Rehberim

yetim aylığı maaşı

Muhasebe, Ekonomi, Finans, Borsa bölümü Uygulama & Döküman / yetim aylığı maaşı konusu gösteriliyor Özet:slm ben yetim maaşı alıyodum babamdan dolayı evlendim maaşımın anneme bağlanmasını istiyorum bu konuyla ilgili bi dilekçe örneği bulamadım örneklerseniz ...

Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Muhasebe, Ekonomi, Finans, Borsa > Uygulama & Döküman

yetim aylığı maaşı

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

Sponsorlu Bağlantılar

Seo Seçenekler Stil
Okunmamış 29-04-2008, 11:02 AM
serdarprof
Standart yetim aylığı maaşı

slm ben yetim maaşı alıyodum babamdan dolayı evlendim maaşımın anneme bağlanmasını istiyorum bu konuyla ilgili bi dilekçe örneği bulamadım örneklerseniz çok mutlu olucam şimdiden teşekkürler.
Sponsorlu Bağlantılar
Okunmamış 29-04-2008, 12:00 PM
TÜRKO
Standart Cevap: yetim aylığı maaşı

Emekli Sandığı Kanunu konuyu şöyle düzenler:
  • [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]
    Ölenin bağlanmış veya bu kanun hükümlerine göre hesaplanacak emekli, adi malüllük veya vazife malüllüğü aylıklarının;

a) Dul karı ve koca için % 50'si, aylık alan yetimi bulunmayanların dul eşlerine % 75'i, (1)(2)

b) Çocuklarla ana veya babanın her biri için % 25'i oranında bağlanır. (1)(2)

Ölenin aylığa müstahak bir dul karı veya kocası ile bir yetimi bulunması halinde, dul karı veya kocaya % 60, yetimine % 30 oranı uygulanır. (1)(2)

Ölenin önceki eşinden olan çocukları ile, hem anadan hem babadan yetim olan veya af kanunlarına göre tescil edilmiş bulunan çocuklarına % 30 oranında aylık bağlanır. Sonradan hem anadan hem babadan yetim duruma giren çocukların aylıkları da % 30 oranı uygulanmak suretiyle yükseltilir. (1)(2)

(Değişik : 14/3/1985 - 3166/1 Md.) Emekli, adi malüllük, vazife malüllüğü aylığı alan veya iştirakçi olan dul eşe % 50 oranında dul aylığı bağlanarak ödenir.(1)(2)

Yukarıda belirtilen oranlara göre bağlanacak dul ve yetim aylıkları toplamı bunlara esas tutulan, emekli, adi malüllük veya vazife malüllüğü aylıklarından fazla olursa, fazlası, dul ve yetim aylıklarından mütenasiben indirilir.

Ölen, dul karı veya koca bırakmazsa veya bıraktığı koca aylığa müstahak değilse bunların payı çocuklarla ana babanın aylıklarına eşitlikle eklenir. Şu kadar ki, bu aylıkların toplamı yapılan eklemelerden sonra bağlamaya esas tutulan aylığın yetim bir kişi ise % 50'sini, iki kişi ise % 80'ini, üç kişi ise % 100'ünü geçemez.

Dul ve yetimlerin aylık oranlarının yükseltilmesini gerektiren durumların doğması, sonradan veya yeniden aylık ödenmesine hak kazanılması veyahut ödenmekte olan aylıkların kesilmesi hallerinde yukarıdaki hükümler gözönüne alınarak, ödenecek aylıklar yeniden hesaplanır. (3)(*)

(İl. Ek Md. 13,14,19,23,39,59; G.Md. 104,157,176,184)

AÇIKLAMA
    (1) Bağlanan aylıkların belli bir miktardan az olamıyacağı hakkında Ek 19 uncu maddeye bakınız.
    (2) Paraların tahsil ve tediyesinde ortaya çıkan kesirler için yapılacak işlemin Genel Bütçe Kanunlarında belirlenmiş miktara yükseltileceği hakkında Ek 39 uncu maddenin açıklamasına bakınız.
    (3) Yetimlerden emeklilikle ilgili göreve girenlerin aylıkları diğer dul yetimlerin aylıklarına mütenasiben eklenecektir. (Bak. Ek 23)

