Rehberim

Yalova - Armutlu

Şehir Rehberi bölümü Yalova / Yalova - Armutlu konusu gösteriliyor Özet:Yalova - Armutlu Armutlu adının “Armoda” veya “Armodies” sözcüklerinden geldiği sanılmaktadır. Bu sözcükler “Donanma” veya “Donanmaya Gözcülük Eden Kimse” anlamına ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Yörelerimiz & Memleketimiz > Şehir Rehberi > Yalova

Yalova - Armutlu

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 13-01-2010, 01:50 PM
özlemm
Standart Yalova - ArmutluYalova - Armutlu


Armutlu adının “Armoda” veya “Armodies” sözcüklerinden geldiği sanılmaktadır. Bu sözcükler “Donanma” veya “Donanmaya Gözcülük Eden Kimse” anlamına gelmektedir. Diğer bir rivayete göre ise, Bizans döneminden kalma kalıntılara rastlanan Armutlu’nun isminin; Bizans Kralı’nın kızı Armodias, kayıkla gezmek üzere saraydan ayrılarak bu kıyılara gelmiş ve buranın güzelliğine, kaplıcalarına hayran kalmış. Kızının burayı çok sevdiğini gören kral, yöreye Armodias ismini vermiş. Armodias’ın zaman içinde Armutlu olarak değişerek bugüne geldiği söylenir. Armutlu, Bizanslılar tarafından kurulmuş çok eski bir tarihe sahip bir yerleşim merkezidir. Evliya Çelebi seyahatnamesinde 1050 senesi Sefer ayının 6.günü Mudanya Kasabasına vardıklarında; oradan da bir gemiyle Bozburun İskelesine geldiklerinden bahseder ve Armutlu’yu şöyle anlatır;

Nüfus sadece üç yüz hanedir. Üç yüz kadar bakımlı evleri vardır ki; baştanbaşa kiremitle örtülüdür. Bir camisi, birer hamamı, üç mescidi, bir hanı, on kadar da dükkânı vardır. Suyu ve havası çok güzeldir.
Ayrıca tarih kaynaklarından; Likyalıların kaplıcalar bölgesinde uzun yıllar kaldıkları belirtilmektedir. Şu an bile hala Özbekkuyu Mevkii olarak adlandırılan bölgenin isminin de Özbekler’den geldiği sanılmaktadır.
1320 yılında II. Orhan zamanında Armutlu, Osmanlılar tarafından fetih edilmiştir. Fetihten sonra Mudanya ve Trilye’den getirilen Türkler Armutlu’ya yerleştirilmişlerdir. Yaklaşık 28 000 hektar yüz ölçüme sahip (kadastro görmüş yerler olarak) Armutlu; Gemlik Körfezinin Kuzeyinde ve Tan Dağları’nın batıya devamı olan etek kısımlarında kurulmuştur. İlçenin güney ve güneybatı kesimleri düzlük olduğu halde kuzey ve doğuya doğru arazi yükselmektedir. İlçe merkezinden geçerek güneyde Marmara Denizi’ne dökülen Armutlu Deresi’nin meydana getirdiği düzlük ilçe arazisinin en verimli sahalarını oluşturmaktadır.
Armutlu güneydoğudan Gemlik, doğudan Orhangazi, kuzeydoğudan Yalova İli ile, güney, batı ve kuzeyden de deniz ile çevrilmiştir. Gemlik’e 37 km’lik, Yalova’ya ise 55 km’lik karayolu ile bağlı olan Armutlu’nun Mudanya ve İstanbul ile de deniz yoluyla bağlantısı mevcuttur.
Genelde jeolojik yönden % 70 bir eğime sahip olan ilçe; tipik bir Marmara Bölgesi iklimini arz eder. Yazlar sıcak, kışlar yağışlı ve ılıktır. Makilik, fundalık, zeytinlikler ve çam ormanları yörenin bitki örtüsünü oluşturur.
Armutlu; 6 Haziran 1995 tarihinde 550 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile İlçe statüsü kazanarak, Yalova İli’ne bağlanmıştır.

İlçeye bağlı beş köy bulunmaktadır. Bunların adları şunlardır;

Fıstıklı
Mecidiye
Kapaklı
Hayriye
Selimiye


Armutlu köylerinden Mecidiye, Hayriye, Fıstıklının bulunduğu havza “organik tarım” havzası olarak belirlenmiş olup, bu bölgede her türlü organik bitki, sebze ve hayvansal ürünlerin üretimi teşvik edilerek devam etmektedir. Ayrıca bu bölgede eko turizmi canlandırmak amacıyla eko pansiyon adıyla pansiyonculuk, yeme içme ve yöresel ürünlerin satışı ile doğada kamp ve atlı yürüyüş aktiviteleri yapılmaktadır.
Armutlu’da tarihi eserler ve kendine özgü mimari yapılar, geçmiş kültürleri yansıtmak istercesine yeşil bitki örtüsünün içinden gururla kendilerini gösterirler. Ataların özel bir mirası olarak korunan Armutlu evleri, bunca yıla rağmen güzelliklerini korumaya devam etmektedirler. Beldenin merkezinde bulunan Köy Hamamı, Hacı Ali Paşa Camii, Tarihi Köprü, Eski Kitabeli Çeşme ve Eski Hamam en önemli tarihi eserlerindendir. 16 km.lik bir sahil şeridine sahip olan Armutlu’nun Yılanlar mevkiinde tertemiz denizi ile 4 km.lik pırıl pırıl bir kum sahili yer almaktadır.

