündüz şartlarında, her türlü hava koşulunda, alan hedeflerine karşı, görmeyerek atış yaparak ateş destek görevlerini yerine getiren bir silah sistemidir.

T-122, Çok Namlulu Topçu Roketatarda aşağıda belirtilen güncel teknoloji yetenekleri kullanılmıştır:

• 6x6 Taktik Tekerlekli Araç
• Atış Kontrol Bilgisayarı
• Hidrolik Lançer Yönlendirme Sistemi
• Hidrolik Platform Stabilizasyon Sistemi
• Sayısal Emniyetli Modern Haberleşme Sistemi


T-122 Roketatardan, 122 mm Artırılmış Menzilli Topçu Roket Ailesinin yanısıra klasik kısa menzilli 122 mm roketleri de atılabilir.

T-122, Çok Namlulu Topçu Roketatarın taktik kullanım özellikleri şöyle özetlenebilir:

• Alan hedeflerini kapsayan etkili atışgücü
• Atış hızı ve artırılmış menzille şaşırtıcı etki
• Yüksek hareketlilik ve muharebe sahasını hızlı terkedebilme
• Mevcut 122 mm sistemlerine uyumluluk107 mm.lik ÇOK NAMLULU ROKETATAR SİLAH SİSTEMİ


107 mm.lik Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kısa menzilli çok namlulu roketatar ihtiyacını karşılamak için, ROKETSAN mühendis ve uzmanları tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki yerini almıştır.

107 mm.lik Çok Namlulu Roketatar Silah Sistemi şu ana bölümlerden oluşmaktadır:

• TR-107, 107 mm Artırılmış Menzilli Roket Ailesi
• T-107, 107 mm Çok Namlulu Roketatar

TR-107, 107 mm Artırılmış Menzilli Roket Ailesi, taşıdıkları harpbaşlığı çeşitlerine göre TR-107 (tahrip) ve TRB-107 (çelik bilyalı) olarak iki gruba ayrılırlar.

TR-107 roket ailesi T-107, 107 mm Çok Namlulu Roketatar ve 107 mm.lik araca monteli silah sistemlerinden atılabilir. TR-107 roket ailesi, üstün dağılım karakterleriyle nokta ve alan hedeflerine karşı kullanılır.

T-107, Çok Namlulu Roketatar, topçu ve piyade birliklerince gece ve gündüz şartlarında, her türlü hava koşulunda kullanılan çekili bir silah sistemidir. Roketatar 12 fırlatma tüpünden oluşmaktadır.

T-107, Çok Namlulu Roketatarın taktik kullanım özellikleri şöyle özetlenebilir:
• Kolay taşınabilirlik ve basit kullanım
• Zırhlı Personel Taşıyıcılar gibi değişik kara araçlarına monte edilebilme
• Helikopterlerle taşınabilme
• Sadece piyadenin hareket edebileceği arazi yapılarında, basit el aletleri ile kolaylıkla demonte / monte edilerek dağlık bölgelere taşınabilmedir.


40 mm.lik OTOMATİK BOMBAATAR

ROKETSAN’ın sistem sorumluluğunda geliştirilen 40 mm.lik Otomatik Bombaatar, makinalı tüfek prensibiyle, 2.500 m menzile kadar 40 mm.lik bombayı 240-325 atım/dk. atış hızı ile seri atabilen ve piyadeye yüksek ateş gücü kazandıran günümüz modern silahlarındandır.
40 mm.lik Otomatik Bombaatar Teknik Özellikleri:

Çap : 40 mm
Etkili Menzil: 1500 m
Maksimum Menzil: 2500 m
İlk Hız: 242 m/s
Atış Sürati : 240 - 325 (atım/dk)
Ağırlık: 37 kg
Uzunluk: 1098 mm
Namlu Uzunluğu: 415 mm
Yiv - Set: 24 sağ


9 mm TABANCA


CZ 75 B 9 mm LUGER Tabancası, CZ'nin özgün tasarımı ile üretilmiş olup, tüm dünyada başarı ile kullanılmaktadır.