bununla ilgili kanun var.SSK kanununa göre;
– Sigortalının erkek çocuklarına bağlanan gelirler çocuğun 18 yaşını, orta öğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını dolduracağı tarihe kadar devam eder. Çalışamayacak durumda malûl olan erkek çocukların gelirleri bu yaşlara vardıktan sonra da kesilmez. Ancak geliri kesilen erkek çocuklardan sonradan çalışamayacak durumda malûl olanlara, Sosyal Sigortaya yahut Emekli Sandıklarına tabi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almamaları şartı ile, malûllük durumlarının tespitine esas teşkil eden rapor tarihini takibeden aybaşından itibaren yeniden gelir bağlanır. 101 inci madde hükmü saklıdır
– Sigortalının kız çocuklarına bağlanan gelirler, Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi işlerde çalışmaya buralardan gelir veya aylık almaya başladıkları veya evlendikleri tarihi takibeden devre başından itibaren kesilir.(1) Gelirin kesilmesine yol açan sebebin ortadan kalkması halinde 1 inci bölümün (C) fıkrası hükmü saklı kalmak şartiyle, bu tarihten başlanarak yeniden gelir bağlanır. Ancak evliliğin son bulması ile kocasından da gelir almaya hak kazanan kimseye bu gelirlerden fazla olanı ödenir.

burdan çıkan sonuç emekli sandığına göre devredilemez ama ssk ya göre sizin maaş annenize devredilebilir.

Konu TÜRKO tarafından (30-04-2008 Saat 12:23 PM ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 29-04-2008, 12:07 PM
Fasil

Zaten otomatikman kesilen maaş annenize bağlanır ben öyle biliyorum.
Okunmamış 20-04-2009, 09:07 PM
esmer27130

ya ben vefat eden babamın emekli maaşını ( Emekli Sandığı ) almaktaydım 18 yaşımı doldurduğum için bankaya gittiğimizde vermediler dilekçe vermen lazım dediler öğrenci olduğuma dairde belgeyide birlikte vermem lazımmış ama hangi kuruma nasıl verileceğini bilmiyorum yardım eder misiniz acil olarak
Okunmamış 21-04-2009, 08:58 AM
TÜRKO

Alıntı:
esmer27130 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ya ben vefat eden babamın emekli maaşını ( Emekli Sandığı ) almaktaydım 18 yaşımı doldurduğum için bankaya gittiğimizde vermediler dilekçe vermen lazım dediler öğrenci olduğuma dairde belgeyide birlikte vermem lazımmış ama hangi kuruma nasıl verileceğini bilmiyorum yardım eder misiniz acil olarak
Babanız emekli sandığından emekli olduğuna göre belgeleri hazırlayıp emekli sandığına başvuru yapmanız gerekir.Orada gerekli tescil işlemleri yapıldıktan sonra sorununuz çözülecektir.
Okunmamış 18-06-2009, 09:09 PM
öduygu

merhabalar bende babamdan dolayı yetim maaşı almaktayım üniversiteyi 2008 de bitirdim ve maaşımda bir kesilme olmadı,1 aydırda iş bankasına girdim çalışmaktayım fakat bildiğim kadarı ile maaşımın kesilmesi gerekiyor ama duyduğuma göre maaşımın yarısına kadar alabiliyormuşum gerekçeside yarı devlet işi olması dediler,bankadada hiç boş zamanım olmuyor sgk ya gitmek için ne yapmam gerekiyor sırası ile açıklarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler..
Okunmamış 19-06-2009, 05:20 PM
TÜRKO

Alıntı:
öduygu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
merhabalar bende babamdan dolayı yetim maaşı almaktayım üniversiteyi 2008 de bitirdim ve maaşımda bir kesilme olmadı,1 aydırda iş bankasına girdim çalışmaktayım fakat bildiğim kadarı ile maaşımın kesilmesi gerekiyor ama duyduğuma göre maaşımın yarısına kadar alabiliyormuşum gerekçeside yarı devlet işi olması dediler,bankadada hiç boş zamanım olmuyor sgk ya gitmek için ne yapmam gerekiyor sırası ile açıklarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler..
Yetim aylıklarında SSK'lı, Bağ-Kur'lu, TC Emekli Sandığı gibi SGK'ya devredilen kurumlarda farklılık olduğu gibi bundan sonra uygulanacağı ifade edilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda da farklılıklar var. Bu arada sizin bağlı olduğunuz TOBB Emeklilik Sandığı, SSK'ya tabi kurumlardan sayılır. Şimdi siz ve sizin gibi diğer yetimlerin kafasındaki soru işaretlerini gidermek için ayrıntılı açıklayalım.

SSK'lılarda durum nedir?