İlçeye 5 km.lik mesafede bulunan ve sürekli ulaşımı olan Armutlu Kaplıcaları, yıl boyunca şifalı sulardan yararlanmak isteyen sayısız insana şifa dağıtır. Yemyeşil bir vadide bulunan kaplıcalar birçok kaynaktan oluşmakta, ziyaretçilere banyo ve içme yoluyla tedavi sunarken solunum yolu ile de fayda sağlamaktadır.
Kaplıca suları 57 Cº ile 73 Cº’ye varan ısıya sahiptir. Şifalı sularının yanı sıra dinlenme ve eğlenme alanları, turistik tesisleri, otel ve pansiyonları ile Armutlu Kaplıcaları canlı bir turizm merkezidir.
Yalova’nın en yoğun dağlık ve ormanlık bölümünü oluşturan Armutlu 14.522 hektarlık orman alanı ile yörenin akciğerleri vazifesini görür. Görülmeye değer manzaralara sahip Armutlu’da temiz havayı içinize çeker, geçmişi ve bugünü yaşamanın zevkini doya doya hissedersiniz.
Armutlu İlçesi, 18 km. uzunluğu bulan kıyıları ile 2.konut ve pansiyonculuğun gelişmeye başladığı bir ilçedir. Bozulmamış doğal koyları ile muhteşem manzaralara sahiptir. Bunlar; Yılanlar Koyu, Ayazma Koyu, İskele Koyu, Dereağzı Koyu, Ahmetköycüğü Koyu, İğdealtı Koyu, Fıstıklı ve Kapaklı Köylerinde bulunan çeşitli koylardır.
Armutlu merkezinde olan tescilli Köprü ve Osmanlı Hamamı restore edilerek işlevlerini sürdürmeleri sağlanmıştır. Bunun dışında tescilli 24 adet sivil mimari örneği konut, Eski Camii (Çarşı Camii) ve bir çeşme, yörenin diğer tarihi ve kültürel eserleridir. Bu eserler halen kullanılmaktadır. İlçede, bunlar dışında, Kaplıca yöresinde bulunan hamam da tescilli olup halen kullanılmaktadır.
Armutlu ilçesi, Hayriye, Mecidiye ve Selimiye köy sınırları içerisinde kalan ve Yeşil – Mavi Turizm Seyir Yolu üzerinde 9,052 Ha. alanda av turizminin gelişmesine büyük katkı sağlayacak örnek avlak alanı; 21 Kasım 2007 günü açılmıştır.

Bu alanda karaçam, sahilçamı, fıstıkçamı, çınar, kayın, ıhlamur, kestane, fındık, gürgen, kavak ve meşe türünde ağaçlar ile akçakesme, ormangülü, karayemiş, kocayemiş, sandal, funda, süpürge çalısı, kızılcık, laden, defne ve yaban gülü ağaççıklar ile yaban domuzu, tavşan, ayı, sansar, kurt, gelincik, çakal, tilki, sincap gibi memeli türler ile kartal, atmaca, karatavuk, kınalı keklik, kaya güvercini, baykuş, ağaçkakan, saksağan, baştankara, sülün, saka ve serçe gibi kanatlı türler avlak sahasında bulunmaktadır.
Yapılan projeyle sahada bulunan yaban domuzu dışındaki tüm canlı hayvan popülasyonu korunacak türler olarak tespit edilmiştir. Bu alanda kurulacak tesisler ve alınacak önlemler ile sahanın rehabilitasyonunun sağlanması ve kalite bakımından yüksek verim alınması planlanarak ihale bedelinin %70 oranında bölgede bulunan köy tüzel kişiliklerine pay verilecektir.
CAHDRA özel avlak işletmesi bünyesinde 15 oda, 50 yatak kapasitesi ile yeme-içme üniteleri, doğada atlı yürüyüş, jeep safari, tenis kortu ve golf gibi sportif aktiviteler planlanmaktadır.

