Rehberim

Moral bozukluğunda ne yapmalı?

EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM bölümü Yazı & Yorum / Moral bozukluğunda ne yapmalı? konusu gösteriliyor Özet:MORAL BOZUKLUĞUNDA NE YAPMALI? [Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ] Olaylar oluyor, haberler okuyoruz, özel hayatımızda sorunlarla karşılaşıyoruz... Moral ...


Go Back   Rehberim > EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM > Yazı & Yorum

Moral bozukluğunda ne yapmalı?

Açılış Sayfam Yap Reklam Kayıt ol Konuları Okundu Kabul Et

  Sponsorlu Bağlantılar

Cevapla

Seo Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 30-05-2008, 01:01 PM
Astoria
Standart Moral bozukluğunda ne yapmalı?

MORAL BOZUKLUĞUNDA NE YAPMALI?[Linkler için 10 saniyede ücretsiz üyelik... ]

Olaylar oluyor, haberler okuyoruz, özel hayatımızda sorunlarla karşılaşıyoruz... Moral çöküntüsü, yürek sıkıntısı. Ve yaşarken nasıl da zaman sonsuzmuşcasına geliyor insana. Nasıl da çıkış yok, her yer karanlık, mahşer mi yoksa duygusu. Oysa öyle olmuyor, yaşam, bahar bizi teslim alıyor, yine umutla, yine güzelliklerle, yine havada çiçek kokularıyla, bıdır bıdır kedi yürüyüşüyle, sofradaki erikle, ummadık zamanda çalan telefonla güldürüyor, gülümsetiyor.

Tabi, kimi zaman, bütün dünya seni neşelendirmek için elbirliği etse de insanın ne gülesi, ne pas veresi olmuyor. Dünyanın bütün hömleri birleşin demiş gibi birleri. İnsan ağzını açtığında sadece "höm", "uf", "oooff", "ay", "amaaan" gibi duygu ve düşünce içermeyen, bir iş, bir oluş, bir hareket bildirmeyen sızlanma temelli ünlemler çıkıveriyor. Bahsettiğim geçerli üzüntü durumları değil.

Böyle durumlarda derhal kanalı çevirmeliyiz.

Yeni Bir Konuya Başlayın

Bambaşka bir konuya zaplayın: Kuantum nedir biliyor musunuz? Kuantumu daha basit terimlerle açıklayan bir kitap alın ve okumaya başlayın.

Açmadı mı? O zaman Finlilerin ulusal tarihini okuyun. Merak ettiğiniz ama vaktiniz olmadığı için hiç ilgilenmediğiniz bir konuya dalın. Mesela gorillerin etobur olmaması ne demektir? Hayvanlar aleminde etobur olmayan havvanları okuyun.
O da olmazsa rastgele sayfalarda dolanın. Zihniniz bu yeni konu etrafında dolanırken derdinizi tasanızı en azından bir süreliğine unutmuş, beyninizi ve ruhunuzu tazelemiş olacaksınız. Yeni birşeyler öğrenmenin çocuksu ve masum hazzını hatırlayıp beklenmedik olaylara gebe olabilirsiniz.
Örnek mi:

Doğaya Doğru

Milan Kundera, Çekoslavakya'nın işgali sırasında akıl sağlığını korumak ve biraz olsun hava almak için ormanlara, dağlara gidermiş ve klasik müzik dinlermiş. Doğanın süresizliği (bizden önce orada, bizden sonra orada olacak.. ) ve dinlediği (Stravinski olmalı) müziğin insandan bağlantısızlığı (fazla duygusal içerik sahibi olmaması) onu günlük dertlerden alır, bir süreliğine sakinleştirirmiş.
Ya da bir öyküsünde yaşlı annesine söylettiği gibi... Annesi yaşlıdır, hastadır ve armut ağacına bakmaktadır. Armut ağacının hasta olma ihtimali kadını üzer, oysa o dönemde armut ağaçlarının arkasında tanklar yürümektedir. Adam annesinin tankları görmezden gelip armutlara odaklanmasına şaşırır. Oysa... Armutlar kalıcıdır, tanklar geçicidir. Dünyanın çivisi çıkar, savaşlar olur, iktidarlar değişir. Doğa oradadır. Dağlar, denizler oynar yerinden. Orda olacaklarını bilirsiniz. Bazen tutunacağımız dal, gerçekten de armut ağacının dalı olabilir.

