Rehberim

Öğretici metinlerin ve sanatsal metinlerin özellikleri

Ödev Kaynakları bölümü Türkçe - Edebiyat / Öğretici metinlerin ve sanatsal metinlerin özellikleri konusu gösteriliyor Özet:Öğretici metinlerin ve sanatsal metinlerin özellikleri - Sanatsal metinler kurmacalık,öğretici metinler ise gerçeklik ön plan yer alır - Sanatsal metinlerde ...

Go Back   Rehberim > EĞİTİM VE KÜLTÜR REHBERİM > Yardımcı Kaynaklar > Ödev Kaynakları > Türkçe - Edebiyat

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

Sponsorlu Bağlantılar

Seo Seçenekler Stil
Okunmamış 04-12-2008, 11:53 PM
Raskolnikov
Standart Öğretici metinlerin ve sanatsal metinlerin özellikleri

- Sanatsal metinler kurmacalık,öğretici metinler ise gerçeklik ön plan yer alır

- Sanatsal metinlerde dil;dilötesi ve alıcıyı harekete geçirme işlevindedir,öğretici metinlerde dil göndergesel işlevindedir.

- Sanatsal metinler kelimeler soyut,öğretici metinlerde kelimelre somuttur

- Sanatsal metinlerde yazar okuyucu kendi kurmaca dünyasına çekmek ister,öğretici metinlerde ise amaç bilgi vermektir

- Sanatsal metinlerde uslüp kaygısı yer alır,öğretici metinlerde ise bunun yerini gerçeklik alır.

- sanatsal metinlerde anlatım türü:betimleyici,öyküleyici ve açıklama anlatım vardır,öğreteci metinlerde ise anlatım türü:açıklama,tanık gösterme,örnekleme ve bilimsel betimleme ön plandadır.
Sponsorlu Bağlantılar
Okunmamış 04-12-2008, 11:53 PM
Raskolnikov
Standart Cevap: Öğretici metinlerin ve sanatsal metinlerin özellikleri

Öğretici metinlerin özellikleri: Kanıtlanabilir,bilgiler kesindir,tartışılmazlar,gercek anlam kullanılır,edebi sanatlardan yararlanılmaz,dilin göndergesel işlevi kullanılır,bilgi vermek için ve bir konuya acıklık getirmek için yazılır...

Sanatsal metinler: yoruma acıktır,tartışılır,yan ve mecaz anlam kullanılır,hayal gücünden yaralanılır,edebi sanatlardan yararlanılır,dilin şiirsel işlevi kullanılır,estetik zevk uyandırmak amacıyla yazılır.

Sanatsal metinler uslup kaygısı ön plandadır sözcükler gerçek anlamın yanı sıra mecaz yan anlamda kullanılırestetik zevk uyandırma ve okuyucuyu kendi kurduğu hayael dünyasına çekmek amacıyla yazılırdil sanatsal işlevdedir.

Öğretici metinde ise sözcükler gerçek anlamında kulanılır bilgi vermek amacıyla yazılır yalındır dil göndergesel işlevde kullanılır.
Okunmamış 04-10-2009, 06:11 PM
ADMDGN

sağolasın .......
Okunmamış 25-09-2010, 04:37 PM
dipsitc

teşekkürler .
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
edebiyat, öğretici metinler

Seçenekler
Stil

Öğretici metinlerin ve sanatsal metinlerin özellikleri konusu, Ödev Kaynakları/Türkçe - Edebiyat bölümünde tartışılıyor .