Köyler

SELİMİYE KÖYÜSelimiye, el değmemiş bir doğa, sakin bir dinlenme alanı arayanların hayran kalacakları sakin ve şirin bir dağ köyüdür. Oksijen deposu ormanları, piknik alanları, özellikle bahar ve yaz aylarında yöre halkının tercih ettiği yerlerdir. Mis kokulu dağlarda beslenen keçilerin sütü ile yapılan meşhur keçi peyniri, höşmerimi Selimiye ile özdeşleşmiş ürünleri oluşturur. Bugün pek fazla ipucu bulunmamakla birlikte, Selimiye köyünün ormanlık bölgesinde ve Gölcük denilen mevkide eski yapı kalıntıları mevcuttur.

HAYRİYE KÖYÜArmutlu İlçesi’nin şirin bir köyü olan Hayriye, özellikle yaz aylarında gezi amaçlı ziyaretçilerini ağırlar. Dağ sporlarına olanak veren yemyeşil tepeleri, görülmeye değer manzaraları oluşturur. Çam ormanları ile kaplı Hayriye’de yonca, buğday, mısır, kiraz, erik, şeftali ve incir yetiştirilmektedir. Köyün içinden geçen Yaman Deresi üzerinde bulunan yüzme gölleri doğal güzelliklerin yanı sıra yaz aylarında serinlemek için kampingciler ve doğa hayranları tarafından kullanılmaktadır. Her yıl 19 Haziran’da yapılan şenliklerinde, güreş, at yarışı ve nişancılık yarışmaları yapılmaktadır. Hayriye köyünde yapılan hayvancılık önem taşımakta olup, hayvancılık konusunda pilot bölge seçilmiştir. Sahile 6 km. mesafesi vardır. Yanı başında bulunan Bayramakkana adıyla anılan batık şehir kalıntıları bulunmaktadır.

FISTIKLI KÖYÜFıstıklı sırtını yasladığı ormanların yansıması ile yeşile boyanmış tertemiz denizi, şirin köy yolları ile harika bir tatil köyüdür. Geçmişi 1400’lü yıllara dayanan eski bir yerleşim olan Fıstıklı’nın adını bolca yetişen lezzetli fıstıklarından aldığı bilinir. Çerezlik ve dolmalık fıstıkları, ün salmış zeytinleri ülkenin dört bir yanında alıcı bulur. Köyde ve civarında bol bulunan fıstık ağaçlarının, köyün tarihinde önemli bir yeri vardır. Eskiden Osmanlı Donanmasının bütün kürek ihtiyacı buradan karşılanır, kürekler fıstık ağacından yapılırmış. Tarihi ağaçları ile de bilinen Fıstıklı Köyü’nün meydanında tarihi çeşme, köye gelen ziyaretçilerin ilgi odalığını oluşturur. Temiz denizi ve sahili ile Mavi Bayrak çalışmalarını başlatan Fıstıklı, Gemlik Körfezinin en büyük balıkçı köyü olup, otel, motel, pansiyonları ve kamping alanları ile turizm hareketliliğinin yaşandığı ideal bir tatil köyüdür.

KAPAKLI KÖYÜOsmanlı döneminde kurulduğu bilinen Kapaklı Köyü, Akdeniz sahillerini kıskandıracak güzellikteki kıyı şeridine ve koylara sahip çok güzel bir yerleşimdir. Köy içindeki hamam kalıntısı ve eski mimari tarzda yapılmış köy evleri geçmişin esintisini bugüne getirircesine köyü süsler. Yemyeşil ormanları, temiz denizi ile Gemlik Körfezi’ne bakan bu güzel köyde, turizme hizmet veren tesisler ve restoranları ile özellikle yaz aylarında oldukça hareketli günler yaşanır. Köy halkının en önemli geçim kaynağı balıkçılıktır. Sahile güzellik veren balıkçı barınağı, kıyı şeridinin süsü gibidir. Kapaklı’nın balıkçıları sadece Marmara’da değil, Akdeniz ve Ege’ye de çıkarlar ve denizlerin bereketini köylerine de taşırlar. Doğal güzellikleri ve harika yolları ile kolay ulaşımlı, görülmeye değer yerdir Kapaklı Köyü.

MECİDİYE KÖYÜArmutlu’nun dağ köylerinden biri olan Mecidiye şirin bir orman köyüdür. Bakir doğasının güzellikleri içerisinde Mecidiye köye vardığınızda nefes aldığınızı yani yaşadığınızı hissedersiniz. Taz Dağına yakın yükseklerde kurulu bu köyümüzde hayvancılık da yapılmaktadır. Doğal piknik alanlarının güzellikleri içerisinde yeşili daha çok seveceksiniz.
Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler
Stil


Yalova - Armutlu

Yalova - Armutlu konusu, Şehir Rehberi/Yalova bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Yalova W-X-Y-Z
Yalova - Merkez Yalova
Yalova Tarihçe Yalova
Yalova Genel Bilgiler Yalova
seferilikte mesafe İslam ve insan


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:14 PM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net