• Yüksek kapasiteli, çift sütunlu şarjör
• Her iki elde de kolay nişan alma
• Düşük tetik çekme kuvveti
• Atışta yüksek hassasiyet
• Uzun ömürlü kullanım
• Her çeşit fişekte yüksek güvenirlilik
• Son fişek atışından sonra sürgünün açık kalması
• Kötü görüş şartlarında daha iyi nişan almak için fosforlu, üç noktalı nişangahlar
• Çatışma atışlarına uygun

özellikleri ile, sınıfının en güvenilir tabancasıdır.

ROKETSAN, CZ 75B tabancasını (lisans altında) son teknolojiler kullanılarak üretmektedir.
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Okunmamış 01-07-2008, 01:09 AM
Teknoloji Haber
Standart Cevap: Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

LN 270 Kara Ataletsel Seyrüsefer Sistemi (Aselsan)
LN 270 Kara Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, ataletsel olarak yüksek pozisyon ve yönelim hassasiyetinin gerekli olduğu platformlar için özel olarak geliştirilmiştir.

Fiberoptik Jiroskop teknolojisinin kullanımı ile hem yüksek hassasiyet hem de dayanıklılık özellikleri açısından güvenli bir sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir.

Özellikle topçu sınıfının yüksek yönelim hassasiyeti ihtiyacı, silah üzerine doğrudan monte edilen bu LN270 sistemi ile karşılanmıştır. Silahın hatta namlunun pozisyon ve mevzi bilgilerinin hassas kullanımı ile silah birkaç dakikada hassas atış yapıp mevzi değiştirme imkanına kavuşmaktadır. Farklı silah ve platformlar için kullanım özelliklerine göre konfigürasyonlar oluşturulmuştur.


PRC-9651 Yazılım Tabanlı (VHF/UHF) Taktik El Telsizi (Aselsan)
PRC-9651 Yazılım Tabanlı Taktik El Telsizi PRC-9651 El Telsizi, taktik sahada kullanıcıların kesintisiz ses, veri ve video haberleşmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. FM ve AM modülasyonlarında, 30-512 Mhz’lik geniş çalışma bandı, PRC-9651 El Telsizine, elektronik tehditler karşısında geleneksel telsizlere göre çok daha yüksek beka kabiliyeti kazandırır. PRC-9651 El telsizi, yazılım tabanlı yapısı sayesinde tek bir donanım ile taktik sahada kara birliklerinin, gerek birbirleri ile olan kriptolu ve açık ses/veri haberleşmesine, gerekse hava unsurlarıyla haberleşmesine olanak sağlamasının yanı sıra stratejik, taktik haberleşme sistem aboneleri ile tam otomatik haberleşme ihtiyaçlarını da karşılama kabiliyetine sahiptir. Kullanıcı istediği haberleşme moduna telsize herhangi bir yükleme yapmaksızın sadece telsiz menüsünden ilgili dalga formunu (Mod) seçerek geçebilmektedir.

Önemli özellikleri;

_ NATO tanımlı taktik haberleşme servislerinin tümünü sağlar

• CNR
• SCRA
• NBPR
• BBPR

_ Yüksek hızda gerçek zamanlı veri haberleşmesi
_ Aynı anda ses ve veri haberleşmesi
_ Geniş Bantlı Yaygın Spektrum (DSSS) dalga formunu destekler
_ Yazılımla değiştirilebilir yapı
_ Kolay Kullanılabilen Kullanıcı Arayüzü (MMI)
_ Cihaz İçi Test (CİT)
_ ITU-T V24 /V28 veri arayüzüHERİKKS Hava Savuma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (Aselsan)Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS), Taktik alandaki Hv.Svn.Komuta Kontrol Faaliyetlerini icra etmek üzere tasarlanmış bir sistemdir.