Sizin de dahil olduğunuz SSK'lı (özel banka-Borsa Sandığı yetimleri dahil) yetim kızlarda durum şu: Yetim kız çocuğu çalışmıyorsa ve evli değilse, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan gelir veya aylık almıyorsa ana veya babasından dolayı yetim aylığı ödenir. Bu sayılan şartların hepsinin aynı anda gerçekleşmesi gerekiyor. Yetim erkekler ise SSK'lının erkek çocukları 18 yaşına kadar, ortaöğrenimde (lise) okuyorsa 20 yaşına kadar, yükseköğrenimdeyse 25 yaşına kadar alabiliyor. Kız veya erkek çocuk çalışamayacak kadar malûlse ve Sosyal Sigorta'ya ve emekli sandıklarına tabi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık ödenmiyorsa yetim aylığı alabiliyor.

Bağ-Kur'da durum nedir?

Bağ-Kur'lunun yetim kız çocuğu, evli değilse, çalışmıyorsa ve kendi çalışmasından dolayı emekli değilse ana-babasından yetim aylığı alabiliyor. Bağ-Kur'lunun yetim erkek çocukları 18 yaşına kadar, ortaöğrenime devam etmesi halinde 20 yaşına, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar, çalışmıyorsa ve kendi çalışmasından dolayı emekli değilse ana-babasından yetim aylığı alabiliyor. Kız veya erkek çocuk çalışamayacak kadar malûlse ve Sosyal Sigorta'ya, emekli sandıklarına tabi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almıyorlarsa yetim aylığı alabiliyorlar.

Emekli Sandığı'nda durum nedir?

Emekli Sandığı iştirakçisinin kız çocuğu evli değilse Emekli Sandığı iştirakçisi veya emeklisi değil ise ana-babasından yetim aylığı alabiliyor. Emekli Sandığı yetiminin memuriyet dışındaki (SSK'lı veya Bağ-Kur'lu ) çalışmaları yetim aylığı almasına engel olmuyor. Memurun yetim erkek çocuğu okumuyorlarsa 18 yaşını, ortaöğrenim yapıyorsa 20 yaşını, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşını dolduruncaya kadar yetim aylığı alabiliyor. Memurun ölümü tarihinde, iyileştirilmesi imkansız hastalıklarının veya sakatlıklarının çalışmalarına engel olduğu sağlık kurulunca onaylanacak raporla tespit edilen çocuklarına muhtaç olmaları şartıyla ölüm tarihindeki yaşları ne olursa olsun ölüm tarihini izleyen ay başından, sonradan bu şekilde malul ve muhtaç duruma düştükleri anlaşılanlara kendileri veya veli, veyahut vasileri tarafından sandığa müracaat tarihlerini takip eden ay başından itibaren aylık bağlanır. Aylık almakta iken malul-muhtaç kapsamına girdikleri anlaşılanların aylıkları, yaşları dolayısıyla aylıklarının kesilmesi gereken tarihte kesilmeyerek ödenmeye devam edilir.

Yeni dönemde yetim aylıkları nasıl paylaştırılacak?

Önümüzdeki aylarda yürürlüğe girmesi planlanan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'ndan sonra ise dul eşe yüzde 50 oranında, aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise 5510 sayılı kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi çalışmaları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde yüzde 75 oranında aylık bağlanacak. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi çalışmaları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olmak şartıyla yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızların her birine yüzde 25 oranında aylık ödenecek. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi çalışmaları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olmak şartıyla 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların erkeklere yüzde 25 oranında aylık bağlanacak. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi çalışmaları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olmak şartıyla SGK Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında yitirip malûl kız ve erkek çocuklara da yüzde 25 oranında aylık tahsis edilecek.

Okunmamış 08-07-2009, 03:22 PM
evrimg

merhabalar,
benim de bu konu ile ilgili bazı sorularım olacaktı,
annem ve kızkardeşimle beraber babamdan dolayı aylık almaktayız, ben çalışmaya başladığım için gerekli başvurularımı yaptım, merak ettiğim ilk konu benim maaşım kesildikten sonra annemin ve ya kızkardeşimin maaşında herhangi bir artış olacak mıdır? Mantıken kardeşim ve ben %25 lik kısmı paylaştığımızdan onun maaşında artış olur diye düşündüm, ama bununla ilgili herhangi bir yazıya rastlayamadım, artış ve oranı hakkında yardımcı olur musunuz?
Diğer bir sorum ise;
kızkardeşim 4 ay sonra evlenecek ve 24 aylığa denk gelecek şekilde evlilik yardım parası için başvuracak, onun maaşı kesildikten sonra aylık alan başka çocuk kalmadığı için annemizin payı %75 e çıkarılır mı?
Bunun haricinde boşanan ve ya dul kalan kız çocuğa aylık maaş ve beraberinde sağlık hakları tekrar veriliyor, bu işini kaybeden kız çocuk için de verilen bir hak mıdır?
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Okunmamış 09-07-2009, 09:52 PM
TÜRKO