Müzik: Ruhun Gıdası, Kalbin Şifası

Ama üzücü, ama karamsar değil. Zülfü Livaneli'den Ey özgürlük gibi belki. Ya da tamamen bağlantısız, duygusal çağrışımı olmayan klasik müzik. Benim kişisel tercihim John Lennon ve beatles. "Just like starting over" ve "penny lane" nedense her dinlediğimde içimi sevinçle dolduran şarkılar. İlla ki sizin de vardır. Onları zulada saklayın, gerekince çıkarın.

Alışveriş

Bunu tavsiye etmem garip kaçabilir. Ancak bazen çarşı pazar gezmenin insan üzerinde çok olumlu etkileri oluyor. Satıcıyla didişirken ya da yeni marulları ellerken insanın ruh hali ister istemez değişiyor. Kıyafet de olabilir, giy çıkar bakarken, özellikle de alma baskısı yoksa... Ohh. Kitapçı gezmek ya da. Her kitabı elleyip beşer sayfacık okusanız ayakta daha ne. İnşallah bizim de ABD gibi İngiltere gibi hem kitabı okuyup, hem kahve içebileceğin, hem bundan huzur duyabileceğin ve bütün bir gününü geçirebileceğin sakin, sessiz ve bol içerikli kitapçılarımız olur.

Arayın

Tek başına mücadele edemezsiniz. Birlik olun. Soğuk olmayın, uzak durmayın, gönül kırmayın. O beni arasın demeyin. Sizi güldürecek birini bulun ve arayın. Ve konuşun. Ve gülün...

Yeni Türküden gelsin...


"Öyle suskun durma
Kaldır başın yukarı
Tek başına konuşmak
Çaredir sanma

Öyle mahzun durma
Sen de katıl çoşkuya
Seyretmekle hayatın
Renklenir sanma

Haydi elele
Dalga dalga
Yürüyelim yollarda
Haydi elele
Dalga dalga
Dansedelim yollarda

Yürüyelim şarkılarla
İsyan ederken
Yürüyelim alkışlarla
Meydan okurken

Öyle yılgın durma
Sen de katıl şarkıya
Yeni hayaller için
Vakit geç sanma

Öyle yalnız durma
Gel bizimle yollara
Bir başına direnmek
Çaredir sanma"
Sponsorlu Bağlantılar

Konu Astoria tarafından (30-05-2008 Saat 04:13 PM ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Etiketler
moral bozuklugunda, ne yapmali

Seçenekler
Stil


Moral bozukluğunda ne yapmalı?

Moral bozukluğunda ne yapmalı? konusu, EĞLENCE VE BİLGİ REHBERİM/Yazı & Yorum bölümünde tartışılıyor .Benzer Konular

Konu Kategori
Kayseri'ye Moral Ziyareti!.. Diğer Spor Kulüpleri
he İmportance Of Beİng Ernest Yabancı Dil
Moral Felsefe - Sosyoloji - Psikoloji
Kartal Moral Ariyor!.. Beşiktaş
Moral FM'den Moral TV geliyor Turksat 1C


Gündemden Başlıklar

Konu Kategori
Evden eve nakliyat Liseler & Üniversiteler
Şehir ve Firma Rehberi Tatil ve Oteller
Tatil ve Oteller Seo

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:17 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.2
Tynt Script Sponsored by Information Technology Salary
Bütün Hakları Saklıdır 2005-2011 Rehberim.net