ERİKKS ile etkin bir hava savunması icra edebilmek üzere konuşlanma, planlama faaliyetleri gerçekleştirilmekte; radar ve silahların konuşlandırılacağı yerlerin tespiti için gerekli analiz olanakları sunulmakta; hava sahasının tümünün kontrol altında tutulabilmesi için sensör ve silah yerleşim planları çıkartılmaktadır. Hazırlanan planlara uygun olarak sistem birimlerin konuşlanmasını takiben HERİKKS çeşitli radar sistemlerinden gelen iz bilgilerini işleyerek gerçek zamanlı hava resmini oluşturmakta ve komuta kontrol kabiliyeti ile hava savunma silahlarına hedef bilgilerinin hızlı ve doğru gönderilmesini sağlayarak etkin hava savunması icra etmektedir.
Tüm sistem birimleri arasındaki gerçek zamanlı haberleşmenin sağlanması için Taktik Saha Muhabere Sisteminin (TASMUS) sağladığı haberleşme alt yapısı kullanılmaktadır. TASMUS Radyolar HERİKKS’e güvenli ve hızlı bir haberleşme altyapısı sağlamaktadır.
Genel Özellikler:


- Harp alanının sayısal haritalar üzerinde gerçek zamanlı olarak izlenmesi
- Sayısal Haritalar üzerinde konuşlanma analizi yapma olanakları
- Farklı sensörlerden gelen iz bilgilerinin birleştirilmesiyle gerçek zamanlı hava resminin oluşturulması
- Hava resminin silah sistemlerine dağıtılması
- Sistem birimlerinin konum, operasyonel durum, teçhizat bilgilerinin paylaşılması
- Hava sahasının kontrolü için yöntemsel kontrol tedbirleri tanımlanabilmesi ve dağıtımı
- IFF/SIF kodlarının otomatik olarak dağıtılması
- Optimum hedef silah eşlemesi
- Dost Düşman Ayrımı
- Doğru Hedefe Yönlendirme
- Manüel, Yarı Otomatik ve Otomatik Hedef/Silah Eşlemesi
- Hızlı ve Güvenli Haberleşme Altyapısı
Fonksiyonel Özellikler
- Her türlü hava koşulunda çalışabilme
- Askeri standartlara tam uyumluluk
- Milli Yazılım
- Güvenli ve hızlı haberleşme altyapısı
- Teknolojik gelişmelere açık altyapı
- Modüler donanım/yazılım yapısı
- İlave sensör ve silah sistemlerinin entegrasyonuna açık yapı
- Dağıtık mimari
- Mobilite
- Minimum kurulma ve toplanma zamanları
- Sistem operatörlerinin eğitimi ve değerlendirilmesi için simülasyon senaryoları hazırlama ve uygulama olanağı
- Tekrar oynatma özelliği


HTES Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası (Havelsan)


Pakistan’a da ihraç edilen EHTES, %100 Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiş Elektronik Harp Sahası Eğitim Simülatörü’dür.

EHTES tümüyle enstrümante ve entegre edilmiş, gerçeğe yakın tehdit trafiği içerisinde, pilotlar için Elektronik Harp eğitimi sağlamaktadır. HAVELSAN Elektronik Harp Test ve Eğitimine yönelik ihtiyaca uygun, orijinal, anahtar teslimi çözümler sunmaktadır.EHTES yabancı mühendislik katkısı olmaksızın, HAVELSAN tarafından tasarlanmıştır. EHTES HvKK envanterine 1999 sonunda katılmış ve sistemin işletimi halen HAVELSAN tarafından başarıyla sürdürülmektedir

EHTES’te mevcut özellikler :* Enstrümante ve entegre edilmiş çeşitli gerçek silah sistemleri,
* Çeşitli tehdit emiter simülatörleri,
* Tümüyle modüler ve taşınabilir yapı,
* EHTES’teki tüm sistemlerin Veri Toplama İşlemi, Kayıt İşlemi, 3 Boyutlu Gösterimi, Mermi ve Füze Simülasyonlarının gerçekleştirilmesi,
* Çeşitli Uçuş Sonrası Raporlar,
* İhtiyaçlara göre sürekli geliştirme kabiliyeti.
Mehmetçiğe otomatik bombaatar silahlar geliyor...