Alıntı:
evrimg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
merhabalar,
benim de bu konu ile ilgili bazı sorularım olacaktı,
annem ve kızkardeşimle beraber babamdan dolayı aylık almaktayız, ben çalışmaya başladığım için gerekli başvurularımı yaptım, merak ettiğim ilk konu benim maaşım kesildikten sonra annemin ve ya kızkardeşimin maaşında herhangi bir artış olacak mıdır? Mantıken kardeşim ve ben %25 lik kısmı paylaştığımızdan onun maaşında artış olur diye düşündüm, ama bununla ilgili herhangi bir yazıya rastlayamadım, artış ve oranı hakkında yardımcı olur musunuz?
Diğer bir sorum ise;
kızkardeşim 4 ay sonra evlenecek ve 24 aylığa denk gelecek şekilde evlilik yardım parası için başvuracak, onun maaşı kesildikten sonra aylık alan başka çocuk kalmadığı için annemizin payı %75 e çıkarılır mı?
Bunun haricinde boşanan ve ya dul kalan kız çocuğa aylık maaş ve beraberinde sağlık hakları tekrar veriliyor, bu işini kaybeden kız çocuk için de verilen bir hak mıdır?
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Arkadaşlar burada yapmış olduğum yorumlar illa kesin cevap budur tarzında değildir,mesleğimizin ve uygulama alanındaki sahip olduğumuz bilgileri elimizden geldiği kadar dilimizin döndüğü şekilde cevaplamaya çalışıyoruz.Siz gene sorun soruşturun kendiniz araştırmaya devam ediniz.

Şimdi sizin sorununuza gelince sizin kesilen maaşınız ölçüsünde kardeşinize ve annenize % 25 lik oranında artış olacaktır, tabi bununla ilgili bulunduğunuz sgk müdürlüğüne dilekçe ile bilgi vermekte fayda var.

Evlenen kardeşinizin maaşıda annenize yüklenecektir bunla ilgilide sgk ya dilekçe ile bilgi verin ve elinizde kurum kayıttan geçen dilekçe örneği kalsın.

İşi bıraktıktan sonra belli bir süre sağlık yardımından yararlanıyorsunuz 3 ay. Bu süre bittikten sonra sgk ya başvuru yapmanız halinde yetim maaşı almaya ve sağlık yardımlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.
Okunmamış 02-08-2009, 06:26 PM
vedat_p

ben 20 yaşında bir gencim.yetim maaşı alıyordum orta ögretimden mezun oldum.maaşım kesilmedi bi kaç defa aldım sonra ssk'ya müracaat ettim acaba o bi kaç ay aldıgım parayı geri alırlar mı?

orta ögretimim bitti yetim maaşı kesilmedi.bu maaşları geri öder miyim

Konu TÜRKO tarafından (03-08-2009 Saat 12:17 PM ) değiştirilmiştir.
Okunmamış 03-08-2009, 12:20 PM
TÜRKO

Alıntı:
vedat_p Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ben 20 yaşında bir gencim.yetim maaşı alıyordum orta ögretimden mezun oldum.maaşım kesilmedi bi kaç defa aldım sonra ssk'ya müracaat ettim acaba o bi kaç ay aldıgım parayı geri alırlar mı?

orta ögretimim bitti yetim maaşı kesilmedi.bu maaşları geri öder miyim
Değerli vedat_p

Yetim maaşı erkeklerde 18 yaşına kadar yükseköğrenim gördükleri takdirde 25 yaşına kadar alabiliyorlar.
Durumunuzu buna göre göz gezdirin ve 18 yaşından sonra yükseköğrenim görmediğiniz için size verilen maaşlar bir gün faiziyle birlikte geriye istenecektir.
Okunmamış 27-08-2009, 12:21 PM
34yaramaz

mrhaba ben 1965 doğumlu eşimden ayrılmış dul bir bayanım babam mefat edeli 2 sene oldu bağkur emeklisi yetim maaşı alabilmem icin hangi evrakları temin etmemlazım nereye başvurmamlazım saygılar
Okunmamış 28-08-2009, 08:18 AM
TÜRKO

Alıntı:
34yaramaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
mrhaba ben 1965 doğumlu eşimden ayrılmış dul bir bayanım babam mefat edeli 2 sene oldu bağkur emeklisi yetim maaşı alabilmem icin hangi evrakları temin etmemlazım nereye başvurmamlazım saygılar
Değerli 34yaramaz;