Mehmetçiğe otomatik bombaatar silahlar geliyor...Fabrikasında, 20 kilogram ağırlığında otomatik bombaatar silah üretilecek.
TSK’nin ihtiyaç duyduğu silah ve mühimmatı temin eden MKEK Genel Müdürlüğü, programına aldığı otomatik bombaatar silah projesiyle ilgili üretim sürecini başlattı.
Edinilen bilgiye göre, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından üretim için görevlendirilerek söz konusu silah için prototip üretimi yapan MKEK Genel Müdürlüğü, üretime yönelik ilk etapta araştırma-geliştirme (Ar-Ge) birimi oluşturarak ilk önemli adımı atacak.
Bu arada daha önce 35 kilogram olarak üretimi planlanan otomatik bombaatar silahlar, TSK’nın talebi üzerine hafifletilerek 20 kilograma düşürüldü. İmalatta yapılan yeni dizayn sonrasında daha düşük ağırlıkta üretilmesi planlanan bombaatar silahların, böylece hem taşınması hem de kullanılması kolay olacak.

ÜRETİM ÇANKIRI TESİSLERİNDE
40 milimetre otomatik bombaatar silahlar MKEK Genel Müdürlüğünün Çankırı Silah Fabrikasında üretilecek.
Piyade birliklerinin, yer hedeflerini önleme ve yok etme görevini geçekleştirilmesi amacıyla geliştirilmiş son derece etkin olan silah, TSK bünyesindeki piyade birliklerine dağıtılacak.
Terörle mücadelede etkin olarak kullanılması planlanan otomatik bombaatar silahları MKEK Genel Müdürlüğünün son yıllarda geliştirdiği en kritik silah grupları arasında yer alacak.
Savunma Sanayii İcra Komitesinin hafta içinde yaptığı toplantı sonrasında yapılan açıklamada, MKEK Genel Müdürlüğünün söz konusu üretime yönelik proje çalışması yürüttüğü açıklanmıştı.

[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]
Alıntı ile Cevapla
  #11  
Okunmamış 15-06-2009, 01:52 AM
|JoKeR|
Standart Cevap: Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

Şurada bir çalışan olmayı Allah bize de nasip eder inşallah çok güzel
Alıntı ile Cevapla
  #12  
Okunmamış 30-04-2010, 01:47 PM
Raskolnikov
Standart Cevap: Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

Alıntı:
|JoKeR| Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şurada bir çalışan olmayı Allah bize de nasip eder inşallah çok güzel
Biraz geç oldu ama, hayırlısı inşallah, Allah gönlüne göre versin
Alıntı ile Cevapla
  #13  
Okunmamış 15-06-2010, 07:19 PM
cnkbkc
Standart Cevap: Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

allah inş bizede nasip eder aselsan gibi güçlü bir kuruluşta çalışıp mehmetçiklerimize en son sistemle donatılımmış birbirinden güzel ve kuvvetli teçhisadların üretiminde bulunup ülkemizi tek güç yapmayı...
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
turk savunma silahlari, ordu silahlari, aselsan, turk savunma sistemleri

Seçenekler
Stil


Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar)

Türk Savunma Ve Silah Sistemleri (Aselsan yapımı silahlar) konusu, PROGRAM REHBERİM/Teknoloji Rehberim bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
atatürkün türk diline verdiği önem Türkçe - Edebiyat
1500 Yıllık Ay Yıldızlı Türk Parası Tarih Rehberim
TÜrk MedenÎ Kanununun YÜrÜrlÜĞÜ Ve Uygulama Şeklİ Hakkinda Kanun Hukuk Rehberim
Tarihi Türk Imparatorluklari Tarih - Coğrayfa
Türkü Türk YApan ÖzellikLer Yazı & Yorum


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:03 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net