Hazırlayacağınız evrak listesini bulunduğunuz Bağ-Kur il müdürlüğündeki emekli servisiyle görüşüp bilgi alabilirsiniz.
Okunmamış 19-09-2009, 04:23 AM
co2_fix

merhaba ben 2007 yılında vefat eden annemden yetim maaşı alıyordum. 21 yasındayım ve okulum haziran ayında bitti en son maaşımıda haziranda aldım maaşım şuan ödemesi durdurulmuş durumda.öğrenciliğime devam edeceğim maaşın yeniden bağlanması için öğrenci belgesi ve bi dilekçe gibi bişeyle ankara sgk ya basvuru yapmam gerekiyormuş.açık öğretim olarak öğrenciliğime devam edeceğim için aynı zamandada çalışıyorum.bunu ssk dakı görevliye sordum.annemden yetim maaşı alırken aynı zamanda ssk lı bir işte çalışabilme imkanım varmı yani çalışırsam maaşım kesilirmi diye sordugumda erkek çocuğu 25 yaşına kadar öğrenci ise aynı zamanda ssk lı bir işte çalışabliyor dedi.erkek çocugunun eve bakma yukumlulugu oldugu için bole bi kanun var dedi.isteğim bunun gercek olup olmaması hakkında bilgidir.yani ben öğrenci isem hem vefat eden annemden yetim maaşı alıp hemde ssk lı bir işte asgari ucret ile çalışabilirmiyim maaşım kesilmezmi. şimdiden tesekkurler...
Okunmamış 23-09-2009, 11:31 AM
TÜRKO

Alıntı:
co2_fix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
merhaba ben 2007 yılında vefat eden annemden yetim maaşı alıyordum. 21 yasındayım ve okulum haziran ayında bitti en son maaşımıda haziranda aldım maaşım şuan ödemesi durdurulmuş durumda.öğrenciliğime devam edeceğim maaşın yeniden bağlanması için öğrenci belgesi ve bi dilekçe gibi bişeyle ankara sgk ya basvuru yapmam gerekiyormuş.açık öğretim olarak öğrenciliğime devam edeceğim için aynı zamandada çalışıyorum.bunu ssk dakı görevliye sordum.annemden yetim maaşı alırken aynı zamanda ssk lı bir işte çalışabilme imkanım varmı yani çalışırsam maaşım kesilirmi diye sordugumda erkek çocuğu 25 yaşına kadar öğrenci ise aynı zamanda ssk lı bir işte çalışabliyor dedi.erkek çocugunun eve bakma yukumlulugu oldugu için bole bi kanun var dedi.isteğim bunun gercek olup olmaması hakkında bilgidir.yani ben öğrenci isem hem vefat eden annemden yetim maaşı alıp hemde ssk lı bir işte asgari ucret ile çalışabilirmiyim maaşım kesilmezmi. şimdiden tesekkurler...
Alıntı:
Soru: Bekar olduğumdan dolayı babamdan yetim aylığı alıyordum।Fakat 21 Haziranda sigortalı olarak çalışmaya başladım. Bunu sigortaya bildirmem gerekiyor mu? Bir de ileride SSK’lı çalışmak istemezsem, tekrar babamdan kalan maaşımı almam mümkün olabilir mi?

Cevap: Hangi kurumdan yetim ayfcğı aldığınızı bildirmemişsiniz। Emekli Sandığından yetim aylığı alıyorsanız, sigortalı olarak çalışsanız da, yetim aylığınız kesilmeyeceğinden, bildirim yapmanıza gerek yok. Ancak, yetim aylığınızı Bağ-Kur veya SSK’dan alıyorsanız babanızdan yetim aylığı bağlatırken, evlenmenizi ve sigortalı olarak çalışmaya başladığınızı Bağ-Kur’a ya da SSK’ya bildireceğinize dair taahhütname imzaladınız. Çalışmanızı SSK’ya bildirerek, yetim aylığınızı kestirmeniz gerekiyor[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] Aksi halde, Bağ-Kur ya da SSK tespit ettiğinde yersiz ödediği yetim aylıklarını kanuni faiziyle birlikte geri alır. İşsiz kaldığınızda kestirdiğiniz aylığınızı yeniden bağlatabilirsiniz
KAYNAK:[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]

Cevap çok açık ssklı bir işe girdiğiniz takdirde yetim aylığınız kesilecektir.
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
yetim aylığı, yetim aylığı bağlanması, yetim aylığı dilekçe örneği, yetim aylığı kesilmesi, yetim aylığı yaş sınırı, yetim maaşı

Seçenekler
Stil

yetim aylığı maaşı

yetim aylığı maaşı konusu, Muhasebe, Ekonomi, Finans, Borsa/Uygulama & Döküman bölümünde tartışılıyor .